February 22, 2024

NSW/ACT Club Results – 25 November 2023

NSW & ACT golf results - A view of the Australian Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 25 November 2023.

ANTILL PARK: Men: Stroke: Cup: J Richards (1) 70 cb. B Matthews (5) 70. R Daley (23) 61. C Nolan (20) 69 cb. Medley: Stableford White: M D’Souza (23) 39. Women: Stroke: A Rathbone (+3) 65. Men: Hole in one: White: T Davis at 5th.

ASQUITH: Medley: Stableford: A: M Beresford (11) 45. B: R Saunders (15) 34 cb. C: M Sleeman (25) 45. Men: A Scr: D Morgan (3) 32. Medley: 2B Multi: M Sleeman (25) M Sleeman (10) 84. 3B Agg: M Sl (25) M Sleeman (10) K Batcheldor (6) S Ayling (14) 114.

AVALON: Women: Stableford: A Bowler (42) 37.

AVONDALE: Men: Stableford: A: R Windybank (7) 37. B: G Stott (18) 38. C: P Skellern (36) 42. A Scr: J Jeffress 35.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: A: G Cornish (6) 40. M Denmeade (12) 38. B: P Matthews (18) 40. J Cominos (15) 39. C: J Mackay (25) 41. M O’Neill (22) 36. M O’Neill D Aurelius 64.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: A Lavery (36) 33 cb.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Nov: Black: A: S Green (7) S Catterick (11) 68. B: J Rankin (14) 64. C: D Taylor (32) 62. Scr: A Scr: S Green 75. B Scr: J Rankin 78. C Scr: B Bates 84. Stableford: D Gee (16) 40. Women: L Smith (4) 37.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: A Lamb (15) 41. B: A Corbitt (19) 41. C: T Ebsworth (26) 35.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: K Wilson (19) B Cobb (8) 48. A Scr: K Rae P Keegan 37. J Beck (22) 41 cb.

BEXLEY: Men: Stroke: Cup: A Scr: G Davis 66. J Dodds 67 cb. I Elliott (Brighton Lakes) 67. A: R Kelly (12) 61. Medley: Stableford: A: K Isomoto (9) 31 cb. B: S Kyriazopoulos (15) 38 cb. C: J Kallos (20) 39.

BLACKHEATH: Mxd: Stableford: B Pidgeon (8) 34 cb.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (17) 38. Team: C Hurrell (9) S Fuller (15) 72.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: P Todd (0) 37. A: T Reesby- Tollemache (8) 41. B: J Yin (12) 43. C: C Fellas (27) 41. Hole in one: D Hobbs at 15th.

BRIGHTON LAKES: Mxd: Stableford: A: J Caffo (11) 39. A Scr: R Frankham 31. B: D Dixon (18) 43. B Scr: D Dixon 26. C: M Clay (33) 40. C Scr: A Leeming 21. A Leeming (22) S Sattout (17) 49.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: S Goodall (21) 37. Men: A: T Martin (10) 40. A Scr: J Howe 35. B: M Browne (16) 43. B Scr: R Suters 25 cb. C: L Suffell (28) 47. C Scr: P James 21. 2B: I Graham (7) K Graham (19) 50. 2B Scr: D Mulley P Koutroubas 41.

CARNARVON: Men: Stroke: Matchplay: A: K Gibb bt A Wittaya 2-1. B: M Lim bt J Hur 3-2. C: M Mathews bt Y Choi 6-5. D: A Barakat bt T Cho 7-6. Stableford: Split Six: N Sagdic (4) S Sagdic (5) 78. A: S Sagdic (5) 43. B: S Weir (18) 39. C: R Leabeater (23) 41.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: B Benson (4) 38. B: T Prodromakis (15) 43. C: L Ryan (26) 39. A: M Scuglia (5) 39. B: F Howard (13) 40 cb. C: L Cardwell (22) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: P Power (23) 38. Men: A: L Trembath (4) 39. B: D Gumbleton (17) 46. C: G Ryan (25) 38.

CROMER: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: J Smith L Toole 143. Foursome: K Rajah (13) A Chriss (12) 135. Medley: Stroke: Canadian Foursome: P Fagan (16) L Power (23) 67.375.

