April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 9 March 2024

NSW & ACT golf - Charlestown Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 9 March 2024.

ANTILL PARK: Men: Stroke: Cock o’ Walk: L Whitelaw (4) N Troy (33) bt N Bourke (8) F Eva (29) 3-2. Women: Medal Mar: S Kennedy (8) 70.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Edney (26) C Carver (23) 49. 4B Agg: J Raper (16) R Stevenson (7) R Schreiber (13) A Hughes (0) 110. Men: A: I Lim (9) 39. B: L Wong (17) 43. C: A Jee (32) 39. Scr: A Harvey 34 cb. Women: K Lee (27) 37.

AVALON: Women: Stableford: D Hallam (43) 32 cb.

AVONDALE: Men: Stableford: A: L Sullivan (11) 45. B: T Fletcher (15) 43. C: D McGilvray (21) 37. A Scr: D O’Donovan 42.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: T McIntyre (9) 42. B: M Pearsall (18) 44. C: P Moreton (27) 39 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: D Laus (11) 39. R Thoma (1) 37. B: M Eyles (14) 41. A Hitchcock (13) 39. C: N Phipps (19) 37. P Matthews (19) 37. J O’Brien L Alicandro 78.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: M Mulcahy (9) 37. B: J Craddock (15) 39. C: A Kuti (23) 36.

BAYVIEW: Medley: Stableford: A: J O’Mara (12) 39. B: D Jahnsen (16) 38. C: S Jordan (24) 41. Scr: A Carter 33. 2B: M Alfonso (11) B Moroz (18) 47. Women: Div 1: S Poate (16) 31. Div 2: H Owens (27) 36.

BERMAGUI: Women: Stableford: B Whiffen (24) 34. D Flavell (26) 33. Men: A: W Lalao (10) 37. N Haase (13) 35. B: T Jack (19) 40. C Jack (15) 38. C: J Adam (28) 32. T Lee (28) 31.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Mar: A: P Lu (10) C Pigott (11) 68 to playoff. A Scr: S Warncken 76 cb. B: P McInnes (16) 67. B Scr: N Smith 83 cb. C: R Barr (24) P Geraghty (26) 68 to playoff. C Scr: K Beale (Golfpass GC) 91 cb. Medal Feb: A: D Bushell (5) 79. C: A Affouf (16) 72. Women: Medal Mar: P Wilson (17) R Parker (24) M Coombs (13) 77 to playoff.

BEXLEY: Medley: Stroke: Medal: A: P Lee (9) 60. A Scr: J Dodds 66. B: J Chalker (17) 60. B Scr: J Frew 78 cb. C: J Bond (20) 64. P Mcgahan 85.

BLACKHEATH: Women: Stableford: K Wynne (33) 35. Medley: Team: M Allen (9) P Colton (17) D Birrell (19) T Hitchenson (27) 86. G MacDonald (20) 37 cb.

BONDI: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: C O’Leary (8) 50. B: J Powell (11) 49. C: R Aoukar (15) 53. J Powell (11) 49.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A Scr: W Sellors (-3) 40. A: A Frazer (9) 42. B: H Shearwood (18) 40. C: N McMahon (22) 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: R Frankham (3) 37. A Scr: R Frankham 34. B: D Clancy (17) 44. B Scr: J Slamkas 28. C: G Wilson (21) 44. C Scr: N Pollard 23. D Puckett (6) R Frankham (3) 73.

CAMDEN: Men: Hole in one: Black: D Duncombe at 3rd. Women: Stroke: Medal Mar: A: L Newcombe (12) 75. A Scr: S Chapman 84. B: P Dilucchio (20) 71. B Scr: P Dilucchio 91. C: M Wackett (42) 74. C Scr: C Pettitt 110. Men: Stroke Black: A: W Bell (9) 67. A Scr: G Matheson 72. B: B Thompson (18) 68. B Scr: P Bardsley 82. C: S Middleton (23) 62. C Scr: J Gunton 87.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Seo (14) D Choe (27) 50. 2B Scr: J Lind G Loughnan 41. A: C Mackinnon (4) 42. B: D Mifsud (16) 43. C: S Jung (21) 39 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: M Duffy (12) 37. B: K McWhirter (13) 40. C: R Manson (27) 40. Stroke: Cock o’ Walk: M Boon G Collins bt S Rahiman Z Rahiman 1up. Stableford: 2B: C Cooper R Manson 48. A: B Fasher (+2) 38. B: J Pearson (19) 40. C: J Halford (22) 36. 2B: S Grima M Jess 46 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: J Hodgkinson (9) 42. B: D Yeaman (23) 38. Women: Stableford: M Lulic (34) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: J Curran (24) 34 cb. B: N Robinson (32) 38 cb. Men: A: S Vaenuku (7) 37. B: R Stringer (13) 38. C: G Day (23) 40.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: J Florida (8) 41 cb. B: M Purcell (18) 40. C: F Gianuzzi (21) 37 cb. 2B: J Florida (8) J Fanning (2) 41.

