NSW/ACT Club Results – 30 September 2023

NSW & ACT golf results - Brighton Lakes Recreation & Golf Club
Image Shows:  Brighton Lakes Recreation & Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 30 September 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: T Basman (26) 36. Men: Stableford White: A: J Eason (8) 41. G Langston (8) 40. B: B Hardy (18) 41 cb. S Mansell (18) 41. C: C Gibson (19) 39. G Brown (19) 38. Medley: 2B: J Eason (8) B Murphy (19) 47 cb.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: M Herbert (7) A McRae (9) 51. 4B Agg: M Herbert (7) A McRae (9) S Della-Pietra (11) V Smith (14) 115. A: A McRae (9) 45. B: S Ayling (18) 41. C: R Battye (23) 40. Scr: N Cosgrove 39.

AVALON: Women: Stableford: D Hallam (43) M Reed (31) 43.

AVONDALE: Men: Stroke: A: R Dowdy (10) 65. B: L Fenwick (16) 65. C: O Smith (27) 66. A Scr: C McWilliams 71.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Multi Overall: J Colefax & G Mullen, 77 cb. Medley Stableford A Grade: M Mitchell (12), 41. B Grade: K Moore (14), 38 cb. C Grade: K Kotsapas (26), 39 cb.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: D Garrett (9) 38. B: S Tse (20) 41 cb. C: D Buckner (25) 41.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Trowell (24) 44. Men: A: K Brown (5) 41. B: S Spiteri (7) 40 cb. C McTaggart (8) 40.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Oct: Black: A: G Fowler (11) Z Southen (9) 68 to playoff. B: M Ward (15) 65. C: S Demaine (20) 68. Scr: A Scr: B Higgins 72. B Scr: M Ward 80. C Scr: S Demaine 88. Stableford: D Lee (18) 41. Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: W Harrington (5) 78. Div 2: S Angel (30) 78. Div 3: S Lewis (33) 82. Scr: Div 1: W Harrington 83. Div 2: S Angel 108. Div 3: F Byrne 114 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: D Beck (10) 42. A: P Higgins (8) 38 cb. B: S Golik (15) 39. C: G Pardi (30) 39. A Scr: S Palonis 36. 2B Agg: G Street (13) G Gauci (18) 78.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Varnavas (12) J Karagiannakis (12) 49. A: D Sherry (10) 40 cb. A Scr: G Heffernan 38. B: J Tanevski (13) 43. B Scr: A West 29. C: S Flood (22) 38 cb. C Scr: S Haslegrave 19.

BLACKHEATH: Women: Stroke: M Mclean (28) 39. Men: A: B Pidgeon (10) 65. B: G Hull (18) 66. C: P Morgan (19) 70. Mxd: Stableford: T Curtis (22) 38 cb.

BONDI: Men: Par: 2B Agg: R Hunt L Donnan 3 up. A: B Greenaway (8) 1 up. B: F Schilter (18) 2 up. C: R Hunt (31) 6 up.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Yeung (0) 37. A: A Vantol (6) 41 cb. B: A Gallelli (12) 39 cb. C: A Evans (19) 40.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: T Barnes (8) 43. A Scr: T Barnes 35. B: B Stinson (15) 40. B Scr: B Stinson 25. C: W Brennan (23) 42. C Scr: W Brennan 20. T Barnes (8) G Pollard (9) D Moore (15) J Nelson (18) 130.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: M Nagy (2) B Hardy (11) 44. Div 2: J Tuovinen (32) W Brooking (26) 49. Div 1 Scr: A Marsh Z Marsh 37. A: K Cummings (4) 40. B: H Le (12) 40. C: M McGaw (19) 42. D: A Moodley (29) 39. Hole in one: W Alvarez at 16th.

