September 27, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 6 September 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Canowindra Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Wednesday, 6 September 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Gasper A Spencer 49. 2B Multi: I Malcolm L Malcolm 41. Team: P Swan S Eastman G Kirkby A Yang 116. A: T Summerson (12) 39. B: D Claasz (17) 42. C: G Burt (23) 40. D: J Wilson (27) 39.

AVALON: Women: Stroke/Medal of Medallists: D Price (39) 61.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: G Sturrock (13) 39. B: D Lewis (15) 38. C: I Hills (34) 42.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford 1 – B Lamh & Z Rahmat – 51 2 – R Afiouni & O Gebara – 47. Medley Stableford A – N Gaundar – 39 B – John Colefax – 39 C – Andy Tran – 39.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal: A: D Brown (19) 60. B: L Ransom (31) 56. C: M Kneller (33) 62. Scr: N Armstrong (17) 78.

BAYVIEW: Men: Stroke: Ambrose: S Crittenden B Murphy S Fisk M Ward 53.25. N Smith J Perkinson S Cole R Loewenthal 59 cb.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A Bolton (7) 43. A: T Welch (10) 35. B: P Stannard (17) 39 cb. C: G Braid (25) 40. Scr: T Bonham 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: R Thomas (20) S Long (10) 43 cb. 2B Scr: K Francis G Heffernan 38. A: R Levi (12) 35 cb. A Scr: M Henley 35 cb. B: A Ferns (18) 34 cb. B Scr: G Snowden 21 cb. C: B Hinley (21) 35 cb. C Scr: G Lee 18 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: G McDonald (16) D Gawthorpe (16) 44 cb. I Griffiths (10) 40.

BONNIE DOON: Stableford White: A: N Trillo (10) 38 cb. B: M Green (17) 40. C: B Locke (20) 43. Scr: A Yeung 70.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal: C Jol (31) 74.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: W Moser (13) K Ferry (9) 47. Div 2: G Tracey (20) C Bushby (18) 49. Scr: M Greksa M Nagy 39. A: M Greksa (9) 41. B: W Chong (16) 39. C: N Singh (20) 43. Hole in one: C Ainley at 16th.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: S Marsh S Goodall 44 cb. A: S Marsh (19) 39. B: M De Jong (45) 34 cb.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: R Vickery (23) T Charlton (24) 52. 4B Scr: D Nichols (Coffs Harbour) K Johannesen 39 cb. A: G Bedford (10) 41. B: A Malecki (17) 39 cb. C: T Charlton (24) 44.

CARNARVON: Women: Par: 2B: S Lee (23) J Won (30) 7 up cb. Div 1: J KIm (13) 2 up. Div 2: C Tucker (19) 1 up. Div 3: L Kim (30) 1 up cb.

CASTLE HILL: Medley: 2B Agg: J Chen (7) R Tang (11) 80. Stableford: A: R Tang (11) 47. B: S Guthrie (15) 41 cb. C: G Weber (20) 43. PM 2B Agg: R Pedersen (7) J Barbara (17) 78. PM: A: P Papaluca (9) 38 cb. B: J Barbara 45. C: B Grime (26) 41. 2B Agg Scr: S Lee A Kim 65.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: J Tom (20) 2 up. B: P Power (29) 1 down cb. C: B Truelsen (39) 3 up.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B Agg: A Lorusso (16) B Lorusso (28) 76. White: A: S Anderson (12) 40. B: R Hassarati (13) 37. C: G Ferguson (30) 40.

CROMER: Medley: Stableford: A: R Tilley (14) 40. B: M Burges (22) 38. C: A Davies (27) 37. Scr: C Fairchild (+3) 38.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: S Perkins (1) 75 cb. A Scr: S Perkins 76. B: J Greenberg (23) 73 cb. B Scr: R Feehan 92. C: J Vickers (28) 72 cb. C Scr: J Vickers 100. D: K Attwells (37) 73. D Scr: K Attwells 110. Gold: P Wigley (37) 40.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Angus P Pisani 51. Scr: L Dunks D Sheather 38. Div 1: C Choi 40. Div 2: R Cruise 42. Div 3: D Angus 39. Scr: D Sheather 35.

EASTLAKE: Medley: Stableford: 2B: W Lo (9) S Pak Poy (15) 46. Div 1: J Ong (11) 40. Div 2: A Mitchell (19) 39. Scr: G Campbell (7) 31.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: G McNamee (11) 42. B: M Smith (18) 45. C: D Turner (20) 43. D: D Dowler (27) 38. Scr: K Anthony 39.

