April 24, 2024

NSW/ACT Club Results – 14 October 2023

NSW/ACT Club Results – Massey Park Golf Club
Image Shows:  Massey Park Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 14 October 2023.

Men’s Championship Hay: Men’s Championship Vendi Golf NSW Sand Greens Championship at Hay GC: 72: B Hurley (Condobolin) T Lewis (Nyngan), 73: N Schneider (Thurgoona) J Stapleton (Griffith), 77: C Webb (Thurgoona) J Stapleton (Coolamon) S Bolum (Trundle), 78: S Beattie (Condobolin), 79: J Walker (Warren) I Armer (Tocumwal) VIEW FULL SCORES

ANTILL PARK: Women: Stroke: L Cribb (22) 74. Medley: Stableford White: G Tyler (25) 39. Men: Stroke: C’ship: A Scr: L Whitelaw (3) 74. B Scr: S Pulbrook (14) 82 cb. C Scr: M Kay (22) 86 cb. A: K Simmonds (8) 69. G Perrott (12) 70 cb. B: R Carter (18) 67. S Young (14) 69. C: K Ferguson (25) 63. R Daley (25) 66 cb.

AVALON: Women: Stableford: 2B: J Spicer (27) P Waugh (23) 48.

AVONDALE: Men: Stableford: A: M Paterson (5) 39. B: B Polites (17) 42. C: G Martin (21) 42. A Scr: M Paterson 34.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: A Revill (11) 38 cb. B: N Reeve (18) 42. C: A O’Brien (32) 37.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Overall: A Harrison & A Pengue, 47 cb. Medley Stableford A Grade: N Ilias (7), 38. B Grade: K Moore (13), 40 cb. C Grade: H Kim (21), 39 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: V Berry (24) S Mcgann (27) 83. M Fairbank (17) 42. A Scr: B Meyn 33. A: I Westley (9) 38. B: B Sprake (14) 39. C: S Dandekar (25) 39. L Ritchie (17) 38. Hole in one: A Tringas at 14th.

BARHAM: Men: Stableford: A: R Hicks (8) 39. B: J Poulter (17) 37 cb. C: E McNeil (41) 36.

BARNWELL PARK: Men: Stroke: A: J Hutton (12) 59. B: C Berenger (18) 56. C: K Hickson (29) 60.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: I Salteri (12) 36 cb. B: H Burrell (19) 38. C: S Mulry (25) 39. Scr: M McGrath 28 cb. Women: Div 1: A Gluckman (21) 35. Div 2: A McKinley (32) 41. Scr: L Smith 29. Medley: 2B: I Hawkins (25) D O’Connor (20) 47.

BERMAGUI: Men: Stroke 27-hole Foursome C’ship: Black: D Thomson (4) H Loth 123.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: T Ibrahim (18) 42. A: R Kallas (10) 37. B: G Fernandes (15) 40. C: R Abdalla (25) 39. A Scr: M Axiak 28. Men: Stroke: A: K Rae (4) 67 cb. B: A Hayes (18) 70 cb. C: G Jahns (19) 68. A Scr: O Davis (Scr) 69.

BEXLEY: Men: Stroke: Medal Oct: A: M Pham (12) 58. A Scr: G Heffernan 65. Medal Oct: B: D Sykes (19) 59. B Scr: J Karagiannakis (13) 77. Medal Oct: C: N Loukopoulos (40) 57. C Scr: D Cunneen 83.

BLACKHEATH: Mxd: Stableford: C Miller (17) 42. 4B: C Miller R Starkey N Lavers B Corscadden 82.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: B Goodyear M Hay 76. A: I Sykes (5) 37. B: D Henderson (13) 37. C: L Donnan (27) 40. Hole in one: I Sykes at 11th.

