April 24, 2024

NSW/ACT Club Results – 23 September 2023

NSW & ACT golf results - The Lakes Golf Club
Image Shows:  The Lakes Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 23 September 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Kennedy (25) 34. Medley: Stableford 2B: White: J Poor (11) J Cross (17) 50. Men: A: M Lillis (8) 40 cb. L O’Brien (6) 40. B: S Mallinson (14) 40. P Ball (14) 39. C: J Byrnes (29) 40. J Gogarty (29) 38.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: J Parker (17) J Ruaporo (16) 48 cb. 4B Agg: P Baguley (31) C Sansom (20) S McDonald (29) G Thomas (26) 114. A: R Agostino (12) 41. B: G Main (15) 40. C: B Lenz (21) 44 cb. Scr: M Lenz 33 cb.

AVALON: Women: Par: A Bowler (46) 2 up.

AVONDALE: Men: Stroke: A Scr: B Pickin 69.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: B Raynsford (9) 38. B: G Smith (15) 41. C: J Hough (28) 42.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford 1 – L Whalan & G Brown – 49 2 – B Cecilio de Oliveira & M Lee – 47cb. Medley Stableford A – H Gourlay – 41 cb B – H Bachir – 41 C – C Turnell – 41.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford 4B: White: H Thambyah (53) K Ferguson (26) K Hewitt (34) S Lapi (32) 90. N Pindar (32) 42. A Scr: B Meyn 33.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: S Spiteri (7) M Hunt (12) P Colwell (13) P Rouillon (16) 46.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: D Kammerl (9) 43. B: H Webster (19) 42. C: G Earlam (25) 41. Scr: P Clarke 34 cb. Women: Div 1: S Storer (18) 35. Div 2: S Lewis (34) 36. Scr: W Harrington 28. Medley: 2B: L Edwards (32) M Bleach (26) 50 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A Pepper (26) 42 cb. A: B Holden (8) 38 cb. B: T Martin (12) 41. C: G Walsh (26) 42. A Scr: S Palonis 34. Irish Team: B Stitt (18) H Raju (23) M Torode (15) P Booth (17) 95. Hole in one: B Christie at 3rd.

BEXLEY: Medley: Stableford: 4B Agg: C Kalogrias (24) T Keverkis (15) 75. A: P Aroney (10) 41. A Scr: P Wu 31. B: M Partlin (16) 38. B Scr: M O’Farrell 24. C: E Francis (22) 39. C Scr: J Bond 18.

BLACKHEATH: Men: Stableford: H Herron (22) 44. Medley: 2B: K Tooke (29) D Glasson (36) 51. Women: R Brown (21) 40.

BONDI: Men: Hole in one: J Callen at 15th. Stableford: A: D McNamara (4) 37. B: D Carroll (17) 36. C: C Bentley (23) 42. 2B: J Parry D Carroll 49.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Yeung (0) 37. A: J Hammer (8) 37 cb. B: S Cunich (18) 39. C: P Fuzes 38 cb.

BONVILLE: Medley Stableford 1st – T Wicks – 41 2nd – D Corke – 39 3rd – A Watson – 38 4th – R Burton – 37 c/b 5th – A Hulcome – 37 Ball Rundown to 31 NTP 8th & 17th – J Pountney Gross – D Corke 35.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: B Naylor (10) 41. A Scr: R Frankham 34. B: J Slamkas (17) 38. B Scr: M Medway 23. C: M Quinn (20) 43. C Scr: M Quinn 24. M Rogers (26) P Fay (26) J Stewart (27) B Hayes (17) 87.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: M Greksa (8) S Bugdayli (10) 47. Div 2: G Ferguson (29) R Mormul (10) 50. Div 1 Scr: J Park N Park 41. A: L Markovski (7) 39. B: P Wood (10) 37. C: G Pomponio (16) 40. D: G Ferguson (29) 46.

