April 13, 2024

NSW/ACT Club Results – 22 October 2023

NSW/ACT Club Results – Lockhart Golf Club 7

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Sunday, 22 October 2023.

METROPOLITAN ENCOURAGE SHIELD: Div 4: The Ridge 4 bt Randwick 2, Hurstville 3 sq Woolooware 3, Cronulla Blue 3.5 bt The Coast 2.5. Div 5: Castle Hill 4 bt Lynwood 2.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Agg: J Sharpe (5) Q Price (7) 76. Mxd: J Gallagher (30) D Gallagher (26) 76. Men: A: Q Price (7) 39. B: R Prothero (15) 41. C: H Westbrook (26) 41. Women: A Nam (20) 40.

AVONDALE: Men: Stableford: M Lewis (13) 39. Scr: A Fitzsimmons 32. Women: A Gillis (13) 38. Scr: R Lee 31.

BANKSTOWN: Stableford: 2B: D Daskal (10) C Eyles (23) 46. A: D Owsnett (6) 38. B: A Hitchcock (18) 41. C: C Eyles (23) 42.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: M Simms (28) 44. K Miller (33) 43. Scr: B Forsythe 36.

BARHAM: Medley: Stableford: A: C Morrison (14) 37 cb. B: L Cook (26) 37.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: K Nikas (10) R Chew (13) T Moloney (9) J Piper (13) 44.375.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: T Boorman (8) T Mareikura-Ellery (9) 46 cb. Div 1: K Read (16) 42. Div 2: F Vallone (26) 38. Scr: B Lawrence 34.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: Div 2: D Harvey (12) A Blake-Levelle (20) 47. Div 1: A Bonura (11) 32 cb. A: E Koukos (6) 38. B: A Daly (17) 35 cb. C: L White (20) 39.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: N Hassapis (8) 39. B: C Georgas (19) 42. C: K Hartman (28) 36 cb. 4B Agg: S Lenehan (13) P Chiandotto (12) 72 cb. A Scr: J Dodds 31. B Scr: D Salt 24 cb. C Scr: P Paps 17 cb.

BONDI: Mxd: Stroke Medal Oct: Black: A: I Sykes (4) 54. B: C Hurrell (10) 56. C: P Aspden (16) 52. C’ship: A: I Sykes (4) 54. B: C Hurrell (10) 56. P Aspden (16) 52. Medal Oct: P Aspden (16) 52.

BONNIE DOON: Medley: Par: A: N Kellaway (9) 5 up. B: P Wensemius (14) 6 up. C: C Sharp (20) 9 up. A Scr: P Todd (-1) 38 up.

BONVILLE: Stableford: J Myers (12) 41. M Smith (31) 39 cb. R De Groot (12) 39 cb. L Beeby (25) 39. S Clarke (8) 37 cb. M Stone (8) 37 cb.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B: T Bae (32) K Oh (27) 11 up. A: J Choi (5) 1 up. A Scr: G Neiss 3 down. B: A Cavasinni (15) 3 up. B Scr: J Platt 7 down. C: T Bae (32) 6 up. C Scr: B Gough 12 down.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: M Jung (20) C Nha (18) 50. 2B Scr: A Wittaya N Sagdic 38. A: P Stephens (10) 39 cb. B: J Lee (18) 40. C: J Kim (22) 41 cb. Mxd: 2B: G Choe (15) H Chong (36) 52. Women: 2B: D Trevena (18) D Graham (25) 46 cb. Div 1: A You (13) 38. Div 2: F Butcher (24) 40. Div 3: H Chong (36) 46.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: J Camilleri D Varacalli 48 cb. Men: White: A: B Mirza (8) 40. B: M O’Rourke (13) 40. C: I Johnstone (26) 42. Women: A Kim (17) 36. Medley: PM 2B: M Kim K Rah 47. Men: A: M Power (3) 35 cb. B: M Kim (18) 41. C: R Hogan (30) 39. Women: K Drummond (22) 40 cb. Medley: Scr: White: B Yap (+1)  C Mitchell 39.

