NSW/ACT Club Results – 9 September 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 9 September 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Dickey (14) 39. Men: Stableford White: A: J Dunn (12) 41. L Byrne (10) 39 cb. B: G Hoppitt (13) 46. M Robinson (15) 42 cb. C: R Farrell (25) 42. B Arnold (19) 40 cb. Medley: 2B: C Hegney (21) G Hoppitt (13) 51.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Edney (31) C Sithole (24) 48. 4B Agg: J Parker (17) D Atkins (11) S Wozniak (10) L Powys (25) 109. A: D Keith (5) 40. B: D Taylor (16) 40. C: J Payne (19) 44. Scr: N Cosgrove 35.

AVALON: Women: Stroke: C Gardner (27) 64. Div 1 Scr: C Gardner (27) 91.

AVONDALE: Men: Stableford: A: J Hughes (9) 44. B: L Horin (13) 41. C: S Davis (21) 43. A Scr: K Druce 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: A: S Tse (13) 63. B: E English (20) 62. C: M Bavin (38) 61.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford 1 – S Solomon & G Antonjuk – 47 C/B 2 – JY Chung & J Pereira – 47. Medley Stableford A – C Carroll – 39 B – J Druce – 42 C – M Reynolds – 40.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: A: M De montfort (8) 60. A Scr: I Elliot 68. B: S Collins (16) 61. B Scr: M Mccambridge 76. C: B Owens (38) 61. C Scr: T Willie 82. C’ship: B: A Santosa 157. C: E Kalfadpoulos 157. Women: Stableford: S Lapi (33) 37.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: M Edmondson (12) 40 cb. B: C Hulme (14) 37. C: A Wickett (28) 36 cb. Scr: S Green 35 cb. Women: Div 1: M Tiscareno (17) 32. Div 2: R Pitt (27) 35. Scr: M Tiscareno 16. Medley: 2B: S Webster (10) C Hulme (14) 45.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: K Gilbert (23) 42. A: P Keegan (7) 39 cb. B: A Heron (12) 39. C: K Rossenrode (24) 38 cb. A Scr: E Smith 36. 2BWB: D Phipps (16) L Harris (19) 29 cb.

BEXLEY: Medley: Stroke: Medal Sep: A: G Heffernan (2) 60. A Scr: G Davis 65. B: N Vlahos (15) 61 cb. B Scr: J Karagiannakis 74. C: R Thomas (21) 64. C Scr: M Kittos 85 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: S Gardner (22) 33. Men: T Curtis (22) 38 cb. 2B Agg: M Ashford (9) L Horgan (18) 72 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B: A: T Compton (10) 38. B: L Callen (15) 41. C: L Williams (22) 38 cb. H Winch (17) A Javier (31) 50.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: R Rudkin (0) 38. A: J Mining (7) 41. B: M Griffiths (13) 41. C: D Golovsky (30) 38.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Sep: A: P Lindsay (8) 74. A Scr: N Trezise (0) 76. B: M Norberry (11) 71. B Scr: M Norberry (11) 82. C: M Smith (17) 75 cb. C Scr: M Smith (17) 92. Women: J Cooper (33) 71. A Scr: G Bowles (4) 83.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Yeates (10) 37. A Scr: D Hawkins 30. B: B Madgen (18) 42. B Scr: B Madgen 24. C: G Kendrigan (23) 43. C Scr: M Ruman 23. G Kendrigan (23) D Johnstone (14) 50.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: Z Marsh (7) D Marsh (4) 44. Div 2: D Stansfield (24) R Connell (8) 49. Div 1 Scr: N Park W Park 38 cb. A: M Swamy (8) 38. B: V Pham (13) 36 cb. C: Z Maric (15) 43. D: D Stansfield (24) 41.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Sep: A: S Marsh (18) 78. A Scr: L Newcombe 91. B: P Gleeson (27) 77. B Scr: P Dilucchio 101. C: M Poulton (33) 77. C Scr: M Poulton 110. Men: Stroke Cup: Black: J Hawkins (16) 66. Medal Sep: A: J Malvern (11) 67. A Scr: G Paddock 72. B: J Hawkins (16) 66. B Scr: D Senko 80. C: S Tasker (22) 63. C Scr: D Duncombe 90 cb.

