September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 2 September 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Penrith Golf Course

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 2 September 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stroke Ambrose: White: J Caccamo (7.75) J Eason B Murphy M Kelly 50.25.

ASQUITH: Medley: Stroke: Medal Sep: A: R Stevenson (7) 66. A Scr: B McGiffin 72. B: J Yang (17) 67. B Scr: N Gilbert 83 cb. C: J Payne (20) 65. C Scr: T Horner 89 cb.

AVALON: Women: Stroke: Div 1: S Williams (32) 66. Div 2: J Biggs (46) 69. Medal of Medallists: S Williams (32) 66.

AVONDALE: Men: Stroke: A: L Abbott (10) 68. B: M Taylor (17) 66. C: J Gray (21) 66. A Scr: K Druce 71.

BANKSTOWN: Medley Monthly Medal Stroke: A Grade: S Underwood (-1) -3. B Grade: D Daskal (13) +10 cb. C Grade: R Porter (24), +16. Medley Monthly Medal Nett: A Grade: V Cantore (9) -5. B Grade: S Coughtrey (17) -7. C Grade: R Porter (24) -8.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: Medal Sep: A: M Ironside (12) 58. B: A Santosa (16) 60. C: E Kalfadpoulos (26) 49. A Scr: M De montfort 67. B Scr: G Scheetz 77. C Scr: J Pepping 76. Women: Stableford: M Rynehart (32) 36.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Sep: A: H Thomas (19) 65. B: C Fozzard (26) 62. A Scr: M Camilleri (13) 81. Men: A: R Viola (4) 59. A Scr: R Viola (4) 63. B: R McConnell (18) 57. B Scr: T Moloney (14) 72. C: I Thorogood (25) 57. C Scr: A Eaton (21) 81.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Sep: Black: A: A Carter (4) 67. B: S Edmonds (19) 64. C: S El Shammaa (29) 68. B Dwyer (24) 68. M Coy (23) 68 to playoff. Scr: A Scr: A Carter 71. B Scr: A Gaebel 82. C Scr: D Whitmore 89. Stableford: R Player (26) 34. Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: L White (16) 77. Div 2: B Alfonso (26) 77. Div 3: G Smith (36) 78 cb.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Sep: A: R Moses (10) 64. A Scr: S Palonis 73. B: P Booth (18) 68. B Scr: G Ferguson 82. C: B McDonald (22) B Christie (30) 70 to playoff. C Scr: F Dinuzzo 92 cb. Women: Qlfrs: C McDonald (19) 75.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: T Le Breton (10) 38. B: M Olsen (15) 37 cb. C: H Vu (23) 44. A Scr: J Dodds 30. B Scr: H Hassapis 22 cb. C Scr: C Arratia Lopez 17 cb. 4B: G Heffernan (2) G Mitchell (20) 46.

BLACKHEATH: Women: Stroke: J Crichton (5) 67. Medal Sep: M Rowe (28) 72 cb. Men: Cup: C Miller (18) 66 cb. Medal: A: W Oldfield (5) 66. B: C Miller (18) 66. G Hull (19) 66. Stableford: J Ballard (7) 39.

BONDI: Men: Stableford: A: O Pedersen (9) 37. B: D Callen (17) 35. C: M Kearney (24) 42. 2B: M Kearney A Barker 50. M Kearney (24) D Doyle 49 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: D Chin (10) 20 cb. L Regos (21) 36. Stroke Black: A Scr: J Colquhoun (0) 35. A: J Colquhoun (8) 64. B: L Baylie (15) 64. C: T Maw (21) 69.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Watson (9) 44. A McGuiness (14) 40. O Young (3) 39. B Bienefelt (8) 38. Aggregate: A Watson & J Pountney 77. Gross: O Young 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: B Naylor (11) 66. A Scr: B Naylor 77. B: P Azzopardi (18) 70. B Scr: D Johnstone 86. C: R Saare (25) 65. C Scr: A Phimmachanh 89.

