February 22, 2024

NSW/ACT Club Results – 30 December 2023

NSW & ACT golf results - Emu Sports Club - Home of Leonay Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 30 December 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: S Kennedy (7) 34. Medley: Stableford Split Six: White: P O’Brien (20) L O’Brien (5) 72. Men: A: J Dickie (10) 43. L O’Brien (5) 39 cb. B: S Pitt (18) 38. T Foley (13) 37 cb. C: J Spragg (26) 44. B Norris (20) 38.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Multi: C Allen (3) N Mapledoram (6) 93. 4B Agg: C Allen (3) N Mapledoram (6) A Williams (6) S Birt (9) 118. A: C Allen (3) 41. B: G Kirkby (15) 39 cb. C: P Baguley (29) 41. Men: Scr: M Black 36.

AVONDALE: Men: Stableford: A: C Lemon (5) 40. B: D Nevell (15) 40. C: D Williams (31) 43. A Scr: D O’Donovan 41.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: A: A Tan (11) 41. G Cornish (5) 39. B: J Elliot (13) 38. P Raper (15) 37. C: J Penrose (19) 38. J Marr (24) 36. P Raper J Knoflack 63.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: A Edmonds D Arnold 46. K White (13) 40. A: B Meyn (4) 39. B: G Beck (17) 38. C: E Barrett (41) 36. A Scr: I Elliot 37. S Law (28) 35. K White (13) 40. A: B Meyn (4) 39. B: G Beck (17) 38. C: E Barrett (41) 36. A Scr: I Elliot 37. S Law (28) 35.

BARNWELL PARK: Men: Hole in one: K Nikas at 10th. Stableford: A: T Marsters (9) 43. B: P Duggan (14) 40. C: S Kolla (26) 43.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: T Chambers (3) 42. B: M Harrison (14) 50. C: S Papalia (20) 41. Scr: T Chambers 39. Women: Div 1: S Poate (16) 35. Div 2: J Raine (23) 31 cb. Scr: L Smith 31. Medley: Team: M Harrison (14) C Jepsen (16) B Jeffrey (13) B Murphy (14) 93.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: R Drew (7) 38 cb. B: S Booth (16) 43. C: P Whelan (26) 41.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: G Gallagher (18) 44 cb. A: P Russell (11) 44. B: A Graham (14) 43 cb. C: D Downey (25) 43. A Scr: K Edwards (+1) 38.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: M McDeed (4) 41 cb. B: A Crawford (19) 42. C: X De Pasquale (20) 42. A Scr: J Dodds 35. B Scr: G Keir 26. C Scr: D Cunneen 17. 2B: M Underhill D Watt 49.

BLACKHEATH: Men: Stableford: W McAlister (26) 39 cb. 2B: H Herron (19) R Feyder (20) 47. Women: L Pressley (21) 34 cb.

BONDI: Men: Stableford: Split Six: A: L Furlong (6) 40. B: A Hosick (14) 41. C: A Schliemann (21) 39. I Sykes (3) A Hosick (14) 76. Hole in one: M Granger at 3rd.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: J Bell (0) 39. A: T Hess (5) 43. B: G Lightfoot (15) 41. C: H Grunstein (36) 42 cb.

BONVILLE: Medley: Stableford: R Taffs (19) 41 cb. R Fisher (10) 41. A Bowles (2) 39. M Reece (11) 37 cb. J Carver (24) 37. J Algie (12) 36 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Horton (5) 39. A Scr: D Horton 34. B: D Clancy (18) 40. B Scr: J Jung 24. C: T Bae (26) 43. C Scr: M Marett 20. W Timmins (23) S Power (21) 73.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Multi: White: Div 1: A Holmes (10) J Karan (13) 86. Div 2: T Tibbins (30) G Sommerville (28) 89. Div 1 Scr: N Derwin T Hunt 60. A: R Rodriguez (7) 39. B: C Hilton (12) 40. C: A Roveto (17) 42. D: S Dy (26) 43 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: M Ross (20) 37. B: A Brady (22) 31. C: W Hyndman (34) 31. Men: A: P Napper (10) 42. A Scr: M Bell 36. B: L Manoel (19) 43. B Scr: P Bush 26. C: R Sterry (23) 43. C Scr: D Casey 19. 2B: W Finkelde (8) T Bagot (35) 48 cb. 2B Scr: M Barton L Doyle 39. Hole in one: G Dent at 16th.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: M Baird (7) M Young (12) 49. A: M Young (12) 41. B: G Kim (15) 39. C: R Leabeater (22) 41.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: L Hudson P Hudson 50. A: D Lyons (5) 41. B: M Spence (17) 37. C: P Hudson (29) 40. 2B: P Chapman T Poole 48. A: L Song (12) 42. B: P Chapman (18) 39. C: P Down (29) 42.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Stanistreet (34) 37 cb. Men: Stableford White: A: R Wallace (7) 39. B: B Ryan (36) 35. Split Six: B Ryan (36) M Ryan (11) T Harris (16) D Harris (36) 89.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: S Vogel (-3) 40. B: N Donaldson (44) 38 cb. Men: A: D Clarke (9) 35. B: P Boulton (10) 37. C: R McDiarmid (16) 42. D: J Florance (20) 38 cb.