CARNARVON: Men: Stableford Split Six: White: W Kim (18) P Kim (20) 75. A: J Kim (8) 40. B: D Crowe (16) 41. C: H Kim (23) 41.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: J Mckenzie (8) 68. B: D Thomas (19) 69. C: I Johnstone (30) 70. A: T Wheeler (2) 69. B: K Dawes (17) 71. C: W Robinson (36) 70. Veteran Men: T Cruise (11) 70 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: I Christiansen (7) 41. B: D Turner (16) 37. C: J Snowsill (18) 40. Women: Stableford: J King (33) 42. Medley: 2B: A Smith (20) J King (33).

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: D Ryan (21) 39. Men: A: B Bull (11) 38. B: T Hardy (20) 41. C: M Saisai (22) 40 cb.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: D Khoury (11) 40. B: A Evans (18) 40. C: G Keating (24) 37. 2b: C Psaltis (21) M Muir (17) 46.

CROMER: Medley: Stableford: A: S Adams (13) 38. A Scr: P Brimmer 37. B: A Schouw (15) 39. C: P Ward (20) 39. Irish Team: S Adams G Sainty S Korchinski S Magalas 88.

CRONULLA: Men: Par: A: N Perry (8) 2 up cb. B: S Talbot (20) 4 up. C: W Hale (22) 1 up. Scr: G Osborne (4) 4 down.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Pestano R Ware 48. A Scr: C George S Bridger 41. A Scr: I Pemble 39. Div 1: E Giltinan 39. Div 2: M Simari 40. Div 3: S Ahn 40.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Sep: A: A Chapman (7) 66. A Scr: D Cochran 75. B: K Ingleton (15) 69. B Scr: B White 84. C: C Ferguson (19) 68. C Scr: G Williams 90 cb. D: A Renshaw (25) 66. D Scr: L Carruthers 93.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: P Curran (12) 39. B: A Laurence-Slater (17) 40. C: B Taylor (23) 41. A Scr: T Fisher (5) 30.

ELANORA: Men: Stroke Trophy: Black: G Bryan (0) G Doyle (0) 80. Mxd: Stableford: Hcp: C Yuncken (25) 41.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: L McBeatty (2) 69. A: G Turner (9) 63. B Scr: J Bell (13) 77. B: G Tearall (14) 63. C Scr: D Gemmell (19) 84. C: W Wickens (21) 64 cb. Medley: Stableford: D: A Griffiths (25) 32.

FINLEY: Men: Stableford White: M Piggin 38. Women: Stableford: S Pyle 39.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: B Pomplun (7) 38 cb. A Scr: S Howard (1) 34. B: R Hawes (18) 39. B Scr: J Webb (15) 23. C: A Hansen (24) 42. D Glover (21) 19.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: S Singh (36) 49. V Goundar (22) 49. K Moodley 38. C Sutanto 38. A: N Krummins-Strauss (12) 38. B: C Fotheringham (14) 39 cb. C: S Singh (36) 44.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Canadian Foursome: Div 1: J Watts (15) C Flick (16) 71.375. Div 2: J Glenday (21) M Abood (16) 70.125. Cup: J Glenday (21) M Abood (16) 70.125.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: M Arcuri (13) 38 cb. Div 2: J Searle (20) 39. Div 1 Scr: S Hunt 36.

GORDON: Men: Stroke: C’ship: G Inglis (Gross) 148. M Torning (Nett) (12) 124. A: M Torning (12) 65. B: M Drewitt-Smith (15) 63. G Hook (20) 63.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: D Bosley (4) 32. A: A O’Dwyer (12) 39. B: B Liddell (13) 39. C: L Burgess (20) 41.