CAMDEN: Women: Stableford: A: B Johnston (17) 40. A Scr: L Newcombe 28. B: A Brady (22) 38. B Scr: A Brady 17. C: W Hyndman (33) 37. C Scr: W Hyndman 9. Men: A: A Stephenson (7) 40 cb. A Scr: D Cummins 34 cb. B: B Ward (17) 41. B Scr: T Vellacott 27. C: J Ferreira (20) 40. C Scr: R Kennedy 21. Team: R Preston (19) P Squire (12) J Howe (3) B Hanrahan (20) 87.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: B: D Collard (3) 41 cb. B: R Aguirre (15) 41. C: M Watson (28) 43. 4B Multi: M Wakeling (8) R Agguire (15) 94. 4B Scr: P Higgins C Lawson 74.

CARNARVON: Men: Stroke: C’ship: A: G Min-Allah (6) 70. A Scr: N Katholos 75. B: E Lee (9) 70 cb. B Scr: G Loughnan 78. C: D Su (16) 65. C Scr: M Mathews 84. D: C Arezo (25) 68. D Scr: D Christie 94.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: J Brooker (11) M Brooker (7) 47. A: A Donald (6) 39. B: D Griffiths (15) 41. C: M Toro (28) 38. 2B: J Power G Zhang 48. A: D Harvey (8) 38. B: J Hwang (15) 37. C: J Nati (20) 39.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: N Ellen (25) 41. Stroke: Ambrose: G Brooks (5.75) D Wilson 62.25.

CROMER: Medley: Par: A: C Plimmer (6) 6 up. A Scr: C Rae 40 up. B: T Jones (17) 4 up cb. C: D Anderson (29) 4 up cb. 2B: I Guy (10) G Baciu 11 up.

CRONULLA: Men: Stroke: C’ship: A Scr: C Clunes bt I Macauley 7-5. A: T Cumines bt G Rann 5-4. B: A Graf bt B Street 2-1. C: P MacDonald bt R Wing 1up. Par: A: F Zammit (13) 5 up. B: B Waugh (16) 5 up. C: R Tomes (32) 3 up cb. Medley: Scr: G Rodgers 1 down.

CUMBERLAND: Men: Stableford: S Moylan (1) 34. Div 1: P Pestano (11) 43. Div 2: P Stretton (14) 39. Div 3: N Trancevski (31) 41. 2B: M Ozer (8) J Joel (11) 44. 2B Scr: J Kiddle (5) M Jones (6) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Abit (16) A Barnes (7) 50. Div 1 Scr: C Williams D Williams 39. Div 2: S Elson (19) S Samy (27) 50. Div 1: A Barnes (7) 42. Div 2: B Hillhouse (21) 42 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: T Fisher 41. B: B Fine 41. C: D Fives 51. 2B Agg: Div 1: J Petrakis 50. M Georgiades 50.

ELANORA: Men: Stroke: Hcp: A: D Thompson (13) 65. B: D Acton (17) 69. C: A Moore (35) 69. Scr: K Donohoe (5) 76. Stableford: Hcp: T Johnston (21) 37.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Oct: A Scr: S Wilson (4) 70 cb. A: T Walker (7) 63. B Scr: S Manfredotti (14) 77. B: S Manfredotti (14) 63. C Scr: D Rankin (19) 86. C: C Messham (34) 59. Stableford: T Godley (33) 36. Women: Stroke: G Clune (6) 72 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: P King (18) 81 cb. W Railton (24) 81 cb. J Bingham 63. G Sinclair 63. A: G Dunn (12) 45. B: T Gleeson (19) 46. C: Y Yang (27) 43.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Multi: K Bridgement (12) D Sookee (8) 82. A: D Sookee (8) 40. B: C Schembri (17) 39. C: R Kelly (27) 39. Composite: C Spears (11) 15 cb.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: R Whyte (4) 34. A: S Gibbs (11) 41. B: B Burns (14) 40. C: J Geercke (21) 42.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: K Griffiths (22) 38 cb. B: D Wiggins (30) 37 cb.

