NSW/ACT Club Results – 13 January 2024

Daily Club Golf Results for Saturday, 13 January 2024.

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Dickey (11) 30. Men: Stableford White: A: D Croft (6) 40 cb. M Kilgannon (10) 40. B: W Parkes (17) 40. T Hallworth (16) 38 cb. C: R Geoghegan (23) 43. R Farrell (19) 41. Medley: 2B Multi: R Geoghegan (23) L Kilgannon (8) 90.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: I Westbrook (20) H Westbrook (19) 51. 4B Agg: D Keith (5) B Silwal (5) B Stratton (18) M Herbert (7) 109. Men: A: C Goddard (12) 41. B: B Alan (15) 40. C: I Westbrook (20) 39. Scr: T Stevens 34. Women: J Kim (15) 35.

AVONDALE: Men: Stableford: A: M Bayliss (9) 40. B: M Doughan (15) 41. C: J Andrews (29) 39. A Scr: S McPherson 35.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: J Druce (8) 38. B: R Peters (13) 39. C: J Marr (26) 41. Medley Split Six: B Gilmour & T Whiddon, 65.

BARHAM: Men: Stroke: A: J Howorth (1) 72 cb. B: D Dudding (18) 70 cb. C: P Miles (26) 69. Women: Stableford: A: C Phillips (30) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: C Fozzard (22) 35. Men: A: T Thomas (10) 39. B: T Dunne (17) 42. C: T Hart (22) 39. Irish Team: H Boyce (2) M Mulcahy (9) K Brady (16) T Dragun (9) 94.

BAYVIEW: Medley: Stableford: A: B Lawrence (4) 42. B: J Gojnich (19) 44. C: A McNally (27) 43. Scr: V Han 28. 2B Multi: L Smith (4) A McNally (27) 90.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A Affouf (15) 40. A: C Carson (5) 39. B: P Booth (17) 39 cb. C: J Sellers (30) 38 cb. A Scr: L Carey 32. 2B Agg: B Kilby (17 Riverside Oaks) A Jarimba (14) 75 cb. Hole in one: L Angove at 11th. D Blackwell at 17th.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: N McEwen (10) 39. B: L Martin (14) 42. C: A Hoang (35) 44. 4B: S Terkalas (9) G Heffernan (0) 47. Scr: A Scr: W Matthews 35 cb. B Scr: J Frew 27. C Scr: A Tancevski 20. Hole in one: S Mitchell at 18th.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: A Lawson (9) 39. Mxd: Stroke: Foursome: J O’Keeffe (16) C Rhind 81.

BONDI: Men: Stableford: 2B Multi: A: B Welsh (4) 36. B: C Sternberg (11) 36. C: R Jensen (17) 41. R Jensen (17) T Compton (9) 80.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: P Davoren (2) 36 cb. A: I Keir (7) 43. B: A Lowe (12) 40 cb. C: R Tockar (20) 37.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Jan: A: R Hope (8) 70. A Scr: M DeBilzan (3) 75. B: D O’Reilly (12) 71. B Scr: D O’Reilly (12) 83. C: C Parkes (18) 68. C Scr: C Parkes (18) 86. Women: A: P Cottee (21) 65. A Scr: E Bendall (9) 83.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: P Anand (7) 39. A Scr: P Anand 32. B: M Christensen (19) 42. B Scr: B Hayes 25. C: I Sully (51) 42. C Scr: B Park 21. J Jung (14) B Park (22) P Lee (26) J Carrasco (17) 138.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: M Greksa (6) T Hunt (3) 75. Div 2: M Bakshi (15) T Lovric (12) 73 cb. Div 1 Scr: J Trivellato R Buettner 55. A: M Greksa (6) 39. B: S Roberts (14) 41. C: S Condon (18) 41. D: G Kennedy (23) 44.