GOULBURN: Women: Stroke: C’ship: A: M Maher (18) 78. A Scr: C Hobbs (13) 90. B: N Rowsell (32) 73. B Scr: M Webb (21) 101. C Hobbs (13) 90. B Scr: M Webb (21) 101.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Buttrey (20) 45. B: S Hair (45) 38.

HOWLONG: Men: Stableford 2B: Black: T Schroeter D Kiervan 47 cb. Mxd: Stableford: G Krause M Preston 48.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: 2B: T Partridge (16) T Bacon (22) 49. Men: Stableford White: A: A Pantano (9) 39. B: R Marshall (13) 37 cb. C: T Partridge (16) 43. Women: Stableford: D Hanagan (20) 37.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: W Walkerden A Bryant J Devlin C Farrugia 91. A: A Momsen (9) 38. A Scr: D Thompson (+3) 32. B: S Glazier (16) 40. B Scr: L Wardle (13) 22. C: J Hoskin (35) 38. C Scr: S Nelson (20) 17.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: P Murray (19) E Rossen (35) 73. A: M Rodwell (12) 38. A Scr: D Gallagher 34 cb. B: P Bull (15) 38 cb. C: M Duggan (27) 39.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: D Theunissen (9) P Deall (24) 48. 2B Scr: W Meredith (1) M Johnson-Garcia (3) 39. A: G Kitchen (12) 38. B: A Johnson (14) 37. C: C Brennan (21) 42. Mixed Foursome K Wagg /G Fish (16) 86 gross J Simpson / L Simpson (22.5) 74.50 net.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Thompson (11) 42. B: L Balgowan (16) 41. C: M Ingram (19) 44. D: K Brookes (29) 44. 4B: A: S Cromer (18) J Pridans (21) R Kuipers (15) P Homan (7) 96. A Scr: T Cook T Cook J Devlin J D’ermilio 67.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Hoang (5) 68. B: L Weathersten (17) 69. C: A Saroufim (23) 66. A Scr: M Williams (2) 78. B Scr: P Ashton (13) 87. C Scr: D Yoon (22) 93.

LONG REEF: Mxd: Stableford: Irish Team: T Sullivan S Dawson J Ellis B Grozier 92. Women: N Driver (15) 38. Men: A Scr: T King 34. A: T King (7) 41. B: D Muncke (14) 36. C: J Sloman (24) 44.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: C O’Brien (21) S Adams (26) 47. Women: Div 1: L Gyzen (8) 34. Men: A: J Goldhagen (5) 39. B: T O’Connor (14) 42. C: P May (26) 38. Div 1 Scr: M Fullerton (Scr) 37.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Multi: J Warren (16) J Warren (20) 72. I Frazer (13) 40.

MANLY: Mxd: Stableford White: A: L Jordan (4) 40 cb. B: R Bradgate (16) 40 cb. C: S Mater (21) 39. Stableford: 2B: S Fowler D Porter 80.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: P Helm (11) 54. B: J Tuttle (17) 61. C: F Mulhall (25) 56. Scr: A Scr: D Fletcher 64. B Scr: D Cameron 76. C Scr: C Oh 78. Men: Medal Sep: A: P Helm (11) 54. B: J Tuttle (17) 61. C: F Mulhall (25) 56. Medal: A: A Grade 72 Hole Medal David Wonnocott 258. B: B Grade 72 Hole Medal George Georgiou 311. C: C Grade 72 Hole Medal Robert Christie 319.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Foursome: B Buckle (15) U Wood (9) 65. Men: Stableford: Scr: C Smith 31. A: B O’Hehir (10) 36. B: R Woods (18) 39. C: E Parker (24) 43. 2B: T Taraborrellli C Tarraborrelli 50.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: M Harris (10) 39. B: K Grant (15) 38. C: C Diggle (32) 41. A Scr: G Stanford (3) 35. Hole in one: C Badger at 8th. K Holtzhausen at 15th.

