February 28, 2024

NSW/ACT Club Results – 7 September 2023

NSW & ACT golf results - West Wyalong Services and Citizen's Sports Club golf course

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Thursday, 7 September 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Multi: White: E MacMillan (25) D Peters (5) 80. Men: A: D Peters (5) 41. B: G Neal (14) 42. C: V Vincent (25) 40. Women: Yellow: S Peters (27) 40.

AVONDALE: Men: Stableford: A: J Williamson (9) 41. B: B Thomas (17) 40. C: D Khadka (21) 43.

BANKSTOWN: Women’s Salver A Grade Gross: K Gilson – 91 B Grade Gross: J Hooper – 106.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: J Friedman (16) J Friedman (23) 48. W Mcmillan (28) 40. Scr: T Hijazi 29 cb. Women: Stroke: W Donelan (26) 66. J Amnet (23) 67. Medal Jul: J Amnet (23) bt K Coldrey (17).

BARNWELL PARK: Veteran: Stableford: A: G Tisdell (14) 32. B: J McIntosh (21) 40. C: A Toson (31) 42.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: S Wyatt (3) 38. B: G Boyle (19) 36 cb. C: R Stanton (24) 38.

BLACKHEATH: Women: Stableford: A MacAlister (24) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Kean (9) 40.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Agg: Div 1: P Leighton (27) M Williamson (15) 76. A: T Lonergan (10) 40. A Scr: T Lonergan 30. B: G Cooper (17) 43. B Scr: G Cooper 26. C: G Lysaght (23) 38. C Scr: R Gatti 18.

CAMDEN: Men: Stableford 2B Agg: Black: W Cullen (30) S Jankiewicz (27) 75. 2B Agg Scr: D Cummins L Mc Laren 58. A: A Daley (8) 38. A Scr: W Linden 32. B: D Bogg (18) 36. B Scr: I Martin 21. C: S Perkins (28) 38 cb. C Scr: J Esposito 18. Challenge: S Perkins (28) 38 cb.

CAMPBELLTOWN: Veteran: Stroke: American Foursome: Div 1: M Watson (23) L Lambros (31) 59. Div 2: C Gooch (21) W Bell (27) 60.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B Multi: White: Y Choi (8) C Choi (10) 86. Men: Div 1: E Lee (9) 40. Div 2: N Figg (Fox Hills 24) 38. Women: L Kim (10) 39.

CASTLE HILL: Women: Stableford: Div 1: L Wilkie (15) 44. Div 2: R Han (26) 44. Div 3: S Yun (34) 41.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: D Woods (18) 41. B: R Bill (22) 43. Women: R Jackson (25) 38.

CROMER: Women: Par: 2B: E Booker (30) L Hewitt (28) 8 up.

CRONULLA: Men: Stableford: A: S McDonald (8) 39. B: J Sanderson (14) 41. C: A Barron (24) 38 cb. Scr: R Willis (0) 37.

DENILIQUIN: PGA PRO-AM: (par 72): 64: D Lawson. 65: T Walker. 66: M Millar. 68: R Lal M Griffin. 69: M Panopoulos A Bautista J Gordon. 70: M Fraser. 71: A Lautee A Kelly K Mueck W Lowrie C John A Martin. 72: N Page D Bowman A Choat R Kulacz L Georgiadis. 73: F Bellingham K Michel M Choi D Bransdon A Hall E Walters. 74: B Kivimets R Peake J Cripps B Gillard K Ciupek S Jones. 75: L Aylen L Porritt. 76: W Bruyeres C Gentle L Barker S Voglis. 77: M Stieger H Webb D Higgins. 78: B Trembath M Voglis. 79: M Isherwood. 80: J Dixon T Purtill. 81: R Haywood J Fleming. 84: W Greene. 89: E Lal.

EASTLAKE: Medley: Stroke: Ambrose: I Jaafar (26) B Hazali (10) 62.