CRONULLA: Medley: Stableford: A: D McKinley (12) 42. B: N Jessop (19) 42. C: B Chigwidden (33) 40. Scr: G Rodgers (1) 39. Hole in one: O Liessmann at 18th.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Scr: D Sheather 35. Div 1: P Blade 39. Div 2: S Hwang 43. Div 3: P Kim 41. 2b Agg: Scr: S Matthew D Sheather 62. S Hwang T Lee 82.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Carruthers (8) L Carruthers (22) 46 cb. Div 1 Scr: J Pagett P Cheshire 37. Div 2: W Hodge (24) J Carbone (17) 51. Div 1: M Patterson (15) 41. Div 2: W Hodge (24) 44.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Appoo (7) 43. B: J Swanston (19) 41. C: M Burnside (22) 40. A Scr: P Tunks (-1) 32. Split Six: J Swanston 67. M Burnside 67.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: P Barraket (11) 41. B: R Barker Jr (17) 38. C: R Granger (23) 42.

FINLEY: Mxd: Stroke: Ambrose: R Donkin R Thommers B Burke B Littman 54.75.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stroke: Medal Nov: Forster: A: M Schumann (11) 62. A Scr: W Knight (0) 64. B: M Ravagnolo (14) 59. B Scr: G Parker (14) 74. C: F Parker (24) 58. C Scr: B Stewart (20) 80.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: P Marscham (22) 46. I Marscham (22) 46. J Freeman 38. L Lambourne 38. A: G Sinclair (7) 38 cb. B: A Nichols (14) 39. C: D Lingard (23) 38.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Split Six: D Sookee (8) G Gartner (16) 74. A: D Sookee (8) 37 cb. B: G Piconi (14) 38. C: G Walker (20) 34. Stroke: Matchplay: A: M Castillon bt R Eriksson 6-5. B: W Farrer bt R Gresty 1up. C: M Noble bt I Ramsay 19th.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: W Hoven (1) 69. Div 2: J Court (30) 66. Div 1 Scr: A Robb 75. Stableford: A Washington (5) 41. Men: Stroke: C’ship: A: W Hoven 288. B: K Clark 337. C: S Kinsella 383. Women: J Robb 368.

GORDON: Men: Stableford: A: C McRory (12) 36. B: D McEvoy (19) 37. C: C Thompson (20) 38. 2B Agg: C McRory (12) P McLaughlin (10) 70.

GOSFORD: Men: Stableford Black: L Davis (18) 43.

GOULBURN: Women: Stableford Green: M Maher (17) 34.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A Basson (25) 35. B: M Davis (41) 40.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: D Tyrell-Miller (17) 35 cb. Men: Black: A: N Brown (14) 41. B: A Neilson (18) 39. A Scr: S Bakes (1) 35.

KAREELA: Men: Stroke Black: A: J Woolley (5) 63. B: G Waring (18) 66. C: J Richmond (25) 67. C’ship: A: P Galvin (10) 267. A Scr: R Rayner (3) 292. B Scr: B Nunn (14) 332. B: G Waring (19) 268. C: H Whitley (25) 271. C Scr: S Brooke (20) 357.

KOGARAH: Medley: Stableford Team: White: L Farrell (14) R Sargent (13) D MacDonald (19) G Millar (9) 120. A: P Smith (7) 37 cb. A Scr: T Corr 31. B: M Eyre (16) 39. C: P Shields (19) 38.

LAKESIDE: Men’s Championship Men: Stroke: C’ship: A: J Webb (+2) 293. B: G Boness (13) 345. C: J Harrod (20) 367.

LANE COVE: Men: Stableford White: P Rooke (8) 36. Par 4B: P Hofman (14) P Kelly (9) 6 up.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: J Borg (9) 41. B: C Iaria (17) 39. C: F Xotta (22) 36. D: J Delanoue (30) 36. 2B: A: L Caruana (36) P Latimer (16) 45. A Scr: T Cook J Devlin 37.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: D Khoury (11) 35. B: A Lee (18) 42. C: B Crawley (21) 40. 2B Multi: J Yang (12) A Lee (18) 80.

