April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 17 February 2024

Daily Club Results - Braidwood Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 17 February 2024.

ANTILL PARK: Women: Stableford: L Macmillan (17) 38. Men: A: G Ferguson (12) 42. B: L Cross (16) 41. C: B Cox (22) 40. 2B: B Murphy M Kelly 50.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: S Lee (16) D Lee (10) 47. 4B Agg: S Lee (16) J Yang (5) K Kim (10) D Lee (10) 109. Men: A: D Lee (10) 40 cb. B: M Campbell (18) 45. C: G Bramwell (20) 41. Scr: M Harvey 36. Women: M Seo (32) 34.

AVALON: Women: Stableford: M Reed (32) 37.

AVONDALE: Men: Stableford: A: M Clegg (12) 40. B: D Veal (13) 41. C: E Partell (21) 38. A Scr: S Gresham 35.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: S Thomson (19) S Bennett (26) 50. R Lang (18) 40.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: A: C McCallum (3) 46. Z Mitrovski (2) 40. B: T Davies (16) 40. B Griffin (13) 37. C: C Robinson (19) 37. M Reynolds (21) 36. J Paxinos M Lakiss 80.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: Irish Team: D Riebe S Monaghan B Owens J Alicandro 122. K Hewitt (27) 37. P Butler (7) 40. A Scr: T Coroneo 35. A: P Lyons (11) 38. B: R Jones (15) 37. C: J Hartanto (26) 39.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: R McRae (27) 37 cb. Men: Irish Team: J Hudson (17) B Kantor (16) H Kantor (40) M Mulcahy (9) 131. A: S Laws (4) 38. B: G Grant (14) 44. C: H Kantor (40) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: A: A Macgruer (14) 42. B: S Poate (18) 41. C: J Fleiter (33) 41. Scr: W Harrington 32. 2B Agg: M Perry (5) A Gaebel (14) 77.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: J Sellers (31) 64. A: M North (10) 68 cb. B: J Drury (13) 66. C: M Wilcox (21) 66. A Scr: E Smith 71. Women: R Parker (24) 73.

BEXLEY: Medley: Stableford: 4B: W Russell (10) G Dounias (20) 46. A: S Capuano (4) 36. A Scr: N Hassapis 30. B: T Cooke (19) 38. B Scr: M Papadopoulos 23. C: D Joy (223) 38. C Scr: A Reddy 15.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Stevenson (7) 34. Mxd: S Tolhurst (8) 35 cb. Men: Stroke: Ambrose: B Oldfield (3.50) W Oldfield (3.50) 59.50.

BONDI: Mxd: Stroke Medal Feb: Black: A: L Evans (5) 54. B: H Winch (13) 54 cb. C: R Aoukar (16) 51.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: W Sellors (+2) 42. A: I Keir (3) 41. B: T Gallop (16) 45. C: J Lambert (28) 42.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: M Element (8) 37. A Scr: R Frankham 30. B: I Lancaster (17) 38. B Scr: S Schneider 24. C: N Beattie (21) 40. C Scr: N Beattie 21. J Lancaster (21) I Lancaster (17) T Ruello (14) M Element (8) 93.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: J Quintrell (10) C Collins (12) 47. Div 2: R Kim (11) H Omar (20) 49. Div 1 Scr: N Kitchen B Gladdish 38. A: S Gal (5) 37. B: P Chesher (13) 39. C: D Hayes (16) 39. D: I Morris (21) 37 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: D White (7.5) B Donnellan 71.5. Div 1 Scr: N Katholos S Lohmann 74. Stableford: 2B: D Su (9) J Kim (22) 48. 2B Scr: D Su J Jung 35. A: D Su (9) 41. B: J Harmey (15) 40. C: D Lee (25) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: J Giorgiutti (9) 42. B: D Vella (19) 43. C: B Russell (33) 39. 2B: S Rahiman Z Rahiman 48. A: D Bavin (10) 38. B: D McNaughton (13) 41. C: F Mesiti (22) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: C Stevens (14) 43. Women: Stableford: J McLean (34) 41. Men: Stableford 2B: White: A Rayner (15) J Hodgkinson (10) 49.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: D Jackson (36) 38. Men: A: T Schlink (11) 40. B: J Hyde (14) 37. C: S Decicco (24) 39.

CROMER: Medley: Stableford: A: H Barbour (8) 39 cb. A Scr: A Hessell (2) 37. B: C O’Donnell (19) 38. C: M Arcus (24) 41. 2B Multi: P Clubbe (23) M Finn (24) 80.

