NSW/ACT Club Results – 7 October 2023

NSW/ACT Club Results – Tuross Head Country Club
Image Shows:  Tuross Head Country Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 7 October 2023.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Oct: S Peters (27) 69 cb. Medley: Stableford White: V Vincent (24) 35. Men: Stroke: Medal Oct: A: G Langston (9) 66 cb. J Chittendon (11) 66. B: R French (16) 69 cb. J Dimarco (14) 71 cb. C: C Nolan (21) 68. J Caccamo (30) 69 cb. A Scr: D Anderson (2) 73. B Scr: N Hall (14) 83. C Scr: B Berrell (20) 89 cb. Jnr: T Chell (8) 74 cb.

ASQUITH: Men: Stroke: C’ship qlfrs: A: M Pestell (8) 66. A Scr: D Morgan 73 cb. Div 1: A Cassin (9) 67 cb. Div 1 Scr: K Kim 78 cb. B: M Watkins (13) 65 cb. B Scr: B Tonnet 82. C: C Carver (22) 64. C Scr: G Birt 85.

AVALON: Women: Par: C Gardner (26) sq cb. P Burnett (38) sq. L Zalitis (20) 3 down.

AVONDALE: Men: Stableford: A: J Weaver (8) 40. B: R Reynolds (17) 39. C: B Lam (27) 42. A Scr: J Weaver 32.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Oct: A: R Asser (11) 66. B: J Deagan (19) 63 cb. C: J Hough (28) 61. Men: C’ship: B: S Tse bt C Foley 2-1. C: S Tse bt P Ross 4-3. Women: L Trevenar bt J Thorburn 7-6.

BANKSTOWN: Medley Monthly Medal Nett: A Grade: J Sara (11) -5. B Grade: D Kwon (15) -5. C Grade: J Alicandro (20) -3 cb. Medley Monthly Medal Stroke: A Grade: S Underwood (-2) -3. B Grade: D Kwon (15) +10 cb. C Grade: J Coyle (19) +16.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: J Ammit (22) 44. Men: Stroke: A: M De montfort (7) 60. B: D Mccabe (15) 59. C: B Cooke (25) 61. A Scr: G Blizard 65. B Scr: J Giokas 74. C Scr: A Santos 83. Medal Oct: A: M De montfort (7) 60. B: J Dallis (16) 60. C: B Cooke (25) 61.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Oct: A: S Knight (20) 61. B: R Berenger (29) 64. A Scr: M Camilleri (12) 78.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: N Roberts (10) 37. B: S Atwa (13) 37 cb. C: J Kain (27) 37. Scr: B Higgins 36. Women: Div 1: A Gluckman (21) 36. Div 2: B Arnott (27) 39. Scr: H Jones 18 cb. Medley: 2B: I Hawkins (24) S Clark (19) 48 cb.

BERMAGUI: Men: Stroke Medal Oct: White: A Hart (7) 67 cb. A: J Anderson (13) 67. B: D Chamberlin (18) 67. C: J Adam (29) 71.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Oct: A: P Higgins (8) 64. A Scr: J Doran 71. B: G Constantine (17) S Bimson (16) G Street (12) R Bonham (12) 67 to playoff. C: P Holmes (23) B Russell (19) 66 to playoff. Medal Sep: C: B McDonald (22) 74. Women: C McDonald (19) 77.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: G Davis (4) 40. B: G Rudd (19) 38 cb. C: M Braund (20) 40. Scr: A Scr: G Heffernan 34. B Scr: G Keir 24. C Scr: G Niahos 18 cb. 2B Multi: P Aroney (8) P Chiandotto (14) 76.

BLACKHEATH: Mxd: Stroke: Ambrose: J Daikin (4.25) A Hui C Macartney J Walden 50.75.

BONDI: Men: Stableford: Split Six: B Cox E McCormack 73.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: D Grace (0) 30. A Evans (18) 36. Stroke Black: A Scr: W Sellors (0) 35. A: G Macris (7) 68. B: S Parsons (15) 70 cb. C: W Wheeler (31) 68 cb.

