April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 24 September 2023

NSW/ACT Club Results – The Ridge Golf Course and Driving Range

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Sunday, 24 September 2023.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: A Gorrie R Winslow 49. Mxd 2B: B Tonnet V Gorvin-White 51. Men: A: B Folkard (3) 41. B: R Winslow (13) 44. C: P Tesoriero (24) 43. Women: V Gorvin-White (54) 44.

AVONDALE: Men: Stableford White: L Lai (18) 41. Scr: M Payne 31. Women: Stableford: T Hong (29) 35. Scr: S Thompson.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Agg Overall: J Hooper & B Williams 78. Medley Stableford A Grade: G Bayley (0), 40. B Grade: C Allison (17), 41. C Grade: E Etheridge-Yan (30), 43.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: K Anderson (10) P Augostis (23) 81. K Anderson (10) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: N Separovic (20) J Kain (26) 50. Div 1: M Perry (4) 40. Div 2: N Separovic (20) 43. Scr: M Perry 36.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: Div 2: G Sinclair (33) B Walsh (20) 48. Div 1: B Walsh (20) 42. A: T Bonham (3) 38. B: J Daviies (13) 41 cb. C: J Hargraves (24) 40. Scr: E Vu (1) 36.

BEXLEY: Medley: Stableford: 4B: S Papadopoulos (18) P Aroney (9) 49. A: S Terkalas (8) 40. B: A Kepreotes (18) 42 cb. C: J Piatta (23) 42. A Scr: W Matthews 37. B Scr: A Arboleda 27. C Scr: D Bray 19.

BLACKHEATH: Men: Stroke: A: J Vanveen (5) 65. B: M Ashford (16) 86. Veteran Men: P Tunks (-1) 70. Cup: J Thomas (-3) 65.

BONDI: Men: Stroke: Ambrose: L Evans N Rawson 49.75. Hole in one: I Sykes at 15th.

BONNIE DOON: Women: Stroke: G Fotu-Moala (26) 73. Medley: Par White: Scr: M Lowe (0) 37 up cb. A: S Platt (11) 4 up cb. B: W Simpson (12) 5 up. C: J Firdaus (25) 2 up cb.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B: Div 1: K Punnakris (18) K Yotha (10) 11 up. A: D Parata (7) 2 up. Scr: D Parata 3 down. B: S Howard (18) 2 up. B Scr: N Saelao 10 down. C: K Oh (29) 6 up. C Scr: A Esho 12 down.

CAMPBELLTOWN: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Weeks J Faul 161. Foursome A Weeks J Faul 80. J Marsden J Buckley (30.5) 63.5. C’ship: J Marsden J Buckley (30.5) 138.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: W Jin (30) B Kim (23) 46 cb. 2B Scr: M Farhad A Wittaya 41. A: W Lee (9) 41. B: S Hong (18) 36. C: H Kim (23) 40 cb. Mxd: 2B: C Arezo (25) C Pak (17) 46 cb. Women: 2B: V Kim (18) H Chung (21) 44. Div 1: J Kim (11) 35 cb. Div 2: E Choi (21) 34 cb. Div 3: K Jang (27) 35.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Multi: B Eyles (15) P Chapman (16) 88. Men: White: A: J Hadi (8) 40. B: P Chapman (16) 45. C: D Yap (29) 40. Women: L Wilson (26) 40. Medley: PM 2B Multi: C Lee A Lee 85. Men: A: L Kang (8) 39. B: J Seol (14) 41. C: C Lee (26) 45. Women: E Prodromakis (45) 38. Medley: 2B Scr: J Hatchett O Brightman 75.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: T Vanderburg (34) 37.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: M Edmondson J Vaughan 49. A: P Jones (17) 38 cb. B: M Edmondson (29) 47.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B Multi: J Harris (15) K Bresnahan (6) 79. A Parker (9) 42. Scr: S Holden 35. Women: S King (31) 40. Scr: D Rann 27. Mxd: Irish Team: C Meakins (39) C Meakins (19) C Lincoln (12) D Lincoln (23) 91.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: C Ferguson (17) D Micalef (18) 47. Div 1: J Cabarus (12) 42. Scr: D Bain 36. Div 2: J Claxton (17) 41. Women: Medal Sep: F Badelles (20) 37. Medley: Trophy: G Koh (11) R Foaese (20) 49.