CAMDEN: Men: Stableford Hcp: Black: B Kolk (6) 42. Scr: J Mc Carthy 30. Women: Stroke: Foursome: A: P Dilucchio B Johnston (19) 72. A Scr: L Newcombe W Kozinski 89. B: S Purnell W Hyndman (36) 73. B Scr: J Maas A Wilson 108. Men: Stroke Black: A: D Leis B Berkeley (11) 68. A Scr: T Ballantyne M Arnold 76 cb. B: A Roberts M Turvey (14) 71. B Scr: M Ferreira J Ferreira 86. C: D Boyce W Pierce (22.5) 71.5. C Scr: W Campbell R Byles 98. Foursome C’ship: A Scr: T Ballantyne M Arnold L Hudson D Bentham to playoff. B Scr: M Turvey A Roberts 170. C Scr: R Byles W Campbell 191. Women: Stroke: A Scr: L Newcombe W Kozinski 179. B Scr: A Wilson J Maas 218.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Stroke: P Woo (23) A Lee (15) 139. Stableford: 2B Scr: J Dodds S Lohmann 153. Stroke: C’ship: A: J Dodds (5) 70 cb. A Scr: D Lee 73. B: M Farhad (8) 68. B Scr: T Won 80. C: J Bright (19) 66. C Scr: D Gainsford 81. D: C Arezo (26) 69. D Scr: A Barakat 92.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Spence (24) R Anderson (16) 50. A: D Carr (11) 44. B: M Vassallo (19) 41. C: L Tsen (22) 37. 2B: L Cardwell D Cardwell 56. A: C Walker (5) 43. B: D Solomons (16) 39 cb. C: L Cardwell (27) 40 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: M Walsh (14) 39. B: G Radford (23) 37 cb. Women: Stableford: M Lulic (33) 34. Men: Stableford 2B: White: B Trestrail (12) B Rogers (22) 45 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: B Willis (18) H Adkins (36) 44 cb. Men: A: J Florance (20) C Leighton-Daly (19) 46 cb. Div 2: B Gook (9) A Hardy (19) 46.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: B Dolan (11) 39 cb. B: G Pickering (14) 42. C: B Middleton (24) 38 cb. 2B: N Pickering (12) G Pickering (14) 78 cb.

CRONULLA: Men: Stableford Black: A: M Geraghty (13) 42. B: J Myers (13) 42. C: W Rennie (29) 39. Scr: M Osborne (-1) 34.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: B Jack 67. A Scr: J Russo 73. B: C Blue 67. B Scr: M Rolls 82. C: L Bagatella 67. C Scr: B Atkinson 89.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: P Argyriou (7) W Purcell (10) 48. Div 1 Scr: C Williams D Williams 38. Div 2: G Hennessy (21) A Inglis (21) 49. Div 1: P Argyriou (7) W Purcell (10) 48. Div 1 Scr: C Williams D Williams 38. Div 2: G Hennessy (21) A Inglis (21) 49. Div 1: D Rankmore (9) 42. Div 2: W Hodge (28) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: C Hicks 40. B: M Bride 40. C: Z Hekimian 38. White: Div 1: T Maillard 37.

ELANORA: Men: Par: Captain’s Trophy: B Neil (21) 7 up. Hcp: A: D Hannes (13) 3 up. B: B Neil (21) 7 up. C: P Mattick (31) 2 up.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: G Turner (8) 34. A: G Turner (8) 42. B: G Outram (15) 38 cb. C: G Barlow (22) 40. D: D Paull (31) 38 cb. 2B: M Pearl (31) D Rankin (20) 48.

FINLEY: Men: Stableford White: R Wilson 38. Women: Stableford: T Dean 33.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: S Hamilton (9) 40. A Scr: N Gates (0) 36. B: D Tinson (19) 45. H Morrow (16) 24 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 4B Multi: R Cantos (38) 74. S Saifullah (10) 74. K Booth 60. J Bingham 60. D Prasad (9) 42. A McKay (19) 42 cb. R Cantos (38) 46.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Split Six: L Searle (13) P Fellows (22) 69. A: T Markovski (12) 36. B: G Lattouf (15) 41. C: J Shields (22) 39 cb.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: B Sinclair (10) 35 cb. Div 2: G Blattman (20) 36. Div 1 Scr: M Talley 31.