BRIGHTON LAKES: Stroke: MM: A: D Harris (12) 67. A Scr: G Birt 74. B: W Rhodes (16) 65. B Scr: W Rhodes 81. C: R Archer (26) 69. C Scr: L Dayes 70.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: M Greksa (8) T Hunt (7) 42 cb. Div 2: S Dy (26) S Chen (11) 49. Div 1 Scr: W Alvarez N Kitchen 35. A: T Hunt (7) 38. B: A Sydavong (11) 42. C: G Marsh (17) 39. D: S Dy (26) 41. Stroke: Matchplay: D Giacomo bt J Inzitari 3-2. Stableford Father/Son Trophy: White: J Mediati (10) A Mediati (15) 44.

CAMDEN: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: M Arnold T Ballantyne bt L Hudson D Bentham 19th. Women: Stableford: A: S Marsh (18) 35. A Scr: C Bell 22 cb. B: K De Cean (25) 36. B Scr: A Brady 13. C: M Wackett (40) 31. C Scr: C Pettitt 8. Men: Hcp: A: J Duncombe (9) 41. B: N Lindsay (19) 40. C: J Woods (29) 41. Scr: A Scr: L Mc Laren 35. B Scr: T Woods 24. C Scr: R Townsend 17. Team: R Townsend (20) R Hatem (14) J Woods (29) T Woods (14) 93.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: M Chung (11) Y Yoon (19) 140. 2B Agg Scr: N Sagdic S Sagdic 159. C’ship: A: N Sagdic (6) 73. A Scr: N Katholos 79. B: M Baird (9) 67. B Scr: J Mitchell 79. C: G Choe (17) 69. C Scr: Y Choi 85. D: T Cho (22) 73. D Scr: T Kim 95.

CASTLE HILL: Men: Stroke Medal Oct: Black: A: L Brooke (5) 69 cb. A Scr: R Fletcher (0) 69. B: B McLean (18) 66. B Scr: S Dyson (15) 82. C: K Hugo (23) 67. C Scr: K Hugo (23) 90. PM: A: W Seabrook (10) 69. A Scr: B Fasher (+2) 73. B: J Hwang (16) 68. B Scr: J Hwang (16) 84 cb. C: G Pattison (21) 72. C Scr: G Pattison (21) 93. Veteran Men: B McClean (18) 66. Stableford: D Findlay (12) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: J Curran (26) 38. B: J Hindson (31) 39. Men: A: M Haddrell (8) 39. B: D Clarke (11) 39 cb. C: J Hrdina (18) 38 cb. D: C Bowden (20) 39 cb.

CROMER: Medley: Stroke: A: P Noble (13) -5. B: B Edwards (16) -5. C: H Gee (33) -5 cb. A Scr: C Fairchild 70.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: B Foley (8) 69. A Scr: J Cripps (-1) 69. B: F Reid (20) 69 cb. B Scr: M Jones (14) 69 cb. C: D Marler (22) 63. C Scr: M Haydon (26) 68.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: J Madeleine (5) 65. A Scr: J Russo 69. B: R Ranney (16) 68. B Scr: J Holliday 82.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Oct: A: L Moore (11) 67. A Scr: C Carruthers 69. B: A Elliick (18) S Nayak (16) 68 to playoff. C: D Egan lee (24) 68. C Scr: M Clow 88. D: D Horan (30) 66. D Scr: B Turner 96. Women: Stableford: F Badelles (20) 37. Men: Hole in one: A Ellick at 17th.

EASTLAKE: Medley: Stableford Medal Oct: Black: A/Medal: C Randall 67. B/Medal: R Devlin 69. C: P Rafferty 71. White: A Tillbury 37.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: R Bullock (14) 42. B: N Morelli (17) 44. C: S Hutcheon (33) 41.

EVERGLADES: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: J Clifford (5.5) M Paterson 111. A: G Beatty (8.5) S Blake 106.25. B Scr: G Lind (15.5) D Stillaway 131. B: J Spillard (18) D Cullen. C Scr: W Palmer (23) M Mcquade 94. C: D Cunningham (22.5) M Newman 73.5.

FOX HILLS: Men: Stableford: Team Agg: G Fomiatti (19) B Skinner (26) G Diener (22) P Green (16) 139. G Sinclair J Bingham J Freeman M Rajca 139. A: S Johnston (9) 38. B: P Green (16) 41 cb. C: R Coxon (22) 42. Hole in one: R Watt at 17th. K Moodley at 15th.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Medal Oct: A: S Vrachas (10) 69. A Scr: M Castillon 81. B: C Flick (17) 65. B Scr: L Searle 80. C: J Glenday (22) 68. C Scr: J Mason 90 cb.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: G McCall (7) 65. Div 2: R Azzie (32) 68. Div 1 Scr: A Robb 75.

