NSW/ACT Club Results – 15 October 2023

NSW/ACT Club Results – Molong Golf Club
Image Shows:  Molong Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Sunday, 15 October 2023.

METROPOLITAN ENCOURAGE SHIELD: Div 2: Northbridge 4 bt North Ryde 2. Div 3: Liverpool 4 bt Campbelltown 2. Div 5: Richmond 4 bt Castle Hill 2, Oatlands 5 bt Lynwood 1, Muirfield 3.5 bt Pennant Hills 2.5.

METROPOLITAN JNR PENNANT: Div 1: Manly 4 bt Roseville 2, Northbridge 3.5 bt Warringah 2.5, Cromer 5 bt Killara 1. Div 4: Cronulla 3 sq St Michaels 3, The Coast 3.5 bt Woolooware 2.5, NSW GC 4 bt Moore Park 2.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Taylor J Caswell 49. Mxd: J Merrick S Merrick 51. Men: A: T Ryan (6) 39. B: A Gorrie (13) 36 cb. C: B Taylor (28) 43. Women: E Oh (28) 40 cb.

AVONDALE: Men: Stableford: R Gallagher (11) 41. A Scr: W Bayliss 42. Women: C Riley (22) 40. Scr: R Yao 35.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford nett K Hlevnjak & L O”Brien 90 Scr H Gourlay & G Karragiannis 40. Medley Stableford A Grade P Randall (8) 40 c/b B grade J Alicandro (18) 38 C Grade K Hlevnjak (43) 40.

BARHAM: Medley: Stableford: A: J Hicks (13) 40 cb. B: J Hobbs (26) 36 cb.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: R Wicks (25) F Farrington (32) 50. K Mitchell (14) 43.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: S Webster (9) C Fox (21) 50. Div 1: S Webster (9) 38. Div 2: C Fox (21) 38. Scr: P Clarke 31.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: T Evans (13) 42. S Golik (13) 37 cb. A: M Waller (11) 37. B: J Chalmers (15) 40. C: L Gallagher (21) 39. Scr: W Williams (5) 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: Team Multi: N Seaman (16) D Pardy (26) B Hinley (20) D Joy (22) 118. A: P Aroney (8) 36. B: G De Pasquale (15) 43. C: W Baker (34) 38.

BONDI: Men: Stroke: Canadian Foursome: K Petersen (9) A Hosick (14) 50.375. Hole in one: T Randon at 6th.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: T Wei (7) 42. Scr: T Newlin (-3) 38. B: I Susing (12) 41. C: R Austin (19) 43.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: C Phillips (16) R Benson (20) 49. A: A Brengues (8) 36. A Scr: A Brengues 28. B: B Cotteril (19) 39. B Scr: C Collinson 24. C: R Benson (20) 44. C Scr: R Benson 26.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: D Woo (10) G Choe (15) 46 cb. 2B Scr: D Chun S Kim 36 cb. A: J Choi (11) 39. B: E Cho (16) 41. C: J Fung (20) 36. Women: Stroke: Div 1: N Johnston Araujo (14) 71. Div 2: M Lee (24) 72. Div 3: K Jang (26) 70.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: R Ward R Stafford 50. Men: A: R Carpenter (11) 35 cb. B: D Hornby (16) 38. C: D Rooks (27) 41. Medley: 2B: T Mushtaq C Tribe 48. Men: J Chung (14) 41. Women: G Kim (20) 40. N Williamson (38) 39 cb. Medley: Stroke: 2B: A Kneeves (0) M Carmichael (+3) 68.

CONCORD: Medley: Stableford: A: G Wright (12) 40. B: E Sullivan (14) 43. C: R Adam (26) 41.

CROMER: Medley: Stableford: Scr: H Robb 40. A: A Wyllie (12) 41 cb. B: J Beaty (20) 46. C: M Perkovic (43) 42.

CRONULLA: Men: Stableford: R Owers (21) 42. Scr: S Luxford 31. Women: Green: E Brus (29) 36. Scr: S Wiggins 23. Jnr: K Brown (21) 35.

