February 22, 2024

NSW/ACT Club Results – 9 December 2023

NSW/ACT Club Results – Griffith Golf Club

Daily Club Golf Results for Saturday, 9 December 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stroke Ambrose: White: B Davies R Davies M Davies H Davies (3.75) 56. M Kelly J Eason B Murphy J Caccamo (7.5) 47.5. B Whitelaw L Whitelaw C Whitelaw T Chell (3.625) 56. B Cox S Hart J Waite D Hore (8.875) 50.125

ASQUITH: Men: Stableford: A: D Malcolm (8) 38. B: N Payne (15) 42. C: P Baguley (31) 41. 2B: T Mailo S Pennington 49. 4B Agg: C Munns T Mailo S Pennington S Mclgynn 107.

AVONDALE: Men: Stableford: A: T Roberts (9) 41. B: B Dean (16) 40. C: B Morgan (24) 38. A Scr: C McWilliams 35.

BALGOWLAH: Men: Stableford White: A: M Tochin (12) 43. B: P Hobsbawn (18) 45. C: D Pearton (25) 47.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: A: S Underwood (-4) 41. D Abbott (1) 40. B: G Searle (15) 42. R Blazely (14) 41. C: K Johnson (23) 39. L Horinek (20) 38. S Underwood D Abbott 91.

BARHAM: Men: Stroke: A: C James (3) 68. B: I Douthat (12) 69. C: J Morris (18) 69. Women: Stableford: A: M Teague (24) 39. B: K Hall (31) 43.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: R Viola (3) A Washington (3) G McWilliams (19) W Beaumont-Smith (1) 42.75.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: G Fowler (9) 40. B: D Gee (15) 41. C: P Anthony (20) 40. Scr: B Lawrence 31 cb. Women: Div 1: S Poate (16) 33 cb. Div 2: R Ceitnich (42) 38. Medley: 2B: P Anthony (20) R Cetinich (42) 50.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: J Davies (14) 43. A: S Mace (8) 40. B: D Lewis (14) 40. C: W Walsh (28) 40. A Scr: A Bolton (7) 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: H Hassapis (13) D Gilligan (15) 77. A: K Isiomoto (9) 38 cb. A Scr: J Dodds 35. B: M Partlin (16) 40. B Scr: A Green 27. C: A Ng (25) 40. C Scr: X De Pasquale 21.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Stevenson (7) 39. Men: P Paull (17) 39 cb.

BONDI: Mxd: Stroke: Medal Dec: A: B Cox (7) 57. B: T Randon (9) 58. C: S Turner (26) 53.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: B Newson (0) 34. D Grace (5) 39. Men: Stroke Black: A Scr: G Macris (0) 36. A: M Buchanan (9) 65 cb. B: T Theodosi (18) 65. C: C Miles (27) 66.

BRIGHTON LAKES: Stableford: Split Six: A: G Williams (10) 43. A Scr: D Baresic 34. B: B Solo (13) 38. B Scr: B Solo 28. C: K Petteit (54) 44. C Scr: M Kursawe 24. K Petteit (54) W Rhodes (14) 79.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Dec: A: C Bell (12) 71. A Scr: C Bell 83. B: A Wilson (27) 72. B Scr: P Dilucchio 94. C: C Pettitt (31) 73. C Scr: C Pettitt 104. Men: Stroke Medal of Medallists: Black: C Clark (29) 62. Summer Cup: B: D Heward (14) 59. Stroke: Medal Dec: A: C Zanoni (5) 66. A Scr: S Hungerford 72. B: D Heward (14) 59. B Scr: M Turvey 79. C: C Clark (29) 62. C Scr: G Wilson 85.

CARNARVON: Men: Stroke: Ambrose: K Maroon (16) P Stephens (10) J Coorey (12) J Coorey (11) 54.875. Div 1 Scr: S Sagdic N Sagdic P Hajjar B Donnellan 58.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: A: I Lowe (10) 40. B: S Park (13) 41. C: N Ward (22) 39. 2B: R Apostoli (10) I Lowe (10) 49. 2B Scr: B Fasher (+2) A Kneeves (+1) 40.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: A Scarvelis (9) D Flaminio (13) 45. 2B Scr: S Maiolo A Maiolo 39. A: D West (9) 43. B: L Higginbotham (13) 38. C: A Lee (23) 40.

