April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 24 February 2024

NSW/ACT Club Results – Byron Bay Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 24 February 2024.

ANTILL PARK: Women: Stableford: 2B Agg: S Kennedy (6) 35 cb. Medley: A Smith (35) 48. G Hoppitt (11) 41. J Ducker (16) 38. A Smith (35) S Hart (12) 80.

ASQUITH: Men: Stableford: A: R Darragh (10) 40 cb. B: S Sharma (14) 39. C: B Buddo (19) 41. Women: M Seo (32) 38. Medley: 2B: B Buddo (19) B Jeffery (12) 55. 3B Agg: B Buddo (19) B Jeffery (12) Y Nakamura (29) W Lim (22) 113.

AVALON: Women: Par: I Loxton (34) 1 up.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: M Lam (11) 41. B: J Gooding (16) 42. C: O Smith (23) 39. A Scr: R Wallace 35.

BALGOWLAH: Stableford: A: S Tse (10) 36. B: G Smith (15) 38. C: D Richards (30) 41.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: Z Mitrovski (2) 42. A Tan (12) 41. B: B Griffin (14) 42. N Wilson (15) 41. C: M Moore (19) 47. P Hopkins (20) 41. M Moore B Park 53.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: PM 2B Multi: V Tekura D Williams 77. M Olsson (15) 40. A: R Hills (6) 39. B: M Fairbank (14) 37. C: L Knight (30) 39. J O’hearn (22) 38. A Scr: B Forsythe 36.

BARHAM: Men: Stableford: 4B: A: S Fullerton (8) 47. B MacTaggart (13) 47. A: S Fullerton (8) 47. B MacTaggart (13) 47. Women: A: L Cook (25) W Bennett (31).

BARNWELL PARK: Women: Stableford: 4B: M Camilleri (11) D Hanlon (13) 40. Men: A: P Heaphy (9) 37. B: S Whale (13) 36. C: T Hart (21) 36. Irish Team: E O’Brien (11) A Crossan (13) A Mihaljek (4) J Leonardi (5) 110.

BAYVIEW: Medley: Stableford: A: R Ludlow (14) 39 cb. B: M Rosic (19) 44. C: I Tew (23) 41 cb. Scr: M McGrath 27. Team: J Tyler (24) B Fontaine (16) B Hollis (32) J Ramsay (28) 95.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Split Six: J Thomas (18) S Williams (9) 66. A: P Higgins (5) 42. B: T Partridge (18) 41. C: L Conroy (21) 35. A Scr: A Flood 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: G Davis (3) 36 cb. B: N Vlahos (13) 38. C: D Joy (22) 35. Irish Team: S Harrington (13) S Haslegrave (19) M Braund (16) D Graham (18) 88.

BLACKHEATH: Men: Stableford: J Hollis (18) 39. Women: C Soady (26) 32 cb. Mxd: Challenge: M Allen R Allen C Donoso 78.

BONDI: Men: Stableford: A: B Cox (5) 37. B: B Goodyear (14) 37. C: A Elford (19) 36.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: J Roach (4) 38. A: P Stivano (11) 43. B: R Lawry (12) 39. C: Z Zinman (25) 39.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: J Yi (10) 40. A Scr: D Burge 33. B: J Campbell (15) 45. B Scr: A Phimmachanh 24. C: N Fordham (30) 44. C Scr: S Johnson 20. G Mitchell (8) J Campbell (15) 94.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: R Wright (13) 36. B: P Morrison (25) 37. C: A Toto (35) 35. Men: A: P Casey (12) 43. A Scr: A Brennan (Alice Springs) 37. B: H Yeaman (15) 40. B Scr: M Luszczynski 23 cb. C: J Johansen (21) 39. C Scr: K Bate 17 cb. 2B Agg Scr: A Brennan (Alice Springs) B Watkins 70. 2B Agg: H Yeaman (15) D Jansen (4) 78.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: P Park (21) D Moon 66. A Scr: N Katholos S Lohmann 74. Foursome C’ship: A Scr: N Katholos S Lohmann 148. P Park (21) D Moon 146. Stableford: 2B: Y Lee (17) M Chung (10) 44. 2B Scr: J Han W Lee 37. A: M Chung (10) 36. B: J Kim (17) 38. C: S Kim (27) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: P Wiltshire (12) 39. B: P Brown (19) 41. C: C Preston (29) 37. Cock o’ Walk: S Goodrum D Macnaughton bt D Hawkins S Mcahery 6-5. S Rahiman Z Rahiman bt B Fasher P Wright 6-5. M Boon G Collins bt R Allen D Nelson 2-1. J Giorgiutti P Trainor bt T Prodromakis M Paterson 1up.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J McLean (32) 34. Men: Stableford 2B Agg: White: H Ferris (19) M Gorringe (33) 79. H Ferris (19) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Feb: R Wallace (8) 69. A: R Wallace (8) 69. B: C Hrdina (32) 72 cb. Men: Medal Feb: K Keating (22) 66. A: S Vaenuku (7) 71. B: T Schlink (12) 71 cb. C: X Brown (16) 70 cb. D: K Keating (22) 66.