BONNIE DOON: Stableford White: A: M Silitonga (10) 41 cb. A Scr: N Tattershall 72. B: A McIver (15) 43. C: C Micheal (21) 41.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: A Cubbage (12) 66. B: D Johnstone (15) 65. C: R Riley (32) 63. Stableford: A: M Pitchford (12) 35. A Scr: M Pitchford 25. B: J Rowlands (16) 42. B Scr: J Rowlands 26. C: L Ly (27) 40. C Scr: J Montuoro 16.

CAMDEN: Jnr: Stroke: Medal Oct: J Williams (18) 67. Women: A: B Johnston (17) 72. A Scr: K Hunt 83. B: A Brady (22) 76. B Scr: A Brady 98. C: M Poulton (34) 74 cb. C Scr: M Poulton 108. Men: Stroke Black: A: M Bell (2) 68 cb. A Scr: M O’Toole 74 cb. B: J Strickland (19) 66. B Scr: A Nokes 84 cb. C: T Bryan (21) 65. C Scr: D Boyce 90.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: G Kim (16) D Woo (15) 144. A: N Sagdic (6) 72. A Scr: K Gibbs 75. B: M Watkins (12) 69. B Scr: D Weir 78. C: G Kim (16) 71. C Scr: M Young 86. D: R Spittal (28) 70. D Scr: C Lee 93. C’ship: A Scr: K Gibb 305. A: N Sagdic (6) 293. B Scr: M Lim 332 to playoff. B: S Kim (10) 294. C Scr: R Cox 355. C: R Fitzgerald (17) 292. D Scr: G Saupin 382. D: C Arezo (26) 289.

CASTLE HILL: Men: Stroke Vardon: Black: A: R Fletcher (scr) 71 to playoff. Stableford: A: W Seabrook (7) 39. B: D Solomons (16) 41. C: P DORAHY (33) 39.

CASTLECOVE: Men: Stroke: Foursome: R Dow (27) T Lamborn (10) 65.5. Women: 27-hole Foursome C’ship: J Cryer (22) L Paradine (25) 144. Foursome: M Jacobs (35) V Hobbs (31) 65.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Sep: T Mentha (19) 73. Medal Oct: R Rettke (27) 71. R Rettke (27) 71. Men: Medal Oct: R McDiarmid (17) 69. A: M Stewart (9) 71. B: M Mitchelson (14) 73. C: R McDiarmid (17) 69. D: P Wisniewski (21) 70.

CROMER: Medley: Stroke Medal Oct: Black: A: P Jackson (13) -3. A Scr: N Phelps 72. B: S Korchinski (17) -7. C: H Gee (32) -2.

CRONULLA: Men: Hole in one: S Pandelakis at 5th. Stableford: 2B: E Macquart (23) G Bell (15) 49. 2B Scr: S Thomas (5) G Mackenzie (16) 39. E Macquart (23) 45. A: S Thomas (5) 40. B: A Bladwell (19) 40. C: G Hogbin (23) 42.

CUMBERLAND: Men: Stroke: C’ship: A Scr: J Russo 66. A: C George 69. B Scr: L Flack 79. B: K Lee 66.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal of Medallists: A: A Chapman (6) B Van dongen (6) 73 to playoff. B: T Jackett (16) 71. C: C Ferguson (17) 74. D: W Mckeon (23) 70. A: R Kellam (6) 70. A Scr: C Williams 74. Div 1: C Ross (8) 66. Div 1 Scr: C Harris 75. B: N Delaney (15) 68. B Scr: S Jones 84. C: J Aspland (19) 67. C Scr: J Hopkins 89. D: Z O’neill (29) 66. D Scr: B Turner 95. Women: Stableford: J Delaney (37) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Macmahon (10) 39. B: B Colburne (15) 40. C: B Schwaiger (27) 40. A Scr: P Tunks (-1) 36.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: D Hannes (13) 39. B: A Lord (17) 40. C: J Fox (26) 44.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: L Papps (0) 32. A: R Taylor (9) 38 Cb. B: M Taylor (14) 41. C: N Bowman (22) 38 Cb. D: P Uphill (26) 41.

