September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 13 September 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Wentworth Falls Country Club Clubhouse at Night

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Wednesday, 13 September 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 3B Agg: B Tan N Payne E Horner 113. J Cave S Hill 48. 2B Scr: T Felton A Hughes 40. A: J Gardiner (9) 38 cb. B: H Kang (17) 42. C: V Sood (20) 41 cb. D: D Hardy (37) 42.

AVALON: Women: Stroke: C Gardner (27) 88.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: S McPhail (10) 39. B: P Cooper-Southam (18) 37. C: W Thompson (28) 39.

BANKSTOWN: Medley Stableford A – C Hickey – 40 B – G Brown – 43 C – A Brown – 41. Medley 2BBB Stableford 1 – L Hunt & C Hickey – 68 cb 2 – A Gaudry & S Rook – 68.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: N Smith (16) R Loewenthal (1) 76. A: P Pitt (10) 39. B: N Smith (16) 44. C: J Ramsay (28) 41. Scr: P Clarke 31 cb.

BERMAGUI: Women: Stableford: C Skidmore (33) 37. Div 1: C Rudneski (18) 34. A Blacka (31) 34. Div 2: D Crawford (37) 35. B Harrup (33) 34.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: E Low (23) L Ling (20) 77 cb. B McDonald (20) 42 cb. A: T Welch (9) 39. B: D Blackwell (15) 40. C: D Quattromani (28) 42. Scr: S Warncken 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Moeke (5) R Davis (South West Rocks) (16) 48. 2B Scr: G Heffernan K Francis 39. A: P McIntyre (12) 40. A Scr: A Demidjuk 31. B: G Whitaker (17) 39 cb. B Scr: D Benson (Concord) 24. C: W Fei (29) 39. C Scr: D Joy 16 cb.

BLACKHEATH: Mxd: Stableford: J Thomas (-2) R Stanford (35) 46. I Hehir (22) 38 cb.

BONDI: Men: Stableford: T Williams (21) 40.

BONNIE DOON: Stableford White: A: C Syrett (10) 43. B: M Mulder (14) 38 cb. C: R Nahum (23) 41 cb. Scr: B Carrol 68.

BRIGHTON LAKES: Par: C Connor (54) 3 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: P Barry (5) D Marsh (3) 43. Div 2: P Wood (10) W Brown (20) 51. Scr: T Hunt N Derwin 33. A: P Barry (5) 40. B: R Suplat (15) 43. C: M Zubak (21) 38.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: K Francke (2) D Nichols (COffs Harbour) (2) 63. 4B Scr: P Higgins S Martyn 76. A: S Martyn (2) 39 cb. B: P Deighton (16) 40 cb. C: M Ringor (25) 42.

CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: M Han (28) L Kim (30) 71. Div 1: A Kim (14) 33. Div 2: A Ko (21) 39 cb. Div 3: L Stephenson (29 Massey Park) 41.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: D Lewis M Street 72. A: K Kwak (11) 40. B: D Lewis (15) 41. C: D Baker (36) 39. 2B: N Cayless G Casmarsh 76. A: T Cruise (10) 40. B: D Carr (14) 40 cb. C: G Carmarsh (33) 41.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: D Ryan (19) 67 cb. B: N Robinson (32) 66.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: B Cowland (10) P Tait (12) 76. A: L McKegg (8) 40. B: B Clemens (26) 40. C: S Short (29) 40. Scr: L Toole (3) 35.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: K Eager (18) 34. B: J Gehrig (27) 36. C: S Blizard (29) 39. D: L Anderson (45) 38 cb. Scr: R Deards (16) 18 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Angus (31) J Sergi (16) 49. 2B Scr: B Clements (4) J Lillis (7) 39. Div 1: T Robinson (17) 42. Div 2: A Hong (21) 41. Div 3: D Schell (26) 41. Scr: B Clements (4) 32.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: A: M Aspland (20) V Sullivan (44) 77. P Haywood (33) 41. Veteran: Gold: A: C Williams (21) K Avery (32) 74. P Fairbrother (10) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: G Davidson (3) 37 cb. B: S Hinton (14) 37. C: D Shoults (23) 41. Scr: S Fassos (5) 31 cb.

