NSW/ACT Club Results – 30 August 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Wednesday, 30 August 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: S Patfield (22) G Thomas (24) 51. Medley: 2B Scr: B Mccgiffen (3) D Morgan (3) 38. Men: A: M Lenz (4) 38. B: G Frazer (18) 42. C: S Patfield (22) 41. D: G Shortis (30) 37. 4B Agg: M Tey B White A Janiszewski G Fraser 113.

AVALON: Women: Stableford: 2B: S Williams (32) J Pike (27) 43.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: I Macdonald (37) G Ryan (16) 47. D Wilcher (31) 38.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford N Delaney & M Crowe 48 cb. S Yoo & M Rosenfed 48. Medley Stableford A: P Henry (3) 41. H Colburn (10) 40. B: M Crowe (15) 41 C/B. S Yoo (16) 41. C: R Hoagland (23) 44. D Yaniuk (25) 41.

BARHAM: Women: Stroke Ambrose: Yellow: C Letheby M Power (7) 70.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: K Gatwood (26) 41.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Multi: N Gregory (12) I McDonald (17) 81. A: M Edmondson (10) 40. B: R Wilmott (19) 39. C: S Menzies (30) 39. Scr: R Loewenthal 35.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: J Brockel (33) C Harris (24) 48. C Harris (The Ridge 24) 44 cb. A: B Turner (4) 40. B: P Morrison (16) 42. C: P Eldridge (21) 44. Scr: D Makovec 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Snowden (13) S Flood (22) 50. 2B Scr: G Heffernan S Terkalas 38. A: A Flood (9) 38 cb. A Scr: S Lorregia 33. B: A Watt-Smith (13) 40. B Scr: N Vlahos 25. C: N Seaman (23) 45. C Scr: P Bambridge 20.

BONDI: Men: Stableford: Hcp: V Dos Santos (19) 38.

BONNIE DOON: Men: Stableford White: Scr: A Yeung (0) 35 cb. A: M Sanders (7) 42. B: M Gayst (15) 38. C: M Lissing (23) 38.

BONVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: R Williams (+2) H Winchester (12) 61.5.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par: C Hobbs (41) 4 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: T Hunt (7) M Greksa (9) 46. Div 2: J Tuovinen (31) W Brooking (27) 49. 2B Scr: J Sae Park N Ung 35. A: N Ung (7) 38. B: C Busby (18) 40 cb. C: W Brooking (27) 45.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke: Ambrose: B Balakrishnan D Patterson W George K Francke 52.75. W Foley A Smith 62 cb. M Bonham P Higgins 62.

CARNARVON: Women: Stroke: Ambrose: H Lee C Kim V Kim E Kim (8.375) 58.625.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: K Fisher (25) J Sheedy (31) 45 cb.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: N Gardner C Aldren 72. A: N Gardner (14) 39. B: S White (21) 38. C: G Humphreys (27) 38.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: L Quilliam (3) 73. A Scr: L Quilliam 76. B: S Geraghty (23) 69. B Scr: D Elrick 90. C: K Smit (33) 71. C Scr: L Quattromani 104 cb. D: A Gemmell (35) 68. D Scr: A Gemmell 103. Stableford Gold: L Timmins (36) 38.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: A: P Jack G Briggs 51. 2B Scr: R Ranney R Wood 39. Div 1: S Golden 41. Div 2: R Cruise 39. Div 3: G Briggs 44. D Scr: D Sheather 36. Holes in one: P Hilton at 3rd, W Bae at 16th.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Split Six: J Gale (19) R Saliba (17) 65. A: T Fisher (4) 39. B: P Commins (14) 44. C: B Saville (21) 39.

ELANORA: Women: Stableford: A: B Fawcett (19) 34. B: L Cohen (27) 41. C: A Tobias (33) 38. D: S Beachley (40) 30. Scr: B Chalmers (15) 20.

EVERGLADES: Men: Stableford 2B: Black: L Verrell (20) G Ryan (18) 49 cb. A Scr: S Bennett (+2) 35. A: D Urton (7) 38. B: G Ryan (18) 41. C: J Mcgrath (20) 40. D: I Lindsay (27) 42.

FINLEY: Women: Stroke: J Dean (19) 71. Men: Stableford White: I Armer 38.

FOX HILLS: Women: Stroke American Foursome: Gold: S Donovan (23) A Buckley (23) 72.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Split Six: A: P Horinek (17) W Farrer (15) 68. Div 1: R Gresty (16) 36 cb. Div 2: B Sinai (21) 38.

GOSFORD: Medley: Stableford 4B: White: R Casey J Allen K Bourne C Cruickshanks 89. A: A Keith (11) 37. B: J Allen (17) 41. C: D Bush (27) 43.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: D Bodel (16) 34 cb. Div 2: E Sharman (36) 39. Gold: H McAleer (25) 34 cb.

HOWLONG: Women: Stableford 4B: Yellow: F Hunt B Outen 44.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: J Gooch G Sharpe 85. A: A Beazley (7) 38 cb. A Scr: P Morgan (7) 31. B: P Kyriazis (18) 40. B Scr: D Mandler (15) 28. C: A Player (23) 43. C Scr: C Farrugia (21) 19.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: P Grimble (13) 43. B Grade: M Sato (18) 43. C Grade: G Tilsley (20) 41 cb. 2BBB: H Pike 15 M Glen (15) 52. 2BBB Scratch: P Fairweather R Lyndsay 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Cester (20) N Snashall (28) 45 cb. A: C McHatton (8) 39 cb. Scr: D Gannon 35. B: B Davis (13) 39. C: P Cester (20) 41. Veteran: P Cester (20) 41.

KOOINDAH WATERS: Women: Par: A Khamphet (24) 1 up.