CROMER: Medley: Stableford: A: T Jarman (15) 44 cb. A Scr: G Baciu (1) 40. A: P Sargeant (21) 47. A Scr: M Brock (-1) 38 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford Black: A: E Nguyen (8) 40. B: C Hunter (17) 42. C: R Waterford (25) 40. Scr: D Inskip 32.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: D Butt 39. Div 2: R Vliet 41. Div 3: D Schell 43. D Scr: M Guinney 34. 2b: D Kwasnica P Dudgeon 47.

DUNHEVED: Men: Stroke: Matchplay: A: C Williams. Div 1: D Mcmillan. B: G Doyle. C: L Hayes. D: R Davies. Medley: Stableford: 2B: Div 1: S Cromie (19) G Kelly (10) 50. Div 2: G Thompson (23) T Russell (17) 49 cb. A: B Van dongen (7) 41. A Scr: R Hackett 37. B: P Sullivan (15) 41. C: A Carraway (20) 41. D: A Belll (25) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: J Katholos (12) 40. B: A Lawrence-slater (15) 40. C: P Vezos (22) 41. A Scr: T Fisher (3) 34.

ELANORA: Mxd: Stableford: Ambrose: B Sedgwick (5.125) R Garing P Barraket D Garing 54.875.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: I Cameron (11) 39. B: G Hillard (17) 37. C: R Vinton (23) 40. D: P Uphill (26) 36. Hole In One: L Robinson.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: B Rix (7) B Barrett (20) 47. A: B Rix (7) 40. B: J Robinson (17) 36. C: C Maso (22) 39.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: D Kinsella 58.5. S Kinsella (5.5) cb. Div 1 Scr: B Michelmore D Bishop 60 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: M Faulkner (8) 40 cb. B: J Smith (16) 38 cb. C: D Wilson (26) 37 cb. A Scr: M Faulkner (8) 32.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Osborne (21) 35. B: K Green (29) 40.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: D Tyrell-Miller (17) 34 cb. Men: Black: A: P Stevens (7) 41. B: R Bingham (17) 38 cb. C: S Yates (24) 41. A Scr: Z O’Collins (+1) 33.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: D Petkovski (10) 40 cb. B: G Smith (15) 39. C: A Hamka (24) 37. Women: Stableford: S Whitlock (38) 36.

KAREELA: Stroke: A: W Knight (7) 62 cb. B: S Hardey (16) 62. C: A Dookie (21) 62. Men: Gold Medal: S Hardey (16) 62.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: H Heany (7) 3.8 B Grade: P Christie (16) 42. C Grade: D Waldron (19) 36. 2BBB: T Hurford 26 L Callanan (16) 45 cb. Ladies: 1 P Davies (10) 36.

LAKESIDE: Medley Monthly Medal A Grade Nett: D New 4.3 (6) -5 67. A Grade Scratch: J Webb +1.8 (0) – 1 71. A Grade Nett R/Up: L Foley 11.0 (11) -3 69. B Grade Nett: D Pranil 18.4 (19) -5 67. B Grade Scratch: G Collins 12.5 (11) 9 81. B Grade Nett R/up: G Boness 12.3 (13) -3 69. C Grade Nett: P Coles 21.9 (23) -11 61. C Grade Scratch: S Asmaro 19.7 (20) 17 89. C Grade Nett R/Up: P Reilly 27.4 (28) -7 65.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: H Anderson (12) 40. B: P Wallace (15) 40. C: K Kneller (18) 40. D: D Lynch (33) 46. Hole in one: F Gow at 10th. Stableford 2B: A: D Lynch (33) S White (19) 48. A Scr: J Meyers S Meyers 35.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: T Kuilart (10) 40. A Scr: G Richards 36. B: G Ramirez (13) 41. C: P Cumerlato (24) 40. Div 1: H Hindmarch (34) 24. 2B: V Gartzonis (20) P Cumerlato (24) 49.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: American Foursome: J Seaman (10.5) K Wright 62.5.