CAMDEN: Women: Stableford: A: S Chapman (10) 40. A Scr: S Chapman 30. B: K De Cean (21) 34. B Scr: K De Cean 14 cb. C: A Toto (36) 28 cb. C Scr: A Toto 6. Men: A: A Roberts (11) 40. A Scr: G Paddock 36. B: D Kenny (16) 39 cb. B Scr: A Geary 27. C: B Andrews (27) 42. C Scr: R Banks 23. 2B: O Birkin (14) J Tait (24) 51. 2B Scr: O Birkin R Minns 39 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: M Chaudhary (17) G Poulakis (20) 70. A: A Baker (12) 41. B: G Dickson (15) 42. C: S Richardson (20) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: G Mallett (20) C Campbell (10) 51. A: J Allen (6) 41. B: S Stewart (17) 39. C: G Mallett (20) 40. 2B: T Kim C Hwang 45. A: B Clarke (12) 39. B: M Sinclair (14) 42. C: W Robinson (33) 35.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: G Hartley (10) 39 cb. B: P McBarron (20) 40. Women: Stableford: J McLean (35) 36. Men: Stableford 2B Agg: White: P McBarron (20) R Wentworth-Ping (12) 79.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: T Foote (12) 36. B: J Gould (32) 33. Men: Stableford White: A: J Poulton (5) 41. B: A Zonneveldt (11) 37. C: G McLaughlin (18) 39 cb. D: S Truelsen (21) 40.

CONCORD: Medley: Stableford 4B: White: R Brown (18) M O’sullivan (25) 47. 4B Scr: C Gough (8) L Von-Bibra (6) 36.

CROMER: Medley: Stableford: A: T Brimmer (9) 42. B: P Milling (18) 40. C: R Byrne (28) 46. A Scr: T Goh 41. Irish Team: J Frack (19) D Sprules (14) L Courtney (15) P Dyer (15) 93.

CRONULLA: Medley: Stableford 2B Agg: Black: M Brenton (23) M Brenton (6) 80. 2B Agg Scr: B Thompson M Thompson 62. A: C Denten (13) 41. B: P Mulqueeney (16) 39. C: M Brenton (23) 43.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: C Leclere 65. B: D Beazley 66. C: D Wallis 68.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: M Rose (19) M Sorridimi (13) 48. Div 2: W Mckeon (24) P Hodges (12) 47. A: P Hodges (12) 43. A Scr: J Fearnley 38. B: S Mcneil (16) 38 cb. C: A Krishnan (22) 40. D: A Baker (25) 37.

EASTLAKE: Stableford: 2B Agg: A: M Zee (5) 40. B: A Jordan (18) 41. C: M Goold (29) 38. A Scr: G Davidson (1) 35.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: M Ireland (3) 35. A: B Walters (8) 40. B: T Reid (13) 41. C: B Nicholas (21) 38 cb. D: P Pilson (27) 42. 2B: S Court (33) P Pilson (27) 50.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: I Armer 41. Div 2: R Simmons 40.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: L Hancock (6) 39. A Scr: N Gates (+1) 35. B: S Rattery (17) 44. C: M Smith (23) 42 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: J Dimech (20) N Sherring (20) 48. A: C Spears (8) 39. B: M Jefferson (15) 40. C: J Dimech (20) 38.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: S Walker (6) D Smith 61. Div 1 Scr: R Eldridge P Madon 68.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: J Watson (14) 39. B: P Browne (24) 40.

GOULBURN: Medley: Stableford White: A Poulter (18) 40. M Maher (18) 39.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Dickson (10) 38. B: T Sinclair (45) 39.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: C Walkerden (21) 37 cb. Men: Black: A: J Mason (12) 41. A Scr: P Miller (0) 35. B: N Dwyer (13) 41. C: M Shelley (25) 42.

KAREELA: Men: Hole in one: A Eardley at 12th. Stableford: A: J Devlin (9) 41. B: S Nelson (15) 41. C: H Glazier (28) 39. 2B: R Lee L Tolhurst 49.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: H Haberlin (11) 41 cb. B Grade: M Wilson (15) 38 cb. C Grade: W Culbert (22) 41. 2BBB: J Hennessy 34 S Gray (16) 47. 2BBB R/Up: W Culbert 22 S Martin (Royal Sydney) (10) 46 cb. 2BBB Scratch: M Finfer J Wooster 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Morrison (8) I Soares (17) 79. A: D Morrison (8) 39. A Scr: P Cooper 36. B: I Soares (17) 40. C: B Jones (21) 39.

LEONAY: Mxd: Stableford Irish: White: A: P Kitley (9) 86. B: R Gardner (17) 84. C: F Xotta (21) 88. D: T Porter (23) 76.

LIVERPOOL: Men: Stroke: A: C Farrell (9) 68. B: B Najjar (16) 65. C: B Dongmin (31) 62.

LONG REEF: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: L Meakins (10) 65. A Scr: T King 74. B: D Muncke (15) 65. C: M Richards (25) 70. Women: Stroke: V Murphy (15) 70.