FINLEY: Men: Stableford: M Piggin 38. Women: Stroke: Medal Sep: H Wastle (19) 73. Scr: S Pyle 90.

FOX HILLS: Women: Stableford: R Jung (38) 39. A Lee (41) 37. G Pont (31) 35. Hole in one: J Clark at 15th.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Sep: Black: Div 1: R Gresty (18) 67. Div 1 Scr: J Marshall 85 cb. Div 2: R McWilliams (22) 69. Div 2 Scr: G Kirby 94. Stableford: Div 1: A Neumann (13) 35. Div 2: I McNair (24) 39.

GORDON: Men: Stableford: N Mayo (18) 38 cb.

GOSFORD: Medley: Black: Stroke: A: K Thacker (7) 75. B: P Miller (13) 80. C: J Haines (20) 90. A: W Ballard (11) -6. B: J Cunningham (15) -4 cb. C: M Smith (27) -7.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Sep: A: D Bodel (17) 74. B: A Gilmore (31) 73. Gold: A Craig (25) 69.

HOWLONG: Women: Stroke Yellow: Medal: B Pilfoot (29) 72. Stableford 9-hole: F Young (29) 20.

KAREELA: Men: Stableford: A: J Devlin (8) 42. A Scr: C Holland (7) 31. B: S Evans (13) 39. B Scr: R Wyse (13) 24. C: F Hay (30) 37 cb. C Scr: W Foster (21) 17.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: K Dae-in (15) D Keck (25) 47. A: G Millar (8) 39. B: B Crowe (15) 39. C: D Bailey (20) 38. Scr: M Gannon 37. Veteran: G Millar (8) 39 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: S Chapman (27) 40.

LANE COVE: Men: Stableford White: P Kelly (9) 33. D Cameron (28) 32.

LEONAY: Women: Stroke White: Div 1: J Linfoot (26) 68. Div 2: S Kistensamy (45) 67. Medal of Medallists: T Whiteside (27) 70 cb.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: L Kim (37) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: M Maras A Papandrea 78. A: T Cruickshank (3) 40. B: A Papandrea (14) 45. C: J Taylor (33) 46. Scr: T Cruickshank 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: C Kowik (17) 41. P Van Wegen (4) 38. A Palmer (17) 37. D Adam (4) 35. B: K Priestly (19) 41. P Grasinger (32) 41. B Ball (21) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: G Brisley (32) S Overton (21) 52. G Brisley (32) 43.

MANLY: Men: Stableford: 2B Agg: M McKinlay (4) D Ross (9) 75. A: M McKinlay (4) 40. B: I Spittal (15) 44. C: P Appelton (34) 34 cb. Scr: M McKinlay 36. Medley: PM: 2B Agg: J Mater (25) S Cleary (21) 71 cb. A: D Brown (6) 37 cb. B: P Tucker (36) 36. C: S Cleary (21) 40. Scr: C Connolly 31 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: A: T Rogers (6) 43. B: R McDonald (15) 43. C: R Harris (25) 41. Scr: T Rodgers (6) 37.

MONASH: Men: Stableford: Split Six: Div 1: C Sulway (6) K Hunt (14) 69. Div 2: K Dear (22) R Knight (17) 65. Scr: C Hunt (1) C Abbott (0) 42. A: C Hunt (1) 39. B: C Holmes (15) 38. C: W Plunkett (26) 36.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Lee (10) 39. B: J Hart (16) 36. C: S Meltz (30) 40. Veteran Men: P Reakes (30) 38.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: O Babula (7) 42. B Grade: O Saunders (17) 42. C Grade: R Spencer (20) 42. D Grade: R Johnson ( 33) 43.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B: R Cook I Gilmour 48. A: M Jones (11) 37 cb. B: I Kim (18) 41. C: I Stuart (31) 41. Scr: N Miller (3) 34.

NELSON BAY: Men: Stableford: Christmas Bush: A: G Eaton (14) 38 cb. S Conrades (15) 38 cb. B: J Fitzgerald (21) 41 cb. D Schmarr (23) 41. C: R Mitchell (32) 39. C Dunn (25) 37. Brushbox: A: C Fallan (3) 40. S O’Malley (0) 37. B: R McLean (17) 38 cb. B Justice (23) 38. C: S Garrett (24) 39. R Gabb (32) 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford 2B: White: A: A Jenkins (25) S Kim (16) 47. Scr: R Green (8) R Wilson (5) 39. Hcp: A: B Storer (9) 41. B: C Fisher (17) 39. C: M Righton (24) 41.