MONASH: Men: Par: President’s Trophy: A: M Gilbert (11) 5 up cb. Hcp: B: Y Naidoo (14) 3 up cb. C: W Plunkett (28) 4 up cb. A Scr: J Smith (-2) 3 up. 2B: A: M Byrne (11) 11 up. P Richards (8) 11 up. B: M Singh (34) 9 up. S Glover (22) 9 up.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: G Furey (4) 40. B: R Mangan (16) 45. C: A Arnott (21) 42 cb. Scr: K Kim (4) 31. Women: Stableford: S Jang (22) 40. Scr: B Luna (19) 18 cb.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: P Richards (8) 36. B Grade: J Cusack (17) 41. C Grade: D Ruse (20) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: A McIntosh (3) 40 cb. B: M Culican (14) 39. C: D McCabe (23) 37 cb. 4B: A King M Isaac 48.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Ambrose: A: R Cincotta (13) N Barbieri (+4) B Cincotta (7) J Fennell (+1) 49.125.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Renshaw (3) 62. A Scr: J Renshaw (3) 65. B: A Cooke (20) 58. B Scr: A Cooke (20) 78. C: D Quartly (22) 54. C Scr: D Quartly (22) 76. Stableford: R Smith (23) 42. Women: S Lee (18) 34.

NOWRA: Medley: Stableford: A: S Groves (11) 42. B: G Wearne (18) 36 cb. C: D Da Roza (SGA GC 0 (33) 50.

OATLANDS: Stableford: A: H Kim (10) 39. B: N Kim (14) 38. C: J Maher (23) 38 cb. D: C Lok (29) 38 cb. A Scr: R Easterbrook 35.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: M Upton 81. T De Vault 81. A Yendle (22) 39. Women: Par: C Reid (21) 3 up.

PENNANT HILLS: Stableford: A: N Bell (11) 39. B: D Jones (18) 41. C: H Ridgewell (27) 39. Scr: H Maguire 34.

PYMBLE: Stableford: A: R Burns (5) 40 cb. B: C Charlton (14) 42. C: R Nelmes (19) 38 cb. 2B: P Tebbutt G Rockliff 49 cb. Women: K Fischer (12) 39. 2B Scr: N Waddington S Figg 44.

RANDWICK: Men: Stroke: A: B Forward (11) 58. A Scr: Z Mullins 60. B: R Forward (15) 58. B Scr: R Forward 73. C: J Gardiner (31) 56. C Scr: M Ramsen 79.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal Sep: East: Black: A: A Lewis (13) 65. B/Medal: S Locke (16) 61. C: J Wagstaff (20) 67. A Scr: S Morgan (7) 74. B Scr: M O’leary (16) 85. C Scr: A Guy (21) 91.

ROSEVILLE: Men: Stableford: A: G Wiryadi 35. B: S Rayner 36. C: D Commasutti 41. Women: Q Yang 41. Medley: 2B: Q Yang T Cai 47. Men: Stableford Green: R Taylor 41.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Ambrose: R Jones (7) G Jones M Smyth B Wheelhouse 54. A Scr: R Corns R Van der westhuizen W Odyssey N Govers 62.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (6) 29. B: J Livingstone (15) 36.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: P Sliwinski (11) 41. B: M Phillips (14) 44. C: G Hirst (23) 41. Women: J Duffy (27) 39 cb. Men: 2B Agg: G Hirst M Butcherine 78. Medley: L Cooper A Lamont 74.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: R Ter Morshuizen 35. A: D Shneier (1) 38. B: R Barnes (14) 41. C: Z Arambasic (18) 39. Gold: Gold: J Nicholas (20) 37. Women: Stableford: M Heller (18) 40. Men: Stableford 2B: White: Z Arambasic (18) C Kery (17) 46. 2B Scr: D Shneier (1) G Shneier (3) 42. 2B: Gold: Gold: S Kilcran (22) W Kilcran (25) 43.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: Y Kim (+2) 41. B: J Paik (14) 40. C: B Gavin (26) 38. A Scr: Y Kim (+2) 43. 2B: G Humphrys (18) S Baton (9) 46. Father/Son Trophy: A Hannigan (9) K Hannigan (12) 43.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: D Brett (16) M Gaffey (20) 47. K Nelson (16) M Hardie (8) 45.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: Trophy: K Wyld (36) 41 cb. 2B: K WYLD (36) A DRAPER (11) 72.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford Green: A: S Knight (5) 38. B: B Guth (13) 41. C: S Pike (14) 40. A Scr: T Heaton 43.