LONG REEF: Men: Par: A: J Carroll (9) 6 up. B: M Maras (14) 6 up. C: D Millson (24) 5 up. A Scr: I Maclennan sq. Women: V Murphy (16) 4 down.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: B Wunderlich (3) 40. A Scr: B Wunderlich 37. B: L Bono (18) 38. C: R Barrington (29) 39. Div 1: S Bullow (22) 33. 2B Multi: S Wunderlich (6) S Wunderlich (5) 74. Stroke Matchplay: Div 1: C Wotton 1. Div 2: N Brandt 2. Div 3: M Barlow 1. Div 4: G Stubbs 1. Div 5: M Booth 3.

MANLY: Men: Stableford White: A: S Bowhill (11) 44. B: M Lang (17) 40 cb. C: T Carter (28) 45. Stableford: 4B: B Ward S Bowhill M Stanton S Mckinlay 133.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: T Shaw D Cameron S Oitmaa D Cremin (1.88) 46.12. D Jones L Badham J Gudmundsson L Long 52.

MASSEY PARK: Women: Par: A Brownlee (18) 1 down cb. Men: Stableford: 2B: H Mayne S Mayne 50. Div 1: T Bayas (16) 41. Div 2: R Di michiel (19) 44.

MONA VALE: Men: Stableford: K Magyar (24) 39. 2B: J Reilly (16) D Slennett (32) 48. 2B Scr: D Hemsley A Heinrichs 37. Hole in one: S Cameron at 17th.

MONASH: Mxd: Stableford: Hcp: A Scr: D Maciver (4) 31. A: J Evans (8) 38. B: G Hendy (13) 39. C: A Israel (20) 38. Medley: 2B: A: J Bennett (13) 45. M Lewis (8) 45. B: T Benton (12) 46. O Chen (28) 46.

MOSS VALE: Men’s & Women’s Stableford A Grade: M Cafarelli (15) 37 cb. R/U: T Mattick (15) 37. B Grade: D Oxley (18) 39 cb. R/U: R Thompson (17) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: N Black (10) 41. B: K Yuh (14) 41 cb. C: B Ha (26) 37. 4B: G Muir T Muir 48.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: A: L Mclean (8) 43. B: R Bishop (17) 38. C: S Cameron (20) 41. Women: Stableford: A: L Marshall (18) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: Christmas Bush: A: P Campbell (15) 40 cb. J Gascoigne (13) 40 cb. P Collard (8) 40. B: N Eves (16) 42. J Ingleton (18) 41 cb. M Davison (20) 41 cb. C: P Parry (30) 39. P Sinclair (24) 38. N Waters (35) 37 cb. Gymea Lily: A: G Jennings (12) 44. L Lawson (1) 43. J Papworth (11) 41. B: L Bartlett (18) 40. B Mckay (20) 38 cb. J Keating (17) 38 cb. C: G Fynn (42) 42. K Wilson (24) 38 cb. J Maslen (28) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: M Rushton (11) A Pope (13) M Brett (9) G Steer (8) 86.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: B Thomas (11) 43. A: T Livingstone (11) 42. B: J Thompson (14) 40. C: T Lewis (26) 36. Women: Green: J Cooper (12) 35. Men: Stableford: A Scr: P Skurrie (2) 36.

NOWRA: Medley: Stableford: A: C Templeton (6) 38. B: P Marynowsky (16) 39. C: S England (28) 45.

OATLANDS: Stableford: A: C Robertson (12) 40. B: D Gleeson (16) 42. C: N Brummell (30) 37 cb. A Scr: J You 34 cb.

PENNANT HILLS: Stableford: A: H Gerdes (9) 41. B: D Fincher (23) 40. 2B: D Fincher (23) Z Gao (13) 47. Scr: G Ormaechea 33.

PYMBLE: Stableford: A: M Wilson (4) 37 cb. B: L Mayo (14) 44. C: A Dunlop (22) 43. 2B: W Phipson B Phipson 48 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: C Farrington (13) T Farrington (18) 46. A: C Glass (11) 38. B: M Gibson (14) 37. C: L Pelosi (20) 38. A Scr: D Wilson 27.