CRONULLA: Men: Stableford: Irish Team: D Bennett (7) P O’Neill (17) M Lee (20) P Allen (13) 121. Medley: Scr: T Wood P Bouttell J Parkes J Wood 96. Men: M Colbert (13) 41. M Denton (14) 41. S Wild (23) 37.

EASTLAKE: Men: Stroke: 4B Scr: A: P Donnelly D Spalding 57. Medley: Stableford: A: B Fine (15) 38. B: J Segis (18) 39.

ELANORA: Medley: Stableford: A: N Wall (9) 39 cb. B: K Carboni (22) 39. C: P Spanton (24) 37.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B: G Hillard (17) G Evans (18) 49. A Scr: A Walters (0) 37. A: M Lupton (11) 39. B: G Hillard (17) 42. C: B Antoon (21) 38. D: G Pola (26) 36 cb.

FINLEY: Men: Stroke Ambrose: White: A Scr: I Armer M Whelan (Berrigan) 67. Stroke: A: F Mercuri (Griffith) G Smith (Griffith) (9) 61. Women: A Scr: M Sadler (Cobram) R Wallace (Cobram) 73. J Delmenico B Wilkinson (Tocumwal) (8.25) 69.75.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A Scr: N Gates (+1) 37. A: D Rea (11) 39 cb. B: S Kriss (16) 43. Stroke Medal Feb: Tuncurry: Black: A: P Corby (7) 70. A Scr: B Germon (1) 75. B: P King (17) 68. B Scr: A Franzen (18) 86. C: K Murray (27) 72. C Scr: G Jennings (20) 95.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: S Fulton (8) 77. M Stevenson (27) 77. J Freeman 74. J Carpenter (Stonecutters) 74. A: J Freeman (+ 1) 41. B: J Gaerlan (14) 42. C: M Stevenson (27) 44.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: A Longman (11) 43. R Gresty (13) cb. A: A Longman (11) 38. B: I Ramsay (18) 40. C: M Evans (Balgowlah) (21) 36.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: M Margerison (9) 39 cb. Div 2: C Casis (18) 42. Div 1 Scr: D Bishop 35. 2B: C Casis (18) A Bowden (22) 48.

GOSFORD: Medley: Stableford: A: T Callaghan (11) 44. B: M Sheather (14) 39. C: J Dyer (23) 42.

GOULBURN: Medley: Par Green: J Marmont (15) 7 up cb. R Dobson (28) 7 up. P Condon (9) 5 up. R Thompson (12) 3 up cb. G Serret (11) 3 up cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: S Leggatt (21) 37. B: R Bernardin (36) 37.

HOWLONG: Women: Stableford: D I’Anson (18) 36. Men: A Scr: K Macnamara (3) 36. A: B Baring (8) 39 cb. B: N Brown (14) 39 cb. C: J Galinovic (27) 35 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: P Griffin (7) 40. B: R Galbraith (13) 40. C: J May (17) 38. Women: Stableford: L Firth (25) 37.

KAREELA: Stableford: 4B: S Foster C Titmuss 47. Men: A: A Momsen (9) 33. B Zhang (8) 33. B: S Hardy (16) 38 cb. L Brown (15) 38. C: J Field (37) 41. D Mancini (30) 37.

KILLARA: Men’s & Women’s 4BBB Stroke 4BBB Nett: B Johnston 9 M Graham (11) 60 cb. 4BBB Nett R/Up: D Marr 19 P Sears (11) 60. Championship: J Wooster A Lamble 67 Championship R/Up J Elliott S Kugel 71 Championship Nett: C Santone 13 B Parrish (11) 61.

KOGARAH: Medley: Par Cup: White: G Eyre (27) C Johnson (24) 9 up. Scr: D Gallagher K Matsuo 3 up.

LAKESIDE: Men: Stableford: A: F Gerace (5) 39 cb. B: M Shanahan (14) 36. C: F Katf (22) 42. 2B: F Katf (22) D Allen (15) 47. 2B Scr: F Gerace (5) D Burzin (5) 40.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: B Grant (10) 41. B: M Butler (15) 39. C: P Alewood (29) 37. D: P Law (23) 36. 2B: A: B Mckeown (15) R Parkins (26) 46 cb. A Scr: J Meyers S Meyers 37.

LONG REEF: Men: Stableford: A: C Gillespie (2) 43. A Scr: C Gillespie 41. B: J Dowse (17) 45. C: A Korbel (21) 41. Medley: Split Six: H Svenson J Hagan 73.