CROMER: Medley: Stableford: 2B Agg: M Wood (18) J Macqueen (32) 72. A: S Terranova (13) 38. B: T Van Dongen (31) 37. Men: Hole in one: Black: C Rae.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B Multi: H Stegbauer (24) A Stegbauer (40) M Mangan (41) G Hoffman (18) 107. Men: S Luxford (3) 41. Scr: J Cripps 40. Women: Green: S Zhang (41) 41. Scr: N Haines 24.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: S Suh (20) 42. Div 2: J Jung (21) 41. Women: S Bannerman (31) 37. Men: Stroke: C’ship: A Scr: J Russo 293. J Kiddle 326. A: M Guinney (3.8) 293. B Scr: J Holliday 241. B: H Park (14.8) 287. C Scr: W Anson 369. C: D Clifford (24) 285.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: R Courts (11) R Bolina (20) 47. Div 1: J Sullivan (12) 43. Div 1 Scr: M Hotchkiss 32 cb. Div 2: J Campbell (19) 36. Women: Stroke: A: G Kim (21) 74. A Scr: D Byrne 82. 54-hole C’ship: A: T Jones (23) 224. A Scr: D Byrne 248.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R Freedberg (9) 41. B: P Muir (14) 46. C: C Brook (29) 44. A Scr: C Hicks (0) 33.

ELANORA: Mxd: Stroke: Matchplay: A: P Wylie bt J Scamps 2-1. A Scr: H Horwitz-Rourke bt M McNair 4-2. B: J Mann bt B Rees 5-3. C: J Hamer bt C Carroll 1up. Div 1: V Edgell bt H Marich 1up. Div 2: F Cavill bt P Pritchett 3-2. Div 3: L Buckley bt V Armstrong 2-1. Div 4: C Nettheim bt B Culbert 4-3.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B Multi: B Lynn (36) J Bowyer (10) 89. A: G Beatty (8) 37 cb. B: P Wood (18) 41. C: M Smith (20) 43. D: B Lynn (36) 48. Div 1: G Clune (6) 39 cb. Div 2: R Harrington (33) 39.

FINLEY: Men: Stroke White: Div 1: B Murphy (11) 70. Div 2: R Ross (19) 71. Women: Stroke: M McNamara (Wynnum Qld 21) 68. Men: Stroke Medal Oct: White: A Scr: I Armer 78. A: R Ross (19) 71 cb. Women: Stroke: A Scr: J Dean 88. A: J Dean (16) 72.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (8) 37. B: G Parkinson (19) 35. C: A Buckley (27) 39. Women: C Lee (21) 36.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: G White (20) P Sheehan (36) 48. Men: P Sheehan (36) 37. Women: J Xu (31) 43.

GOSFORD: Medley: Stableford: W Robetson (26) 39 cb.

GOULBURN: Men: Stroke: A Scr: J Hunt (-2) 69. A: S Nolan (-3) 73. B Scr: P Rowlands (11) 82. B: S Goodfellow (15) 71. C Scr: A Storm (16) 91. C: R Saville (17) 75. C’ship: A Scr: J Hunt (-2) 274. B Scr: M O’Neill (15) 315. C Scr: P Sykes (16) 362. Snr A Scr: S Bricknell (0) 149. A: R Croker (10) 133.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: S Tait (21) 48.

KILLARA: Medley Stableford O Smith 21 A Sengutpa (14) 49. Women’s Stableford J Winterton (21) 43 L Chang (20) 38 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Eyre (17) G Eyre (27) 43 cb. Men: Stroke: M Tierney (5) 67. Scr: D Gallagher 66. White: P Jenkins (11) 38. Women: Stroke: M Eyre (17) 65.