FORSTER TUNCURRY: Men: Par Forster: White: A: G Drysdale (13) 7 up. A Scr: N Gates (-1) 2 up. B: P Sanders (17) 6 up. B Scr: V Vu VAn (16) 10 down.

FOX HILLS: Men: Stroke: Medal: A: R Pratap (12) 65. A Scr: P Robertson 71. B: F Pasapera (16) 62. B Scr: T Telfer 78. C: G Diener 87. C Scr: S Singh (32) 63.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: A: D Parto (12) 69 cb. A Scr: J Castle 76. B: P Reinke (19) 68. B Scr: L Searle 84 cb. C: T Elley (20) 70 cb. C Scr: J Glenday 91. Stableford: P Cotterill (28) 36.

GLENMORE: Medley: Par: 4B: Div 1: S Brown (24) M Margerison (14) 9 up cb. Div 1 Scr: B Michelmore M Mayers 3 up.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Buttrey (19) 39. B: S McDonald (26) 38.

HOWLONG: Women: Stableford: F Barnes (19) 41. Men: A: C Brown (12) 40. B: R Reid (16) 39 cb.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: R Di Bartolomeo (19) M Broach (16) 75. A: P Morgan (7) 40. B: P Kyriazis (17) 40. C: C Penny (21) 41.

KOGARAH: Medley: Stroke: Cup: C Bennett (20) 61. Men: Medal Oct: A: S Dunlop (5) 62. A Scr: P Cooper 67 cb. B: Y Yonemori (16) 62. C: C Bennett (20) 61.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: J Pecorella (26) L Russo (27) 80. 2B Agg Scr: R Vella (0) S Spink (4) 69. A: H Leicester (11) 41. B: P King (13) 39 cb. C: J Pecorella (26) 44.

LANE COVE: Men: Stableford 2B: White: T Sinclair (12) B Seaman (22) 48. T Sinclair (12) 40. D Cameron (27) 37.

LIVERPOOL: Men: Stroke: C’ship: A: B Chung (11) 63. A Scr: D Shepherd (+2) 69. B: C Judge (17) 65. B Scr: J Callao (13) 82. C: A Mcgrath (21) 66. C Scr: Y Na (20) 91.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Multi: P Toussaint C Mitchell 101. Men: A Scr: R Bockman 33. A: M Savage (12) 41. B: K Macmillan (16) 39. C: P Toussaint (29) 44. Women: V Murphy (17) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: L Kahler (8) 41. A Scr: J Thompson 34. B: M Richards (15) 42. C: F Agostino (27) 40. Div 1: J Gibson (32) 32. 2B Agg: M Vrlic (12) M Rudan (13) 75 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Oct: Div 1: A Cox (17) 62. Div 2: J Spargo (21) 62.

MANLY: Mxd: Stableford: A: M Paynter (9) 38. B: E Groom (17) 41. C: J Cambridge (24) 39 cb. 2B: R Frost M Mckinlay 47 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: C Lewis (28) H Kim (11) 75. Hcp: B Lai (26) 42. Scr: J Dunn 34.

MASSEY PARK: Men: Stroke: A: K Tierney 65. A Scr: F Tierney 67. B: S Ashman 78. B Scr: S Ashman 61. C: E Parker 61. C Scr: E Parker 83.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: J Lean (12) 41. B: G Hand (17) 38. C: J Wright (23) 39. A Scr: S Alfbinski 33.

MONASH: Medley: Stroke: Captain’s Trophy: G Sechi (17) 65. Hcp: A: D Washington (8) 67. A Scr: J Mackay 72. B: G Sechi (17) 65. C: P Fisher (25) 68. Mxd: Stableford White: B Monk (17) 36.