CROMER: Medley: Stableford: A: T Felan (3) 43. B: R Brimmer (15) 40. C: S Bombara. A: T Felan 40. 2B: J Needham (22) T Griffin (19) 47. Jnr: 9-hole: B Newton (27) 23.

CRONULLA: Men: Par 4B: Black: G Church (22) J Church (15) 46 up cb. Stableford 4B Scr: M Osborne S Luxford 39.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Cup: C Dunscombe 63. W Barton 66. D Bowen 66. B Scr: D Begg 84. C Scr: L Yang 93. Par: A: J Joel sq.

DUNHEVED: Medley: Stroke: T Hunter (32) 66. A: S Desmond (11) 69. A Scr: J Pagett 74. B: C Dixon (13) 70. C: M Aspland (20) 67. D: R Davies (26) 70.

EASTLAKE: Men: Stableford: A: H Holohan (0) 39. B: A Alexiou (15) 39. C: J Good (24) 41.

ELANORA: Mxd: Stableford: Cup: P Duffy (33) 41. Hcp: A: N Huebner (4) 39. B: J Lewis (19) 38. C: P Duffy (33) 41.

EVERGLADES: Medley: Stroke: Ambrose: M Healey (14) T Reid (14) 60. A Scr: M Paterson J Clifford 64. B Scr: M Healey T Reid 67. C Scr: G Smith J Park 75.

FINLEY: Men: Stableford White: J Smith 39. Women: Stableford: H Wastle 27.

FOX HILLS: Men: Stroke: Cup: A Scr: M Williams 69. R Fletcher 69. J Freeman 71. A: K Booth (4) 67 cb. B: J Edwards (14) 66 cb. B Scr: L Lambourne 84 cb. C: R Douglas (34) 57. C Scr: G Clark 93.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Multi: D Wilkinson (17) B Rix (6) 72. A: D Sookee (7) 39 cb. B: A Mann (13) 36 cb. C: P Fellows (24) 34 cb.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: P Groves (8) 43. Div 2: B Pearson (22) 40. Div 1 Scr: W Hoven 35. 2B Agg: B Pearson (22) M Kobryn (9) 74.

GOSFORD: Men: Par White: A: T Cosentino (6) 3 up cb. B: M Grant (16) 4 up. C: Z Purins (40) 6 up. A Scr: M Snelson (2) 2 down cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Dickson (9) 35. B: D Gardner (29) 38.

HOWLONG: Men: Stableford: Split Six: S Martin R Martin 66. Mxd: T Grubisa G Krause 62.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: T Webb (10) 39. B: M Smithers (12) 42. C: S Haworth (20) 43. Women: M Tildsley (31) 44. Hole in one: S Haworth at 11th.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: C Elton (8) C Farrugia (20) 48. A: P Gardner (8) 35. B: D Robinson (19) 40. C: C Kennedy (25) 37 cb.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: A Bayliss (10) 41. B Grade: D Marr (17) 40. C Grade: G Wrate (28) 39. 2BBB: J Clayton 28 M French (13) 48. 2BBB R/Up: A Tobin 18 A Bayliss (10) 47. 2BBB Scratch: K Slater A Lamble 41. Ladies: E Wells (18) 28.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: S Law (16) B Thomas (14) 44 cb. A: S Puskaric (3) 39. A Scr: D Gallagher 38. B: B Thomas (14) 40. C: S Lebovic (29) 36.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: B Power (11) 41. B: S Hardy (15) 41. C: C Power (20) 44. D: R Olencewicz (23) 40. Stableford: 2B: A: B Power (11) C Power (20) 51. A Scr: J Keaton A Kuipers 39.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: B Davies (+1) 42. B: D Nguyen (15) 39. C: D Lopez (23) 41. 2B: D Lopez (25) H Wilson (23) 51. 2B Scr: B Davies (+1) T Weaver (10) 44.