ELANORA: Men: Stableford: R Crookes (28) 39 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Multi: T Taylor (18) R Friend (35) 94. A: S Commons (11) 40. B: D Worthington (15) 41. C: G Monaghan (30) 45.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: Medal Sep: A: V Hughes (23) 67. G Joe (16) 70. A Gollan (24) 73. B: M Campion (42) 70. C Kirby (32) 73. S Frost (32) 75.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: L Meli (37) F Hewitt (31) 51. Men: A: P Brown (9) 34. B: T Wills (14) 40. C: G Ward (20) 39. Women: F Hewitt (31) 40.

GOSFORD: Men: Stroke Vardon: White: Scr: G Skillbeck (15) 70. A: W Holt (3) 74 cb. Women: Stroke: M Caruana (41) 71. Par: D Cox (20) 3 up.

HOWLONG: Veteran: Stableford: A: S Rooke (8) 40. B: K Shannon (24) 41. Medley: M Sarau (19) 36 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: N Munro (13) 38 cb. Div 2: G Anderson (23) 45.

KOGARAH: Women: Stroke: Div 1: S Croft (9) 69. Div 2: T Swaffer (29) 72 cb. Medal Sep: M Sui 91 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stroke White: A: B McGovern (8) 72. B: G McIntosh (17) 67. C: D Cook (25) 68. Women: P Cheang (18) 71.

LANE COVE: Women: Stableford: K Moorehead (38) 32.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: K Johnson (25) N Stevenson (25) 50. 2B Scr: P Key R Walker 37. A: M Brennan (6) 38. B: P Riley (16) 44. C: K Johnson (25) 39.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: R Negroh P Thomas 51. A: P Barry (5) 38. B: H Song (16) 41. C: R Allen (20) 42.

LONG REEF: Women: Par: A: W Thomas (22) 4 up. B: J Mahn (33) 6 up. C: H Cregan (38) 4 up. D: L Jenkins (42) 5 up. 9-hole: A Henderson (37) 2 up.

MANLY: Mxd: Stableford: R Manson (16) 40.

MONA VALE: Women: Par Yellow: A: A Catlin (19) 5 up cb. B: W Palm (32) 12 up. C: L Winder (36) 4 up.

MOORE PARK: Men: Stableford White: O Nemme (30) 38. Women: F Shaddock (22) 37.

MUIRFIELD: Women: Par: Div 1: P Zarra (16) 3 up. Div 2: A Woo (28) 6 up. Div 3: S Shon (43) 3 up cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: B Frost (19) 42 cb. W Heapy (27) 42. N Bethwaite (25) 37 cb. B: J Taylor (39) 40. J Fisher (40) 39. R Buchanan (36) 37 cb. Men: A: P Campbell (16) 36.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: L Wells (29) 40. B: J Kim (36) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: F Fink E Wolfenden 51. 2B Scr: W Alder D Illingworth 40. Men: A: D Illingworth (5) 36. B: P Psomadelis (21) 39. C: H Whitwell (26) 39. Medley: Black: F Fink (14) 39. Women: Green: S Hawker (13) 38.

NOWRA: Women: Stableford: Div 1: R Moore (26) 37. Div 2: J Mitzimberg (33) 36 cb. Div 3: J Downie (42) 40.

OATLANDS: Women: Stableford: A: L Gyzen (7) 39. B: G White (33) 39. C: V Beck (35) 32.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: M Upton M Hill 71 cb. J McFarlane (11) 38. Women: 9-hole: J Farr (44) 21.

PENRITH: Women: Stroke: Div 1: I Mansfield (2) 72. Div 2: T Burke (21) 73. Div 3: J Paterson (35) 72. Medal of Medallists: I Mansfield (2) J Paterson (35) 72 to playoff.