ELANORA: Women: Stableford: 3B: W Meurer (29) L Boland (23) J Ferguson (23) 84.

FINLEY: Men: Stableford White: L McNamara 36. Women: Stroke: J Dean (18) 72.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stroke Forster: White: A: T Slade (9) 61. A Scr: M Bamford (5) 71 cb. B: T O’Toole (17) 63. B Scr: B Hayne (13) 77. C: G Partridge (22) 58. C Scr: R Ashby (21) 85.

FOX HILLS: Women: Stableford: 9-hole: S Greenacre (45) 20.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: B Barrett (21) B Sinai (21) 48. Div 1: S Taranto (14) 36. Div 2: G Kirby (19) 39.

GORDON: Men: Stableford: A Hall (22) 39.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: J Shine J Geercke 45. A: P Davis (11) 38. B: R Brown (18) 38. C: B Page (21) 37.

HOWLONG: Women: Stableford Irish Team: Yellow: D I’Anson D Reitenbach G Reid C Ballentine 88. Medley: A Willet (16) 33 cb. Women: 9-hole: Yellow: F Young (28) 19.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: S Barlow C Larkins G Townsend F Hay 51.5.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: J Wooster scr 40. B Grade: D Maher (15) 37 cb. C Grade: S Ottawa (19) 41. 2BBB: G Bell 10 W Culbert (20) 46 cb. 2BBB Scratch: J Wooster D Velanti 43.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Honeysett (3) D Rothwell (11) 74 cb. A: D Rothwell (11) 39. B: G Vouris (16) 38. C: P Fletcher (21) 40. Scr: A Honeysett 32. Veteran Men: D Sullivan (23) 38.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: J Troy (33) 43.

LANE COVE: Men: Stableford 2B Multi: White: G Webster (23) D Cameron (28) 53. P Kelly (9) 32 cb. S Tan (29) 32 cb.

LEONAY: Women: Stableford: 2B: W Mckean (39) A Scheiler (29) 48. Div 1: C Mathias (22) 40. Div 2: W McKean (39) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: A O’Brien B Starc 49. A: B Starc (11) 42. B: J Seed (15) 42. C: C Thomas (28) 39. Scr: T Cruickshank 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: S Jooste (19) L Gibson (29) 48. A: R Hayes (6) 38. B: S Jooste (19) 40. C: F Agostino (28) 36. Scr: R Hayes 32.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: C Aldrick (22) J Spargo (22) 73. C Aldrick (22) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: M Robotham A Brandwood 78. Scr: S McCameron J Kane 65. T Henderson (16) 42 cb. Hole in one: T Henderson at 17th.

MONASH: Men: Stableford: 2B: A: D Tang (9) M Jayasinghe (20) 48. B: J Samuel (29) J Houseman (21) 49. Scr: C Hunt (3) W Terruzzi (8) 37. Challenge: A: M Gilbert (9) 15. B: C Lyons (19) 15. C: J Samuel (29) 15.

MOORE PARK: Men: Par White: A: A Griffiths (6) 2 up. B: A Sroufe (15) 4 up. C: D Golding (22) 4 up cb. Veteran Men: P Isaacs (20) 3 up.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: H Parker (12) 40. B Grade: C Drake (15) 39. C Grade: R Cashmere ( 25) 47. D Grade: B Gould (27) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford Irish Team: White: W Mathews A Eipper A King M Stafford 94. A: S Lee (10) 43. B: A Westwood (18) 42. C: P Bosci (36) 43.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: W Cleaver (15) 39. J Ball (14) 38. B: J Arnold (18) 40. M Selmo (19) 39. C: D Rowse (32) 39. M Stocker (26) 37. Christmas Bush: A: A Pride (15) 41. T Short (10) 40. B: S Roxby (18) 42. A Mundey (16) 40. C: W Morley (29) 42. P Page (29) 39 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford 2B Agg: White: A: A Jamieson (14) G Howe (7) 76. B: B Smith (16) P Keegan (19) 75. A: W Clark (8) 41 cb. B: P McBurnie (18) 40 cb. C: M Odhavjee (31) 42.