KOOINDAH WATERS: Stableford White: A: J Cunnington (7) 38. B: T Christie (16) 41. C: L Johnson (20) 43.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: T Souter (22) J Simpson (7) 46. 2B Scr: B James (7) F Siciliano (5) 38. A: M Lacroix (12) 37. B: F Pobje (16) 37. C: R Mayoh (24) 40.

LANE COVE: Mxd: Stableford: J Weine (20) 38.

LEONAY: Mxd: Stroke: Foursome: A Brennen (9) M Haworth 72. Scr: M Brennen M Haworth 81. Foursome C’ship: A Brennen M Haworth 162. 36-hole: A Brennen M Haworth (9) 144.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: T Shipway (7) 41. B: L Zhi Gang (18) 40. C: R Viboolsak (25) 40. Women: Stroke: M Naaman (4) 74. L Manning (24) 73. P Park (30) 70. C’ship: A Scr: M Naaman (4) 234. B Scr: J Lyons (24) 296. C Scr: P Park (30) 319. A: M Naaman (4) 222. B: J Lyons (24) 224. C: P Park (30) 226. Medal of Medallists: H Choi (8). S Son (26). L Elliot (29).

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Multi: L Feng B Feng 80. Men: A Prinsloo (10) 38. Women: V Bertram (25) 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: M Salman Zafar (30) S Sainsbury (21) 51. Div 1: S Driver (12) 40. Div 2: T Nati (31) 44. Scr: M Fullerton (+1) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: A Fong (18) D Wang (19) 76. A: X Yan (11) 41. B: A Fong (18) 39. C: J Gibson (28) 45.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: C Elliott S Mckay 49 cb. Men: White: A: D Allara (4) 39. B: S Mckay (16) 37. C: J Coady (32) 35 cb. Women: A: J O’Hagan (13) 37 cb. B: S Smith (30) 45. Mxd: 9-hole: M Holmes (16) 19.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: C Lewis (25) 40. Women: Stroke: J Strachan (20) 57. Scr: J Wallas 72. 54-hole C’ship: Div 1: N Fairfax 230. Div 2: D Thompson 288.

MASSEY PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Dann (33) P Corbett (27) 79.

MONA VALE: Medley: Stableford: 2B: P Gilliland P Gilliland 47. B Franklin (7) 41.

MONASH: Men: Stableford: 2B: G Olstein (24) S Simpson (20) 51. S Simpson (20) 41. G Olstein (24) 40 cb. B White (21) 40 cb. Mxd: 2B: M Lee (8) S Simpson (20) 46. Women: M Lee (8) 36 cb. C Angelucci (26) 36 cb. Mxd: Stroke: Foursome: P Lim (21) R Bird (21) 69. Foursome C’ship: A Gatland S Robinson 79.

MOSS VALE: Men’s Vardon Winner: C Carruthers (+4 ) Concord GC 72. R/U: D O’Shannessy (+1 ) Moss Vale GC 73. B Grade Nett: R Day (16) 73. R/U: G Harrington (16) 74..

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B: J Lyons A Coulter 48 cb. J Lyons (31) 42. S Lenart (35) 38 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Christmas Bush: A Grace (17) 41. S Roxby (16) 39. Stroke: Gymea Lily: A: P Gibson (8) 70. L Lawson (2) 72 cb. H Cleare (3) 72 cb. B: D Owens (18) 70 cb. S Bowden (16) 70. P Wheatley (21) 72 cb. C: G Brown (23) 70. P Cale (23) 72. J Skeoch (26) 74.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: Hcp: A: J Dolan (15) 39. B: F Wong (16) 39. C: P Luff (25) 39.

OATLANDS: Men: Stableford: 4B: F Willenberg N Yong Kim 46 cb. Mxd: A Mcaulay A Park 49. Men: White: A Mcaulay (32) 44. Women: Yellow: C Wang (25) 40.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: J Antonenas (13) 38. B: I Barker (22) 39. Women: C Jones (23) 40.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Crowe (10) M Field (35) 45 cb. D Agius-gilbert (17) 37 cb.