CROMER: Medley: Stableford: A: D Sheekey (7) 39. A Scr: J Thomas 39. B: J Frack (18) 40. C: G Pamp (19) 42. 2B: W Norman (25) R Pryor (18) 48.

CRONULLA: Men: Stableford Black: A: G Anthony (13) 40. B: A Byrne (18) 39. C: S Noyes (22) 38. Scr: S Brown 31.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: T Mills 68. A Scr: J Park 75. B: G Gormly 69. B Scr: S Wight 82. C: M Ford 67. C Scr: H Wu 89.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: T Jackett (13) C Partridge (9) 47. Div 2: A Renshaw (20) A Harding (17) 49. Div 1: C Partridge (9) 38. Div 1 Scr: C Williams 33. Div 2: W Hodge (13) 42. Div 3: B Treak (24) 40 cb. Div 4: C Strutchbury (28) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: D Crawford (5) 41. B: J Delaney (18) 42. C: K Pendergast (25) 45.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: J Fox (24) 39. 4B: S Daymond (28) K Koton (17) 46.

EVERGLADES: Medley: Stableford 2B Agg: Black: C Skehan (14) R Fordham (24) 77. A: J Bell (11) 36. B: C Skehan (14) 40. C: M Townsend (22) 38. D: M Gaven (34) 34.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: K McCumstie 39. Div 2: L Rendell 32.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: G Gardner (10) 39. N Mahoney (4) 38 cb. B: B Verhaeghe (21) 40. B Stewart (19) 38 cb. A Scr: R Dormor (+2) 37.

FOX HILLS: Men: Stableford: Div 1: L Holmes (6) 35. Div 2: M Kandel (15) 36. Div 3: R Gosal (29) 41. 4B: P Mitchell (22) R Naidoo (19) R Gosal (29) 91.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Agg: M Noble (18) D Sookee (7) 75. A: D Sookee (7) 37. B: M Noble (18) 38 cb. C: P Fellows (23) 35.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: B Ball D Kay S Maclean G Moxey (4.87) 56.13.

GOULBURN: Medley: Stableford White: D Ridland (2) 38 cb. A Martin (6) 38 cb. M Ruddy (11) 38. S Scott (23) 37 cb. L Bartlett (0) 37.

HOWLONG: Women: Stableford: H Mccallum (24) 40. Men: Stroke: A: S Coonan (8) 69 cb. B: M Walter (13) 70 cb. C: S Mccormack (20) 67. A Scr: Z Grubisa (1) 70.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Split Six: M Abel (13) I Teasdale (15) D Felstead (15) S Abel (26) 86 cb. Men: A: K Charles (5) 38. B: P O’Reilly (14) 39. C: A Hamka (19) 38. Women: D Brickwood (25) 37.

KAREELA: Mxd: Stableford: A: A Beazley (7) 38. J Gibson (9) 34. B: P Hodge (17) 40. T Russell (18) 37 cb. C: I Colley (22) 36 cb. J Anasis (26) 36. 4B: A Momsen C Hodgson 48.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: P Emery (6) 40 cb. B Grade: P Christie (15) 40. C Grade: K O’Brien (18) 40. 2BBB: J Marr 26 C Hennessey (19) 47 cb. 2BBB Scratch R/uP: T Southern B Hohnen 41. Womens: A Judd (15) 35.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: R Nagle (26) P Trevenar (10) 73. A: P Smith (6) 36 cb. A Scr: M Musgrave 31. B: T Meszaros (14) 37. C: R Nagle (26) 39.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Burns (11) 41. B: G Shaylor (15) 40. C: T Sinclair (18) 39. D: C Govers (26) 39. 2B: A: P Pearson (21) B Henwood (23) 79. A Scr: J Thompson A Thompson 41.