GOSFORD: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: A Scr: D Bosley & D Snelson 70.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Miller (25) 41. B Scr: L Edmonds (38) 36. Men: A: G Barton (11) 39. B: P Jackson (19) 38. C: G Burns (26) 38.

HOWLONG: Women: Stableford: T Nightingale (19) 37. Men: A: J Payne (9) 44. B: W Reitenbach (16) 41. C: J Van Nispen (25) 38 cb.

HURSTVILLE: Men: Par White: A: J Lee (9) 2 up. B: G May (13) 7 up. C: C Booth (20) 5 up. Women: Par: S Whitlock (40) 6 up. Medley: 2B: L Piper (13) G May (13) 11 up.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: G Geraghty S Spooner 49. A: C Holland (6) 37. A Scr: B Zhang (9) 27 cb. B: R Tracy (18) 40. B Scr: D Faidley (13) 26. C: L James (20) 40 cb. C Scr: P Geaney (21) 17.

KILLARA: Mixed Stableford A Grade: H Heaney (8) 42 B Grade: J Blumberg (17) 43 C Grade: J Winterton (25) 43 2BBB: P Lammi 27 A Lammi (24) 52 2BBB Scratch: A Lamble J Wooster 42.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: O Bramley (11) T Vu (10) 47. A: D McCarthy (10) 41. A Scr: D Gallagher 39. B: R Sargent (14) 40. C: D Sullivan (22) 39.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: F Pobje (17) D Hodges (12) 78. 2B Scr: S Huffadine (3) P Dawson (5) 64. A: B James (8) 40 cb. B: C Berg (13) 41 cb. C: J Reilly (24) 40.

LANE COVE: Men: Stableford 2B Multi: White: D Cameron (28) 69. G Beed (14) 69. W Blair (16) 39. R Emerson (18) 39.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: W Cartner (10) 42. B: A Mcardle (15) 40. C: W Gibbs (21) 40. D: T Whiteside (25) 41. 2B: A: M Pieterson (32) T Whiteside (25) 51. A Scr: A Chong P Mcfarlane 35.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: C Wu 70. A: L Cleary (9) 62. B: J Dickinson (17) 65. C: A Korbel (26) 69. Women: Stroke: E Thurlow (11) 72.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: J Riley (5) 42. Div 2: D Macpherson (26) 44 cb.

MANLY: Men: Stroke: A: R Dykstra (12) 66. B: V White (16) 69. C: J Alagich (31) 65.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Scr: A: H Salmon 60. A Res: S Madigan 68. B: L Yang 74. C: E Bellingham 78. Hcp: A: A Hansch (6) 59. A Res: M Jesson (12) 59. B: R Christie (17) 59. C: D Lloyd (21) 61.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: G Titmus M Flack 47. Div 1: A Bowen (13) 44. Div 2: S Michas (17) 38. Div 3: T Downes (23) 40.

MONA VALE: Men: Stableford: A: T Roche (13) 42. B: N Watson (21) 41. C: K Magyar (27) 41 cb. 2B: J Stevens (20) J Williamson (10) 50. Scr: S Alfbinski 37.

MONASH: Mxd: Stableford: A: G Molam (12) 42. B: N Ginsberg (18) 45. C: R Cohen (38) 44. Scr: S Patel (1) 36. 2B: Div 1: V Mikhael (18) N Ginsberg (25) 49. Div 2: D Rayner (23) R Cohen (38) 49.