CROMER: Medley: Stableford: A: J Smith (-3) 41. A Scr: J Smith 44. B: D McNeil (16) 39. C: M Arcus (33) 42. 2B: S Floyd (6) K Rischmiller (22) 47 cb.

CRONULLA: Men: Stableford: A: R Poot (11) 42. B: A Whittingham (15) 40. C: S Newton (25) 42.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Scr: F Yousiph 34. Div 1: W Buscombe 40. Div 2: M Randall 37. Div 3: D Chang 40. 2B: W Buscombe D Beckhouse 47. Scr: F Yousiph M Smith 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Mahood (19) M Hotchkiss (7) 48. Div 2: K Mccarron (21) B Salmon (21) 49. Div 1: J Ford (6) 38 cb. Div 1 Scr: C Williams 39. Div 2: S Hartley (13) 40 cb. Div 3: I Rogers (22) 42. Div 4: B Murray (27) 37 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R O’Rourke (7) 38. B: D Hardy (15) 40. C: P Carter (29) 39. A Scr: S Campbell (1) 36.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: M Burke (12) 39. B: W Brocklehurst (20) 38. C: E Stanistreet (22) 36.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: D Grimish (9) 32. A: D Grimish (9) 41. B: S Devlin (14) 41. C: R O’Neill (19) 40 cb. D: I Corbett (29) 39 cb. 2B: B Diamond (4) S Downey (34) 48.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: C Reynolds (7) 39. A Scr: T Jay (4) 33 cb. B: A Thomas (17) 38 cb. C: K Baggs (22) 37.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Multi: P Horinek (16) T Elley (19) 82. A: B McCartney (12) 40. B: C Flick (14) 38. C: J Chuck (27) 36.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: A Robb (1) 43. Div 2: S Mason (28) 47. Div 1 Scr: B Michelmore 42.

GORDON: Men: Stableford: A: P Brown (9) 36. B: J McCoy (15) 39. C: B Hyde (25) 40. 2B: D Martin (21) J Kang (20) 45.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: F Potter (10) 38 cb. B: A Beehag (16) 41. C: G Sheppard (27) 37. A Scr: D Stevens (2) 35.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: M Preston (18) 41. Men: Black: A: P Baker (9) 42. A Scr: I Molloy (+1) 35. B: S McClay (16) 42. C: M Morrow (29) 45.

KAREELA: Men: Stableford: A: C Sawyer (9) 42. B: K O’Dowd (19) 39. C: R Perkins (20) 38. 2B: P Herrick T Bosley 45.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: J Mare (4) 39 cb. B Grade: P James (17) 41. C Grade: A Harrison (18) 39. 2BBB: R Crittenden 4 P James (17) 47. 2BBB R/Up: I Macdonald 16 S Ponkshe (10) 46. 2BBB Scratch: H Newbery J O Donnell 39 cb. Ladies: N Clark (19) 33.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: T Small (5) S Puskaric (2) 85. A: T Small (5) 44. A Scr: B Nagi 35. B: T Hii (14) 40. C: J Foley (21) 37.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: N Hull (9) K Robinson (36) 80. 2B Scr: L Arthur (-2) R Hayward (2) 72. A: D Busch (5) 40 cb. B: R Blachura (18) 43. C: C Harrod (20) 39.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: F Birks (33) P Birks (21) 48. A Scr: M Brennan T O’callaghan 38. A: S Perkins (10) 41. B: A Taylor (17) 41. C: A Brace (21) 42. D: F Birks (33) 39.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: P Ashton (11) 41 cb. B: M Kim (15) 40 cb. C: G Chun (22) 42. 2B: M Kim (15) A Yang 52. 2B Scr: A Radevski (-2) A Chu (-3) 44.

