April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 2 March 2024

NSW/ACT Club Results – Canowindra Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 2 March 2024.

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Dickey (11) 39. Men: A: J Holland (10) 43. B: D Evans (14) 39. C: B Noble (26) 46. 2B Agg: B Noble S Davis 81.

ASQUITH: Medley: Stroke: A: C Murray (8) 66. B: R Jang (14) 64. C: D Gardiner (19) 69. Scr: A Scr: M Harvey (0) 71. B Scr: S Cosgrove (15) 82. C Scr: J Wilson (19) 90.

AVALON: Women: Stroke: L Zalitis (20) 86.

AVONDALE: Men: Stroke: A: S O’Malley (11) 64. B: P Neary (19) 70. C: H Stocks (21) 63. A Scr: A Robson 69.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Mar: A: D Karren (4) 63. B: E English (14) 61. C: B Spijker (23) 63. Scr: D Karren (4) 67.

BANKSTOWN: Medley: Stroke Black: A: J Fay (2) 73. R Thomas 73. B: W Xie (16) 83. J Elliot (15) 84. C: L Chatto (23) 89. M Lee (22) 90.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: Medal Mar: A: H James (12) 62. B: C Pinho (14) 60. C: Z Collins (22) 60. A Scr: I Elliot 62. B Scr: K White 75. C Scr: A Tringas 83. Senior Medley: Stableford: M Rynehart (21) 40.

BARNWELL PARK: Men: Stroke: Medal Mar: A: R Regueiro (12) 59 cb. A Scr: S Laws (4) 63. B: J Craddock (17) 58. B Scr: J Craddock (17) 75. C: T Ianni (23) 60. C Scr: A Rowland (20) 81. Hole in one: L Locantro at 8th.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: A Carter (4) 64. B: J Baker (17) 62. C: S Mercer (35) 62. Scr: A Scr: A Carter 68. B Scr: S Atwa 78. C Scr: M Smith 87. Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: S Storer (17) 74. Div 2: R Tang (29) 74. Div 3: K Aberdour (38) 80.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: J McCrystal (9) 41 cb. A: S Thorsby (7) 40 cb. B: M Kean (17) 41. C: P Remfrey (19) 40. A Scr: B Turner 33 cb. 2B: G Harris (17) P Remfrey (19) 47.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: D Nguyen (10) 37. A Scr: K Halloran 30. B: P Koll (17) 37. B Scr: K Lewis 23. C: A Reddy (21) 35. C Scr: P Bambridge 15 cb. 2B: O Khoh T Mazando 45.

BLACKHEATH: Men: Hole in one: J Hollis at 2nd. Women: Stableford: L Pressley (21) 31. Men: M Hillier (11) 37. Stroke: Medal: A: S Tolhurst (8) C Macartney (5) 64 to playoff. B: M Ashford (14) I Hehir (17) 67 to playoff. C: J Dakin (19) 69.

BONDI: Mxd: Stableford: A: L Evans (4) 34. B: R Fruchterman (9) 37. C: L Strobel (22) 37. 2B Agg: W Bonner (13) R Fruchterman (9) 73.

BONNIE DOON: Stroke White: A: P Todd (0) 67. A Scr: P Todd (0) 67. B: P Coelho (14) 64 cb. C: J Mclaren (36) 66 cb.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Cock o’ Walk: P Baker 4/2. J MCgarr bt P Larkey S Dy. Medal Mar: A: C Trad (7) 69. J Hewitt (7) 70. A Scr: M Nagy 75. B: J Shek (11) 64. N Ung (14) 72. B Scr: A Holmes 83. C: D Keen (17) 67. J McFadzean (19) 69 cb. C Scr: J Alonso 87. D: G Tracey (21) 68. S Zitka (24) 70. D Scr: K Lacey 92.

CAMDEN: Men: Stroke: Matchplay: A: W Linden bt D Cummins 1up. B: P Bardsley bt M Vance 1up. C: K Graham bt S Ireland 2-1. Jnr: N Graham bt Z Bell 10-8. Women: Stableford: A: S Chapman (9) 42. B: P Dilucchio (20) 35. C: R Byles (43) 34. 2B: S Chapman (9) P Morrison (25) 48. Men: A: O Birkin (10) 41. A Scr: G Matheson 35. B: M Luszczynski (14) 44. B Scr: J Suffell 26 cb. C: A Chaperlin (22) 39. C Scr: P James 17. Team: J Johansen (20) D Tomkins (13) M Luszczynski (14) S Hungerford (5) 94.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: R Quan (14) K Manivong (13) 141. 2B Scr: J Lind P Ellison 148. A: A Wittaya (2) 68. A Scr: J Lind 74. B: K Manivong (13) 68. B Scr: R Hogan 84. C: J Fisicaro (23) 69. C Scr: R Kim 92.