MANGROVE MOUNTAIN: Par: 4B: T Danks-Brown (13) D Yeoman (15) 9 up cb. T Danks-Brown (13) 5 up.

MANLY: Men: Stableford: A: M Taylor (12) 40. B: R MArtin (19) 37 cb. C: J Alagich (25) 38 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Farrugia (9) R Misihepi (12) 45. Scr: T Shaw D Cremin 39. Hcp: I Bickerton (19) 40. Scr: J Gudmundsson 35.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: A Brownlee (16) 40. Div 2: K McDonald (25) 39. Medley: Scr: B Smith 36. 2B: S Tizzone R Webster 48 cb. A: A Bell (13) 41. B: S Tizzone (16) 43. C: R Webster (22) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: A: T Creagh (13) 39. B: J Stevens (18) 39 cb. C: G Samuel (22) 40. Scr: A Radford 39. 2B: J Milch (21) D Zworestine (22) 47.

MONASH: Mxd: Stableford: A: S Fraser (6) 38 cb. B: R Lorge (15) 43. C: C Rutherford (23) 40. 2B: Div 1: A Israel (18) R Lorge (15) 48. Div 2: M Adams (14) N Gatland (34) 46. Scr: D Cullam (2) 35. Hole in one: K Beattie at 17th.

MOORE PARK: Men: Stableford: A: G Gandha (4) 38 cb. B: K McGilvary (15) 37 cb. C: P Minton (30) 39. Women: L Child (16) 39. Scr: L Quilliam (3) 29. Men: G Furey (4) 32.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: P Curley (9) 38 cb. 2nd: J Ashcroft (2) 38. B Grade: A Weston (13) 40. 2nd: D Thomas (15) 38 cb. C Grade: T Frost (21) 35. 2nd: J Driver (22) 33.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: D Waugh (11) 39. T Colli (13) 37. M Sung (28) 38 cb. 4B Agg: W Eadie B Gumley 73.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: M Brunt (13) 39. G Ferguson (9) 38 cb. M Ingle (14) 38 cb. B: R Skinner (21) 39. J Radford (22) 38 cb. G Shorter (18) 38. C: D Davis (37) 37. J Keane (24) 36 cb. R Gander (40) 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: A Sghabe (2) 40. B: A Gianotti (19) 37 cb. C: G Edwards (28) 38. 2B: A: P Russo (30) G Davis (16) 46. A Scr: A Sghabe (2) J Fennell (0) 43.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: M Restucccia (12) 39. B: D Tamas (14) 40. C: J Fernon (33) 37. A Scr: P Giles-Jones 32. Women: L Gilbert (23) 34. Medley: 2B: M Restucccia A Biar 47 cb.

NOWRA: Medley: Stableford: A: B Taylor (8) 41. B: K Priestly (16) 40. C: B Young (22) 39 cb.

NSW: Men: Stableford: A: R Spalvins (9) 41 cb. B: D Lacey (13) 40 cb. C: T Ellis (31) 44. Women: M McCarthy (18) 38. Men: Stableford Gold: A Wilson (25) 31 cb.

OATLANDS: Stableford: A: J Cale (10) 40. B: M Clout (17) 41. C: I Harrison (23) 39. D: A Wahbe (33) 34. A Scr: C Rees 35 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A Scr: J Jung 36. A: S Hacker (10) 40. B: W Ho (13) 41. C: J Cowled (24) 42. 2B: M Vinci (33) 46 cb. M Reid (11) 46 cb.

PYMBLE: Stableford: A: N Waddington (2) 43. B: A Dunlop (18) 41. C: P Baird (32) 38 cb. 2B: N Waddingtonq J De lange 48.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: C Williams (8) T Durante (19) 48. A: B Pardey (6) 40. B: S Murray (17) 39. C: B Hutchings (19) 44. A Scr: C Mcmahon 34.

RICH RIVER: Men: Stableford West: Black: A: R Thompson (3) 41. B: C Boxtel (15) 42. C: A Bronsgeest (18) 42. Women: Green: A: J Kirkman (24) 41.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: A Russell (21) 35. Women: Stableford: M Beange (22) 35. Men: Stableford White: A: J McKellar (12) 39. B: D Gardner (15) 41. C: B Fowler (25) 36. Medley: Stableford: 2B: A Russell (21) J Morton (15) 47. Men: Stableford Scr: White: A Butler (4) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Par: A: C Dickson (11) 7 up. A Scr: A Middleton 1 up. B: M McLennan (16) 5 up. C: L Maggs (21) 4 up. D: P Wadsworth (33) 3 up. 2B: Div 1: F Carollo (15) J Hobden (11) 12 up. Div 2: A Bloomfield (9) M Aloe (24) 11 up.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: P Botting (2) 38 cb. B: N Waller (14) 39 cb. C: C Daly (21) 40. Medley: D Laws (32) 41. Men: 2B: T McManus K Jones 48. Medley: M Laws D Laws 45.