LYNWOOD: Men: Stableford: A: R McCaffery (8) 46. A Scr: T Fortescue (+2) 35. B: G Tardiani (17) 42. B Scr: C Ruddle (13) 27. C: J Stratford (35) 41. C Scr: M Seal (19) 20. Women: Div 1: G Tabanag (15) 35. Div 2: M Mey (33) 37. Medley: 2B: A: E Keith A Gallo 46. A Scr: T Fortescue D Axford 39. B: R McCaffery B Knipler 49. B Scr: D Fradd M Fradd 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 4B Agg: Black: B Rouse (13) D Nieass (14) 79. A: M McBride (12) 40. B: D Anderson (18) 43. C: P Cumerlato (23) 42.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: T Danks-Brown (14) 40. Div 2: R Ward (21) 39.

MANLY: Mxd: Par White: A: B Philips (11) 6 up. B: L Cooper (18) 6 up. C: S Mater (21) 4 up. Par: 2B: I Mclean B Philips 12 up.

MARRICKVILLE: Medley: Par: 2B Agg: J Gozdzialski (14) S Madigan (9) 3 up. Hcp: L Eager (30) 4 up. Scr: T Shaw 1 down.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Scr: B Smith 35. 2B: T Myers M Hall 48. Div 1: G Angel (6) 38 cb. Div 2: M Hall (16) 44. Div 3: T Downes (24) 41. Women: Div 1: H Winning (16) 39. Div 2: L Stephenson (26) 29.

MONA VALE: Medley: Par 2B: Black: D Collins J Wright 13 up. A Scr: G Nes T Rogers 7 up. R Oldham (36) 6 up.

MONASH: Men: Stroke: A: L Grose (7) 68. B: A Barnhill (18) 64. C: T Kamsler (21) 68. Mxd: Stableford: S Robinson (20) 32. Men: Stroke: Scr: J Mackay 68.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: C McKegg (5) 38. B: J Hay (13) 41. C: I Kaye (24) 41. Women: Stableford: K Nishinakagawa (25) 37. Men: Stableford Scr: White: C Bowe (-2) 36.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: C Law (10) 41. D Leaper (7) 40 cb. B Grade: R Thompson (14) 38. C Grade: B Hanson (36) 41. C Lamond (21) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: B Champion (8) 41. B: J Granero (18) 49. C: I McCarthy (26) 41. 4B Agg: M Murray J Granero 82.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: S Phegan (6) 38. D Hogan (6) 37. R Palmer (15) 36 cb. B: A Bailey (17) 41. G Bezuidenhout (18) 40. M Christiansen (18) 39. C: J O’Shea (24) 44. B Foley (27) 35 cb. J Fletcher (31) 35 cb. Brushbox: A: S Brown (11) 40. R O’Shannessy (11) 39. R Barker (4) 37 cb. B: J James (23) 35. J Ridgeway (19) 34 cb. D Flatt (19) 34 cb. C: B Justice (24) 38. P Marks (24) 37. D Rowse (25) 35 cb.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: C Molloy (8) 39 cb. A Scr: P Giles-Jones (2) 33. B: J Terranova (15) 42. C: J Dipple (27) 40 cb. Women: Green: P Shearman (17) 40. Medley: Stableford: 2B: J O’Neill (21) E Frino (17) 49.

NOWRA: Medley: Stableford: A: J Francis (3) 40. B: G Bridge (18) 38. C: J Dobson (22) 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: G Lomas (1) 39. B: J Whittaker (13) 39. C: T Groth (22) 39. D: D Won (28) 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: M Kerameas (23) L Robinson (27) 51 cb. Men: A: P Jackson (9) 39 cb. A Scr: D Blackshaw 34. B: A Pearce (16) 39 cb. C: L Robinson (27) 45.

PENRITH: Men: Stableford Split Six: White: J Barnes (11) J Kilbourne (10) P Morris (0) M Finnimore (5) 89. Scr: M Organ B Gadd J Gadd B Gadd 73. Hcp: A: D Steltenpool (7) 38 cb. B: D Sadler (18) 42. C: B Sutton (19) cb.

RANDWICK: Men: Stableford: Irish Team: A Xenophondos (18) S Dagli (21) M Pangus (9) N Sete (23) 94. A: M Doyle (12) 41. B: C Luck (15) 39. C: A Durante (22) 41. A Scr: R Fernandes 33.