LIVERPOOL: Stableford: A: M Tran (10) 41. B: D Gainsford (13) 42. C: M Leod (32) cb. 4B: J Campanaro H Wilson 48 cb. 4B Scr: B Stevanoski M Naaman 39 cb.

LONG REEF: Medley: Stableford: 4B: W Portlock A Peacock 69. A: R Smith 38. B: A Cleary 37. C: P Skiffington 36.

MANLY: Men: Stableford White: A: S Coyne (11) 39. B: D Marples (18) 39. C: J Smith (21) 35 cb. Stableford: 4B: N Debenham D Marples A Parsons B Straatemeier 53.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Rhodes (25) R Albert (16) 75. 2B Agg Scr: T Shaw S OItmaa 68. Hcp: I McGregor (5) 41. Scr: D Wonnocott 35.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A: S Netting (13) 38. B: P Canty (14) 37 cb. C: M Beggs (28) 37. 2B: P Canty T Oh 65 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: A: L Tydeman (-3) 38. B: J Grover (20) 37. C: C Yim (22) 38. 2B: J Ditchfield (14) J Grover (20) 47. Scr: L Tydeman 41.

MONASH: Mxd: Stableford: A: C Hunt (2) 42. B: J Bromham (19) 41. C: W Plunkett (27) 39. Div 1: E Holmberg (14) G Dear (22) 47. Div 2: A Bresler (24) K Lewis (16) 45. Scr: C Hunt (2) 40.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: N Cameron (9) 37 cb, R/Up: D O’Shannessy (1) 37 cb. B Grade: C Oakley (14) 44. R/Up: G Harrington (15) 39. (31) C Grade: B Hanson (31) 37. R/Up: G Warner (21) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: M Hull (11) 40. B: C Maxwell (13) 40 cb. C: P Garthwaite (23) 40 cb. 2B: G Forrest (19) K Nicoll (7) 47.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: N Hodges (14) 37. R Mclean (15) 35 cb. B: M Trigas (18) 35. C James (16) 33 cb. C: B Neville (25) 30. G Flynn (37) 29 cb. A: M Brunt (13) 36. S Spillane (14) 35 cb. B: B Thomas (21) 35 cb. J Joyce (22) 35. C: F O’Malley (33) 37. T Smith (32) 35 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: M Gordon (2) 39 cb. B: T Ferraro (16) 39 cb. C: G Edwards (28) 40. Irish Team: S Davis (25) L Davis (13) P Kladal (20) R Ryan (19) 99.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: I Hannam (10) 42. A Scr: P Skurrie (1) 34. B: M Cole (16) 39. C: S Redzovic (21) 38. Women: Green: J Liao (19) 42.

NOWRA: Medley: Stableford: A: R Ardler (Worrigee ) (9) 39 cb. B: A Goodman (15) 40. C: N Weatherill (24) 41. 2B: N Weatherill (24) J Perkins (11) 48.

NSW: Mxd: Stableford 2B: White: A Kwan (17) A Bennett (27) 45.

OATLANDS: Stableford: A: L Mason (1) 37 cb. B: J Wahbe (14) 39 cb. C: G Hinchcliffe (22) 39. D: G Dionisatos (27) 41. A Scr: N Wareham 36.

PENRITH: Men: Stableford: 2B Agg: S Anderson (12) D Patterson (7) 73. 2B Agg Scr: J Beardsmore G Stamatakis 76. A: M Norman (5) 38. B: D Sadler (16) 37. C: C Kennedy (22) 36.

PYMBLE: Men: Stableford: A: A Serhan (11) 41. B: C Carter (13) 39 cb. C: G Corcoran (35) 38. Trophy: N Waddington (1) 81.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: N Elizondo (20) D Askie (23) 73. A: D Crawford (11) 33. B: C Dowie (14) 35. C: D Askie (23) 40. A Scr: I Russell 30.