CASTLE HILL: Men: Stroke: Cock o’ Walk: M Boon G Collins 6/5. S Rahiman Z Rahiman 4/3. Medley: Stableford: A: C Knipler (4) 39. B: I Wilkie (15) 38 cb. C: N Dawkins (20) 36. 2B: A Donald (4) I Wilkie (15) 47. PM: A: N Carr (9) 40. B: M Jess (13) 36. C: P Down (26) 34. PM 2B: T Pagliaro (10) D Nelson (17) 45 cb. 2B Scr: D Rossi C Toro 41 cb.

CASTLECOVE: Men: Stroke: Medal Mar: A: G Kranias (6) 63. A Scr: G Kranias (6) 69. B: J Berry (16) 63. C: M Crook (18) 67. Women: J Stanistreet (33) 60. Gold Medal: G Kranias (6) 63. President’s Trophy: G Kranias (6) 69.

CROMER: Medley: Stroke Medal Mar: Black: A: W Bennett (9) -8. B: R Smith (20) -7. C: H Gee (26) -6. Stableford Jnr: Yellow: B Newton (29) 22.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: R Loewenthal (11) 65. A Scr: M Osborne 72. B: S Garlick (16) 63. B Scr: S Garlick 79. C: W Coman (31) 66. C Scr: T Donaghy 91. Trophy: W Coman (31) 66.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Medal Mar: A: B Porter 68. A Scr: C George 71. B: D Bose 69. B Scr: S Manson 85. C: L Attwill 66. C Scr: G Hyde 93.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Mar: A: S Lear (12) 68. A Scr: J Fearnley 71 cb. B: M Flynn (17) 67. B Scr: E Richards 81. C: A Krishnan (22) 66. C Scr: B Salmon 88. D: G Shirley (27) 70. D Scr: R Felsch 98. Women: Stableford: M Clohesy (19) 41.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: H Marich (11) 41. B: M Janson (18) 42. C: G Liddy (32) 44.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Mar: A Scr: S Prosser (3) 67. A: S Prosser (3) 64. B Scr: D Ford (13) 79 cb. G Paull (17) 64. C Scr: W Wickens (20) 83. C: G Smith (31) 61.

FOX HILLS: Men: Stroke: Medal: A: M Knight (8) 70. A Scr: J Freeman 71. B: P Green (19) 65. B Scr: F Pasapera 82. C: G Partali (23) 65 cb. C Scr: C Purse 87.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Medal Mar: A: J Watts (12) 71 cb. A Scr: A Johnson 79. B: N Pillay ( Nelson Bay GC) (16) 68 cb. B Scr: K Jackson 85 cb. C: G Gartner (20) 67. C Scr: J Dimech 89.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal: A: A Robb (1) 74. B: J Robb (15) 72. C: M Cannan (24) 69. A Scr: B Michelmore 74.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: T Cosentino (9) 65. B: S Makepeace (18) 67. C: M Giannini (28) 66 cb. A Scr: M Coombs (-1) 67. B Scr: J Buckley (14) 82. C Scr: B Davis (20) 87.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Callanan (16) 79. B: G Prigg (27) 81 cb.

HAWKS NEST: Women: Stroke: P Barham (39) 76.

HOWLONG: Jnr: Stableford: 9-hole: Z Chapman (40) 14 cb. Women: Stroke: A/Medal: W Day (18) 68. B: S Anderson (22) 73 cb. Men: A Scr: Z Grubisa (1) 71. A/Medal: Q Cooke (0) 65. B: C May (12) 68. C: R Hawkins (32) 66.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Mar: A: J Pantano (12) 67. A Scr: G Dunn 74. B: G Tucker (13) 67 cb. B Scr: G Tucker 80. C: M Frawley (19) 67. C Scr: M Frawley 86. Women: Div 1: J Lisle (12) 71. Div 1 Scr: J Lisle 83.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Mar: A: R Coote (10) 59. A Scr: G Stone (3) 72. B: R Connon (16) 63 cb. B Scr: P Bendeich (14) 79. C: W Penny (30) 60 cb. C Scr: J Casey (26) 86.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Mar: A: S Puskaric (5) 66 cb. A Scr: G Harnwell 71. B: G Emerson (14) 65. C: M Szetu (19) 65.

LAKESIDE: Women: Stableford: A Pitt (25) 36. 2B: M Mann M Broz 45. Men: Stroke: A: M Albee (0) 68. A Scr: D New (1) 70. B: C Harrod (19) 68. B Scr: J Minati (13) 86. C: P Coles (22) 66. C Scr: L Dib (20) 90.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal: A: W Worthy (4) 65. A Scr: W Worthy 69. B: M Butler (15) 66. B Scr: S Masters 80. C: B Sutton (18) 60. C Scr: B Sutton 78. D: A Hickey (24) 61. D Scr: A Hickey 85.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Mar: A: A Cavasinni (12) 67. A Scr: T Shipway (3) 74. B: A Saroufim (17) 67 cb. B Scr: L Anderson (13) 84. C: S Djokic (31) 69 cb. C Scr: C Chhor (20) 94.