MANLY: Men: Stroke: A: P Kells (10) 65. B: A Prideaux (16) 61. C: S Wildash (23) 66. Women: J Williams (15) 69.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: A: S Leat (9) 55. B: A Williams (15) 59. C: C Pye (19) 55. A Scr: S Oitmaa 57. B Scr: A Williams 74. C Scr: C Pye 74. Men: Medal Dec: A: S Leat (9) 55. B: A Williams (15) 59. C: C Pye (19) 55.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: M Sufferini C Campbell 48. Div 1: P Willis (13) 42. Div 2: L Laz dog keenan (22) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: A: O Hugill (2) 39 cb. B: H Shimomiya (16) 42. C: R Oldham (34) 38. A Scr: A Radford 40.

MONASH: Mxd: Stableford: A: S Mott (8) 39. B: B Delaney (15) 39. C: N Smith (20) 43. 2B: Div 1: R Fraser (13) J Houseman (23) 47. Div 2: P Fletcher (16) C Rutherford (23) 47. Scr: P Waddell (5) 32. Hole in one: D Cuda at 17th.

MOSS VALE: Men’s Monthly Medal A Grade: I Battersby (4) 69 cb. J Ashcroft (5) 69. B Grade: D Ruse (18) 68 cb. R Thompson (16) 68. C Grade: D Hoare AM (23) 74 cb. W Angel ( 20) 74 cb. M Whelan 923) 74 cb. Gross A Grade: I Battersby (4) 73. B Grade; R Thompson (16) 84. C Grade: A Warren (20) 94. Medley Individual Par: K Rumble (17) +2.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Ambrose: A: G Bygraves (10) R Crook (7) 58.75. A Scr: B Roach (3) J Vidler (+1) 61.

NELSON BAY: Men: Par: Brushbox: A: R Pearson (10) 3 up cb. S Bowden (14) 3 up. B: M Holley (23) 4 up. R Curruthers (21) 1 down cb. C: P Bourquin (26) 3 up. A Driscoll (27) 2 up. Christmas Bush: A: J Wade (12) 3 up. T Hammond (14) 2 up cb. A Daubaras (11) 2 up. B: R Lalor (19) 5 up. E Kidd (16) 4 up cb. M Fisher (18) 4 up. C: R Graystone (28) 5 up. J Maslen (26) 4 up. P Osbourne (24) 3 up.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: C Pearce (13) 39. B: T Howard (14) 38. C: T Bolton (24) 39. 2B Multi: A: B Young (10) D Blyth (6) 86. B: J Lee (14) A Ramsay (11) 80.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: P Hamlin-Harris (7) 41. B Freckleton (18) 39. L Meagher (21) 46. Stableford: Scr: P Skurrie (0) 37. Women: Stableford Green: L Hulme-Jones (21) 35.

NOWRA: Medley: Stableford: A: D Davis (13) 39. B: L Jones (19) 36.

NSW: Men: Stableford: 4B: P Withers (8) N Chynoweth (21) 51. G Lincoln (26) D Cullen (14) 50.

OATLANDS: Stableford: A: J Suh (11) 42. B: C McNamarra (13) 39. C: D Gaffaney (22) 41. A Scr: S Reece 38.

PALM BEACH: Men: Stableford: A: J Upton (2) 38 cb. B: B Quinn (16) 39. C: M Murphy (23) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Cup: L Karatsiolis (4) 43. Medley: A: L Karatsiolis (4) 43. A Scr: L Karatsiolis 39. B: K Lane (16) 41. C: E Ingram (29) 40.

PENRITH: Men: Stableford 2B Agg: White: T Byron (7) T Ellison (18) 78. 2B Agg Scr: B Clements S Perkins 69. Hcp: A: J Smith (10) 41. B: I Forrester (18) 39 cb. C: G Sutherland (25) 39.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Multi: B Forward (10) B Craze (20) 83. A: D Johnson (5) 40. B: C Kelly (16) 40. C: J Gardner (26) 41. A Scr: M Williams 36.