GOSFORD: Men: Stroke C’ship: Black: A: R Cheal (10) 67. A Scr: M Coombs (1) 71. B: T Bowditch (13) 65. B Scr: T Bowditch (13) 78. C: L Binns (39) 64. C Scr: J Woodhead (20) 90.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A/Medal: D Matheson (16) 69. B: S McDonald (27) 73 cb. Men: Medal Oct: A: R Booth (11) 69. B: A Grant (17) 69. C: T Doran (22) 68.

HOWLONG: Men: Stroke Black: A: H Maxwell (16) 66. B: D Whelan (25) 64. Women: Yellow: A: J Stephens (22) 66.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Oct: A: N Pantano (7) 65. A Scr: N Pantano (7) 72. B: T Rothwell (15) 65 cb. B Scr: T Rothwell (15) 80. C: R Brennan (20) 63. C Scr: R Brennan (20) 83. Women: Div 1: L Marquinez (21) 71. Div 1 Scr: J Lisle (12) 86.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Oct: A: G Stone (3) 67. A Scr: D Thompson (+2) 67. B: M Kennedy (19) 65. B Scr: J Black (16) 83 cb. C: W Penny (28) 65. C Scr: S Lee (21) 88. Hole in one: C O’Sullivan at 18th.

KILLARA: Men’s & Women’s Stroke A Grade M Grose (10) 69cb. B Grade A Hone (18) 70. C Grade J Easy (25) 69 Scratch: P Kerr 74 Ladies: T Simper (22) 76.

KOGARAH: Medley: Stableford: 2B Agg: D Ryan (31) S Croft (9) 79. Stableford White: A: B Nagi (2) 40. A Scr: D Gallagher 36. B: B Tiermey (16) 37 cb. C: D Ryan (31) 42.

LANE COVE: Men: Stroke White: T Sinclair (13) 57. D Haugh (25) 61. 2B Agg Scr: I Butters (17) R Biggs (27) 129.

LEONAY: Men: Stroke: Medal: A: J Wright (11) 64. A Scr: J Thompson 72. B: J Wilkinson (14) 64. B Scr: J Wilkinson 78. C: P Michelson (19) 61. C Scr: P Michelson 80. D: I Hogg (25) 65. D Scr: T Muller 88.

LIVERPOOL: Men: Stroke: C’ship: A: J Hoang (4) 69. A Scr: M Williams (1) 74. B: D Clogher (12) 67. B Scr: M Brandt (7) 79. C: B Stevanoski (16) 67. C Scr: D Khoury (14) 84. D: P Santoro (28) 67. D Scr: G Fox (20) 92.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: C Wu 73. A: N Hutchison (6) 68. B: M Weir (19) 68. C: C Harris (21) 66. Women: Stroke: V Murphy (18) 75.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: B Wunderlich (4) 38. A Scr: G Thomas 35. B: M Kim (18) 42. C: D Diwakar (23) 37. Div 1: H Glenday (28) 34. 2B: G McIlroy (29) S Jones (22) 48.

MANLY: Men: Stableford White: A: S Waters (10) 39 cb. B: G Lord (15) 41. C: C Raward (36) 47. Mxd: Stableford: 2B: C Raward (36) T Scarrabelotti (36) 53.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: J Bayliss (10) 56. B: R Christie (16) 59. C: D Hogarth (21) 52. Scr: A Scr: S Oitmaa 64. B Scr: D Cameron 74. C Scr: D Hogarth 73. Men: Medal Oct: A: J Bayliss (10) 56. B: R Christie (16) 59. C: D Hogarth (21) 52.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: A Macdougal (7) 66. B: S Fogwill (16) 67. C: J Mastroianni (27) 69. A Scr: L Tydeman 71.

MONASH: Men: Stroke: Medal Oct: A: J Dawber (5) 70. A Scr: C Hunt (2) 73. B: T Youngs (15) 68. C: P Fisher (25) 71. Medley: Stableford: Hcp: A Gatland (5) 34.

MOORE PARK: Men: Stroke: A: K Paisley (7) 70 cb. B: K McGilvary (19) 64. Scr: A: J Boaz (-2) 71. B: C Ryan (14) 83 cb. Stroke White: C: N Lim (18) 69 cb. Scr: C: C Wood (18) 88. Women: Stroke: B: L Kendall (17) 70. C: R Kimura (28) 70.