LONG REEF: Women: Stroke: A: V Murphy (11) 77. Men: Stroke Black: A: A Peacock (7) 69. A Scr: C Wu 68. B: L Murphy (19) 67. C: B Young (23) 65.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke MM: Black: A: L Kahler (5) 69. A Scr: G Richards (1) 71. B: P Feltis (18) 69. B Scr: V White (15) 85. C: J Allen (21) 68. C Scr: M Gerace (22) 91. Div 1: A Cummings (22) 78. Div 1 Scr: C Morris (22) 103.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Mar: Div 1: D Walker (2) 68 cb. Div 2: G Brisley (23) 68.

MANLY: Men: Stroke: A: M Benfield (11) 65. B: G Parsons (17) 65. C: S Fenn (21) 70. Women: V Cotter (12) 74.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: H Ree (19) A Wilson (10) 72. Hcp: R Thijssen (18) 38. 2B Agg Scr: D Jones J Gudmundsoon 64. Scr: J Dunn 33.

MASSEY PARK: Medley: Stroke: A Scr: S Fitzpatrick 65. A: R Aslanis (7) 65. B Scr: J Pizzinga 80. B: J Pizzinga (18) 62. C Scr: C Ashwood 84. C: C Ashwood (20) 64.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: B Stanford (7) 64. B: M Falk (19) 66. C: J Grover (22) 62. A Scr: B Stanford 71 cb.

MONASH: Mxd: Stroke: Medal Mar: A: G Howe (6) 69. B: J Anstee (18) 68. C: G Jansen (23) 69. Scr: C Hunt (0) 73. Stableford White: D Vilensky (30) 34.

MOSS VALE: Men’s & Women’s Monthly Medal – A Grade: A Adams (10) 65. B Grade: M Heyhorn (15) 70. C Grade: R Stone (24) 67. Women’s Stroke M Butcher (37) 72.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Mar: A Scr: R Goosen (4) 67. A: R Goosen (4) 63. B Scr: J Miller (13) 78. B: M Furlong (14) 64. C Scr: G Steer (21) 89. C: S Jang (30) 61.

NELSON BAY: Men: Stroke: Gymea Lily: A: R Pearson (10) 68. B: B Pobje (20) 69. C: N Yearsley (20) 69. Stableford: Christmas Bush: A: B Woolfe (12) 42. B: B Bradford (22) 40 cb. C: R York (28) 40.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Mar: P Cumberland (11) 65. M Mathieson (1) 65 cb. A Song (26) 63.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: A Scr: D Lewis (2) 64. A: D Lewis (2) 62. B: R Haskard (18) 61. C: J Salvaggio (20) 62. Women: Stableford: L Murphy (18) 38. Men: Stableford White: D Quartly (18) 37.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: P Wells (6) 67. A Scr: M Panopoulous (Concord) 67. B: I Hayes-Williams (17) 66. B Scr: E Adlington (Worrigee) 82. C: J Meredith-Timbs (33) 67. C Scr: N Rosskelly 94.

NSW: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: G Levien (12) A Hurwitz (9) 69 to playoff. B: T Tulenheimo (15) M Hudson (16) 69 to playoff. C: J Miller (20) 65.

OATLANDS: Stroke: A: H Lahood (6) 68 cb. B: D Gleeson (17) 66. C: D Chen (19) 67. D: J Mcalpine (39) 62. A Scr: R Easterbrook 71.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A Scr: R Richards 42. A: A Naylor (11) 41. B: E Truscott (15) 40. C: S Logan (26) 44.

PENRITH: Men: Stroke: Medal Mar: A: S Cannon (5) 67. B: W Hogben (12) 68. C: M Carter (27) 66. Scr: A: D Turner (0) 71. B: W Carlson (11) 80 cb. C: C Barton (19) 86. Jnr: Bowl: R Stasiuk (21) 69.

PYMBLE: Mxd: Par: A: G Mcgurk (4) 3 up cb. B: M Anstice (17) 3 up. C: S Blood (19) 4 up. Cup: L O’connor (14) 4 up cb.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Mar: A: M Kandara (8) B Toms (10) 58 to playoff. A Scr: M Todd 62. B: T Jamieson (13) 58. B Scr: T Jamieson 71. C: T Ryan (18) 55. C Scr: T Ryan 73. Jnr: H Oldham (28) 57.

RICH RIVER: Stableford West: Green: K Mose (13) 38.