RICH RIVER: Men: Stableford: West: A: G O’sullivan (8) 38. B: J Coppock (10) 41. C: R Stranger (27) 39. Women: Stableford Green: K Main (21) 37 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: R Taylor (26) 31. Women: Stableford: N Campbell (20) 39. Men: Stableford White: A: A Beard (13) 39. B: D Gardner (16) 39. C: W Cliffe (27) 40. Medley: Stableford: Irish Team: C Roles (1) B Milas (24) I Harry (11) S Stead (6) 87. Men: Stableford Scr: White: C Roles (1) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Cup: A Scr: M Dane 66. A: N Talley (4) 69. Medley: Stableford: A: A Bloomfield (11) 40. A Scr: J McCraith 32. B: R Jones (18) 41. C: B Maike (23) 40. D: P Edwards (27) 37. 2B: Div 1: R Jones (18) B Kusto (14) 47. Div 2: B Maike (23) R Strauss (17) 47.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Multi: D Kassis (9) K Ibbett (12) 62.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Haywood (0) 37. B: G Jackson (14) 40. C: D McNicholl (19) 41. Women: J Harrold (21) 34. Medley: 2B: G Jones J Treloar 71 cb.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: T Harbutt 32. A: A Clarkson (7) 37. B: T Musgrove (11) 40. C: D Gladstone (20) 38. Gold: Gold: J Nicholas (16) 32. 2B Agg: White: S Browne (8) D Gladstone (20) 74. 2B Agg Scr: S Beck (3) J Morrow (9) 36. 2B Agg: Gold: Gold: J Nicholas (16) T Hassan (11) 66.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: J Bahng (7) 39. B: G Kim (18) 42. C: L Kelly (22) 41. A Scr: M Reeve (+4) 37. 2B: S Cho (26) C Hong (20) 47.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: J Murphie C Arellano 48. S Munday (Tuncurry) G Hedges (Tuncurry) 48.

THE COAST: Men: Stableford Captain’s Trophy: White: J Buckingham (27) 42. A: R Ebach (10) 39. B: H Glasson (14) 36 cb. C: A Becina (27) 40. A Scr: M Danne (3) 32.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Burgess (10) 41 cb. B: W Gilholme (18) 47. C: T Pukeroa (23) 37 cb. 2B Multi: W Gilholme (18) J Costa (7) 95.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D Rowe (6) 37. B: T Keogh (17) 36. C: A Adams (22) 38. Women: A: C Hart (18) 36. B: G Ladner (33) 39.

TOUKLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: D Laugwitz (10) J Laugwitz (17) 74. Men: 2B Agg Scr: D McMurray E Kirkland 59. 2B Agg: S Weeden (13) P Haines (10) 80. A: K Roscarel (5) 40. B: S Weeden (13) 46. C: M Marland (23) 40 cb. Women: N McCann (31) 38.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: S Waite (10) 43. B: A McLaughlin (15) 39. C: L Fittler (31) 39 cb. A Scr: D Eun 38. Women: Div 1: S Yoo (19) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Walker (0) G Johnson (26) 43. 2B Scr: C Holmes J Woodward 41. A: J Woodward (5) 37. B: P Deguara (16) 34. C: M Pronesti (21) 35.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: H Dempsey (12) 41. B: J Mason (16) 36 cb. C: S Fiala (21) 39. D: D Mills (27) 40. Scr: H Dempsey (12) 30. Irish Team: M Periera (22) W Raynel (8) D Mills (27) H Dempsey (12) 95.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: Div 1: R Bowman W Micallef 45 cb. A Scr: D Swirski M Whitmore 32. A: D Bartlett (11) 38 cb. B: C Price (19) 40 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: G Pitt (18) B Ainsby (12) 45 cb. Div 1: D Piatta (11) 37 cb. Div 2: G Pitt (18) 42. Div 3: L Hourn (20) 36. Hole in one: G Pitt at 18th.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: W Chandler (16) 42. A: A Jackson (6) 40. C: I Urquhart (23) 39. Scr: M Rugless 34 cb.

WYONG: Men: Stableford White: A: G Crocker (8) 39. B: R Conley (16) 41. C: S Cann (21) 40. 2B: S Wallace (18) W Kernaghan (24) 46.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: S Bambridge (14) 41 cb. B: B Clarke (21) 37 cb. Lake: A: W Cooper (11) 38. B: P Savy (21) 40 cb. Women: A: K Bridgeman (23) 39. B: K Eade (35) 38.

Our Partners