CABRAMATTA: Men: Stroke: A: L Markovski (8) 68 cb. K Cummings (6) 68. A Scr: J Sae Park 79. B: H Ou (11) 66. V Narayan (13) 68. B Scr: A Baeza 79. C: M Bogovic (18) 65. S Myring (17) 70. C Scr: B Phanthavong 88. D: J McGarr (21) 64. A Tablanta (26) 65. D Scr: A Abellar 91.

CAMDEN: Women: Stableford: A: K Hunt (7) 37. A Scr: K Hunt 30. B: P Morrison (24) 38. B Scr: S Goodall 15. C: S Purnell (41) 35. C Scr: L Bullock 9. Men: A: L Mc Laren (1) 39. A Scr: L Hudson 35. B: L Hinley (16) 38. B Scr: J Masters 23. C: J Weaver (34) 40. C Scr: T Gough 17 cb. 2B Agg: J Weaver (34) N Lindsay (19) 76. 2B Agg Scr: L Mc Laren J Howe 71.

CASTLE HILL: Men: Stableford Ambrose: White: A Gratland L Gratland 60.75. J Power D Solomons 62.75.

CASTLECOVE: Men: Stroke: Medal Sep: A: H Robb (-1) 63. A Scr: H Robb (-1) 62. B: J Diggins (11) 67. C: D Sutanto (24) 61. Women: J McLean (36) 69.

CROMER: Medley: Stroke Medal Sep: Black: A: J Hamill (13) 80. A Scr: P Brimmer (1) 73. B: S Bretnall (21) 88. C: T Worner (26) 92.

CRONULLA: Medley: Stroke Black: A: M Hargreaves (7) 66. B: A Graf (14) 65. C: R Greentree (24) 64. Scr: A Scr: M Hargreaves (7) 73. B Scr: A Graf (14) 79. C Scr: R Greentree (24) 88.

DUNHEVED: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: P Fairbrother (6.5) R Courts 61.5. Div 1 Scr: M South M Hicks 68. Div 2: C Ferguson (10) J Carbone 62. Div 2 Scr: C Williams D Williams 64.

EASTLAKE: Medley: Stroke Medal Sep: Black: A: J Tanner (9) 71 cb. B: B Giannopoulos (16) 71 cb. C: R Faludi (23) 75 cb. A Scr: H Holohan (3) 78.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: C Pearson (10) 42. B: D Brocklehurst (22) 40. C: J Hamilton (27) 39. 4B: C Donohoe M Donohoe 47.

EVERGLADES: Medley: Par: A Scr: T Tully (6) 3 down. A: D Burton (7) 3 up cb. B: P Wilkinson (13) 4 up cb. C: B Nicholas (21) 3 up cb. D: D Wadey (32) 8 up. 2B: D Wadey (32) W McGuire (36) 11 up.

FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: D Cordell J Delmenico 47. Jnr: S Hurlston H Daniel 47.

FOX HILLS: Men: Stroke: Medal: A: P Robertson (3) 65. A Scr: J Bingham 67. B: R Watt (18) 65 cb. B Scr: C Fotheringham 81. C: D Douwes (20) 64. C Scr: M Kandel 86.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke Medal Sep: Black: A: C Spears (12) 70 cb. A Scr: B Rix cb. B: P Goulbourn (18) 69. B Scr: F Moana 85. C: J Sullivan (22) 69. C Scr: P Reinke 90. Stableford: R Wakeham (36) 33.

GLENMORE: Men: Stroke: Cup: S Nelson (Lynwood) 75. S Hunt (Glenmore) 76. D Bishop (Glenmore) 77 cb. C Sutanto (Fox Hills) (8) 71 cb. G Oxford (Glenmore) (7) 74 cb. Medley: Medal: A: S Hunt (4) 72 cb. B: G Davies (19) 73 cb. C: D Smith (31) 65.

GORDON: Men: Stableford: Medal Sep: A: S Austin (10) 64. B: M Torning (14) S Van der Linde (19) 59. C: W Goodsir (28) A Wong (25) 66.