HOWLONG: Men: Stableford: 9-hole: H Lieschke (37) 22. Women: F Anderson (24) 19 cb. Men: A: D Nemeth (11) 39. B: T Mildren (19) 44. Women: K Maloney (25) 37 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: A Pantano (8) 42. B: L Piper (13) 41. C: A Hamka (25) 40. Women: Stableford: B Evans (18) 39.

KAREELA: Medley: Stableford: 4B Agg: G Stone J Devlin W Walkerden A Bryant 149. Men: A: L Krstanoski (11) 39 cb. B: R Overhall (18) 42. C: C Kennedy (26) 40.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade 1 T Kalogerou (6) 41 B Grade 1 M Hope (13) 39 C Grade 1 P Lammi (23) 38 cb 2BBB 2 M Hill 16 M Hansen (11) 46 cb 2BBB Runners-up 2 J Winterton 21 H Newbery (6) 46 cb 2BBB Scratch 2 A Lamble J Wooster 42.

KOGARAH: Medley: Stableford Trophy: White: G Herbert (9) K Herbert (33) 48. A: G Herbert (9) 40. A Scr: P Cooper 34. B: G Coure (18) 41. C: A Wilkes (25) 42.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: S Granger (12) W Carrett (18) 49 cb. 2B Scr: J Choma (4) A Weeks (1 Campbelltown GC) 40 cb. A: P Thomson (8) 39 cb. B: J Naylor (16) 43 cb. C: M Richards (35) 41.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: Z Lange (5) 41. A Scr: Z Lange 36. B: B Rodziewicz (17) 45. B Scr: B Rodziewicz 28. C: J Mayberry (19) 41. C Scr: J Mayberry 24. D: A Monardo (27) 39. D Scr: M Hughes 16.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: P McGlade (9) 44. B: A Perkin (18) 41. C: J Campanaro (27) 46. 2B: J Campanaro (27) M Valenti (20) 53. 2B Scr: G Fay (5) J Fay (10) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: A: M O’Connell (10) 42. B: K Turner (16) 43. C: P Stephenson (22) 40. A Scr: C Wu 43. Women: N Driver (15) 38. Split Six: D Millson K Turner 77.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: S Wunderlich (5) 39. A Scr: S Wunderlich 34. B: M Tang (14) 44. C: P Mott (36) 41. Div 1: A Cummings (23) 34. 2B: M Tang (14) B Tang (25) 53.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: L Brooks (3) A Cox (16) 48. P Gough (21) 41.

MANLY: Women: Stroke: G Rae (5) 76. Men: 36-hole: D Marples (20) 138. A: S Day (8) 67 cb. B: J Hugill (16) 68. C: D Cameron (35) 70. Scr: B Herring (0) 71.

MARRICKVILLE: Medley: Par: 2B: M Farrell-Alduca (15) S McEnallay (16) 11 up. Hcp: P Farrugia (11) 5 up. J Bayliss 5 down.

MASSEY PARK: Women: Par: J Nipperess 1 up. S Callaghan sq. Men: Stableford: 2B: R Quinn O Quinn 48. Div 1: R Slowgrove (11) 38. Div 2: J Carrington (16) 39. Div 3: O Quinn (20) 46.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: T Allen (13) 67. B: R McDonald (17) 63. C: R Hawkins (24) 68. Scr: B Edwards 72. Stableford: M Sample (24) 41. 2B: T Allen (13) M Bailey (12) 48.

MONASH: Men: Stableford: Hcp: A: P Waddell (7) 43. B: R Holmes (14) 40. C: M Williams (33) 41 cb. A Scr: P Waddell (7) 36. 2B Multi: A: G Breusch (9) 81. M Gilbert (8) 81. P Rudgley (20) 78. M Williams (33) 78.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Choi (9) 41. B: E Chen (16) 39. C: H Chu (24) 43. Scr: D Mulhall (-1) 36. Women: Stableford: B Luna (17) 36 cb.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: J Aughton (6) 40 cb. R/U: M Webb (9) 40. B Grade: R Lundgren (19) 39. R/U: K Koutalistras (16) 38. C Grade: C Donovan (28) 39. R/U: P Upton (25) 35 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: M Culican (12) 42. B: J Howard (13) 41. C: C Gribbin (24) 37 cb. 4B: J Howard R Naidu 47.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: T McGee (15) 38 cb. C Drake (9) 38. B: N Lembcke (18) 39. L Stewart (16) 37 cb. C: R Henderson (25) 42 cb. G Bonfante (40) 42.

