September 25, 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Daily Club Golf 22 June 2021

Daily Club Golf 22 June 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 22 June 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Par: Div 1: M Park (24) 2 up. Div 2: H Dodshon (31) sq.

AVALON: Men: Stableford: 4B Agg: R Slee (20) 22. I Newson (21) 26. R Mielnik (12) 25. S Gaal (12) 37. P Williams (35) 31. D Cutrie (18) 29. J Smith (17) 33. K Wilkinson (8) 35. P Aroney (9) 25. M Coates (16) 29. P McGowan (14) 24. M Boon (28) 28. B Hambly (27) 31. G Moncrieff (23) 23.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: K Lawson-Brown (15) 40. Div 2: L Stone (27) 37 cb. Div 3: A Stephen (31) 31.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: C Roots (14) 43.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: J Rogerson (13) 37. Div 2: P Ryan (20) 35.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Mcintosh (24) 43.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: B Higgins (1) J Cohen (16) 75. Men: Div 1: J Cohen (16) 41. Div 2: M Powe (21) 38. Women: H Crutch (39) 35. Medley: Scr: B Higgins 33.

BEXLEY: Women: Stroke: 4B: S McKay (16) L Moles (18) 60.

BONVILLE: Medley Stableford N Titcume (11) 36.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: D Picone (8) 37.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: B Murphy (16) 34.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: P Buttar (19) S Haq (29) 77. 2B Agg Scr: D Spittal W Lee 57. A: S Kari (12) 39. B: P Buttar (19) 39. C: P Moses (27) 43.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: G Dare (13) A Zids (24) 44. A: T Lamborn (10) 36 cb. B: B Lambert (21) 35.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Y Hall-Watson (32) 34 cb.

CONCORD: Women: Stableford: 4B: B Good (23) J Lancken (19) 45 cb. 9-hole: M Barnett (27) 19.

CROMER: Medley: Stableford: R Toole (16) 36.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: B Fagan (18) I Macauley (4) 46. K Baumann (10) 42. Scr: C Tennant 33. Veteran: Green: R Eagle (16) 39 cb.

CUMBERLAND: Women: Stableford: Medal Jun: S Ji (39) 33. Par: Div 1: T Hilton (20) 0. Div 2: L You (30) -6.

EASTLAKE: Medley: Stableford: C Luxton (23) 42.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: L McMurray (13) 34. Div 2: D Dickson (26) 39. Div 3: R Barron (37) 40.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: P Dawson (11) T Wark (14) 66 cb. A: R Howard (10) 33. B: A Weller (17) 37. C: J Boland (34) 38. Snr: G Joass (19) 36 cb.

GOSFORD: Women: Stroke: Foursome C’ship: D Thomlinson S Asken 141. K Chung J Choi 145.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: M Crews (16) 38. Div 2: G Warwick (38) 38.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: L Kuskey (28) 72. Div 2: L Waine (51) 71. C’ship: Scr: Div 1: E Armstrong (21) 299. Div 2: L Kuskey (28) 316. Div 3: S Paul (42) 366. Hcp Div 1: P Middlebrook (22) 233. Div 2: L Bell (28) 234. Div 3: K Oborn (44) 234. Stableford: G Thompson (54) 31.

KAREELA: Women: Stroke: Div 1: S Dempsey (23) 72. Div 2: M Payn (27) 71. Div 3: Y McIntyre (34) 71. Cup: N Axford 88. Salver: D Hibberd (30) 69.

KILLARA: Women: Stableford Irish Team: Green: H Jones (34) S Cullen (28) L Gray (32) D Swinbourne (36) 92.

LAKESIDE: Men: Stableford: Team: D Pitman (16) R Price (13) G Price (12) I Hobson (11) 88. Scr: K Thessman (6) R Allison (2) J Choma (4) M McDonald (11) 74.

LIVERPOOL: Stableford: D Nguyen (36) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: P Burke (17) 36. Women: Div 1: L Malcolm (19) 32. Div 2: L Mackenzie (42) 36.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A Abdo (8) 40 cb.

