NSW/ACT Club Results – 26 September 2023

NSW/ACT Club Results – Sefton Golf Club
Image Shows:  Sefton Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Tuesday, 26 September 2023.

JACK NEWTOWN INTERNATIONAL CLASSIC at Cypress Lakes (par 72): Rd 1: Boys: C’ship: K Mudadana (NSW) 67 C Kerr (The Brisbane) 68 R Millers (Avondale) S Shropshire (Hawk Ridge) 69. 17yrs: K Mudadana (NSW) 67. Hcp: K Mudadana (NSW +1) 68. 16yrs: D Snyman (Sanctuary Cove) R Turnbull (Remuera) 71 Hcp: T Kennedy (Northbridge 13) 68. 15yrs: S Shropshire (Hawk Ridge) 69. Hcp: D Hammett (Emerald Lakes 3) S Shropshire (Hawk Ridge 1) 68. Girls: C’ship: Y Yanahara (Kanto Kokusai CC) Y Takada (Southport) S Hammett (Emerald Lakes) 70 A Jo (Surfers Paradise) S Eppelstun (Catalina) M Tamura (Hayamakokusai) A Jang (NSW) 71. 17yrs: S Eppelstun (Catalina) 71. Hcp: S Eppelstun (Catalina 0) 71. 16yrs: Y Takada (Southport) S Hammett (Emerald Lakes) 70. Hcp: R Yao (Avondale 4) 68. 15yrs: Y Yanahara (Kanto Kokusai CC) 70. Hcp: E Park (Concord 9) 70.

JACK NEWTOWN INTERNATIONAL SUB-JUNIOR CLASSIC at Rydges Resort, Hunter Valley (par 71): Rd 1: Boys: C’ship: Z Oyston (Wollongong) 69 C Peng (Avondale) 70 D Brown (The Brisbane) R Page (Manly) 71 R Matusko (Concord) 71. 14yrs: Z Oyston (Wollongong) 69. Hcp: R Page (Manly 5) 66. 13yrs: D Brown (The Brisbane) 71 Hcp: B McManus (Cromer 13) 62. 12yrs: B Rieck (Sanctuary Cove) 78. Hcp: B Cain (Cronulla 16) 64. 11yrs: L Symons (Emerald Lakes) 73. Hcp: R Fang (Oatlands 7) 67. 10yrs/u: T Moanaroa (Waratah) C Casafus (Moore Park) 80. Hcp: C Nicholas (Bayview 19) 63. Girls: C’ship: C Kim (The Australian) 69 A Loh (Titirangi) M Thomsen (The Australian) I Kim (Royal Adelaide) 73 K Seol (Royal Adelaide) 74. 14yrs: A Loh (Titirangi) I Kim (Royal Adelaide) 73. Hcp: I Kim (Royal Adelaide 2) 71. 13yrs: C Kim (The Australian) 69. Hcp: C Kim (The Australian +2) 71. 12yrs: K Seol (Royal Adelaide) 74. Hcp: Z Liddell (Bonnie Doon 22) 66. 11yrs: F Yang (The National) 72. Hcp: A Quan (Killara 12) 68. 10yrs/u : S Tong (Killara) 76. Hcp: T Laphai (Carnavon 22) 66.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford M Barrett & K Raper 49 cb. S Phillips & T De Jersey 49. Medley Stableford S Phillips (6) 41 cb. S Ha (27) 41 cb. M Fiatarone (27) 41.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (24) 44.

BEXLEY: Women: Stableford: K Baker (36) 40. Stroke: Matchplay: P Byrne bt J Lee 1up. M Beattie bt S Song 1up.

BONVILLE: Medley: Stableford: J Leask (Gen Y 5) 41.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford Black: S Bennell (18) 41.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: O Gebara (23) 43. G Evans (18) 41 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: R Rangel (20) M Kumar (19) 49. A: B Donnellan (8) 40. B: P Richardson (13) 39. C: R Rangel (20) 44.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Wiseman (13) 37. B Gook (7) 36. B: M Milovitch (20) 40. G Landy (19) 39 cb. C: S Truelsen (25) 39. R McAllister (36) 36 cb.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: E Pierce (16) 40. Div 2: A Craighead (26) 41. Div 3: K Vatovec (45) 38.