CUMBERLAND: Men: Stroke: C: J Kim (22) 67. C Scr: S Sammak 88. Stableford: Div 1: J Gormly (7) 40. Div 2: K Park (18) 39. Div 3: B Jack 29. Women: M Lee (23) 42.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: A Wright (11) M Burgess (31) 48. Div 1: J Wild (11) 40. Div 2: B Lim (18) 40. Women: Stroke: Div 1: J Watson (13) 76. Div 1 Scr: D Byrne 80. Shield: T Jones (24) 71.

EASTLAKE: Medley: Stroke: A: M Zee (5) 68. B: C Galea (16) 63. C: H Foltan (23) 70. Scr: C Hicks (1) 71.

ELANORA: Men: Stroke: Matchplay: A: P Wylie (+1.6) 3-2. A: J Scamps (2.2) 1up. A Scr: M McNair (9.7) 4-2. A Scr: H Horeitz-Rourke (10) 1up. B: J Mann (13.8) 1up. B: B Rees (11.7) 2-1. C: C Carroll (20.4) 1up. C: J Hamer (18.7) 4-2.

EVERGLADES: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: G Clune S Bennett )6) 125. Div 1: T Shaw J Shaw (9) 131. Div 2 Scr: C Powell B Powell (23) 138. Div 2: J Mcdonald S Mcdonald (38.5) 102.25.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: G Cui (12) 38. B: B Queenan (15) 40. C: X Jin (30) 36. Women: C Lee (21) 31.

GORDON: Medley: Par: 2B: D Silverman (43) C Main (45) 12 up. Men: M Curle (GenY) (29) 6 up. Women: L Partridge (15) 6 up.

GOSFORD: Men: Stroke C’ship: Black: A: M Connors (11) 65. A Scr: M Connors (11) 76 cb. B: J Cromer (13) 64. B Scr: J Cromer (13) 77. C: B Oliver (28) 62. C Scr: J Woodhead (19) 86. Medley: Stableford: P R Smith (17) 44.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Pattinson (9) 39. B: G Goodman (18) 38 cb. C: S Wearne (32) 41 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: B Sardelis (24) 46.

KAREELA: Mxd: Stableford: J Lindhardt (29) 46. G Moon (16) 41. M Stewart (30) 37.

KILLARA: Men: Stableford White: Medley: 2B: White: F Bourke (24) R Hedges (25) 46. J Cooper (20) 41. Women: Green: H Jones (28) 37. Men’s Championship A Grade Quarter Finals A Lamble Def D Graham 10/9 D Valenti Def C Manuel 9/8 J Wooster Def M Ward 9/8 J O,Donnell Def L Collins 1Up A Reserve H Glanville Def T Southern 19th S Magery def C Yu 1up M Walker Def J Elliott 1Up T Rocks W/O B Grade J L,Estrange Def A Hone 3/1 R MacLean Def O Mead 2 Up C Johnston Def G Seymour 2 up I Curl Def S Healy 3/1 C Grade P Jedlin Def J Watts 19th M Hill Def E Andronicus 6/5 M Davies W/O T Percival Def D Latham 8/7.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Adam (4) R Dacol (9) 45 cb. Men: A Demery (10) 39 cb. Scr: A Honeysett 36. Medley: Hole in one: A Adam at 12th. Women: Stroke: K Le (34) 69.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: I Dunston (14) D Hoare (4) 75. 2B Agg Scr: R Huggard (9) G Boyd (7) 54. A: J Simpson (7) 36 cb. B: I Dunston (14) 41. C: M Bush (20) 42.

LANE COVE: Mxd: Stableford: R Antico-Hall (32) 38.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: D Lao (7) 38. B: R Jongs (15) 40. C: J Ko (20) 42.