EASTLAKE: Medley: Stableford: 2B Agg: F Luca (32) A Somers (21) 75. A: C Wieckhorst (10) 43. B: R De Villiers (19) 40. C: F Luca (32) 41. Scr: G McGlynn (-1) 36.

ELANORA: Men: Stroke Matchplay: Black: A: P Wylie bt T Grimes 10-8. D Bradley bt P Byrne 2-1. J Gutteridge bt C Gates 7-5. G Bryan bt A Reeve-Parker 1up. G Doyle bt W Geddes 4-3. P Gaynor bt J Cockerill 3-1. J Scamps bt P Barraket 10-8. T Blackburn bt R Morgan 7-6. A Dixon bt J Whiteford 4-3. M McNair bt R Bullock 7-6. D Hannes bt J Grant 2-1. D Borean bt R Sommerville 1up. M Lawless bt D Watson 2up. K Gaunt bt B Vale 3-2. H Horwitz-Rourke bt D Thompson 3-2. Men: A McDonald bt M Willcocks 3-2. B: J Mann bt B Sedgwick 1up. N Champion bt G Griffiths 1up. J Downing bt S Grainger 5-4. R Thomas bt S Ten Pas 2up. P Verscheur bt N Morelli 3-2. B Rees bt R Debenham 2up. Black: L Gittoes bt H Henry 2-1. C: P Siviour bt J Montgomery 3-2. E Pope bt R Granger 3-2. C Yuncken bt G Hill 19th. P Hartog bt A Moore 3-2. J Hamilton bt R Griffin 6-4. A Brown bt O Irving 4-2. Mxd: Stableford: 4B: B McCaughan (21) J Caspersonn (20) 44. Men: White: B McCaughan (21) 36. Women: J Caspersonn (20) 33.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: Team: B Harlum (30) A Lucas (19) G Sherwood (19) A Lucas Snr (25) 92. A: M Paterson (6) 36. B: W Mcmurray (14) 37 cb. C: D Hansen (24) 38. D: G Crane (27) 41. Div 1: C Roope (19) 38. Div 2: S Doyle (31) 37.

FINLEY: Men: Stableford White: R Harris 45. Women: S Simpson 38.

FORSTER TUNCURRY: Medley: Stableford 2B: Forster: White: R Hartley (8) J Hartley (44) 51. Green: T Hopley (27) 42 cb.

FOX HILLS: Mxd: Stableford: 2B: G Sinclair (4) A Reidy (33) 48. Men: L Muscat (22) . P Spagnoll (19) 48. Medley: A: G Sinclair (4) 37. B: P Spagnoll (19) 40. C: G Pont (30) 41. Women: A Reidy (3) 38.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Agg: D Geniale (21) L Achike (16) 68. Men: D Geniale (21) 36. Women: D Silverman (44) 34.

GOSFORD: Mxd: Stableford Team Agg: White: F Wales R Whyte S Scobie C Ward 106. Men: R Whyte (2) 37. Women: D Flanagan (26) 39. Medley: White: R Robertsone (19) 41.

HOWLONG: Women: Stableford: P Whittle (21) 44. Men: A: R Coleman (7) 39. B: K Miller (14) 41 cb. C: B Mcphail (26) 40.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: S Paskoski (13) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Diener (15) J Doran (9) 47 cb. Men: J Darville (17) 41. Scr: D Gallagher 36. Women: J Jongmin (17) 38.

LAKESIDE: Medley: Stableford: Team Agg: B Kirby (19) D Batsch (26) B Maxwell (25) K Edwards (18) 91. 4B Scr: B James (7) J Fullock (14) E Golbach (5) B James (6) 63. A: G Gleeson (11) 41. B: C Lee (15) 36. C: B Stark (29) 45.