RICHMOND: Medley: Stroke Medal Mar: Black: A: D Ayre (1) 65. B: B Boylett (17) 67. C: J Mercer (22) 66 cb.

ROSEVILLE: Men: Stroke: A: J Murray (4) 65. B: B Collins (17) 65. C: B Milas (24) 61. Scr: C Sharp (1) 66. Women: M Thoumelou (25) 66. Men: Stableford: J Hepner (16) 43. Women: K Taylor (24) 41. Snr: R Taylor (27) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Medal Mar: A: Y Oh (12) 68. A Scr: M Green 76. B: H Haydon (17) 67. B Scr: J Kim 85. C: J Yu (19) 70. C Scr: L Van Der Heide 93. D: W Wong (32) 69. D Scr: S Kerr 98. Stableford: M Doughan (18) 42.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Mar: A: D Quain (6) 51. B: J Livingstone (14) 55.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Lamaro (9) 40. B: A Smith (16) 40. C: M Edwards (26) 38 cb. Women: J Arkins (10) 36. Men: 2B: D Wilkinson J Curtis 48. Medley: A Arkins J Arkins 42.

ST MICHAELS: Men: Stroke: A: G Barwick (9) 69. Scr: L Furlong 73. Stroke White: B: A Gavan (17) 71. C: L Yong (21) 70. Stableford Gold: Gold: B O’Regan (28) 34. Women: Stroke: M Heller (18) 85.

STRATHFIELD: Medley: Stroke: Medal Mar: A Still (16) 63. A: Y Kim (11) 67. B: A Still (16) 63. C: S Priestman (24) 66. A Scr: H Kim (3) 73. Stableford: S Hwang (25) 41.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: B Doolan (14 Bowraville GC) 68. S Bennett (6 Tuncurry GC) 71 cb. B: G Wisbey (27) 69 cb. M Maurer (33) 69. Women: K Gordon (23) 70. M Burns (26) 73.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: A: J Williams (11) 43. A: J Williams (11) 43. B: P Laird (20) 42. C: J Gattorna (27) 41. A Scr: N Crews 34.

THE COAST: Men: Stroke White: G Leighton (22) 64. A Scr: D Payne (14) 80. Stroke: P Thorton (9) 67. A Scr: K Isch (4) 72.

THE LAKES: Stroke: Medal Mar: A: A Pemberton (6) 70. B: G Talbot (13) 69. C: D Fah (23) 70 cb. K Kang (12) 73. Scr: C Glenday 78 cb. Stableford: 9-hole: J Davis (26) 17. G Levy (6) 14.

TOCUMWAL: Mxd: Stroke Foursome: Black: B Wilkinson (8) M McLeod (6) 71 cb.

TOUKLEY: Men: Stroke: A Scr: D McMurray 74. A: D McMurray (7) 67. B Scr: M Lewin 82. B: M Lewin (10) 68 cb. C Scr: D Lear 90. C: M Shearman (24) 68. Women: Stableford: R Primmer (17) 34.

TWIN CREEKS: Women: Stableford: Div 1: S Han (10) 34. Medley: 2B: G Warry (21) D Murphy (7) 46 cb. 2B Scr: B Atkinson T Wozniak 39 cb. Men: A: A Pondekas (8) 40. B: E Vaka (18) 41. C: G Warry (21) 39 cb. A Scr: A Fiorenza (-1) 36.

WAKEHURST: Men: Stableford: B Morris (11) 38 cb. Women: Stroke: R Charnell (12) 74. Men: A: R Ewing (11) -9. A Scr: M Owens 0. B: S Percival (18) -5. B Scr: T Leem 10. C: G Bligh (20) -3. C Scr: G Bligh 17.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Medal Mar: A: H Delaney (12) 66. B: S Gates (18) 67. C: A Fara (20) 66. D: L Gilroy (27) 71. Scr: C Alford (1) 73.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Mar: A: B Bulters (9) 63. B: M Georganas (14) 65. C: M Friend (23) 63 cb. Scr: M Williams 66.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: D Hull (3) J Hallinan (-4) to playoff. A Scr: J Hallinan 65. B: T Sharman (16) 69. B Scr: P Weeks 85. C: B Riordan (21) 70. C Scr: B Riordan 91. Stroke: C: B Dransfield (30) 66. Medal Feb: A: A Jackson (5) 77 to playoff.

WYONG: Men: Stroke: Medal Mar: A: M Foertsch (12) 67. B: R Rhodes (17) 68. C: M Kenny (19) 67 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A/Medal: J Ryan (23) 39. B: O Ng (29) 39. Men: Stroke: A/Medal: D Crossley (5) 69. B: B Jesser (23) 72. Lake: C/Medal: E Yildirim (16) 67. B: P Johansen (12) 71 cb. A: S Campion (3) 71 cb.

Our Partners