LONG REEF: Medley: Stableford: 2B: M Sier M Smiles 48. Men: M Smiles (19) 40. Women: T Heber (13) 36. Men: Stroke Matchplay: Black: Div 1: C Wu bt M Bockman 6-5. J Little bt D Dowling 5-4. J Knox bt N Hutchison 19th. L Edgell bt A Lynn 2up. Div 2: L Cleary bt S Couch 5-4. A Hayward bt N McCook 1up. C Yates bt W Evans 4-2. R Smith bt D Bradley 2up. Div 3: G Dousset bt D Wing 4-2. C Daddo bt R Christensen 4-2. M McNee bt R Adams 4-3. W Elliot bt R Spence 2up. Div 4: C Harris bt J Dertateossian 2-1. S Plate bt B Johnson 7-5. Y Yoshino bt A Korbel 7-6. A Magarian bt D Watchorn 19th.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: M Power (3) 39. R Mantle (13) 39. A Scr: T Farrar (+3) 37. B: V Scuglia (22) 41. D Mapanao (25) 39. B Scr: B Kohnertz (17) 23.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: K Ng (19) C Kowik (16) 77. A: R Kemp (3) 38. B: C Kowik (16) 40. C: M Pinto (23) 40.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: I Madsen V Madsen 47. Men: White: A: D Tweedale (7) 40. B: P Anderson (18) 38 cb. C: C Gibbons (36) 39. Women: A: G Larcombe (13) 36 cb. B: S Cruice (26) 41.

MARRICKVILLE: Women: Stroke: N Fairfax 80. D Thompson (33) 62. Men: Stableford: D Thompson (23) 39.

MONA VALE: Medley: Stableford: G Burke (12) 40.

MONASH: Men: Stableford: N Leiboff (23) 43. R McGovern (32) 42. Women: E Loke (31) 37 cb.

MOSS VALE: Men’s 2BBB Stableford Inter Club Match: Bruce Smith Cup: Moss Vale GC 7.5 Bowral GC 0.5.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: L Ko (19) 39. G Lee (23) 36 cb. 4B: L Ko 48 cb. J Jiang .

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: M Hughes (18) 40. Women: Stableford: N Cox (39) 41.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: W Marshall (7) 68. W Semmens (6) 69 cb. S Quinn (9) 69 cb. B: D Hancock (21) 67 cb. M Galloway (18) 67 cb. L Walsh (21) 67. C: N Pillay (24) 65. T Maher (23) 68. S Cockburn (24) 69. Stableford: A: D Birss (32) 44. B: R Clancy (30) 42. C: G Shorter (18) 40. Women: A: M Good (29) 43. B: D Brown (39) 42. C: B Clark (30) 38.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: N Banu-Lawrence (24) T Treseder (18) 52. Men: A: C Chang (4) 40. B: M Pell (17) 38. C: N Banu-Lawrence (24) 41. Women: Div 1: M Woodley (4) 38. Div 2: J Woodley (41) 35.

OATLANDS: Men: Stableford: 4B: A Martinez B Mees 44 cb. White: J Park (19) 40. Mxd: Stableford: 4B: A Walkerden C Walkerden 46. Women: Yellow: A Walkerden (19) 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: A Pilbeam (10) 42. B: H Pratt (28) 42 cb. Women: J Rogers (24) 38 cb.

PYMBLE: Stableford: 2B: J Chander L Chander 47. W Aldridge (27) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: M Pangas (11) J Bell (1) 74. D Carlin (23) 41. Scr: J Bell 35. Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: J Feetham (17) 58. Div 2: C Baldwin (29) 58.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: L Hess M Tressider 46. Men: White: J Twomey (23) 43. Green: P Mitchell (24) 36. Women: P Hall (30) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: X Yuan (15) K Li (18) 74. A: W Joe (5) 41. Scr: Y Zhang 32. B: N Choi (17) 43. C: J Ma (23) 38. D: E Wong (27) 38. Women: Y Lei (9) 39.

SHELLY BEACH: Men: Stroke C’ship: Black: A Scr: S Herden 292. Jnr: A Morris 316. Stroke: S Grant 191. Snr Stroke Black: S Herden 292. Men: A res: I Fennell 319. C’ship: B Scr: G Wall 341. C Scr: J Betts 379.