MOSS VALE: Women’s Stroke A Grade: C Donovan (28) 71. R/U: K Rumble (17) 73. Gross: C Irish (8) 85. Men’s Monthly Medal A Grade: P Mclean (8) 69 cb. B Smith (7) 69. B Grade: G Harrington (17) 68 cb. M Wallace: (15) 68. C Grade: G Warner (20) 71 cb. J Wormleaton (23) 71 cb. C Lamond (21) 71 cb. Gross A Grade: P Maslen (3) 75. B Grade: G Irvine (14) 83 cb. C Grade: G Warner (20) 91.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: R Poole (6) 64. A Scr: M Thompson (1) 70 cb. B: S Liversage (16) 66. B Scr: M Culican (13) 80. C: J Lim (25) 66. C Scr: A Tourlas (22) 90 cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: M Kiley (20) 69. A: K Gregory (8) 70. B: M Seton-Stewart (13) 71. C: A Guy (25) 70. Women: Stableford: R McAlister (29) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily,: A Fortune (31) 67 cb. A: L Lawson (3) 70. J OÇonnor (6) 71 cb. J Marshall (10) 71. D Hogan (8) 72 cb. B: L Stewart (19) 67 cb. N Eves (21) 67. D Hancock (22) 69. P Hamshaw (19) 72 cb. C: A Fortune (31) 67. A Fisher (26) 70. S Punshon (32) 71 cb. G Walker (24) 71 cb. Christmas Bush: A: M Quirke (15) 38. M LIvingstone (11) 37. B: R Moore (21) 40. D Unthank (21) 38 cb. C: N Waters (35) 37. P Parry (31) 36.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Trophy: J Evennett (24) 67 cb. Stroke Medal Oct: Black: A: B Bates (8) 67. B: M Boyle (15) 68 cb. C: J Evennett (24) 67.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: A: N Bennett (7) 63 cb. A Scr: R Ambrogio 67. B: E Macrides (17) 63. B Scr: I Leslie 79 cb. Stroke White: C: T Connolly (20) 62 cb. C Scr: T Connolly 82. Women: Stableford: G Giles-Gidney (36) 39. Men: C Deakin-Bell (25) 33.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: C Stubbs (13) 67. A Scr: S Rice 75. B: R Vanzino (19) 65. B Scr: R Crouch 84 cb. C: H Wallace (54) 61. C Scr: M Taylor 87.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: A Bennie (12) 68 cb. B: J Sherry (17) 63. C: D Dragicevich (20) 67 cb. Stableford: L Wilson (27) 37.

PYMBLE: Women: Stableford: F Mcdermott (16) 43. Men: A: J Freeman (11) 39. B: N Fraser (13) 39 cb. C: H Dunlop (29) 44.

RANDWICK: Men: Hole in one: A Fernandes at 5th. Stroke: Medal Oct: A: B Weatherstone (9) 57. A Scr: M Williams 61. B: R Forward (15) 57. B Scr: R Forward 72. C: M Ramsden (19) 54. C Scr: M Ramsden 73. Jnr: C Farrington (15) 66.

RICH RIVER: Men: Stableford East: Black: A: M Lizza (8) 41. B: H Reid (17) 39 cb. C: D Zeissner (25) 37 cb. Women: Green: K Heywood (7) 38.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: R Towers (17) 36. Women: Stableford: D McAleer (11) 37. Men: Stableford White: A: M Baker (7) 38. B: B Entwhistle (18) 36. C: O Girard (20) 38. Medley: Stableford: 2B: Y Zhan (36) A Thorne (23) 48. Men: Stableford Scr: White: M Baker (7) 31.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: A: M Green (1) 42. A Scr: P Montague 33. B: H Barkarson (18) 40. C: H Haydon (19) 40. D: M Nicholls (33) 40. 2B: D Minarick (16) B Guthrie (15) 48.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Oct: A: B Gilzean (8) 59 cb. B: P Bautista (21) 52.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: C’ship: A: R Wehrle (1) 70 cb. A Scr: R Wehrle (1) 71. B: C Smith (11) 68. B Scr: G Wilson (8) 78. C: P Hill (16) 74. C Scr: S Allen (13) 88. D: J Armstrong (19) 71. D Scr: J Armstrong (19) 90.