RICH RIVER: Women: Par East: Green: C Eddy (19) 4 up. Men: Par: A: M Kenna (8) 3 up cb. B: P Carey (15) 2 up cb. C: J Sparks (20) 2 up.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B Multi: Black: A: L Winters (4) 39. B: J Woodworth (18) 43. C: C Purse (20) 41 cb. A: D Smith (22) B Windle (11) 73. B: C Purse (20) J Woodworth (18) 97.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Pincott (26) 39. Women: Stableford: N Campbell (18) 37. Men: Stableford White: A: G Cooper (12) 41. B: P Fischer (14) 42. C: M Tilbrook (29) 38. Medley: Stableford: 2B: N McKee (17) A Iles (14) 48. Men: Stableford Scr: White: J McAllister (4) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Kim (11) 40. B: M West (15) 38. C: D Simpson (20) 37. D: J Blaymires (36) 39. A Scr: M Green 30. Men: 2B Multi: Div 1: G Besgrove (8) 70. C McAlinden (18) 70. Div 2: R Croyden (29) 73. B Edward (21) 73.

SEFTON: Men: Par: P Bacon (11) sq.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: B McKenzie (5) 38. B: C Emde (14) 40. C: L Jones (25) 37.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: M Hammond 40. A: D Glynn (9) 41. B: A Gavan (11) 38. C: D Flaherty (28) 36. Gold: Gold: M Horrigan (23) 38. Women: Stableford: M Heller (18) 36. Men: Stableford 2B Agg: White: R Angus (7) J Morrow (2) 77. 2B Scr: M Hammond (+2) S Grant (4) 42. Gold: Gold: S Zappia (29) B Patton (26) 57.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 4B KO f: J Sohn E Moon bt D Topic R Topic 3-2. Hole in one: J Choi at 16th. Stableford: A: N Brooks (7) 38. B: K Collins (17) 42. C: C Jin (23) 41. A Scr: Y Kim (+3) 35. 2B: C Jin (23) A Kang (25) 47.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: N Patchett K Denning 55. J Anthony J Murdock (St Michaels GC) 48.

THE COAST: Stableford: A Brady (14) 36. Stableford White: B: S Thomas (16) 38. C: B Morrisey (32) 38. Men: Stroke: 4B Scr: S Laird (6) O Young (3) 140.

THE LAKES: Stableford: A: T Sidley (1) 40. B: D Murphy (15) 40. C: V Hrouda (24) 38. K Kang (13) 36. Scr: P Robertson 33.

TOCUMWAL: Men: Stableford 4B: Black: S Dean (28) L Drake (9) 45. Women: Green: A Beveridge (21) J Collins (29) 44 cb.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: M Bell (35) D Phipps (39) M Atwell (21) G Atwell (16) 87. Men: A: L Davies (12) 37 cb. B: A Cavana (16) 39. C: G McCarthy (28) 38. Women: K McKinnon (12) 27.

TWIN CREEKS: Men: Stroke: A: R Pearce (9) 69. B: J Tucker (18) 71. C: P Stanton (23) 71 cb. A Scr: C McMillian (0) 70. B Scr: J Williams (13) 86. C Scr: E Vaka (20) 91. Women: Div 1: S Han (10) 72. Men: Medal of Medallists: S Joo 70. Women: S Han.

WAKEHURST: Women: Stableford: F Glenton (24) 36. Men: A: S McGowan (12) 39. B: S Maher (15) 40. C: W Barnett (22) 39. Irish Team: C Fenn (28) N Miles (30) R Mitchell (24) J Chapman (18) 92.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: S Thompson (10) 39 cb. B: T Richardson (17) 41. C: S Gates (21) 43. D: J O’Leary (29) 40. Scr: A Gale (5) 34. 2B: T Azara (21) J O’Leary (29) 41 cb.

WOOLLAHRA: Medley: Stableford 2B: White: V Daswani (28) A Dart (36) 46. Div 1: Y Naito (5) 39. Div 2: H Mauthner (20) 39 cb. Div 3: J Rooz (23) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: S Baraket (10) H Galea (11) 75. A: L Gavin (9) 39. B: G Anderson (20) 44. J Hallinan 37.

WYONG: Men: Stableford White: A: B Hyde (8) 40. B: T Kennedy (14) 40. C: C Johnson (21) 41. 2B Agg: S Meyn (13) D Dalziel (28) 76.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: D Brodie (13) 42. B: L Bennett (27) 37. Men: A: L Scerri (4) 38. B: R Evans (25) 42. Lake: A: J Martin (+2) 41. B: T Clarke (11) 39. C: C Doyle (19) 43.

Our Partners