NORTH RYDE: Men: Stableford 2B: White: A: Z Dale (30) R Dale (11) 50. A Scr: P O’Connor (4) B Young (7) 39. Hcp: A: C Chang (6) 39 cb. B: C Fisher (17) 40. C: P Simmons (20) 41.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A Scr: R Ambrogio (3) 32. A: A Rogan (10) 38 cb. B: C Williams (15) 39 cb. C: J Terranova (21) 41. Women: L Hulme-Jones (26) 40. Medley: 2B: A Martin (15) P Stephens (8) 49.

NOWRA: Medley: Stroke: Ambrose: V Barwick J Weller (Worrigee 9) 55.

NSW: Men: Stableford: A: M Sacks (11) 39. B: M Solari (18) 38. C: G Lincoln (26) 41. Scr: Z Mullins (0) 36.

OATLANDS: Stableford: A: V Barovs (9) 41. B: M Lee (17) 41. C: J Lewis (23) 41. D: C Kim (32) 40. A Scr: L Mason 39.

PENNANT HILLS: Stableford/Spring Cup: H Lambert (16) 46. A: R Cornish (11) 42. B: L Bowden (16) 40. C: T Brennan (27) 41. Scr: G Naylor 35.

PENRITH: Mxd: Stableford: 2B: M Newton (4) N Son (29) 54. Stableford 2B Scr: White: D Turner K Geyer 40 cb. Hcp: A: B Phelps (10) 41. B: Z Garvey (15) 40 cb. C: H Fernandez (20) 39.

PYMBLE: Stroke: Medal Oct: A: T Clayton (6) 64. B: L Southwell (13) 66. C: T Chang (22) 66. A Scr: H Waddington 66. Women: A Guo (29) 70. Stableford: T Sjoquist 39.

RANDWICK: Men: Stroke: Canadian Foursome: L Blank (12-3/8) L Pusetto 52-5/8. Scr: S Taylor M Garvey 62.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: G Bennett (18) 35 cb. Men: A: L Keogh (6) 41. B Scr: I Williams (15) 37 cb. C: N Sholl (28) 40 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: P South (22) 36. White: T Satill (27) 44. Women: Stableford: P McVean (25) 36. Stroke: D Bartlett (27) 63. Men: Medal Oct: A: K O’Connell (9) 63. B: S Balis (14) 63. C: G Hedley (22) 66. Scr: M Cheng (0) 66.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Medal Sep: A: A Dwyer (9) 68. A Scr: R Saghabi 77. B: B Wheelhouse (16) 64. B Scr: J Hobden 83. C: S Jeong (21) 66. C Scr: S Holihan 88. D: T McDonald (24) 66. D Scr: B Oh Bae 94. Medley: Hole in one: O Giltinan at 7th. Stableford: M Youm (22) 43.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: E Odishoo (15) T Joachim (20) 49.25.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: A Templeton (11) 38. B: M Brown (16) 40. C: E Roberts (19) 41. Women: C Stolz (2) 38. Men: 2B: E Roberts J Gale 45. Medley: S Luciano M Luciano 47.

ST MICHAELS: Men: Par Scr: White: L Furlong 37 up. A: T Yarrow (8) 5 up. B: G Wolman (16) 3 up. C: L Yong (20) 5 up. Gold: Gold: W Kilcran (24) 2 up. Women: Par: W Gower (14) 2 down. Men: Par 2B: White: A Holden (13) L Sundel (14) 4 up. 2B Scr: L Furlong (+4) D Shneier (1) 41 up. 2B: Gold: Gold: J Keane (23) W Kilcran (24) 8 up.