LONG REEF: Men: Hole in one: C Daddo at 2nd. Stableford: A: M Bockman (5) 42. B: M Rogan (20) 43. C: P Yeldham (26) 44. A Scr: C Wu 38. Women: R Loomes (18) 37. Mxd: 4B: M O’Carrol (20) P Lindwall (26) 92.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: S McKay (12) 42. A Scr: G Richards 35. B: G Eberle (18) 40. C: C Wise (22) 41. Div 1: C Morris (24) 41. 2B Agg: M Sandilands (3) G Boukas (8) 78.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Multi: C Hamilton (25) N Hamilton (7) 83. C Hamilton (25) 40.

MANLY: Men: Stableford White: A: F Charette (10) 41. B: I Mclean (14) 43. C: A Wearne (23) 42. Stableford: 2B: R Harvey B Mcmurray 50.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: N Hornby (Belmont 29) S Rachel (The Vintage 5) 46. Hcp: B Abbott (25) 43. Scr: D Field-Read (The Ridge) 33.

MASSEY PARK: Stableford: Div 1: H Winning (19) 43. Div 2: S Cross (30) 34. Men: Stableford White: A: B Murphy 42. B: P Mansell 40 cb. C: D Busetto 42. 2B Agg: A Watkins F Tierney 80.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: A: B Edwards J Hurst 70. A Scr: S McCameron A Radford 69. C Badger (20) 41.

MONASH: Medley: Stableford: Hcp: A Scr: D Cullam (4) 34. A: S Green (12) 38 cb. B: B Green (18) 42. C: K Fraser (39) 40. 4B: J McNamara (23) 114. A Tse (4) 114. G Dickerson (5) 114. J Bennett (13) 114.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Bruce (9) 40. B: T Assawadakorn (15) 39. C: L McAlpin (20) 41. Women: Stableford: C Billaud (24) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: P Fawcus (4) 38 cb. B: C Murphy (17) 39 cb. C: C Thompson (33) 41. 4B: M Wang (26) C Thompson (33) 54.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: M Moore (20) 2 up. Men: A: J Leschke (7) 4 up. B: D Bath (17) 2 up. C: D Farrell (19) 4 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: C Burrows (14) 37 cb. M McCaw (13) 37. S Lantry (14) 36 cb. B: P Cale (18) 39. S Rigby (18) 37 cb. I Sandy (23) 37. C: J Geoghegan (36) 41. K Mathwin (25) 39. N Goudge (28) 37. Christmas Bush: A: R Castle (13) 43. S Quinn (7) 42. J Rowland (12) 39. B: L Wakeling (23) 44. D Marmo (19) 38 cb. K Bryars (18) 38. C: B Foley (29) 44. J Warton (24) 40. P Lakeman (27) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: R Fennell (9) 40. B: K Van Epen (16) 41. C: B Tysoe (24) 38. 2B: G Garrett (11) N Jeffers (27) 50.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A Scr: J Renshaw (1) 35. A: T Hoffmann (10) 42. B: O Smith (18) 42. C: R Riley (19) 35. Women: S Hawker (12) 37. Medley: 2B: P Peterson (14) J Lane (21) 47 cb.

NSW: Stableford: 12-hole: C: J Cassimatis (19) 39. B: R Samuels (14) 42. A: J Ong (5) 42. Scr: A Rachid 37. S Armstrong (32) 40.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: S Cale (10) 40. B: J Davidson (17) 40. C: J You (20) 37. D: O Vassie (31) 37.

PENNANT HILLS: Stableford: A: D Murray (10) 39 cb. B: S Huxley (17) 41. C: H Aly (25) 40. A Scr: R Richards 40.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: J Barnes (11) R Love (28) 48. 2B Scr: D Hughes C Fitzsimmons 44. Hcp: A: S Stasiuk (7) 40. B: Z Garvey (13) 39. C: J O’brien (20) 39.