NOWRA: Men: Stableford: A: B Dixon (14) 41. B: J Austin (33) 38 cb.

NSW: Men: Stableford: 2B: A Palmer (13) G Lovett (22) 47. 2B Scr: Z Mullins L Naumovski 37. A: D McMicking (9) 36. B: P Opie (16) 44. C: B Winning (33) 42. Gold: E Ellis (23) 34.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: C Lumb J Wehbe 49 cb. A: J Karam (6) 46. B: J Farrar (15) 41. C: J Swan (34) 38. Scr: C Kim (1) 33 cb.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B Multi: D Newman (31) P Cook (26) 97. A: S Kennedy (3) 38 cb. B: R Hutt (16) 38. C: D Newman (31) 43. Scr: G Naylor 36.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: D Watkins (17) D Stoakes (14) 48 cb. 2B Scr: S Williams (Springwood) M Urquart-eastwood (Glenmore) 37. Hcp: A: S Bennett (12) 38 cb. B: D Mckay (13) 38 cb. C: H Chambers (23) 39 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: G Kentwell (13) M King (18) 49. Scr: M Chue M Breytenbach 39. G Laws (18) 40 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: I Kelson (20) 59. Div 2: J Van spanje (25) 61. Div 3: A Moore (29) 59. Div 4: H Fu (35) 52.

RICH RIVER: Women: Stableford West: Green: A: Y Smith (Clarice Cheatley Brooch) (18) 36. B: D Watson (23) 37. C: L McKinlay (30) 40.

STRATHFIELD: Medley: Par: 2B: J Kwak (12) J Lee (21) 11 up. A: J Kwak (12) 8 up. B: J Kang (15) 3 up. C: D Jeong (28) 3 up.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B: White: A Banks (14) J Cross (23) 47.

THE COAST: Stableford: 2B: S Gaynor (14) D Lester (11) 51. A: R Kesur (7) 43. B: V Kendall (27) 41. Scr: B Higgins (0) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: I Dickings (18) M Jumikis (10) 45 cb. Scr: P Lonard L Waller 38. J Mackenzie (6) 43. Scr: D Kinney 36. C Karpin (14) 38 cb. 9-hole: J Gilles (15) 14.

TOCUMWAL: Men: Stableford Black: Div 1: H Jankov (14) 38. Div 2: D Dollard (16) 37. Div 3: J Power (29) 40. Green: L Redfern (26) 31.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: R Eggleton (16) M Mayne (12) 77. 2B Agg Scr: R Oliver N Miller 68. A: P Compton (11) 39 cb. B: I Steel (15) 42. C: P Donoghue (24) 39 cb. D: M Caswell (33) 42. Hole in one: A Ferguson 13th hole.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: Split Six: J Julian (36) J Julian (21) 71. Scr: J Tolomeo P Borg 41 cb. A: N Abdul (+1) 40. B: J Martlew (15) 39. C: J Julian (21) 39. Scr: M Pearce 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: B Whitfield (20) B Ku (8) 50. 2B Scr: B Burge A Saville 38. A: L Naude (12) 41. A Scr: J Chung 31. B: A Iwato (15) 42. B Scr: A Iwato 28. C: B Whitefield (20) 41 cb. C Scr: A Borg 22.

WALLACIA: Women: Stroke Yellow: K Klein (41) 65.

WARRINGAH: Medley: Stableford Irish Team: White: M Roberts A Peacock K Triffitt I Redfern 90. A: I Gallacher (5) 39. B: J Donnell (14) 37. C: A Peacock (19) 38. D: A Tomich (28) 35.

WINDSOR: Medley: Stableford: Team: G Evans D Graves N Koorey T Brooks 51 cb. A: D Farrugia (4) 40. B: T Rogers (15) 38. C: B Bushell (30) 40 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: G Vale (18) L Spencer (19) 81. A: B Lukins (13) 40. B: B Laird (19) 41. Scr: P McColl 33.

WYONG: Men: Stableford: 2B: C Gilroy G Richardson 47. A: R Strange (11) 38. B: R King (13) 39. C: C Gilroy (27) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: J Daniels (11) 35. B: R Davis (28) 36. C: A Johnson (36) 42.

Our Partners