MOORE PARK: Men: Par White: A: L Hall (9) 6 up cb. B: B Sanderson (16) 5 up cb. C: M Reenen (19) 5 up. Women: Par: L Quilliam (3) 4 up. Men: Par Scr: White: Y Imamura (1) 1 up. Women: Par: Y Yu (21) 14 down.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: S Winsor ( 8) 43. R/U: P Diggins (11) 37. B Grade: A Thompson (13) 39. R/U: D Thomas (18) 38. C Grade: P Wright (20) 41. R/U; D Pine (24) 38. 4BBB Stableford: A Lind (25) R Dowding (17) 51. R/U: W Angel (19) A Thompson (13) 48.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: R Poole (7) 40. B: S Sutton (15) 46. C: S Ha (30) 41. 4B Multi: S Sutton C Giles 92.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: S Holt (10) 38. B: C Mewburn (12) 39. C: R Smith (21) 39. Stableford: A: L Bishop (13) 37.

NELSON BAY: Women: Stableford: Christmas Bush: J Newsham (24) 33. S Dunn (20) 30. B Clark (28) 29. Men: 4B: K Williams 49. T Hogan 49. S Conrades 48. C Mackenzie 48. A: S Conrades (13) 41. J Rowland (11) 37 cb. B: G Shorter (18) 44. R Totman (17) 40. C: K Williams (24) 41. D Cooke (27) 36. Gymea Lily,: A: D Kirby (10) 40 cb. M Livingstone (11) 40. B: B Hammond (21) 44. C Burrows (16) 41. C: P Parry (32) 38. M Faragher (38) 37. D Hancock 47. C Burrows 47. D Kirby 46 cb. R Connor 46 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: T Edwards (11) 42. B: D Palaster (16) 39. C: C McArthur (31) 40 cb. 2B Multi: A: J McKie (6) K Govender (9) 78. B: H Shin (17) C Chang (8) 100. A: J McKie (6) K Govender (9) 78. B: H Shin (17) C Chang (8) 100.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: C’ship: T Crockery (3) 67. Stableford: Salver: A Gowthrop (14) 61. Women: Stableford Green: L Hulme-Jones (25) 35 cb. Men: White: C Molloy (8) 37. E Macrides (16) 39. R Riley (22) 44.

NSW: Medley: Stableford: R Johnston (23) 42. Stableford Gold: T Ellis (24) 32. Stableford: C Tatley (21) 35. Men: Stroke: 2B: M Tong (15) J Marinos (17) 60. Medley: 2B Scr: L Naumovski D Van Kampen 65 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: A Mikhael (22) T Wyatt (17) 53. A: J Sherry (11) 39. B: G Rogers (13) 40. C: A Mikhael (22) 50.

PYMBLE: Stroke: Medal Sep: A: J McElhone (7) 64. B: M Levak (18) 60. C: C Drane (27) 67. A Scr: H Waddington 68.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: B Coutts (16) P Troung (16) 79. A: B Forword (10) 38. B: R Ayton (13) 43. C: M Feehan (19) 43. A Scr: C Mcmahon 32.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: K Slater (23) 43. Men: Stableford: A: M Lizza (6) 39. B: J Brown (11) 41 cb. C: J Bertram (27) 39 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Quilter (19) 35. Women: Stableford: K Dowling (25) 35. Men: Stableford White: C Smith (18) 32. Women: Stroke: E Lamming (22) 65. Men: A: A Langham (10) 63. B: D Byrnes (19) 62. C: N Robertson (23) 69. Scr: M Cheng (1) 68.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Gage (10) 42. A Scr: M Farr 32. B: P Besgrove (18) 42. C: B Seager (23) 48. D: M Nicholls (35) 42. 2B: Div 1: P Ferris (16) D Gage (10) 47. Div 2: A Dwyer (8) J Dwyer (19) 52.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (6) 33. B: K Ibbett (13) 37 cb.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: A Waterson (10) 39 cb. B: B Garner (15) 43. C: L Cambourne (30) 42. Women: C Healey (31) 39. Men: 2B Agg: P Donellan L Cambourne 74. Medley: C Garner B Garner 79.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: M Hammond 37. A: M Whitaker (7) 41. B: D Grossman (14) 42. C: K Tayyar (24) 47. Gold: Gold: J Nicholas (19) 36. Women: Stableford: M Heller (17) 37. Men: Stableford 2B Agg: White: T Hassan (9) K Tayyar (24) 81. 2B Agg Scr: D Shneier (0) G Shneier (3) 42. 2B Agg: Gold: Gold: J Nicholas (19) J Nicholas (7) 73.