MANLY: Women: Stableford: A: K Tallack (6) 32. B: K Collier (28) 31. C: A Galloway (43) 32.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: S Smithson (10) J Chong (7) 76. 2B Agg Scr: B Johnson C Nikolaou 49. Hcp: K Gardner (16) 38. Scr: K Kerrigan 30. Women: K Lidbury (24) 35 cb. Scr: J Priem 82 cb. Veteran Women: G Burr (23) 35.

MONA VALE: Medley: Stableford: L Rupell (27) 40 cb.

MONASH: Women: Stableford: A: F Dunagan (20) 41. B: M Barrow (29) 37. C: M Watts (34) 33 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: T Skuodas (11) F Fitzgerald (36) 42 cb. T Skuodas (11) 37.

NELSON BAY: Women: Stroke: Div 1: R Rocher (20) 72. J Frost (9) 74. Div 2: E Pfenningwerth (31) 73. D Moon (27) 74. Div 3: S Anicich (45) 75. B Suska (37) 77.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: J MacDonald 72. Div 2: M Hogan 81 cb.

NORTH RYDE: Women: Par: 2B: A: H Lee (11) M Shon (21) 5 up. B: S Soo (32) C Hahm (35) 8 up. C: M Forer (44) L Dawson (42) 7 up. A: K Hwang (18) 1 up. B: J Hughes (28) 2 up. C: C Fisher (32) 1 up. D: R Bond (41) sq.

NORTHBRIDGE: Stableford 2B: White: B O’Brien (19) G Kranias (9) 48. B O’Brien (19) 42.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: K Quinten (24) C Hatton (24) 45. Women: J Levi (22) E Ryan (36) 45.

NSW/ACT PGA FOURSOMES C’SHIP at Strathfield: Final scores: 67: K Stegbauer D Van Raalte. 68: R Kato B Watson. 69: N Miller T Starbuck. 70: J Mullaney J Perkin, C Banks S Meani, S Edwards S Tuionetoa, J Forrester S Pasquali. 71: D Kim M Reeve, W Flitcroft E McGlinn, M Gilson A Townsend, S Bennett D Paddison, P Cliff J Hart. 72: J Higginbottom M Rainey, T Morey J Wood, R Fox G Fyander, D Paton S Shadbolt. 73: K Fondas D Sando. 74: S Aisbett A May. 75: G Bayley J Waring, J Serhan A Summers, M Dive J Nagle. 77: C Cruickshank C Harper, C Kares P Sainsbury. 79: L Bates B Doney. 82: K Nair J Kirk. 83: B Breckenridge B Ryan, M Lyne A Topham.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Multi: S Ferguson (37) J Boffa (40) 76.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: G Lynch (12) 34 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: S Nelson (27) 40. Hole in one: L Brummer at 3rd.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: I Russell (5) P Cox (4) 74. A: D Horan (11) 39. B: P Kuti (17) 40. C: A Smith (19) 36. Scr: S Todd 36.

ROSEVILLE: Women: Stroke: 4B: Div 1: J Fekete (18) H Kelly (13) 70.5. Div 2: A McBurnie (25) P Amos (29) 65. Stableford: 9-hole: R Brachi (45) 20. Green: J Harrison (45) 16.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Meares (23) 34. Div 2: G Woodhouse (33) 37. Div 3: J Oliver (36) 26. Scr: A Haege (15) 17. Centenary: Div 2: L Roberts (25) 32 cb. Div 3: A Boyd (35) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Stroke: Div 1: M Kim (12) 75. Div 1 Scr: J Wall 85. Div 2: B Reynolds (32) 74. Div 2 Scr: C Choi 103. Women: Trophy: S Cho 150. Stableford: S Ager (39) 37.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: N Coombs (12) 39. B: T Healey (18) 36. C: P Brown (21) 39. D: E Bennett (34) 37.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: K Parker (25) M Kobryn (11) 43 cb. A: J Baldacchin (9) 35 cb. B: J Auton (18) 36 cb. C: D Peterson (24) 40. Scr: S Ballard 35.