STRATHFIELD: Medley: Par: A: D Park (11) 3 up. B: K Park (17) 3 up. C: J Coyle (27) 3 up. Stroke: Foursome C’ship: H Kim E Moon 150.

TALLWOODS: Medley: Stableford: B Shields (9) 39. P McDonald (17 Northbridge) 38 cb. 4B: S Barnett S Barnett 47. J Robinson (Gunnedah) R Robinson (Gunnedah) 47.

TERREY HILLS: Medley: Stroke C’ship: White: S Lee (25) 66 cb. Medal Oct: A: L Houghton (1) 69. B: T Noad (12) 68. C: S Lee (25) P Donnelly (22) 66. Scr: L Houghton 70.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: P Sampson (18) 41 cb. A: T Hoy (14) 40 cb. B: P Sampson (18) 41. C: G Ludowyke (28) 41. A Scr: I Bradley 37.

THE COAST: Women: Stableford: S Brown (8) 36 cb. Stroke: A Scr: M Danne (3) 35. B Scr: J Smith (15) 24 cb. C Scr: T Douglas (20) 21. A: B Spicer-Marks (10) 63. B: J Smith (15) 67. C: H McGuire (25) 63.

THE LAKES: Medley: Stableford: 9-hole: J Davis (27) 22. J Kearns (27) 15. Men: Stroke: Medal Sep: A: J Fearns (6) 69. A Scr: A Katholos 71. B: D Williams (13) 66. C: R Clemens (20) 69.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: D Weekes (12) 45. B: T Phillips (20) 41 cb. C: M Condon (27) 46. 2B Multi: R Thomas (15) M Mark (17) 88.

TOUKLEY: Women: Stableford: A Aitken (26) 39. Men: A Scr: C Donsworth (3) 40. M Donsworth (14) M Lonergan (22) 48 cb. S Black (24) A: G Whitford (10) 41. B: G Cary (15) 42. C: L Matherson (20) 41.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford Black: A: Y Kawamura (7) 38 cb. A Scr: J Tolomeo (0) 35. B: K Loh (18) 39. C: J Williams (20) 39 cb. Gold: P Willey (11) 39 cb. Women: Green: D Borg (22) 40. Medley: Stableford: 2B: D Leet (23) P Fitter (22) 47. A Scr: P Borg (32) J Tolomeo (0) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: D Horne (12) 40. A Scr: D Adamson 34. B: S Percival (14) 41. B Scr: S Percival 27. C: B Spear (27) 42. C Scr: F Kim 22. Team: B Spear (27) E Hogan (33) P Newland (17) B Kidner (17) 96.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Multi: White: M Gillies (12) C Stephenson (15) 95. 2B Scr: R Walker C Blakeley 66. A: M Gillies (12) 42. B: K Weston (13) 40 cb. C: R Owen (19) 41. Women: Yellow: Y Hong (17) 36 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: Ambrose: M Clare-Nazer (14) C Alford (3) I Miller (18) R Susans (12) 52.125. A Scr: M Clare-Nazer (14) C Alford (3) I Miller (18) R Susans (12) 58.

WOOLLAHRA: Men: Par 2B: White: P Reed (26) A Carpio (6) 8 up cb. Div 1: C Woodley (13) 2 up. Div 2: P Kemper (19) 4 up. Div 3: R Mallick (36) 6 up.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: P Lesmond (21) 42 cb. A: D Campion (6) 42. B: K Whittingham (18) 41 cb. Scr: J Hallinan 35.

WYONG: Men: Stableford Yellow: A: M Rowell (10) 42. B: L De Chateau (18) 38. C: B Newbury (24) 38. 2B: White: M Rowell (10) C Gillet (11) 49.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: P Colvin (15) 42. B: R Partridge (21) 39. Lake: G Moore (12) 38. Women: A: N Crothers (16) 39 cb. B: M Hockley (30) 39.

Our Partners