GOSFORD: Medley: Stroke Black: A: G Preston (11) 67. B: M Upton (16) 71. C: D Winslade (20) 70. A Scr: D Rogers (9) 78. B Scr: M Upton (16) 87. C Scr: D Winslade (20) 90.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal: M Miller (27) 68. Men: A: B Peters (12) 68. Medal: B: J Green (20) 67. Medal Sep: C: P O’Brien (25) 70.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Sep: A: D Buchanan (10) 68. A Scr: M Cox 75. B: P White (16) 68. B Scr: M Abel 83. C: B Sutton (21) 68. C Scr: J Trenear 87. Women: Div 1: J Zeitoun (32) 71. Div 1 Scr: F Zajakovski 95.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Sep: A: C Holland (8) 60. B: G Reilly (14) 63. C: V Nedanovski (22) 65.

KILLARA: Men: Stableford White: A: D Mann (11) 40 cb. B: M Glen (14) 40. C: T Tobin (20) 39. 4B: M Loomes (8) T Percival (19) 47 cb. C Bressad B McNamara 37. Women: Green: P Davies (10) 29.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Sep: A: G Hooper (8) 64. A Scr: A Honesett 71 cb. B: P Tumata (15) 62 cb. C: C Jones (20) 65.

LAKESIDE: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Hawker (11) 70. A Scr: R Vella (2) 75. B: M Coves (18) 70. B Scr: C Pilgram (13) 86 cb. C: L Russo (28) 68. C Scr: R Ewing (19) 93.

LANE COVE: Mxd: Stroke Medal Aug: White: M McMahon (19) 57. D McMahon (5) 60.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal: A Scr: A Wright 71. A: T Chambers (11) 66. B Scr: K Gordon 77. B: M Pennefather (17) 64. C Scr: J Foti 83. C: J Foti (20) 63. D Scr: J Lyons 87. D: P Savage (31) 63.

LIVERPOOL: Men: Stableford: Ambrose: G Zoabi E Alberici A Saroufim N Saroufim 51.375.

LONG REEF: Mxd: Stroke: Ambrose: S Haley (5.25) G Gruzman 60.75.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Sep: Div 1: P Butler (11) 67. Div 2: C Sharpe (23) 61.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: D Cremin T Phillips (Surfers Paradise) K Paradine A Drury (Beverley Park) (5.38) 45.62. Scr: J Dunn T Shaw S Oitmaa B MacDonald 50.

MASSEY PARK: Men: Stroke: A: K Tierney (12) 62. A Scr: M Wong (2) 66. B: S Colussi (19) 64. B Scr: G Fuller (25) 82. C: R Millane (29) 62. C Scr: M Maston (20) 88.

MONA VALE: Men: Stroke MM: Black: A: H Mashman (11) 65. B: J Dyball (20) 64. C: J Agostino (28) 67 cb. Scr: H Mashman 76 cb. Stableford: T Gilligan (20) 34. 2B: G Cummings (25) J Scott (35) 49.

MONASH: Men: Stroke: Medal Sep: A: D Washington (10) 71 cb. B: B McCabe (17) 70. C: B Cleland (23) 70. A Scr: J Mackay (+2) 70. Stableford Hcp: White: D Vilensky (29) 35.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Sep: A: D Cassie (9) 68 cb. B: A Sroufe (17) 67. Stroke White: C: J Hurwitz (18) 64. Stroke: Scr: Y Imamura (1) 72. K Moan (12) 83 cb. Stroke White: T Assawadakorn (17) 87. Women: Stroke: Medal Sep: B: Y Mon (23) 71. C: K Armstrong (29) 71. Scr: L Quilliam (3) 77.