ST GEORGES BASIN: Men: Stroke: A: M Davies (7) 69. B: M Lang (16) 71. C: M Powell (20) 70. Women: Yellow: Div 1: K Salmon (26) 75. Div 2: K Coulter (36) 77.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stroke Gold: A: A Maikap (21) 67 cb. B: S Tait (30) 73. C: M Keele (40) 67.

TERREY HILLS: Stableford: S Yeung (17) 34.

THE COAST: Men: Stableford White: Div 1: D Williams (9) 38 cb. Div 2: P Stewart (25) 41. Scr: R Farrugia (4) 38.

THE LAKES: Men: Stableford: J Newnham (26) 37. Women: Div 1: C Gauld (23) 41. Div 2: M Velkou (44) 38. 9-hole: S Lancaster (45) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: A Allcock (15) D Beech (18) 70. Men: A: S Chatterton (7) 38. B: P Roberts (19) 38. C: D Boston (26) 38. Women: T Wilton (32) 34. Scr: G Hines 35.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: J Everett (21) 38. Div 2: J Lindley (28) 38. Div 3: D Willis (42) 30.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: B McCann (10) 40. B: S Griffiths (23) 39. A Scr: G Ellis (1) 30. B Scr: A Wilson (17) 18.

WAKEHURST: Women: Stableford: 2B: L Bookless (30) J Vernooy (28) 46.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Woods (19) D Coombes (21) 46. B Evans (11) 38.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: M White (12) 34. Div 2: J Hughes (30) 32. Div 3: J Stoneman (38) 33. 9-hole: N Munro (38) 14.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: M Cawthorne (12) 36. S Giles (10) 34 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Foursome: J Hrouda (33) J Perks (43) 74.5.

WOOLOOWARE: Women: Par: Div 1: B Foy (15) sq. Div 2: M White (26) 1 down. Div 3: R Colee (36) 3 up.

VICTORIA TUESDAY

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Featherston (9) 33.

AUSTRALASIAN: Stroke: Medal Jun: W Edwards (10) 65.

BAIRNSDALE: Medley: Stableford: B Wray (11) 36. M Abbott (5) 35 cb. R Young (22) 35. J Ford (30) 34. J Fitzclarence (13) 33 cb.

BARWON HEADS: Women: Stableford: A: J Warnock (11) 40 cb. B: M Burrowes (40) 41. Trophy: M Burrowes (40) 41.

BAY VIEWS: Men: Stableford 9-hole: White: R Spiby (17) 21.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: D Hayes (18) 39. B: G Stevenson (33) 38.

BLACK BULL: Stableford: R Wilson (30) 32.

BOX HILL: Men: Stableford White: A: W Evans (10) 38 cb. B: G Bolton (15) 40. C: M Hoy (21) 36 cb. D: A Kondoyiannis (36) 33.

BURNLEY WOMEN: Women: Stableford: A: G Hamilton (24) 35. B: J Hipgrave (28) 37.

CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: P Koski (10) 39.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: 2B Agg: L Ritchie (21) G Gillespie (31) 65. 9-hole: E Bouchek (48) 17.

CERBERUS: Women: Stableford: G Prescott (36) 31. Stroke: Matchplay: C Ridout bt K Lacey 1up.

CHELTENHAM: Men: Stableford: R Buckingham (33) 40.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: A: F Gilmour (14) 36. B: T Moran (18) 39. Endeavour Hills: A: J Glynn (16) 35 cb. B: V Sourintha (24) 35 cb.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: A: J Picone (8) 38. B: K Pottenger (12) 38. C: F Horne (21) 36. D: K Brown (24) 35.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Hrdina (16) 33 cb. B: G Rivers (22) 32. C: F Kent (29) 31 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Nicholls (17) 44. B: D Brindley (34) 37 cb.

CRANBOURNE: Men: Stableford White: E Noor (15) 42.

DEVILBEND: Stableford: A: S Dawson (19) 36. B Uren (16) 34 cb. B: H Tate (29) 31. C Wagstaff (28) 29.

DORSET: Men: Stableford: A: P Swain (4) 33. B: P Hunter (15) 36. C: G Hunt (18) 38. Women: D Hawkins (19) 32. Mxd: 9-hole: N McIntosh (19) 16.