NOWRA: Men: Stableford: A: M Kable (13) 39 cb. B: W Stubbles (29) 40.

NSW: Men: Stableford: 4B: P Opie (14) B Cutler (7) 48 cb. 4B Scr: B Herring D Chay 37. A: I Crichton (10) 39 cb. B: H Blend (16) 41. C: J Briggs (27) 39 cb. Gold: B Cox (33) 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Rogers L Liu 50. A: J Wimalaratne (2) 39 cb. B: S Rahmati (16) 41. C: A Novakovic (27) 41. Scr: C Kim 38.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: L Temple (16) R Skinner (12) 48. Div 1: L Temple (16) 42. Div 2: S Wood (26) 42. Scr: A Stannard 31.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: B Procter (19) A Jones (14) 47 cb. 2B Scr: D Day D Acret 38 cb. A: S Bennett (9) 41. B: R Kofman (18) 37. C: L Roberts (22) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B Agg: R Smedley (24) M Punch (23) 75. S Bannigan (11) 39.

RICH RIVER: Women: Stroke Medal Sep: East: Green: A: D Watson (24) 69. B/Medal: J Morgan (25) 69 cb. M Davison (29) 69. C: L Boulton (36) 71.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: M Farrow (2) 36. I Granger (14) 34 cb. B: R Cameron (35) 45. G Beedell (25) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: K Hwang (11) 38. B: N Jones (15) 39. C: D Monch (24) 38 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: F Lee (20) A Mather (3) 46. Scr: L Robinson D Flanagan 39 cb.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: M Marano (17) R Vandersluis (3) 44 cb. Scr: M Farah S Burgess 34. V Hrouda (28) 37 cb. 4B: A: M Laing (21) F Neill (17) 45 cb. Scr: P Curtis P Lonard 41. T Cloake (27) 41 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford Black: A: M Taylor (12) 36. B: P Tribolet (17) 37. C: G Martin (20) 42. D: R Jackson (31) 37. Green: P Lovelace (16) 36.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: D Apelt (15) J Graham (31) 49. 4B Scr: C Mahon (17) M Goddard (6) 35. A: J Bush (10) 38. B: G Leighton (16) 41 cb. C: C Goodmanson (22) 41. D: B Rimmer (35) 43.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Multi: G Murray (12) K Walker (21) 80 to playoff. 2B Scr: D Eun N Abdul 79 to playoff. A: N Abdul (+2) 38 cb. B: A Boudville (17) 38. C: J Julian (36) 43. Scr: J Tolomeo 37.

WAKEHURST: Men: Stroke: Ambrose: M Levene (13) S Gardiner (19) S Uto (18) J Cho (12) 55.25.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: L Musico (29) 40.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A: S Murray (13) 39. B: A Peacock (19) 38. C: T Law (23) 39. D: M O’Farrell (25) 41.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: J Hazell M White 51. A: B Dickinson (14) 36. B: T Vesey-Brown (21) 40 cb. C: B Bushell (28) 42 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: G Walker (19) J Lehmann (22) 51 cb. A: B Laird (18) 43. B: M Carr (25) 46. Scr: B Seldon 34.

WYONG: Men: Stableford: Irish Team: D Paterson G Brook G Lunn M Morrison 51 cb. A: D Grogan (-2) 39. B: D Beverley (14) 42. C: G Lunn (23) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: Ambrose: Lake: A: C Szekfy L Scerri 68. B: H Slattery V Slattery 71.625. Murray: A: R Ryan O Walsh 72.375. B: K Henry L Henry 71.75.

Our Partners