MOORE PARK: Men: Stroke: A: K Kim (4) 68. B: C Ryan (14) 66. Scr: A: S Flanagan (1) 70 cb. B: M Viney (14) 82. Stroke White: C: S Bracken (28) 68. Scr: C: G Thattil (18) 88. Women: Stroke: L Child (15) 68. Scr: L Quilliam (2) 78.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: C Camphin (5) 36. R/U: J Hyatt (10) 35 cb. B Grade: P Norton (15) 39. R/U G Wood (13) 38 cb. C Grade: E Reed (23) 40. R/U: A Lind (24) 39 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: M Manevski (8) 67 cb. B: A Mcknoulty (16) 64. C: D Button (23) 65. A Scr: M Thompson (1) 68. B Scr: B Connell (14) 79. C Scr: D Button (23) 88.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: J Leschke (6) 40. B: C Merritt (13) 40. C: S Rovere (17) 39. Women: Stableford: A: D Watson (41) 41.

NELSON BAY: Men: Stroke: Gymea Lily,: A: P Sutton (13) 70. C Mawson (13) 71 cb. S O’Malley (4) 71. B: J Clark (15) 69. P Wheatley (22) 70. S Bowden (17) 71 cb. C: J Skeoch (27) 71 cb. D Petith (24) 71. N Pillay (25) 72. Stableford: Christmas Bush: A: D McAuliffe (10) 40. M Penman (15) 39. J Taylor (15) 37 cb. B: T Syme (21) 40. P Carter (16) 37. W Moss (20) 36 cb. C: R Bates (24) 35 cb. J Warton (24) 35. W Morley (28) 34 cb.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: T Edgoose at 8th. Stableford: Hcp: A: J Cheeseman (9) 40 cb. B: R Bury (14) 40. C: M Bowles (24) 40. 2B: A: A Choi (18) J Song (22) 48. A Scr: L Cincotta (2) J Fennell (-1) 36 cb.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford White: L Murphy (32) 38. Men: Stroke: C’ship qlfrs: A: M Buchanan-Reeks (5) 62. A Scr: J Renshaw (2) 64. B: E Frino (19) 63 cb. B Scr: C Williams (15) 78. Stroke White: C: A Wong (20) 63. C Scr: A Wong (20) 83. Women: Stroke: P Beckton (11) 62.

NOWRA: Medley: Stableford: A: S Berry (10) 38. B: V Barwick (14) 40. C: W Parnell (32) 42.

OATLANDS: Stableford: A: C Rees (2) 39. B: M Troy (17) 37 cb. C: J Crawford (23) 36 cb. D: B Elliot (28) 36. A Scr: L Mason 36.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A Scr: D Bailey 71. A: A Davidson (9) 68 cb. B: A Gracie (15) 67. C: P Bleakley (23) 72 cb. Medley: Stableford: D Coulton (16) 40. Men: Stroke: Cup: J Sherry (17) 131.

PYMBLE: Women: Stableford: C Mcmahon (17) 36. 2B: K Willison B Leung 52. A: B Snodgrass (9) 43. B: N Fraser (13) 43. C: P Hodgson (24) 46.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Multi: S Murray (17) T Ryan (21) 86. A: T Fernandes (7) 37. B: E Stivala (17) 41. C: J Smith (18) 41. Scr: S Todd 31.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Quilter (19) 38. Women: Stableford: K Morris (27) 32. Medley: 2B: L Quilter (19) T Savage (11) 46. Men: Stableford Scr: White: C Sharp (0) 39. A: J Todd (9) 39. B: M Angus (17) 36. C: K Longland (27) 38.

SEFTON: Men: Stroke: A: D Kassis (10) 56. B: P Kingi (11) 56.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: C’ship: A: M Ayton (3) 69. A Scr: J Stephen (-1) 70. B: M Smith (11) 69. B Scr: I Fennell (7) 77. C: M Davidson (14) 71 cb. C Scr: M Davidson (14) 85. D: R Sharratt (25) 65. D Scr: R Sharratt (25) 90.