LONG REEF: Medley: Stableford: A: S Frauenfelder (6) 42. A Scr: M Hunter 68. B: J Bennett (14) 42. C: P Skiffington (25) 40. A: N Driver (10) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: M Sandilands (2) G Thomas (0) 75. A: M Sandilands (2) 38. B: G Weber (18) 37. C: V Galluzzo (24) 37. A Scr: G Thomas (0) 37. Div 1: H Glenday (26) 31.

MANLY: Men: Stableford Gold: A: B Quigley (0) 69. B: J Sidery (14) 71. C: J Nelson (22) 58.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: I Burns (12) 55. B: T Kambouris (Rockhampton) (15) 58. C: L Mar (26) 56. Scr: A Scr: D Wonocott 58. B Scr: D Cameron 71. C Scr: M Garnsey 78. Men: Medal Mar: A: I Burns (12) 55. B: D Cameron (13) 58 cb. C: L Mar (26) 56. Women: Hcp: L Yang (17) 59.

MASSEY PARK: Medley: Par White: A: M Donnellan (13) 3 up cb. B: C Ebeling (17) 7 up. C: M Pinkerton (23) 4 up. A Scr: J Rogers (2) 36 up.

MONA VALE: Men: Stableford: A: N Abbenbroek (9) 40 cb. B: C Nicholls (18) 41. C: R Wheatley (22) 39 cb. 2B: J Van Der Meer (21) J Lean (10) 47. Scr: L Tydeman 38.

MONASH: Mxd: Stableford: A: F Gurren (8) 41. B: G Schofield (14) 39 cb. C: R Layton (21) 41. 2B: Div 1: T Benton (10) R Briggs (14) 48. Div 2: D Gorman (29) P Fisher (19) 48. Scr: C Hunt (0) 34.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: C Kirby (11) 40. R/U: P Tancred (11) 36 C/B. B Grade: M Heyhorn (15) 40. R/U: L King ( 18) 39. C Grade: C Mc Alister (33) 51. R/U: J Webb (51) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: B Kim (10) 40. B: K Yuh (17) 37 cb. C: P Siapos (25) 42. 4B: M Simonsen P Siapos 50.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Captain’s Trophy: M Seo (20) 42. A Scr: D Fazzolari (-1) 36. A: L Cincotta (2) 42. B: R Palmer (17) 41. C: G West (22) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: G Evison (6) 37. A Scr: P Banbury (3) 32. B: E Yi (15) 40. C: S Gallmann (22) 37. Women: Green: J Cooper (13) 37.

NOWRA: Medley: Stableford: A: M Westaway (Kareela 6) 40. B: I Hayes- Williams (17) 37. C: R Missingham( St Georges Basin 22) 36.

NSW: Men: Stableford: A: D Shannon (11) 41 cb. B: T Tulenheimo (13) 41. C: S Knowles (20) 38.

OATLANDS: Stableford: A: K Doolan (9) 43. B: B Bright (17) 41. C: L Parker (20) 40. A Scr: S Morgan 35 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford White: A: M Fogarty (2) 40. A Scr: M Fogarty 38. B: K Dailly (13) 43. C: M Wilson (19) 41.

PENRITH: Mxd: Stableford 2B: White: S Anderson (11) P Willis (8) 46 cb. 2B Scr: G Stamatakis (-1) X Stamatakis (5) 42. Hcp: A: A Corbett (9) 42. B: C Borsato (11) 39. C: G Bloomfield (33) 37.

PYMBLE: Medley: Stroke Black: A: N White (1) 69. B: P Ventura (14) 69. C: H Dunlop (28) 65.

RANDWICK: Men: Stroke: Matchplay: Div 1: M Williams bt S Todd 3-2. Div 2: B Forward bt C Barrett 1up. Div 3: B Williamson bt P Longbottom 1up. Div 4: A Sarnadsky bt J Lo. Stableford: Split Six: M Mavromati (21) C Pustetto (18) L Pustetto (14) S Brinckley (17) 89. A: A Danza (11) 38. B: M Young (15) 40. C: C Pustetto (18) 40. A Scr: R Fernandes 33.

RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: G Galvin (5) 40. B: A Gavalakis (13) 39. C: R Stranger (24) 41. Women: Stableford Green: A: D Morden (18) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B: Black: A: J Horne (12) 39. B: P Cabban (19) 40. T Young (26) 39. A: P Huntley (13) S Brecko (18) 45. B: R Matthews (17) S Fox (39) 46 cb.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B: D Commasutti (20) D Norton (27) 50. Men: Stableford White: A: P Fischer (12) 36. B: J Balis (18) 36. C: D Commasutti (20) 43. Women: Stableford: M Thoumelou (25) 38. Snr Stableford Green: R Ulrick (23) 38. Mxd: Stableford: Scr: B Mcdonnell (4) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke Ambrose: White: T Melhem I Melhem (13.25) 56.75. A Scr: F Collins Jnr M Dane 63. M Smyth G Squire (6.25) 61.75. A Scr: O Giltinan J Mccraith 66.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Kassis (9) 36. B: P Bautista (17) 37.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: A Radevski 39. A: R Angus (6) 41. B: P Murphy (13) 38. C: A Sullivan (19) 39. Gold: Gold: B O’Regan (28) 35. Women: Stableford: M Heller (17) 36. Men: Stableford 2B: White: N Waller (25) A Milner (22) 49. 2B Scr: J Lyras (+6) P Murphy (13) 43. J Lyras (+6) P Murphy (13) 43. 2B: Gold: Gold: G Russell (25) A Sullivan (19) 52.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: P Berg (4) 35. B: L Vickery (9) 38. C: J Cassady (16) 44. A Scr: H Kim (+1) 34. 2B Agg: B Martin-Wein (28) M Alessi (17) 77.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: K Edwards (10) 35. J Puxty (20) 34. Div 2: K Hedges (45) 36. E McLeod (38) 34 cb. Men: A: M Bartlett (12) 37. A Hostler (3 Kew CC) 36 cb. B: M Gaffey (19) 37. B White (18) 36. C: E Taylor (25) 41. D Bell (24) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Medal: A: E Hutcherson (15) 70. B: A Ayles (19) 70. C: D Sekel (19) 72.

THE COAST: Men: Stroke White: A: A Huxtable (8) 67. B: W Dight (14) 69 cb. A Scr: M Danne (2) 71. B Scr: W Dight (14) 83. C Scr: G Price (20) 86 cb. Women: Stroke: Foursome: J Ryan K Blyth 178.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: G Watts (12) 38. B: C Doyle (16) 36. C: H Garlick (22) 35. Women: A: J Hills (17) 36. B: L McIntyre (27) 33.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B Scr: A Deane R Purcell 37. 4B: M Vukasin (8) D Hope (16) 47 cb. A: M Vukasin (8) 40. B: R Witkamp (10) 40. B Scr: P Fuller (22) 38. Women: J Kenna (31) 36.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: A: D Murphy (8) 42. B: S Hong (17) 39. C: B Francis (22) 42. A Scr: C Bonovas (5) 35. 2B: G Warry (21) D Murphy (8) 49. 2B Scr: M Devries A Hopkins 39 cb.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: M Cowie (18) K Akyurek (12) 49. Men: A: R De Beer (7) 46. A Scr: R De Beer -3. B: M Cowie (18) 40. B Scr: D Roach 10. C: B Daley (26) 36. C Scr: J Thomson 25. Women: J Morris (19) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: S Miller (11) 39. B: M Downey (17) 39 cb. C: M Gandar (18) 42. D: D Mills (26) 39. Scr: C Alford (1) 33. 2B: M Gandar (18) C Oatley (26) 51.

WOOLLAHRA: Mxd: Stableford: Div 1: G Moddel (9) 40 cb. Div 2: I Mackinlay (19) 38 cb. Div 3: K Snell (36) 36 cb. Irish Team: G Moddel (9) R Nahum (12) I Selby (17) G Lane (17) 87.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Trophy: Black: M Samios (19) 63. Stroke: A: M Ross (11) 66. C: W Huggett (25) 71. Scr: J Hallinan 66. Salver: J Hallinan (+4) 139. S Baraket (10) 140.

WYONG: Men: Stableford White: A: S Dashwood (8) 41. B: S Meyn (13) 40. C: L Ward (26) 37 cb. 2B: S Meyn M Millington 47.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A Ogden (18) 39 cb. Lake: T Bradshaw (25) 43. Women: A: K Davis (7) 38. B: J McCarthy (19) 41. C: M Hockley (30) 36.

Our Partners