RICH RIVER: Women: Stroke East: Green: M Aitken (31) 68. Men: Medal Jan: Black: A/Medal: M Scott (10) 66. B: R Carr (14) 67. C: G Ogden (20) 69. Scr: A Scr: S Jones (4) 72. B Scr: K Richardson (13) 81. C Scr: T Fusti (19) 89.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: D Rostron (17) 33. Women: Stableford: S McAllister (11) 38. Men: Stableford White: A: B Henry (11) 40. B: H Watt (15) 39. C: A Sterligov (25) 40. Scr: K Faulkner (3) 35. Medley: Stableford: 2B: A Iles (15) A Sterligov (25) 47.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Par: A: P Jones (11) 3 up. A Scr: S Robertson sq. B: M Angel (14) 5 up. C: P Besgrove (19) 5 up. D: P Edwards (27) 4 up. 2B: Div 1: M Angel (14) B McDonald (8) 9 up. Div 2: P Besgrove (19) M Ryland-Adair (14) 11 up.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Kassis (10) 36. B: P Bautista (21) 41.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: P Zepernick (7) 39. B: B Harrison (17) 39. C: G Shackleton (34) 43. Women: D Smith (28) 42. Men: 2B: D Hallaways M Jessep 51. Medley: S Hutton A Rae 47.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: M Hammond 38. A: M Davis (+1) 39. B: F Jones (13) 40. C: H Whiteman (22) 39. Gold: Gold: J Keane (24) 35. Women: Stableford: W Gower (13) 35. Men: Stableford 2B: White: J Powell (23) W Bruce (29) 48. 2B Scr: M Hammond (+1) S Grant (4) 41. 2B: Gold: Gold: L Hives (7) B Gates (21) 43.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Cup: P Lee (4) 43. A: P Lee (4) 43. B: N Ryan (20) 42. C: J Hamilton (35) 49. 2B: L Gray (28) J Hamilton (35) 58.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: J Gray (Richmond GC) C Callinan (Richmond GC) 48. L Norris T Norris 47. J Bennett (17) 39 cb. J Gray (23 Richmond GC) 39.

THE COAST: Men: Stableford White: A: C Garlick (8) 41. B: C Martin (17) 40. C: A Mattick (26) 38. A Scr: C Garlick (8) 33. Stableford: A: N Garlick (11) 39 cb.

THE LAKES: Medley: Stroke: H Malcolm (13) 67 cb. A Scr: J Zieme 72. Stableford: 9-hole: M Fleming (10) 24.

TOCUMWAL: Medley: Par: A: M Cooper (0) 4 up. B: P Auel (15) 4 up. C: D Bianchi (22) 4 up cb. D: T Murray (29) 2 up cb.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: P Weekes (14) O Bull (21) R Moore (22) D Moore (15) 96 cb. Men: A: J Kelly (7) 39 cb. B: C McGarry (13) 44. C: O Bull (21) 43 cb. Women: A Aitken (27) 38.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: A: B Rivett (7) 40. B: J Williams (14) 43. C: A Pellegrino (19) 40. A Scr: N Abdul 44. 2B: J Williams (14) L Yates (10) 49. 2B Scr: T Emtage R Chegwyn 41.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: R Egger (15) J Crookston (18) 50. Men: A: J Elloitt (4) 42. A Scr: J Elliott 70. B: G Eldershaw (17) 41. B Scr: J Simpson 86. C: J Wildash (36) 40. C Scr: Y Kim 92. Women: J Haverfield (12) 40.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: A Gale (7) 39 cb. B: T Sargeant (13) 40. C: K Howlett (21) 42 cb. D: M Palatucci (24) 39. Scr: M Patison (-1) 35. 2B: J Griffiths (32) D Neville (35) 48.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Jan: A: K Nathan (11) 63 cb. B: L Wynn (14) 62. C: I Deemer (33) 62 cb. Scr: D Deemer 68.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: S Leagues 799. W Woolooware 727. A: T Nott (39) 12. B: J Morr (15) 40. C: C Gavin (24) 42. Scr: R Lancaster 33.

WYONG: Men: Stableford White: A: R Ah-see (10) 39. B: M Coleman (17) 43. C: A Lovell (20) 43. Split Six: A Lovell (20) D Wallace (12) 73.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: W Cooper (9) 38 cb. B: W Dickins (15) 40. C: D Kirchen (21) 45. Lake: A: G Gourley (6) 40. B: K Parker (12) 39 cb. C: R Ewert (17) 37. D: P Dalla Rosa (21) 41. Women: Murray: A: K Davis (7) 40. B: K Clarke (27) 39. C: H Baines (29) 37.

Our Partners