ST MICHAELS: Stableford White: A: D Cutrupi (7) 38. B: J Davies (13) 38. C Scr: S Kilcran (22) 44. Gold: A Scr: A Radevski (-3) 40. D Parr (23) 36. Stableford: S Mccalister (21) 35. Stableford 2B: White: V Zappia (29) S Kilcran (22) 46. Gold: D Parr (23) 36.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Y Kim (-2) 36. Stroke: A: C Kim (8) 69. B: P Berg (12) 67. C: J Allen (13) 67. D: H Ju (24) 67. A Scr: T Green (4) 76. 36-hole: R Poynting (14) 136. T Ryan (19) 136. A Scr: R Kim 156. Snr K Brough 159. Jnr: O Huynh 159.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: I Granger (14) 38. T Kemp (12) 37. B: L Fernando (28) 45. D Bullock (20) 41. Women: Stableford: M Wright (24) 38. S Ireland (22) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: I Caldwell (21) J Guiver (33) 51. A: T Rankin (8) 40. B: K Whitting (15) 42. C: I Caldwell (21) 41 cb. A Scr: T Rankin 32.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: T Blake (12) 40. B: S Stramotas (13) 38 cb. C: J Gattorna (24) 38. A Scr: D Gillard 34.

THE COAST: Men: Stroke: C’ship: B: J Smith (14) 169. C: N Yu (20) 176. Stableford: A: T Coulits (6) 65. B: A Ragusa (16) 66. C: X Hutchinson (35) 58. A Scr: T Coulits (6) 71. Women: Stroke: C Pindar (35) 71.

THE LAKES: Stableford: A Sank (18) 40 cb. Scr: J Jee 32. PM: P Mccarthy (20) 41. Scr: C Ueda 33. 9-hole: K Lasky (11) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: D Field-Read (6) 41. B: B Coutts (16) 41 cb. C: M Woodward (26) 43. 2B Multi: D Field-Read (6) R Taylor (25) 99 cb. 9-hole: N Hill (17) 18 cb.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: K Phillips (+1) 71 cb. A Scr: K Phillips 70. B: J Pisani (18) 68. B Scr: D Shortland 84. C: M Rootes (24) 68. C Scr: B Bryant 91. Stableford: Div 1: P Stooley (14) 40. Div 2: B Montgomery (21) 36. Women: R Primmer (19) 34.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: Split Six: A McLaughlin (12) S Waite (9) 69. 2B Scr: P Borg J Tolomeo 39. Men: A Scr: M Pearce 37. A: T Wozniak (11) 41. B: J Martlew (14) 38. C: D Leet (19) 41. Women: J Kang (14) 35.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: A Sutton (2) -6. A Scr: M Owens 31. B: D Goodrich (18) -6. B Scr: R Schmidmaier 27. C: W Barnett (28) -4. C Scr: A Viney 17. Stableford: A: F Leahey (10) 44. B: P Martin (25) 44. Women: F Glenton (24) 36.

WALLACIA: Men: Stroke: C’ship: A: J Paz (10) 66. A Scr: C Holmes 70. B: T Mellon (17) 67. B Scr: A Howell 82. C: S Coppins (21) 62. C Scr: G Joukador 90. Women: A: C Hoppe (36) 69. A Scr: J Thorpe 90.

WARRINGAH: Medley: Stroke: A: C Alford (3) 63. B: O Schwarz (16) 64. C: M Wilson (20) 64. D: J Matulin (24) 66. Scr: C Alford (3) 66.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: A: A Carpio (8) 67 cb. B: A Laumberg (13) 64. C: M Friend (26) 66 cb. Stableford: N Boyd-Clark (18) 41.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Trophy: Black: T Hilder (10) 67 cb. Stroke: B: A Lee (18) 67. C: G Wragg (21) 69. Scr: J Hallinan 69. Medal Oct: B: C King (17) 70.

WYONG: Men: Stroke: C’ship: A: T Pfeffer (6) 70. B: S Edwards (15) 67. C: N Perham (24) 68.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: G Campbell (17) 38. B: R Glare (23) 39. Lake: A: P Campion (11) 38. B: M O’Bryan (28) 42. Women: Murray: A: D Payne (20) 1. B: K Bridgeman (25) 38. C: L Lord (36) 40.

Our Partners