September 21, 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Daily Club Golf 8 June 2021

Daily Club Golf 8 June 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for 8 June 2021.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Park (22) 37. Div 2: D Kim (26) 35. Div 3: C Greenland (37) 43.

AVALON: Men: Stableford: D Cutrie (19) 40.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: A Pilat (11) 70. Div 2: B Dyke (21) 65. Div 3: L Stanwell (32) 70.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: P Challis (16) 37.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: J Bruzzese (17) 40. Div 2: R Griffith (27) 33.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (29) 42.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: D Kammerl (9) G Whyte (4) 77. Men: Div 1: G Whyte (4) 39. Div 2: P Alldis (32) 38 cb. Women: K Platt (21) 35. Div 2: B Carlsson (28) 37. Div 3: A O’Brien (40) 38. Medley: Scr: G Whyte 35.

BEXLEY: Women: Stableford: K Vickers (23) 36.

BOWRAL: Women: Stableford White: J Ferguson (25) 36.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B Agg: T Vellacot (12) B Webb (14) 75. T Vellacot (12) 39.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: P Bowen (23) 35.

CAMPBELLTOWN: Women: Par: A: F Keane (20) 2 down. B: J Singleton (33) 3 down. C: S Schofield (42) 1 down.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: H Shin (27) Y Kwon (11) 74. White: A: Y Kwon (11) 37. B: V Fonseca (16) 38 cb. C: H Shin (27) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Multi: White: R Walker (8) K King 70. J Snowsill (21) 39.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Y Hall-Watson (33) 38 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A Manuel (14) 36.

CONCORD: Women: Stableford: A: K Daisley (19) 39. B: L Morey (24) 38. C: T Pierce (34) 39. 9-hole: J Hadley (35) 19.

CROMER: Medley: Stableford: B Edwards (12) 38.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: G Ball (24) P Mannix (17) 71 cb. G Ball (24) 42. Scr: I Macauley 35. Veteran: Stableford 4B: Green: P Hosey (35) K Jordan (30) 48 cb.

CUMBERLAND: Women: Par: 2B: M Gow (33) F Dalrymple (45) 10 up. Div 1: J Attwood (24) 1 up. Div 2: J Tunks (29) 2 up. Div 3: C Cho (43) 4 up.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: D Haydon (10) 35.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: P Clarke (17) 40. Div 2: R Biddolph (26) 37 cb. Div 3: V Jordan (34) 38.

FORSTER: Women: Stableford: A: K Hamilton (18) 38. B: S O’Leary (29) 35 cb. C: T Angus (39) 42.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: J Boland (34) H Manikas (23) 47. A: D Jones (12) 37 cb. B: V Sikwila (13) 41. C: B Wakefield (20) 43. Snr: J Prendergast (36) 38.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: J Daly (30) 38. Div 2: P Summerfield (32) 35.

GOSFORD: Women: Par: Trophy: A: K Cardiff (13) 2 up. B: K Williams (37) 3 up.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Jun: A: E Gottwaltz (14) 70. B: M Smith (28) 70. C: E Greenhalgh (37) 73 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Kelleher (9) 39 cb. B: G Reynolds (19) 39.

HURSTVILLE: Women: Stroke Gold: L Case (30) 68. Men: Stroke: Div 1: C Kerr (10) 68. Div 2: G Walker (20) 66.

JAMBEROO: Women: Stableford 2B: White: R McKinley (33) K Greaves (17) 44.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: C Ashton (17) 38. Div 2: L Solness (26) 39 cb. Div 3: G McGroeder (38) 36. Grandmothers Trophy: L Dunn (21) 39 cb.

KILLARA: Women: Stroke: Ambrose: J Cricthon (1) J Slatyer (10) 63.25.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Scr: B Millan (3) R Allison (2) 38. Medley 2BBB Multi: C Pollard (30) M Coves (19) 80. Medley Stableford A: B Dixon (10) 37. B: G Eamens (16 Camden GC) 40. C: C Pollard (30) 48. Women’s Stableford: R Mohammed (45) 50.

LIVERPOOL: Stableford White: J Sherson (4) 38.

LONG REEF: Men: Stableford: C Hickman (10) 38. Women: Div 1: S Smiles (21) 36. Div 2: L George (34) 35.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: N Johnson (31) 40.