PGA STUART APPLEBY PRO-AM at Cohuna GC (par 72): 68: L Barker R Peake A Choat R Lynch. 69: J Gordon D Higgins A Kelly C John W Bruyeres S Jones N Page. 70: H Webb E Walters B Kivimets A Burdett A Martin K Michel. 71: K Mueck M Millar J Carter. 72: C Gentle D Bransdon M Choi. 73: L Porritt M Stieger T Walker. 74: K Ciupek D Bowman B Gillard L Aylen M Panopoulos M Voglis. 75: W Lowrie A Bautista M Griffin R Kulacz. 76: A Lautee W Greene A Hall J Cripps. 77: M Isherwood. 78: R Lal T Purtill M Fraser. 79: F Bellingham B Bell R Haywood P Powell D Eckhardt. 80: B Patten. 81: B Trembath. 82: T Page. 83: E Lal L Georgiadis. 85: J Dixon S Voglis. 90: A Sanders.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B: M Ford (22) S Elliott (28) 48. D Feetham (25) 39.

RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: G O’sullivan (8) 40. B: D Watt (16) 38. C: J Gronow (29) 40.

ROSEVILLE: Men: Stroke: Ambrose: D McAleer T Mineo B Barry G Hedley (8.5) 50.5.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B: White: J McDade (19) D Andrews (21) 49. 2B Scr: O Janschek (+1) S Gibson (4) 42. A: B Clementson (+5) 40. B: C Moses (14) 40. C: D Andrews (21) 40. Visitor: C Doherty (18) 37. Scr: J Pullen 40. Women: J McDade (19) 37. Men: 2B: Gold: H Light (30) P Bower (11) 47. H Light (30) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: P Zuzza (28) 40. B: R Topic (20) 34.

SUPER SNR PENNANT: Div 1: Asquith 5.5 bt Oatlands 2.5, Bayview 5 bt Monash 3, Roseville 5.5 bt North Ryde 2.5.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: W Duckett (15) 38. B Glachan (Wyong 17) 36. B: J Land (34) 41. R Giffin (22) 36. Women: J Puxty (21) 44. M Wright (33) 42. 9-hole: Yellow: K Brian (51) 18. T Hamilton (28) 16.

THE COAST: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: K Parker (24) 70 cb. Div 2: C Balafoutis (31) 72. Div 3: L Elliott (40) 77. J Quigg (37) 67. Veteran: Stableford: L Gonzalez (13) 40.

THE RIDGE: Stableford Scr: Black: A Simpson 40. Men: A: J Withers (11) 40. B: S Ross (15) 41. C: S Viteri (28) 41 cb. Women: K Morgan (26) 38. Hole in one: Black: O Khalil at 5th.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: T Taylor (28) 42. B: R Smith (36) 42.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: W Nelson (31) T Zammit (22) 50. 2B Scr: B Gibbons S Blundell 35. A: B Evans (12) 41. B: G Vine (14) 42. C: B Quinlan (28) 41. Veteran: K Walker (7) 40. Super Veteran: W Nelson (31) 45.

WARRINGAH: Medley: Stableford P Zemanek (17) 39. 9-hole: White: D Elrick (29) 23.

WINDSOR: Medley: Stableford 4B: White: Div 1: B Omara (36) P Davies (22) 44. Div 2: N Marshall (45) J Terzo (42) 45. Div 3: J Geeves (33) R Garnsey (23) 46. Men: L Williams (20) 38. Women: L Goodsir (36) 36.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: H Berckelman (21) 42. B: B Lang (45) 39.

WORRIGEE VETERANS: Stroke Medal Sep: Black: M Peck (28) 65. Div 1: K Cole (9) 67. P Wallace (9) 68. B Herring (9) 69. Div 2: D Thomas (22) 67. M Holloway (16) 68 cb. C Kennedy (16) 68. Div 3: V Speechley (29) 65. J Campbell (26) 67. J Mason (24) 68.

WYONG: Women: Stroke: C’ship: A: R Murray (22) 73. C: E Rae (28) 72. B: R Frame (49) 71.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: J Hillas (14) 40. B: D Ryan (17) 40. C: B Dean (26) 36. Murray: A: F Foley (17) 37. B: J Groves (25) 40.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: W (Bill) Hudson (13) 24. Red: R Douglas (12) 19.

Our Partners