LANE COVE: Women: Stableford: Trophy: R Antico-Hall (35) 44. Veteran Women: J Sadler (32) 42.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: T Doan H Doan 50. 2B Scr: V Chu A Chu 40. A: C Ho (11) 38. B: H Doan (13) 44. C: H Kome (26) 44.

LONG REEF: Medley: Stableford: 4B: S Barnard J Pysar 46. S Hillman G Hillman 46. M Zimmer (13) 38. S Hillman (40) 40.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: R Mantle (14) 38. M Power (4) 37. A Scr: M Fullerton (+1) 36. B: D Kim (22) 45. P Hausfeld (18) 43. B Scr: M Goo (18) 24.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: L Panzarino (10) S Kakoz (17) 51. A: L Panzarino (10) 40. B: S Kakoz (17) 42. C: J Zakarian (36) 41.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: C Yates D Saunders 47. Men: A: D Saunders (3) 36. B: J Hugill 40. C: P Smyth (27) 38. Women: A: F Nyman (22) 30. B: L Furlong (32) 39. Mxd: Stroke: Foursome: C Rudd M Rudd 73.5 cb. W Crisp G Amate 78. P Bird F Charette 69. Foursome C’ship: H Brodie J Lord 159.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: M Shrestha (25) 42. Women: K Lindsay (18) 43. Scr: J Wallas (10) 25.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: R Quinn O Quinn 47. Div 1: D Herron (12) 39 cb. Div 2: O Quinn (23) 42.

MONA VALE: Medley: Stableford: N Okawa (15) 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: D Clarke (11) N Burton (14) 48. Mxd: 2B: M Jayasinghe (20) E Loke (31) 49. 2B Scr: C Abbott (1) Y Naidoo (14) 38. C Williams (19) 44. E Loke (31) 40 cb. M Byrne (7) 40 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford 4B: White: K Rezek (7) J Caporale (29) 50. Men: L Thompson (31) 43. Women: Stableford: A Ko (29) 40.

NELSON BAY: Men: Stableford: Christmas Bush: C Baldwin (14) 41 cb. J Elsworth (26) 41. W Hutchinson (18) 37 cb. Women: C Elliott (24) 38 cb. M Stalgis (33) 38.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: R Fazzolari (34) J Smith (14) 49. Men: A: P Dunne (6) 42. B: J Smith (14) 42. C: T Worthington (22) 41. Women: Div 1: M Woodley (4) 37. Div 2: J Woodley (43) 37. Jnr: M Ma (36) 34.

NOWRA: Medley: Stableford: A: M Hinkley (15) 41. B: M Taylor (25) 38. Men: Stroke: Foursome C’ship: N Brown J Barnes 154. H Lamond P Walsh (19) 139.

NSW: Medley: Stableford: 4B: C Liu (27) S Davies (5) 49. C Liu (27) 41. Scr: J Trinder (2) 34. Women: Irish Team: T Wall (15) V Stride (19) M Gribble (18) J Beith (24) 92.

OATLANDS: Medley: Stableford: M Hartland (14) 41. M Kelly (28) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: I Moffatt (20) M Mee (13) 76. Men: H Pratt (31) 39 cb. Women: T Whitmarsh (24) 44.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: A Wright (9) M Clohesy (18) (Dunheved) 44. White: R Jerzyna (10) 38. Women: E Cochran (32) 36.

PYMBLE: Stableford: 2B: N Wang J Le 50. T Gibbons (35) 44.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: G Phillips (15) 38. Div 2: B Annersley (22) 41. Scr: M Williams 33. Women: Div 1: M Allart (21) 46. Div 2: J Butt (43) 41.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Multi: J Armstrong (32) R Weeden (29) 79. Men: White: A: B McDonnell (6) 40. B: S Wu (18) 39 cb. C: M Brooke (27) 40. Green: D Chisholm (20) 37. Women: L Baker (30) 39. Medley: Scr: B McDonnell (6) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: M Howard (12) R Appathurai (25) 50. A: R Prasad (7) 39. Scr: M Dane 35. B: A Jones (16) 43. C: C Lim (23) 40. D: P Salamone (27) 40. Women: M Youm (22) 41.