EASTERN: Stableford: East: A: S Vogt (17) 35. B: N Dinh (23) 31. C: M Harbinson (42) 38.

FLINDERS: Men: Stableford: A: A Kirby (6) 37 cb. B: C Thomas (29) 37. Women: S Miller (19) 32 cb. Hole in one: J Kirby at 14th.

GISBORNE: Men: Stableford White: A: G Burgmann (6) 38. B: J Samuel (14) 39. C: A Delavay (18) 35.

GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: W Zhao (5) 37. B: A Chaffey (21) 40 cb.

GREEN ACRES: Women: Stableford: A: D Guilmartin (10) 41. B: S Fowler (22) 38. C: T Pearson (33) 37.

HEIDELBERG: Mxd: Stableford White: M De Girolamo (16) 40 cb. Women: Par: 4B: M Burrows (8) H Young (21) 8 up. M Burrows (8) 4 up.

HEYWOOD: Women: Stableford: Silver Spoon: L Bird (39) 34.

HORSHAM: Women: Stroke: L Mayer (15) 69. L Mitchell (31) 74. M Taylor (11) 74. B Uebergang (37) 74.

HOWLONG: Medley: Stableford Black: A: M Tobin (8) 38. B: D Morrison (18) 38. C: D Lowe (34) 42.

HUNTINGDALE: Women: Stableford: Team: M Mann (36) F Murray (24) J Coleman (34 Victoria) M Kenny (30 Victoria) 88.

IVANHOE: Men: Stableford: B Lade (26) 33.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: Medal Jun: A: L Carmody (12) 75. B: K Hyland (49) 74.

KEW: Women: Stableford: V Yang (17) 39.

KEYSBOROUGH: Women: Stroke: Foursome: L Hilet C Horwood (14.5) 73.5.

KINGS PARK: Stableford: D Rintoule (28) 29.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: 2B Multi: C Kelly (19) L Alchin (22) 68.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: B Thorsen (14) 39.

KYNETON: Women: Stroke: A: D Murphy (15) 75. B: B Murray (26) 75.

LANCEFIELD: Stableford: P McGill (10) 36 cb.

MANSFIELD: Men: Par: D Oliver (36) 2 up. Women: Stroke: 9-hole: A: P Ahola (34) 39. B: S Kinloch (45) 36.

MARYBOROUGH: Men: Stableford White: A: C Thomson (+3) 36. B: R Ford (19) 39. C: P Flowers (20) 39.

MEDWAY: Women: Stableford: 4B: C McMillan D Burns 40. Veteran Women: 9-hole: J Teal (30) 13.

MELTON VALLEY: Women: Stableford: S Hojnik (23) 33.

METROPOLITAN: Women: Stroke: A: K Sanderson (10) 74. B: R Cole (22) 73. C: J O’Donoghue (31) 76.

MOORABBIN: Women: Stroke Medal Jun: Gold: E Witchell (27) H Grenfell (30) 78 to playoff. Scr: E Witchell 105. Cup: White: B Cain (24) 38. Scr: J Fidler 59.

MT MARTHA: Women: Stroke: Medal Jun: B Birch (22) 72.

MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Jun: J Bynon (20) 79. Stableford: 9-hole: L Dwyer (47) 17.

NORTHERN: Mxd: Stableford White: T Chetcuti (4) 36.  9-hole: K Murtagh (41) 16.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: V Tsiros (4) 28. R Jamieson (8) 30. R Henricus 30 cb. B: J Shields (13) 31. D Buckley (15) 31 cb.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford: S Pryde (10) 36.

PARKLANDS: Women: Stroke: J Row (29) 104. I Box (21) 99.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Vassiliadis (3) 38. B: B Earl (18) 37. Women: A: U Hoey-Raymond (21) 40. B: F McLaren (40) 36.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: L Keily (19) 36. B: S Cugley (22) 44. C: R Rawlins (32) 34.

PORTARLINGTON: Men: Stroke American Foursome: Black: S King (23) J Kent (2) 67.625. 

PORTLAND: Men: Stableford: A: W Stephens (10) 35 cb. B: B McGennisken (16) 36. C: G Slade (18) 39.