ST MICHAELS: Men: Stableford: Scr: J Morrow 32. G Sacks (9) 38. Stableford Scr: White: M Hammond 38. A: G Gladstone (8) 38. B: S Doran (17) 42. C: C O’Neill (30) 42. Gold: Gold: I Timewell (19) 33. Women: Stableford: C Bonic (22) 41. Men: Stableford 2B Agg: White: E Balila (10) S Doran (17) 79. 2B Scr: S Grant (4) M Hammond (+2) 41. 2B Agg: Gold: Gold: W Kilcran (22) I Timewell (19) 64.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: B Ellis (11) 40. B: J Choi (20) 41. C: G Evans (25) 43. A Scr: J Kim (0) 39. 2B: D Park (21) T Kim (16) 49.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: N Callanan (12 Richmond GC) 38. M Summergreene (11) 37. B: N Patchett (17) 38 cb. D Brett (16) 38. C: J Gray (23 Richmond GC) 34 cb. S Horsburgh (35) 34 cb. Women: Div 1: K Edwards (10) 34. J Bennett (18) 32. Div 2: L Snheider (32 Club Taree) 33 cb. J Prykaza (29) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: Trophy: A Jury (22) 2. A: W Redfearn (6) 39. A Scr: M Gibson 34. B: S Choi (18) 38 cb. C: A Jury (22) 42. 2B: A Gelonesi A Jury 47 cb

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Trophy: P Sachr (23) 65. A: B Davis (8) 68. B: N Saucis (20) 66. C: P Sachr (23) 65. A Scr: M Giles 72.

THE COAST: Men: Stableford White: A: J Wachman (4) 40. B: A Ayliff (14) 41. C: L O’Halloran (19) 41 cb. Women: Stroke: L Williams (17) 68 cb. Medal Feb: Div 1 Scr: K Blyth (17) 68. Div 2: S Britton (25) 77.

THE LAKES: Stroke: T Tsiamis (7) 67. J Zieme 73. Stableford: 9-hole: K Lasky (11) 17.

TOCUMWAL: Women: Stableford Green: A: M Murphy (23) 38. B: G Ladner (29) 38. Men: White: A: R Cousipetcos (8) 40. B: T Gubbins (16) 40. C: G Haberfield (29) 39.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: D Straney (24) R Duncan (20) 48 cb. 4B Scr: C Clark J Tudehope 40. A: C Clark (7) 44. B: M Bemet (15) 42. C: D Straney (24) 45. Women: K McKinnon (12) 38.

TWIN CREEKS: Women: Stableford: Div 1: S Yoo (19) 35. Men: A: S Plummer (11) 40. B: A Cavallaro (16) 35. C: H Lovelock (23) 39. A Scr: M Pearce (+3) 36. Medley: 2B: P Kastelan (9) P Borg (2) 45 cb. 2B Scr: T Emtage M Pearce 42.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: S Jung (8) 37. A Scr: M Owens (0) 1. B: J Li (13) 40. B Scr: S Chow (14) 15. C: N Miles (31) 39. C Scr: F Kim (20) 20. Medley: 2B: N Miles (31) C Fenn (28) 49. Women: C Wright (13) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: J Felice (7) 40 cb. B: C Roberts (14) 40. C: D Singh (22) 42. D: Q Johnson (24) 42. Trophy: Q Johnson (24) 42 cb. Scr: M Patison (0) 37. 2B: R Hall (24) D Singh (22) 49.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Cock o’ Walk: R Filapek-Vandyck (25) 75. M Williams (0) 73 cb. Div 1: B Poulter (1) 38 cb. Div 2: G Lane (19) 37 cb. Div 3: L Hill (26) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: W Sampson (4) 41. B: S Willis (16) 39. C: R Lucas (20) 37. Scr: J Hallinan 41.

WYONG: Men: Stableford White: A: K Pitty (12) 41. B: M Coleman (14) 39 cb. C: J Palesy (28) 42. 2B: J Tough B Allen 48.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: J McRae (24) 37. B: C Viner (27) 37. Men: A: T Rice (15) 39. B: C Doyle (21) 43. Lake: A: B Hammond (12) 37. B: S Byrne (13) 43. C: C Hope (31) 44.

Our Partners