SHELLY BEACH: Medley: Par: 2B: A Gale S Gale 12 up. A: A Gale (12) 6 up. B: D Lang (14) 3 up. C: C Goodwin (34) 7 up.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Park (25) H Won (16) 49. J Lee (26) 41. Scr: T Green (0) 37. Hole in one: K Kim at 11th.

TALLWOODS: Men: Stableford Captain’s Trophy: White: A: M Panada (9) 38 cb. D Frith (9) 38. B: R Jones (20) 39. S Sands (19) 38 cb. C: T Hartwell (25) 40. R Aleidzans (26) 39. Women: F Lane (35) 36. K Gordon (24) 33.

THE AUSTRALIAN: Women: Stroke: J Wise (19) 74.

THE COAST: Medley: Stableford Irish Team: White: J Horo J McKinney W Smyth B Foulis 121. A: P Macdonald (11) 41. A Scr: A Jones 34. B: J Cohen (15) 41. C: S Singh (28) 42. Women: S Singh (28) 42. Men: Stroke Foursome C’ship: White: B Scr: M Dillon P Dillon 88. C Scr: J Bakalich W Hogan 88.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: P Donnan G Irving 43. 4B Scr: K Qu Snr T Xu 24 cb. A: K Rayner (21) 43. A Scr: J Rayner 32. K Qu Snr (16) 37. Women: Stroke: Div 1: S Kaloudis (12) 75. Div 2: J Budgen (32) 77.

THE RIDGE: Stableford: A: L Grant (4) 39. B: S Wong (29) 39. 9-hole: A: G Maiolo (12) 19. B: J Dawson (13) 21. C: S Mills (31) 20.

TOCUMWAL: Medley: Stableford: Div 1: G Brooks (12) 39. Div 2: E Brown (21) 35. Div 3: S Priestley (32) 34.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: D Granger (19) G Thomas (14) (Wyong) 51. Div 1: G Thomas (Wyong 14) 40. Div 2: M Dooner (27) 47. Medley: 4B: M Merlino (10) K Scott-Harden (38) 48. Women: M Mann (35) 39 cb. Men: Trophy: R Hawkshaw (12) 72 cb. Women: P Muller (18) 77.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: B Atkinson (6) P Turner (8) 74. 2B Agg Scr: C Bonovas D Stein 35 cb. Men: A: B Hazali (10) 42. B: B Kruger (16) 37. C: D Son (20) 43. Scr: B Atkinson 32. Women: J Berry (15) 37.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B Agg: S Laidler (25) R Srivastava (29) 76. Men: A: D Skelton (11) 39. B: R Srivastava (29) 42. Women: V Spinks (31) 37.

WALLACIA: Men: Stableford White: H Opdam (16) 41.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: F Frankie (25) 42. 9-hole: L Warnelid (24) 22.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: C Wilson P Wilson 47 cb. 2B Scr: C Shaw R Goosen 38. A: M White (13) 41. B: D Fulham (19) 38 cb. C: J Moxham (27) 43.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Life Members Cup: K Nathan (13) 38 cb. M Norburn (30) 38. Div 1: P Tsolakis (12) 39. Div 2: L Winton (18) 37. Div 3: M Norburn (30) 38. Medley: 9-hole: Women: V Chong (25) 13. Men: M Wainwright (29) 17.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: L Alexander (19) 40 cb. Women: R Sharpe (25) 40 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: J Simmonds C Moat 49. A: D Cavanagh (15) 38. B: J Simmonds (24) 42 cb. Women: 2B: K Lee S Yoon 42. S Yoon (18) 39. Mxd: Stroke: Foursome: Div 1: J Kidd C Wickham 122. Div 2: C Kelly J Waghorn 150.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: A: A Fenn (6) 38 cb. B: L Liberg (45) 38.

Our Partners