MANLY: Women: Stableford: Div 1: F Livingstone (20) 33. Div 2: C Gallop (31) 34. Div 3: E Martin (42) 37. Yellow: M Bennett (41) 25. 9-hole: T Murray (35) 18. Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: J Lord J O’Hagan (8.5) 86. Div 1: J Lord J O’Hagan (8.5) 75.5. Div 2 Scr: E Murphy J Van Munster (24) 101. Div 2: E Murphy J Van Munster (24) 77.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Hennessey (12) J Foster (14) 73 cb. Hcp: J McHardy (14) 42. Women: Stroke: Div 1: G Varcoe (16) 60. Div 2: F McGee (26) 63 cb. Scr: G Varcoe 76. Medal Jun: Div 1: G Varcoe (16) 60. Div 2: F McGee (26) 61. Veteran: Div 1: J Granger (23) 61. Div 2: D Thompson (34) 63.

MONA VALE: Snr Stroke: A Bradford (9) 71. Medal: S Albinksi 72.

NSW/ACT PGA STATE ASSOCIATE C’SHIP at Moruya GC: (Aus unless stated): Leading scores after Rd 2: 135: M Smith 66 69. 143: D Vasquez 70 73, J Jubelin 69 74. 144: B Petersen 74 70, B McDonald 71 73.145: L Humphries 74 71. 147: R Taylor 71 76. 148: A Barakat 77 71, T Williams 74 74. 150: A Maxwell 75 75. 151: C Fairchild 70 81, H Drewitt Smith 74 77. 152: C Ritchie 75 77, T Britton 74 78, D Nesbitt 72 80, C Mackey 75 77. 153: S Seifertova (CZE) 77 76, F Bellingham 75 78, J Walden 76 77, K Anthony 79 74. 154: M Gaskin 74 80, N Nicolitsis 76 78, T Pritchard-Davies 78 76, J Kable 78 76. 155: G Rickwood 77 78, S Shadbolt 77 78, C Banks 79 76, A Walters 76 79, L Malcolm 79 76. 156: H Brind 77 79, C Butler 79 77. 157: R Swann 80 77, O Payne 79 78, S Vogel 79 78, J Glasson 79 78, B Forsythe 79 78. 158: B Taylor 73 85, L Robinson 82 76, P Mackay 73 85, J McLeod 80 78, C Walton 75 83. 159: B Ryan 80 79, J Egea 82 77, C Shearer 79 80, M Panopoulos 79 80, R Oliver 77 82, M Dakic 80 79. 160: C (Sung Eun) Chin 78 82. 161: J Kirk 81 80, Z Maxwell 81 80, J Mitchell 80 81, J Rachel 79 82, D Condran 79 82.

MOSS VALE: Women: Par: A: B Wood (14) 4 up. B: P Smith (27) 2 up.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Harrison (17) B Carter (12) 46. B Wilson (30) 39.

NELSON BAY: Women: Stroke: Brushbox: Div 1: J Frost (9) 91. Div 2: C Elliott (26) 104. Div 3: M Stalgis (35) 106.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: T Johansen 37. Div 2: K Edwards 34. Div 3: S Bailey 33.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Foursome: A: K Fennell J Flaherty (20) 68. B: B Boyer L Mathieson (28.5) 65.5. C: J Stewart C McKee (36) 68. Foursome C’ship: Div 1: M Irons (8) L Taylor (17) 174. Div 2: J Merick (25) L Oldfield (26) 198. Div 3: C McKee (35) J Stewart (37) 211.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: L McManus (14) P Codling (22) 46. S Towers (13) 40.

NOWRA: Women: Stableford: 2B: B Tucker (39) M McLean (33) 43. Veteran 2B: K Rosskelly (23) B Studdert (33) 45 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: Div 1: E Holcombe (32) 44. Div 2: C Dennett (38) 43. 9-hole: L Mason (35) 24.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: G Williams (18) 39.

PYMBLE: Mxd: Stableford: P Torpy (40) 42 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: D Crawford (11) T Jamieson (11) 74. A: R Dupont-Louis (9) 39. B: G Pacitti (16) 39. C: P Johnston (18) 38. Scr: R Fernandes 36.

RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B Agg: P Dawson (24) M Pollastrini (20) 69. Veteran: Div 1: W Palmer (4) 38. Div 2: M Pollastrini (20) 37. Div 3: B Haim (32) 38. Women: G Ashton (35) 37.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: J Watson (6) 36.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: K Ward (16) 38. Div 2: H Olivier (31) 41. Div 3: A Dobell-Brown (33) 36. Stableford 9-hole: Green: P Lee (43) 20. Stableford: A McGrath (34) 21.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: D Ball (1) B Forbes (8) 44.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: A Ferguson (18) 42. Div 2: G Rasmussen (36) 41. Centenary: Div 1: K Lodge (26) 35. Div 2: M Bligh (38) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: A Kim (15) 37. Div 2: L Kim (22) 40. Div 3: M Oh (34) 33 cb. Div 4: M Cuthbert (42) 33. Scr: J Wall 26.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: H Zapart (14) M Curnow (8) 47. A: M Curnow (8) 39. B: D Andrews (18) 41. C: B Kearsley (21) 39. D: M Jackman (26) 41.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: G Lewis (17) I Sullivan (18) 69. A: S Ballard (0) 36. B: I Sullivan (18) 35. C: A McCracken (20) 37. Scr: S Ballard (0) 36.

ST GEORGES BASIN: Women: Stableford Yellow: Div 1: L Roberts (32) 31. Div 2: G Taylor (37) 32. Men: A: M Coffey (1) 38. B: B Smith (15) 37. C: P Chivers (23) 37.

ST MICHAELS: Women: Stroke: Div 1: D Wilmshurst (23) 77 cb. Div 2: C Cameron (26) 77. Div 3: L Undy (31) 71. Medal Jun: P Pitsawong (10) 77.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: C Denison (33) D Lopez (21) 48. 2B Scr: N Anning (scr) D David (4) 41. A: J Shin (6) 40. B: A Cho (14) 35. C: J Starr (24) 39. 

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: J Seo (29) 34. Div 2: L Jung (37) 38. Men: R Yi (17) 40.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: J Hicks (27) 32. J Sibbons (21) 31. Div 2: H Roslaniec (35) 32. V McGrath (32) 31. Veteran Men: White: A: I Miller (4) 36. M Summergreene (14) 35. B: A Chapman (20) 36. D Brett (15) 35. C: M Maurer (29) 35. D Schenk (30) 34 cb.

THE COAST: Medley: Stableford 4B Agg: White: G McDonald (17) D Seelin (12) 76. Div 1: S Strattos (15) 41. G Adams (18) 42. G Ohana (22) 39. R Farrugia (4) 32. Scr: B McGregor (4) 40. Veteran: Stableford: P Brown (23) 42.

THE LAKES: Men: Stableford: A Collick (15) 37. Women: Stroke: Foursome: Div 1: N Davidson L Huang (19) 76. Div 2: H Murden D Wilson (37.5) 77.5. Stableford: 9-hole: J Yap (45) 16.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: M Smith (11) R Mason (14) 80. Men: A: G McDowall (6) 38 cb. B: R Mason (14) 40 cb. C: P Lavallee (43) 36. Scr: D Toms 32 cb. Women: J Cheah (29) 36.

TOCUMWAL: Women: Stableford: S Pappas (15) 40. J Hehir (34) 34.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: D Andrews (19) 35. Div 2: L Still (32) 38. Div 3: P Jackson (45) 34.

TUNCURRY: Men: Stableford White: A: M Dennis (7) 39. A Scr: T Jay (4) 31. B: M Saunders (19) 38. B Scr: P Brennan (14) 25. C: A Khorthon (24) 39. C Scr: P Ryan (20) 19.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Battaglia (15) 38. B: K Scott (27) 38. C: P Barnard (30) 37. D: A Holmberg (44) 39.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Small (12) E Scicluna (20) 47. E Scicluna (20) 40.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P McCrorey (25) 37.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal: J Perks (43) 72. Stableford: S Zerby (38) 37.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: D Rann (8) 70. Div 2: G Earl (26) 72. Div 3: K Parris (37) 74 cb. Div 1 Scr: B Hammond 85. Div 2 Scr: M White 101. Div 3 Scr: D Bonnitcha 109. Medal May: Div 1: D Rann (10) 68. Div 2: K Smit (29) 82.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Clifford (10) 39. B: P Johansen (14) 38. C: E Holder (29) 38.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: A: C Rosser (11) 21. B: G Eberle (16) 21.

© Golf NSW | ALL RIGHTS RESERVED