CROMER: Medley: Stableford: P Van Dongen (31) 42.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: S Coy (9) M De Groot (13) 74. W Marsh (5) 41. Scr: W Marsh 36. Hole in one: D Givney at 5th. Veteran: 2B: G Davis (8) B Francis (18) 45 cb. Hole in one: B Francis at 18th. Jnr: X Stark (22) 41.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: R Oh B Min 46 cb. Div 1: R Oh (23) 40. Div 2: H Choi (27) 37. Div 3: C Cho (42) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford: N Gibson (17) 40.

FOX HILLS: Men: Stableford: Split Six: I Scoular (20) V Borg (29) 67. A: P Minko (12) 36 cb. B: S Reddy (16) 38. C: I Scoular (20) 44 cb.

GOSFORD: Women: Stableford: Div 1: R Krahe (18) 36. Div 2: K Baillie (29) 42. 9-hole: C O’Shea (33) 19.

HOWLONG: Medley: Stableford Black: A: S Rooke (9) 38. B: S Hession (16) 38. C: I Doig (24) 39. Scr: J Uphill (3) 31. Veteran: White: A: N Nicholas (11) 41. B: I Giovannoni (16) 39. C: P Veldman (23) 40 cb. Yellow: W Day (21) 37.

KAREELA: Women: Par: 2B: N Axford Y McIntyre 12 up. Div 1: N Maughan (19) 2 up. Div 2: C Murphy (30) 5 up. Div 3: W Richmond (43) 2 up cb.

KILLARA: Women: Stableford: L Wright (19) 41 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: C Hunter (1) 40. B: J Hurst (18) 40. C: S Hunter (28) 46. Women: S Smith (28) 38.

LAKESIDE: Stableford: 2B: P Deall (24) K Tideswell (12) 50. Medley: 2B Scr: J Webb (+1) M Brinkworth (4) 41. A: M North (9) 39. B: D Mullins (17) 41. C: P Deall (24) 44.

LONG REEF: Men: Stableford: P Garrod (23) 39. Women: A: D Sier (20) 41. B: D Trim (32) 39. C: M Bradstreet (38) 41. Gold: L Jenkins (38) 36. 9-hole: J Press (38) 15.

MANLY: Women: Stableford: A: G Larcombe (13) 37 cb. B: C Davidson (28) 45. C: D Stewart (43) 41. 9-hole: Gold: B Seward (38) 21.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: A Fisher (The Lakes) J Chong (5.75) 51.25. Scr: D Reeder J Maxymenko 58. Women: K Lidbury S Mooney (14.25) 57.75. Scr: D Taylor J Wallas 69. Medley: Stableford: J Duncan (Tallebudgera 30) 37.

MONA VALE: Medley: Stableford: N Seaver (26) 44.

MONASH: Women: Stableford: 2B: V Holroyd (27) A Koo (42) 46. A: M Shieh (19) 40. B: T Brown (29) 40. C: A Koo (27) 36. Matchplay: A May L Liu bt B Layden F Asahina 1up.

PGA JNR PRO-AM (par 72): Final scores: 66: Z Maxwell N Miller. 68: M Millar D Boyd. 69: L Higgins J Mullaney L Yip. 70: J Cripps B Doherty D Hart J Clarke. 71: A Townsend L Austin A Richards W Bayliss A Maxwell D Thompson N Page J Armstrong P Joseph. 72: S Park F Bellingham N Basic M Panopoulos K Stegbauer S Vail L McKechnie A Demidjuk. 73: P Jones T Britton J Grierson H Brind H Gulliver A Naaman. 74: R Minns J Perkin. 75: A Edge D Clay M Grenot L Ryan. 76: D Forrest A Choat J Widdicombe. 77: B Koo. 78: J Perkinson T Carss J Walden. 86: R Kato. RTD: J Gordon.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: R Le Nevez (22) 40 cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: A: R Fitzgerald (19) 38. W Latta (21) 33 cb. B: G Murray (27) 37. R Welsh (28) 33 cb. C: S McKay (39) 34. J White (39) 33 cb. Gymea Lily: G Fryar (45) 22. J Maher (53) 17. L Frost (45) 16 cb.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Div 1: J Choi (19) 68 cb. Div 2: K Doughan (27) 67. Div 3: M Saunders (35) 69. Div 4: J Woodley (42) 70. Scr: M Irons (10) 78.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Agg: M Cole (17) H Smith (4) 73. A: R Carson (11) 40. B: P McGrath (16) 37 cb. C: M Goddard (29) 38. Black: G Murray (16) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: Irish: C Armstrong (21) 79. Women: J Buttle (26) 87.