MOSS VALE: Women’s Stroke Overall: M Butcher (32) 76 cb. Men’s Monthly Medal A Grade: A Adams (11) 67. B Grade: K Koutalistras (17) 68. C Grade: S Hancock (26) 66. Ross Bull Memorial Trophy: S Hancock (26) 66. Gross =: A Grade: I Battersby (3) 75. B Grade: M Wallace (14) 84. C Grade: S Hancock (26) 92.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: P Fawcus (8) 62. B: J Lee (18) 63. C: D Jeon (22) 65. A Scr: J Vidler (2) 69. B Scr: M Curnow (13) 78. C Scr: D Jeon (22) 87.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily,: A: L Lawson (2) 38. B Rostron (14) 37 cb. B: J Fitzgerald (23) 42. B Hammond (22) 39. C: P Sinclair (26) 36 cb. T Poole (28) 36. Women: Christmas Bush: L Drake (23) 36. B Frost (19) 32. Men: A: R Wright (11) 40. C Tognon (15) 36 cb. B: M Smith (20) 40. A Bailey (17) 37 cb. C: K Williams (26) 41. D Stewart (28) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: P Selberg (7) 39 cb. B: P Kozub (13) 37 cb. C: D Walsh (32) 41. A Scr: J Renshaw 36. Women: Stableford: J Cooper (15) 41. Medley: 2B: K Skelton A Greenwood 47 cb.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: S Wallace (13) 63. A Scr: M Johnston(Shoalhaven Heads ) 71. B: K Priestley (19) 65. B Scr: T Downes 77. C: J Austin (33) 67. C Scr: M Robson 91.

NSW: Stroke: Medal Aug: D Spilstead (13) 71. Stroke Medal Sep: White: L Kenny (25) 67. Stroke: Scr: P Frankland 74. C Allen (13) 80. Stableford Gold: E Ellis (23) 30 cb.

OATLANDS: Stableford: A: C Kim (1) 41. B: D Garland (18) 43. C: M Sarac (24) 40 cb. D: C Russell (33) 46. A Scr: Y Park 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: M Sundquist (11) 40. A Scr: D Bailey 34. B: M Golding (13) 41. C: G Martin (35) 39 cb.

PENRITH: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Brazier (11) 65. A Scr: J Gadd 72. B: G Brazier (16) 61. B Scr: A Crocker 81 cb. C: M Outzen (20) 65. C Scr: P Turvey 92.

PYMBLE: Par: A: R Eaton (7) 6 up. B: S Smith (15) 6 up cb. C: M Thew (23) 4 up. A Scr: S Langham sq. Women: K Fischer (13) 2 down.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Sep: A: B Mackey (12) 58. A Scr: S Todd 62. B: W Dayment (13) 56. B Scr: W Dayment 69. C: B Hutchings (19) 59. C Scr: B Hutchings 78. Jnr: C Farrington (16) 58.

RICH RIVER: Men: Stableford Black: A: R Priddle (7) 40 cb. B: M Bell (14) 40 cb. C: L Drill (20) 46. Women: West: Green: J Kirkman (20) 36.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: R Taylor (27) 40. White: P Harris (33) 37. Women: Stableford: K Breden (32) 33. Stroke: D McAleer (12) 71. Men: Medal Sep: A: L Cheung (4) 66. B: J Miller (16) 65. C: T Campbell (27) 62. Scr: C Roles (3) 70.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: Y Oh (11) 39. A Scr: S Park 30. B: B Beattie (18) 40. C: B Bae (23) 38. D: P Kilby (34) 38. 2B: Div 1: S Cleave (17) R Saghabi (7) 45. Div 2: K Mizens (32) A Alexander (24) 49.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Sep: A: B Gilzean (7) 60. B: J Livingstone (15) 56.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: C Rigby (6) 39 cb. B: J Raveneau (16) 41. C: F Borg (29) 45. Women: J Arkins (12) 37. Men: 2B: J Klipp F Borg 50. Medley: B Hutton S Hutton 47.

ST MICHAELS: Men: Stroke: A: B McGhee (7) 67. Scr: M Hammond 71. Stroke White: B: K Knackstedt (12) 70. B Murphy (12) 70. C: L Nicolaou (24) 67. Stableford Gold: Gold: J Keane (23) 36. Women: Stableford: M Heller (17) 32.

STRATHFIELD: Medley: Hole in one: C Whitnall M Ronchetti Stableford: Medal Sep: A: P Lee (4) 68. B: B Ellis (18) 65. C: S Kim (28) 69. A Scr: P Lee (4) 74. E Lee (42) 37.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: M Jackson (18 Stonecutters Ridge) 69. M Hardie (11) 70. B: T Bodycote (26) 66. H McLeod (25) 68. Women: J Bennett (17) 73 cb. V McGrath (33) 70.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Medal Sep: Black: A: C Woo (16) 68. B: C Ferguson (19) 67. C: S Stevens (22) 69.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: A: R Balcomb (5) 8. B: P Oneile (18) 5 cb. C: S Haritos (34) 11. A Scr: R Balcomb (5) 1.