ST MICHAELS: Medley: Stableford 2B: White: D Gleeson (18) P Schulties (7) 81. A: P Schulties (7) 42. B: M Doran (14) 43. C: P Martell (22) 42. Gold: B Gates (20) 34. Red: C Davis (26) 39. Stableford Scr: White: M Hammond (0) 36.

STRATHFIELD: Medley: Par: 2B: G Shephard (13) A Maynard (25) 10 up. A Kang (27) 9 up. T Choi (13) 8 up. Scr: C Noh (4) 4 down. Women: K Kwon (27) 2 up.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: I Granger (14) 38. T Kemp (12) 37. B: L Fernando (28) 45. D Bullock (20) 41. Women: M Wright (24) 38. S Ireland (22) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Lum (11) 35. M Kang (16) 38. S Fenn (30) 40 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Penrose (32) 33.

THE COAST: Men: Stroke: C’ship: A Scr: C Weber 294. A res: G Kennedy 320. Medley: Stableford: White: A: D Hampton (15) 41. B: C Field (20) 40. A Scr: B Thornton 31. Women: M Hogan (20) 36. Men: Stroke: C’ship: S Laird 73.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: K Archer (19) C Archer (31) 45. 4B Scr: D O’Dowd A Bosansky 31. A: A Fisher (23) 39. A Scr: D Levy 33. T XU (16) 38. Women: Div 1: L Clemow (21) 33. Div 2: S Brener (45) 36.

THE RIDGE: Stableford: A: A Schreiber (15) 44 cb. B: B Dimevski (Hurstville 27) 42. 9-hole: A: J Parsons (11) 18 cb. B: P Becker (13) 20 cb. C: B Calfapietra (34) 22.

TOCUMWAL: Men: Stroke C’ship: Black: Div 1: P Taylor (1) 301. Div 2: S Halloran (11) 341. Women: Green: Div 1: B Wilkinson (11) 270. Div 2: S Pappas (17) 273. Men: Stableford Black: Div 3: J Sacco (21) 141. Div 4: R Jacson (30) 128. Women: Green: Div 3: B Muir 100. Men: Stroke Black: Div 1: S Halloran (11) 66. Div 2: C Knight (20) 68. Div 3: B Rooney (31) 72. Women: Green: Div 1: T Shalders (18) 72. Div 2: L MacDermid (31) 71. Medley: Stableford: L Redfern (27) 33. Men: Stableford C’ship: Black: Div 3: J Sacco (21) 141. Div 4: R Jackson (30) 128.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Calvert (15) S Papadatos (20) 47. Medley: D O’Meara (20) D O’Meara (36) 43 cb. Men: Div 1: S Calvert (15) 37 cb. Div 2: W Osborne (26) 40. Women: L Wells (27) 35 cb. Medley: Trophy: F Muller P Muller 129.

TWIN CREEKS: Mxd: Par: T Looi (15) . L Kim (22) 11 up. Men: Gold: A: T Looi (12) 4 up. A Scr: S Woodcroft (6) 6 down. B: M Chow (15) 5 up cb. C: K Bedford (22) 3 up. Women: Green: K Wormworth (15) 3 up.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: L O’Sullivan (17) J Wildash (36) 47. Men: A: L O’Sullivan (17) 37. B: R Srivastava (26) 39. Women: K Skelton (26) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A Clarke (24) 40. 9-hole: K Triffitt (31) 22.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: C Conway S Brown 48. 4B Scr: D Levy P Nicholson 29. A: B Richie (15) 38. B: P Rogl (23) 37. C: J Hill (33) 40 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: S Gottlieb (25) P Maisel (14) 75. Div 1: P Maisel (14) 41. Div 2: D Cohen (20) 40. Div 3: B Ganu (23) 37 cb. Women: Stableford: J Hrouda (32) . Medley: 9-hole: Women: A Nehra (23) 22. Men: K Moss (35) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: X Stewart (36) 41. Women: P Johns (37) 38.

WYONG: Men: Stroke: A: A Gyler (6) 66. B: G Wybrow (17) 67. C: J Vassalo (22) 66. Scr: H Ireland (2) 70.

Our Partners