RICH RIVER: Women: Stroke West: Green: Medal: J Smith (26) 66. Men: Medal: Black: A: J Coppock (12) 66. B/Medal: H Reid (14) 63. C: C Schinder (20) 63. Women: Green: J Smith (26) 66.

ROSEVILLE: Men: Par Green: L Pincott (26) 1 up. Women: Par: P McVean (26) 1 up. Men: Par White: A: D McAleer (13) 3 up. B: M Angus (17) 5 up. C: G Senior (20) 1 up. Medley: Par: 2B: P McVean (26) M Angus (17) 9 up. Men: Par Scr: White: D Chan (1) 4 down.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: H Barkarson (17) 49. G Wenborn (23) 49. Men: A: D Naylor (11) 41. B: H Barkarson (17) 42. C: H Kilby (22) 42. D: J Federer (34) 39. A Scr: M Dane 34.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (7) 38. B: K Ibbett (13) 38.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: M Hammond 38. A: C Baso (2) 41. B: T Whiteman (17) 43. C: C Nicolaou (26) 41. Gold: Gold: J Keane (23) 33. Women: Stableford: W Gower (14) 34. Men: Stableford 2B: White: L Nicolaou (26) M Doran (14) 49. 2B Scr: C Barrett (11) C Baso (2) 42. 2B: Gold: Gold: J Giardina (10) M Horrigan (24) 45.

STRATHFIELD: Medley: Hole in one: J Jin Stableford: A: K Parulan (9) 44. B: A Still (13) 39. C: H Zhang (24) 48. A Scr: Y Kim (+3) 35. 2B: H Zhang (24) P Piao (29) 52.

TALLWOODS: Medley: Stroke: Ambrose: D Brett S Sands F Sharpe M Gaffey 57.75. S Murray J Panada (Tuncurry) M Panada R Murray 58.625.

THE COAST: Men: Stableford White: B: K Hindle (18) 45. C: H Mcguire (22) 47. Stableford: A: D Greco (15) 40. A Scr: K Isch (6) 73.

THE LAKES: Stableford: 4B: A Gee (13) J Macaskill (15) 48. 4B Scr: M Aizawa C Legge-Wilkinson 33 cb. PM: D Doff (10) R Norgard (8) 48. 4B Scr: S Beck T Hindle 33.

TOCUMWAL: Men: Par: A: R Smith (5) 3 up cb. B: W Youlten (19) 2 up cb. C: G Hicks (24) 7 up. Women: A: K Conrad (21) 3 up cb. B: B Richard (26) 2 up.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: I Steele (13) W Stephens (19) 48. 4B Scr: G Ensor K Phillips 43. A: K Phillips (+1) 41. B: K Walker (16) 39. C: J Lewis (20) 45. Women: K McKinnon (12) 34.

TWIN CREEKS: Women: Stroke: Div 1: J An (45) 67 cb. Men: A: J Shin (10) 68. B: J Williams (15) 70. C: P Stanton (24) 67. A Scr: N Abdul 70. B Scr: M Chow 87 cb. C Scr: M Nicol 88.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: J Paz (8) G Bentley (12) 47. 2B Scr: J Jamieson N Reitsma 40 cb. A: W Hutt (9) 39. B: C Stephenson (17) 42. C: S Fava (23) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: S Kim (8) 41. B: T Sargeant (13) 36 cb. C: A Diekman (18) 40 cb. D: R Hall (27) 42. 2B: P Catteau (22) D Prince (26) 49. Scr: C Wu (-3) 36.

WOOLLAHRA: Mxd: Stableford Ambrose: White: J Stewart (0) B Bulltrs (9) C Elliott (5) T Kinsella (Team Hcap 3.75) (16) 52.25. J Wood (11) T Andrew (19) L Borthwick (26) A Edwards (Team Hcap 8.25) (10) 52.75.

WYONG: Men: Stableford White: A: M Cary (7) 42. B: D Johns (17) 44. C: W Jones (26) 44. 2B: A: T Pfeffer 51. D Russell 51.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: A Buckley (14) 40. B: M Futcher (29) 37. Men: A: P Oldfield (13) 41. B: I Croft (24) 41 cb. Murray: A: D Ballintine (13) 41. B: R Lister (26) 40.

Our Partners