THE COAST: Women: Stroke: Matchplay: S Choy (27) bt S Garlick (36) 4-2. Stableford: L Williams (19) 37 cb. Men: Stroke: Medal Sep: A: P McFayden (11) 68. B: R Simpson (14) 64. C: J Maling (24) 66. A Scr: P Bonomy (5) 76.

THE LAKES: Medley: Stableford: L Henry (15) 39. A Scr: M Buckingham 75. B Reichman (5) 39. A Scr: O Zerbst 75. 9-hole: F Cottrell (15) 17.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: G Shaw (8) 66. B: S Brown (16) 67. C: W Van Vuuren (26) 71 cb. Scr: A: J Brooks 80 cb. B: M Hammond 82. C: L Shaw 94.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: M Cooper (3) 44. Div 2: S Gledhill (16) 37 cb. Div 3: R Hehir (27) 40. Women: Div 1: G Tyers (22) 39. Div 2: G Ladner (33) 35 cb. Medley: Stableford Gold: C Ramsay (22) 28.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: M Minns (24) C Owen (8) 49. 4B Scr: J Crosby R Vesperman 37. A: B Newlands (8) 38 cb. B: W Dafter (15) 44. C: B McMullan (19) 40. Women: A Aitken (27) 41.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: B Rivett (14) L Yates (16) 48. 2B Scr: P Turner S Woodcroft 38 cb. Men: Stableford Gold: A: S Woodcroft (7) 40. B: C Park (14) 40. C: R Thomson (33) 40. A Scr: J Tolomeo 37. Women: Green: S Han (14) 34.

WAKEHURST: Women: Stroke: J Reid (14) 70. Men: Medal: A: M Henaghan (9) -3. A Scr: M Henaghan 76. B: R Glenn (17) -3. B Scr: B Howard 81. C: G Topping (23) -5. C Scr: G Topping 88. Stableford: J Fricker (10) 41. Hole in one: M Levene at 5th. S Kim at 4th.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Aug: A: C Holmes (-3) 70. A Scr: R Walker 74. B: M Holmes (18) 63. B Scr: J Mansfield 80. C: G Koteff L Calvert P Piccoli B Treak 72 to playoff. C Scr: R Lawson 89. Medal Jul: B Treak (21) 72. Women: Stableford: C Hoppe (38) 34.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Medal Sep: A: T Reeves (4) 68. B: R Preston (16) 68 cb. C: H Matheson (21) 67. D: A Fara (24) 71 cb. Scr: T Reeves (4) 34. Gold Medal: S Springall (3) 71 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: G Minford (12) 37. B: K Kim (18) 38 cb. C: R Perri (28) 39. A Scr: M Watson. B Scr: M Lee. C Scr: F Toala.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Sep: A: A Keniry (8) 67. B: P Bacci (15) 67. C: I Stewart (23) 65. A Scr: M Williams (2) 74.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Medal of Medallists: Black: C Bennett (9) 64. A Tam (19) 70 cb. Stroke: Medal Sep: A: G O’Grady (11) 62. A Scr: J Hallinan 68. B: T Nott (15) T Smith (14) 66. B Scr: T Smith 80. C: R Brownlow (23) 65. C Scr: P King 88. Medal Aug: C: A Tam (20) 69. Hole in one: G O’Grady at 4th.

WYONG: Men: Stroke: A: G Williams (6) 66. B: B Kennedy (16) 67. C: A Collins (29) 59.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Medal Sep: Lake: A/Medal: N Hawke (10) 71. B: I Cooper (17) 72. Murray: A: C Page (+1) 72 cb. B: R Partridge (24) 71. Women: Stableford: A: W Hennessy (17) 37 cb. B: J Spnneman (34) 36.

Our Partners