PORTSEA: Men: Stableford: A: T Cousley (11) 39. B: T Corrigan (20) 33 cb.

RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A Finlayson (9) 34.

RANFURLIE: Men: Stableford Medal Jun: Yellow: A/Medal: M Clayton (2) 38. B: L Newman (22) 38 cb.

RIVERSDALE: Men: Stableford: T Lin (18) 40 cb.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: North: A/Medal: J Chapman (9) 72. B: D Hudd (24) 73. Stableford: South: Medal: L Thompson (25) 35.

SALE: Women: Stableford: Div 1: M White (25) 31. J Cashman (18) 29. Div 2: H Angel (31) 29 cb. H Harrap (35) 29.

SANDHURST: Women: Stableford: Irish Team: Champions: M Ferguson (17) T Richardson (26) A Gomez (45) L Clark (28) 116. Medley: North: G Smith (20) 40.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Medal Jul: A: P Fryers (18) 33. B: G Dowers (29) 32. Snr 9-hole: White: I Goltz (14) 20.

SETTLERS RUN: Mxd: Stableford Gold: A: D Black (2) 38. B: G Sadler (17) 40. C: T Donnelly (27) 39 cb.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: P Squire (14) 38 cb. B: M Pang (33) 39.

SORRENTO: Women: Par: L Kulpa (36) 6 up.

SOUTH PINES: Mxd: Stableford:G Slight (22) 36.

SOUTHERN: Stableford: Foursome: H Rowell T Itoh 37. 9-hole: V Young (36) 23.

SPRING PARK: Mxd: Stableford: J Boyd (17) 39.

THE NATIONAL: Mxd: Stableford: Long Island: T Sun (18) 41.

THE VALLEY: Women: Stroke: Medal Jun: B: L Gregory (31) 68. C: V Morrison (36) 66. 9-hole: E Hamilton (45) 31.

TIRHATUAN: Men: Stableford 2B Agg: Yellow: G McAliece (19) K Downie (25) 64.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Team: H Commadeur (33) H Crilly (15) R Taverna (23) S Williams (20) 103.

TORQUAY: Women: Stableford: A: I Oliver (17) 34. B: H Paull (30) 33. C: A Milligan (37) 37. Resort: L Laidler (33) 29. 9-hole: J Dickie (45) 16.

TRARALGON: Mxd: Stableford: A: C Couling (11) 39. B: R Ahearne (19) 38. C: D Logan (26) 42.

VICTORIA: Women: Stableford: Team Agg: J Gardner (16) S Iafrate (20) S Wang (21) S Guo (20) 91. A: R Jakobi (23) 38. B: M James (27) 39. C: S Taylor (37) 42. 9-hole: E Bongiorno (28) 18 cb.

WANGARATTA: Women: Stableford: B Thomas (25) 35. H Tate (32) 34. 9-hole: J Hirschfeld (25) 13. K Smith (32) 12.

WARRAGUL: Men: Stableford: A: J Bjorksten (12) 69. B: J Reeves (13) 68. C: D Mcnab (26) 68.

WARRNAMBOOL: Veteran: Stableford: L Balsarini (15) 38. R Coutts (17) 36 cb. H Finn (19) 36 cb.

WATTLE PARK WOMEN: Women: Stableford: M Moore (10) 28. Trophy: W Tomlinson (32) 32. 9-hole: G Haug (13) 13.

WODONGA: Women: Stableford: P Landman (21) 36.

WOODEND: Men: Stableford White: B Palmer (29) 36.

YARRA BEND: Women: Stableford: A: A Jones (20) 36. B: M McGrath (29) 36. C: J Ulrick (45) 37.

YARRA YARRA: Men: Stableford: White: J Fairweather (27) 41.

YARRAM: Men: Stableford White: R Dent (10) 39. Women: J Nickell (24) 33.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: C Bell (7) 39. B: R Dick (17) 42. C: T Mockett (36) 38. Murray: A: A Long (1) 37 cb. B: T Perus (17) 37 cb. C: A Ross (21) 38.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: J Cilia (17) 21. Red: P Taylor (6) 21.

© Golf NSW | ALL RIGHTS RESERVED