PYMBLE: Stableford: 2B: T Jelbart K Jelbart 50. T Jelbart (23) 42 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: A Frain (2) 39. Div 2: J Aripio (17) 35. Scr: A Mcalister 30.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Mitchell C Lewis 50. Men: C Sanderson (15) 40 cb. Green: C Lewis (17) 39. Women: J Southward (28) 43.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: A Jones (14) B McKissock (8) 48. A: B McDonald (9) 38. Scr: N Talley 33. B: A Jones (14) 39. C: L Kim (22) 39. D: P Guy (29) 39. Women: B Sekine (37) 40.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: N Dunstan S East 48 cb. A: S Lamont (6) 41. B: A Proust (15) 40. C: N Dunstan (39) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Kim (16) S Kim (21) 49. D Daw (10) 38. Scr: A Macinnes (7) 29.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A Burkett (15) 40. D Gordon (22) 37 cb. Mxd: Stroke: Foursome: R Aldham K Aldham 69.5. D Clarke F Lane 69.5. G Taylor E Taylor 66.5. S Murphy K Gordon 69.

TERREY HILLS: Stableford: A: J Mcconnell (12) 42. B: H Bong (19) 46. C: S Holt (22) 43.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke Trophy: Black: T Farrar 146.

THE COAST: Medley: Stableford: White: A: K Isch (4) 40. A Scr: K Isch 36. B: J Back (16) 39. C: H Gregory (25) 39. Women: Stableford: H Gregory (25) 39. Medley: Stableford Irish Team: White: P Khamphounvong J O’Shaughnessy R McDonald P MacDonald 124.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: C Zheng (26) J Davis (31) 47. A Scr: P Donnan J Bowen 28. D Levy (6) 43. A Scr: T Coroneo 30. E Chan (30) 39. Women: Div 1: F Beck (21) 33 cb. Div 2: E Chow (34) 31. Men: Stroke: C’ship: C: D Chee bt R Palmer 8-6. B: M Coorey bt N Birbas 3-2. A: T Finney bt J Dalley 3-2. A Scr: E Harvey bt B Chan 1up. Women: Div 2: L Murray bt D Enahoro 1up. A Scr: I Kaloudis bt C Zhang 6-5.

THE RIDGE: Stableford: A: B Woods (NTP GC 11) 40. B: S Georgiadis (21) 41. 9-hole: A: M Smith (11) 20 cb. B: D Ogden (13) 22 cb. C: V Moran (47) 22.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: M O’Brien (11) 69. Div 2: R Simms (21) 67. Div 3: A Adams (24) 70. Medal: M O’Brien (11) 69. Stroke Star Medallist: Black: W Youlten (22) 74. Women: Stableford: H Crilly (15) 36. Jnr: C’ship: C Sutton (32) 81.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: A Lumby (28) P Lumby (35) M Elphick (41) V Marinello (12) 93. Men: Div 1: M Grace (9) 41. Div 2: P Lumby (35) 42. Women: J Knight (30) 40.

TWIN CREEKS: Medley: Par: A: A Marks (9) 5 up. B: N Furfaro (15) 7 up. C: J Jong (32) 5 up. Scr: C Son sq.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B Agg: C Cearnes (32) S Earl (17) 75. Men: A: S Earl (17) 42. B: L Smith (24) 40. Women: A Martin (30) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: G Maw (15) 39. 9-hole: K Triffitt (31) 24.

WINDSOR: Medley: Par: 4B: R Goco A Tugano 11 up. A: J Williams (16) 2 up. B: M Cordero (23) 3 up. C: L Stockman-Collins (27) 2 up cb.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: D Phillips (16) A Nasralla (9) 49. Men: M Alcock (24) 37 cb. Women: L Nowak (13) 36.

Our Partners