TALLWOODS: Men: Stableford: Captain’s Trophy: A: M Panada (9) 38 cb. D Frith (9) 38. B: R Jones (20) 39. J Sands (19) 38 cb. C: T Hartwell (25) 40. R Aleidzans (26) 39. Women: F Lane (35) 36. K Gordon (24) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: W Kim (6) 40 cb. B: K Whitting (17) 45. C: G Kalil (21) 44.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: J Formosa (12) 37 cb. B: C Mort (16) 36 cb. C: K Whittingham (20) 39. A Scr: H Glenday 38. Hole in one: G Patterson at 11th.

THE COAST: Men: Stroke: Foursome C’ship: C Weber (2) W Smyth (8) 154. Women: Stableford: J Ryan (11) 37. Stableford White: J Beattie (19) 45. A Scr: A Powys (10) 34.

THE LAKES: Stroke Black: L Waller (7) 64. Stroke: Scr: E Harvey 73. Stableford: M Flynn (7) 41. PM: P L’Estrange (15) 39 cb. 9-hole: D Tu-Hoa (11) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Hales (9) 41. B: J Campbell (18) 40. C: J Bergin (39) 39. 2B Multi: C Weekes (8) B Martin (12) 81.

TOUKLEY: Medley: Stroke: Ambrose: M Brown O Arneil (6.75) 56.25. W Ellis W Powyer C McGarry (6) 57.

TWIN CREEKS: Medley: Stroke: Ambrose: D Stein (8) K Loh (11) K Neat (12) C Bonovas (3) 55.75. Scr: J Garcia D Garcia W Loverage M DeVries 57.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: M Painter (8) 43. A Scr: M Painter 38. B: G Weber (13) 41. B Scr: D Wells 29. C: T Tez (28) 43. C Scr: F Kim 17. 2B: G Weber (13) D Inglis (8) 48. Women: L Donnelly (20) 41.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: B Williams (20) G Scott (22) 46 cb. 2B Scr: C Douglas J Vidigal 38. A: J Mansfield (10) 41. B: C Stephenson (18) 40. C: P Thorpe (33) 42. Women: Stableford: J Thorpe (19) 40.

WARRINGAH: Medley: Stableford: 2B: A: W Raynel (10) 43. B: G Lee (17) 43. C: J Nieuwenhof (18) 42 cb. D: J Shearer (29) 42 cb. A Scr: W Raynel (10) 33. Team: F Foord C White 50.

WINDSOR: Medley: Stableford: A: S Garrick (14) 40. B: P Langan (21) 41. C: P Daher (28) 42. 2B: A Timmins Z Timmins 46 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Multi: White: R Montgomery (23) P Bacci (13) 77. Div 1: J Stewart (1) 36. Div 2: N Gill (13) 38 cb. Div 3: M Shaw (22) 43.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Irish Team: T Moran (15) T Fahl (14) C Bennett (7) P Newbury (30) 90. Trophy: P Davis (33) 42. A: P McColl (6) 40. Scr: J Hallinan 40. Hole in one: L Gavin at 4th.

WYONG: Men: Stableford White: A: W Smith (12) 38. B: J Cameron (16) 40. C: T Dean-Gult (26) 41. 2B Agg: J Cameron (16) P Wouterlood (24) 75.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Ilsley (14) 40. B: B Steele (23) 47. Lake: A: C Boers (12) 41. B: K Forsyth (37) 37 cb. Women: Murray: A: L Cross (21) 43. B: K Rourke (24) 40. C: K Skase (36) 40.

Our Partners