PALM BEACH: Women: Stableford: Team: C Smyth B Pelling R Reedy J Lester 79. S Brown (29) 34 cb.

RANDWICK: Men: Par: 2B: P Steel (36) M Steel (25) 9 up. A: R Paulsen (12) 1 up. B: V Duranti (16) 1 down. C: P Steel (36) 4 up. Scr: R Fernandes 6 down.

RICH RIVER: Medley: Par: West: A: R Carr (10) 6 up. B: D Zeissner (19) 4 up. C: R George (26) 4 up cb.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: M Beange (24) 64. Div 2: K Shepheard (25) 64. Div 3: D Gregson (34) 65. Scr: K Ward (13) 83. Stableford: A Dobell-Brown (35) 34. 9-hole: K Breden (32) 21. Green: A Saunders (40) 23.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Div 1: M Gay (16) 37. Div 2: F Yuan (24) 38. Div 3: J Malley (34) 39. Div 4: J Bush (41) 36. Scr: S Park 28.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: M Mariner R Steet 52. A: M Mariner (10) 47. B: M O’Rourke (15) 38. C: R Hackett (19) 39. D: D O’Brien (34) 41.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Div 1: Y KIm (8) 42. Div 2: B Swaffer (16) 41. Div 3: D Wu (27) 40. Women: Div 1: C Kim (20) 39. Div 2: G Han (26) 39. Div 3: N Papps (54) 38.

TALLWOODS: Veteran: Stroke Ambrose: Green: R Murray P Livermore 63.5. D New J Chilton 68.5. Stableford 9-hole: Men: Yellow: P Wilson (19) 20. T McMahon (30) 16 cb. Women: J Gould (23) 15. M Wilson (48) 14 cb.

THE COAST: Stableford: M Bonisch (22) J Hopkins (11) 49. A: B Spicer-Marks (11) 38. B: T Macpherson (17) 42. Scr: T Jackson (0) 35. Veteran: A Smith (30) 39.

THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: T Foote (15) 36. Div 2: S Ogrill (25) 35. Men: P Choong (20) 36. Women: 9-hole: K Eck (35) 18. M Velkou (35) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: B Andrade (25) J Garvey (26) 82. Men: A: S Fenton (10) 39. B: G Urquhart (21) 38 cb. C: J Garvey (26) 39 cb. Scr: B Taylor 37. Women: P Smith (33) 38.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: S Cathcart (12) 39. B: N Scardino (27) 40. C: C Reed (35) 33.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Graham (12) D Coombes (17) 49. J Ogle (23) 42.

WARRINGAH: Women: Stableford: A: A McMillin (23) 39. B: J Shim (32) 42. C: J Angell (38) 39. 9-hole: G Johnston (34) 19.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: P McMahon (27) 37. B: J Eardley (33) 36.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Challenge: Captain’s 788 Bt President’s 778. Captain’s Trophy: M Demir (40) P Stoffels (39) 50. President’s Trophy: C Sweeney (43) J Panozzo (35) 45 cb.

WYONG: Men: Stroke: Cup: D Payne 75 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: K Parker (9) 41. B: G Davidson (20) 39 cb. C: E Gertners (33) 36. Lake: A: R Harris (12) 37. B: I Cooper (15) 41. C: R Partridge (23) 44. D: S Ambrose (28) 36 cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stroke: 9-hole Ambrose: Blue: I Jones T Murphy Blue (5.25) 30.75. G Lavis I Shaw Blue (5.5) 31.5.

Our Partners