PYMBLE: Stableford: A: J Dunlop (8) 44. B: A Pytches (18) 41. C: A Dunlop (21) 42. 2B: A Scr: J Streichler 41. S Watts 41. E Glendinning (9) 50. J McIlwaine (16) 50. Women: R Smith (15) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: M Ardler (16) D Foster (16) 47. A: D Higgins (10) 40. B: M Ardler (16) 41. C: T Ryan (21) 43. A Scr: M Williams 34.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: K Burke (27) 40. Men: Stableford: A: M Langenbacher (3) 42 cb. B: M Badura (13) 42. C: I Young (17) 43.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: A Langham (9) J Miller (14) 46. Men: Stableford White: A: G Cooper (12) 42. B: J Miller (14) 40. C: J Chen (22) 41. Women: Stableford: S Mcallister (11) 38. Snr Stableford Green: V Khanna (25) 35. Men: Stableford: Scr: I Mcaleer (4) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: B Hudson (8) 40. A Scr: H Kim 33. B: B Hewitt (16) 41. C: T Simmons (21) 40. D: A Brown (33) 38. 2B: Div 1: W Rowland (12) B Hudson (8) 50. Div 2: H Herman (34) J Williams (20) 47.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: G Woodward (12) 38. B: B Howell (13) 40. C: J Dob (25) 42. Women: L Johns (14) 38. Men: 2B: C Daly M Luntungan 48. Medley: D May T May 45 cb.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: J Serhan 36. A: G Katrib (10) 36. B: C Bletsas (13) 40. C: D Gladstone (19) 40. Women: Stableford: M Heller (19) 38. Men: Stableford Gold: Gold: B O’Regan (28) 41. 2B Agg: White: P Elliott (24) G Katrib (10) 72. 2B Agg Scr: L Furlong (+1) M Collie (3) 38. 2B Agg: Gold: D Milne (27) B O’Regan (28) 66.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: M King (11) 42. B: N Ioannou (18) 42. C: G Krombas (23) 38. A Scr: Y Kim (+3) 40. 2B: W Hwang (7) E Lee (30) 48.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: D Bennett ((10) 37. S Murphy (8) 36. B: W Duckett (14) 37. M Kevin (14 Moore Park GC) 36 cb. C: T Bodycote (22) 45. R Jones (20) 37. Women: Stableford: Div 1: J Prykaza (30) 38. B Jones (26) 37. Div 2: F Roebuck (40 Links Shell Cove GC) 33. J Johnson (44) 32 cb.

THE COAST: Men: Stableford White: A: P Woodward (10) 41. B: B Foulis (16) 42. C: P Mckeown (19) 43. A Scr: K Isch (3) 35.

THE LAKES: Stableford: O Zerbst (2) 41. 4B: C Xanthis (22) C Karpin (13) 47. 4B Scr: C Icanovski J Fearns 35. PM: G Talbot (13) 40 cb. 4B: P Wells (26) B Mylecharane 46 cb. 4B Scr: A Coull S Beck 39. 9-hole: M Fleming (11) 22. T Cloake (30) 19.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: G Fillippe (12) 41. B: L McDonald (17) 39 cb. C: T Wilton (26) 41. Women: A: S Clark (19) 39. B: J Collins (29) 37.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: S Evans (26) M Grace (7) L Buxton (12) 95. A: P Robertson (7) 41 cb. B: N McDonald (13) 41. C: M Gittoes (29) 41. Women: C Walters (22) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: T Wozniak (7) 41 cb. B: G Gunstone (17) 41. C: M Thayre (19) 43. A Scr: M Madan 40. Women: Div 1: D Borg (20) 39. Medley: Split Six: G Gunstone (17) M Thayre (19) 76. 2B Scr: M Madan D Shipp 47.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: M Wetten (14) W Hutt (7) 50. 2B Scr: D Klein J Jamieson 42. A: J Jamieson (0) 39 cb. B: M Wetton (14) 41. C: G Neave (24) 38. Women: Y Hong (23) 39.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: N Baglin (7) 44. B: A Thompson (16) 39. C: S Campbell (20) 43. D: L Trompp (34) 41. Scr: N Baglin (7) 37. 2B: N Baglin (7) H O’Sullivan (11) 51.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: A Girling (8) M Caldwell (22) 46 cb. Div 1: A Girling (8) 39. Div 2: P Vedder (17) 41. Div 3: M Caldwell (22) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: T Hilder (7) 39 cb. B: D Lohman (17) 38. C: L Mapstone (23) 41. Scr: M Rugless 34.

WYONG: Men: Stableford White: A: G Williams (4) 41. B: J Pene (18) 43. C: D Fitzpatrick (19) 40. 2B: A Smith (12) M Brady (17).

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: A: K Stevenson (7) 40. B: J McIvor (12) 40. C: T Taylor (17) 44. D: B Kedgley (23) 38. Men: Murray: A: L Ramadge (5) 36 cb. B: A Bartle (14) 37. Women: A: C Perus (21) 40. B: S Wilson (24) 38. C: O Ng (30) 37.

Our Partners