THE COAST: Women: Stroke: Medal Sep: J Ryan (11) 73. Div 1: J Ryan (11) 73. Div 2: J Quigg (36) 75. Div 3: E Deenick (38) 84. 2B: P Woodward (12) G Movick (16) 47. A: P Woodward (12) 41. B: A Reynolds (13) 38. C: R Brien-Arnold (21) 39. A Scr: J Son (6) 32.

THE LAKES: Stroke: Medal Sep: A: J Zieme (4) 69. B: E McDonald (15) 73 cb. C: R Waterford (29) 68. Scr: A Katholos 74. K Kang (14) 76. Stableford: 9-hole: K Lasky (10) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Ross (7) 40. B: P Thomas (17) 42. C: A Seymour (28) 40 cb. 2B Multi: A Seymour (28) J Riley (12) 83.

TOCUMWAL: Men: Par Black: Div 1: P Jones (12) sq cb. Div 2: W Youlten (20) 2 up. Div 3: G Stevenson (22) 4 up. Women: Green: Div 1: D Huy (23) 2 down cb. Div 2: B Muir (28) 1 down.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: L Lear (10) 66. A Scr: J Rennie 75. B: W Powyer (13) 65. B Scr: W Powyer 78. C: D Kelly (22) 70 cb. C Scr: D Kelly 92. Women: Stableford: K McKinnon (10) 32.

WAKEHURST: Men: Stroke: 2B: H McConnell (31) D Hodgson 57. A Scr: B Mason F Leahey 71 cb. B Scr: N Meaney S McGowen 74. C Scr: D Parsons D Thurlow 83. A: J Chung (9) 67. B: J Middleton (16) 64. C: D Hodgson (29) 64. Women: Stableford: K Scott 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Sandilands (9) S Merchant (20) 49. 2B Scr: G Koteff M Bateup 41. A: M Bateup (4) 45. B: B Bratusa (13) 41. C: S Merchant (20) 44. Women: Yellow: K Klein (41) 39 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: W Raynel (11) 38. B: G McMullan (17) 47. C: R Rasmussen (19) 39. D: R Tweddle (34) 41. 2B: G Campbell (14) G McMullan (17) 49.

WINDSOR: Medley: Stableford: A: R Somi (8) 36 cb. B: K Choi (19) 39 cb. C: J Ford (24) 40 cb. 2B: A Timmins Z Timmins 47 cb.

WOOLLAHRA: Medley: Stroke Ambrose: White: P Bacci (13) S Coutts (20) L Hourn (19) K Hourn (14) 54.75.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: G Carter (8) 40. B: K Henderson (14) 40 cb. C: M King (21) 39. Scr: J Hallinan 35.

WYONG: Men: Stroke: Cup: A Barnes 71. Stableford: A: A Gyler (7) 41. B: S Smith (18) 37. C: C Ferguson (21) 39. 2B: H Ireland (2) A Gyler (7) 45.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: 4B: Murray: L Cross (21) K Davis (7) 44 cb. Men: M Bozzola (23) N Russell (13) 42 cb. Lake: O Walsh (11) P Gilligan (20) 45.

Our Partners