ST MICHAELS: Men: Stroke: B McGhee (6) 67. Scr: C Baso 71. Stroke White: B: R Barnes (17) 67. C: M Knespal (22) 65. Stableford Gold: Gold: T Brandtman (24) 33. Women: Stableford: M Heller (17) 33.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Medal Sep: D Im. Stroke: Medal Oct: R Poynting (16) 62. A: W Michael (8) 70. B: K Brough (9) 66. C: P Capito (16) 62. P Capito (22) 66. Stableford: D Hoggart (22) 36.

TALLWOODS: Women: Stroke: J Johnson (51) 66. V McGrath (32) 70. Men: A: B Collyer (19) 71. A Overvliet (15) 73 cb. B: G Wisbey (35) 68. F Sharpe (24) 73.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Foursome C’ship: Black: M Gibson S Lin 156.

THE COAST: Women: Stroke: S Harvey (37) 68. Men: C’ship: A: C SMITH (4) 67. A Scr: C SMITH 71.

THE LAKES: Men: Stableford: A: B Reichman (5) 35 cb. A Scr: M Buckingham 33. B: D Williams (12) 41. C: D McConnell (20) 41. Women: A Chang (24) 35. Medley: 9-hole: J Davis (27) 19.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: S Hill (9) 66. B: D Baxter (21) 66. C: S Mills (35) 62. Scr: A: F Kidenya 75 cb. B: G Erskine 87 cb. C: S Agar 94.

TOCUMWAL: Men: Stroke Black: Div 1: B Morgan (14) 67. Div 2: J Sacco (21) 72. Div 3: R Jackson (30) 70. Women: Green: Div 1: M Purtill (20) 72. Div 2: J Phyland (32) 72. Medley: Stableford Yellow: B Campbell (22) 34.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: K Phillips (0) 68. A Scr: K Phillips 68. B: R Brown (17) 70. B Scr: W Handebo 84. C: M Marland (25) 68. C Scr: S McMahon 92. Medal Sep: C: B Fornari 75. Women: Stableford: K McKinnon (12) 29.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: T Johnson (6) 40. B: M Locke (15) 43 cb. C: B Vassallo (21) 39. A Scr: J Tolomeo 37. Women: Div 1: L Kim (22) 38. Medley: 2B Multi: P Ellington (16) G Murray (12) 87 cb. 2B Scr: J Tolomeo A Fiorenza 76.

WAKEHURST: Men: Stableford: G Sutherland (27) 42. Stroke: Medal Oct: A: J Chung (8) -5. A Scr: A Sutton 68. B: S Percival (16) -6. B Scr: S Percival 80. C: D Sheehan (33) -3. C Scr: P McDonald 86. Women: Stableford: K Scott (24) 34.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Oct: A: G Simpson (7) 65. A Scr: C Holmes 67. B: G Bentley P Dengate C Stephenson 68 to playoff. C: B Walker (27) 68. C Scr: P Gaudry 91. Medal Sep: C: P Piccoli (19) 76. Hole in one: C Stephenson at 15th. Women: Stroke: Medal Oct: A: S Owen (21) 75. A Scr: J Berg 93.

WARRINGAH: Medley: Stroke: A: S Kim (10) 66. B: R Peard (17) 66. C: D Kane (21) 70 cb. D: M O’Hagan (28) 68. A Scr: S Kim (10) 76.

WOOLLAHRA: Medley: Stableford 2B: White: S Coutts (19) P Bacci (12) 48. Div 1: P Bacci (12) 41. Div 2: M Frankel (19) 38. Div 3: B Ganu (24) 37 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Trophy: K Henderson (13) 64. Stroke Medal Oct: Black: A: K Henderson (13) 77. A Scr: J Hallinan 69. B: A Ireland (17) 70. B Scr: C King 87. C: P Batty (27) 69. C Scr: P Lesmond (20) 92. Stroke: Medal: T Smith (14) 74.

WYONG: Men: Stroke Canadian Foursome: White: G Todd (22) 66.875. W Jones (27) 66.875. Stableford: E Middleton (2) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Medal Oct: Murray: B/Medal: G Campbell (19) 70. A: D Crossley (6) 71 cb. Lake: A/Medal: T Bryan (8) 72. B: M Cooke (17) 72 cb. Women: Stableford: A: E York (19) 37 cb. B: J McRae (28) 36 cb.

Our Partners