LANE COVE: Mxd: Stableford White: P Hofman (15) 40. P Johnson (14) 39.

LEONAY: Women: Stroke: Ambrose: A: T Gulli T Towell M Haworth J Sutcliffe (10.5) 58.5 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: Team: T Campbell T Gee B Cronin S Buchan 87. A: M Mcknee (12) 37. Scr: M Hunter 36. B: C Darby (16) 38. C: S Gaunder (21) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Multi: Black: B Rouse (15) A Prakash (15) 78. A: K Baines (8) 42. A Scr: G Cruickshank (4) 37. B: T Talese (14) 40. C: A Chegwyn (20) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: M Doyle (22) C Reeves (32) 70 cb. S Overton (23) 45.

MANLY: Men: Stableford: 2B Multi: R Cockerill (21) R Ford (17) 84. A: D Saunders (2) 41. B: O Smith (18) 43. C: R Cockerill (21) 42. Scr: C Connolly 37.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Kane (5) 42. B: L Farrawell (17) 41. C: R Harris (27) 44. Scr: J Kane (5) 37.

MONASH: Men: Stableford: A: J De Rooy (4) 39. B: A Harris (14) 41. C: A Cairncross (22) 42.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Cassie (8) 36 cb. B: B Brosens (14) 39. C: D Corbett (22) 43. Veteran Men: R Payten (30) 39. Women: Stableford: G Nasanjargal (18) 36.

MOSS VALE: Medley 4BBB Winners: M Wallace (14) L Russell (9) 50. R/U: P McLean (10) R Spencer (20) 46.

MUIRFIELD: Medley: Stableford 4B: White: B Ashton (23) G Pennicuik (18) 50. A: G Willard (5) 39. B: G Gray (18) 45. C: K Lee (21) 44.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: V Komadino (14) 38 cb. R Wright (10) 38. B: R Deimar (20) 38. J Fitzgerald (22) 36. C: L Goodwin (32) 44. J P O’Shea (26) 36. A: S Spillane (15) 37. S Brown (13) 35 cb. B: D Herbert (23) 40. S Conrades (16) 39. C: K Wilson (24) 37 cb. K Sanders (27) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A: S Skala (14) T Smith (16) 47. 2B Scr: L Hogan (11) G Goodhue (8) 36. A: G Rogerson (8) 36. B: M Ward (15) 42. C: G Hearne (25) 37.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: C Reeve (21) . D Green (29) 48. A: C Stubbs (14) 41. B: B Norwood (22) 42.

NSW: Men: Stableford: 2B Agg: D McMicking (11) I Crichton (11) 76. 2B Agg Scr: Z Mullins L Naumovski 58. A: D McMicking (11) 43. B: E Coudounaris (18) 39. C: H Munitz (19) 45. Gold: B Cox (32) 32.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: M Stannard (12) 39. B: D Ledwidge (16) 41. C: J Sarkis (25) 44.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: G Robson (18) D Bullock (21) 47 cb. A: J Wells (12) 37. B: G Robson (18) 43. C: W Hodge (24) 40 cb. Scr: G Naylor 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: R Barcelon (34) Z Garvey (16) 52. 2B Scr: E Banguis A Barnes 39. P Sutherland (12) 38. S Archer (15) 38. G Smith (Richmond 25) 36.

PYMBLE: Mxd: Stroke: Ambrose: C Mcgill (-1) N Waddington (2) J Thunder-Coles (-1) S Figg (9) 51.875.

RANDWICK: Women: Stableford: Split Six: C Shean (28) E Eberl (33) L Rollings (35) V Daley (24) 90.

RICH RIVER: Women: Stroke Ambrose: East: Green: S Phelan T Callanan E Pollock R Pellegrino 58.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: B Ball (21) M Morris (17) 49. A: J Webber (10) 40. B: M White (19) 40. C: J Doyle (41) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Haynes (4) W Rowland (16) 71. Div 2: R Croyden (29) R Ronan (32) 76. A: S Bigg (11) 39. Scr: B Haynes 34. B: K Ko (15) 38. C: T Stafford (22) 40. D: P Edwards (27) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Barnsley (13) C Fallon (36) 48. A: H Liu (11) 39. B: S Yoo (18) 41. C: M Kim (21) 39.

TALLWOODS: Men: Stableford: M Summergreene (12) 42 cb. G Richardson (14) 42.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Wilson (32) R Fletcher (22) 77. A: D Meyer (14) 42. B: A Cork (25) 47. Scr: M Shearer 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: P Kofod (25) J Doratis (29) 48. 4B Scr: A Rodrigues A Marafioti 38. Medley 4B: D O’Dowd (16) C Lam (22) 46. 4B Scr: E Angelopoulos P Lonard 40. D Moore (17) 40 cb. K Chandler (17) 41. 9-hole: J Gilles (15) 20.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: M Chapman (14) 2 up. Div 2: D Henderson (16) 3 up. Div 3: E Brown (25) 3 up. Gold: P Lovelace (17) sq.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: G Isberg (22) N MacDonald (15) B Marr (18) R Witkamp (19) 95. A: M Dean (8) 41. B: P Kimmorley (17) 42. C: G Isberg (22) 39. D: G Plumb (25) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford Black: A: M Thompson (8) 38. Scr: J Tolomeo 26 cb. B: D Williamson (17) 36 cb. C: N Dong (23) 41.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Simpson (13) G Gregory (12) 47. A: P Bull (12) 40. A Scr: D Tapper 33. B: A Davies (13) 41. B Scr: A Davies 28. C: K Park (28) 41. C Scr: U Wiesner 19.

WALLACIA: Women: Stableford: V Witton (29) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: E Brown (16) S Martin (5) 73. A: S Martin (5) 38. B: B Poole (14) 37. C: P Benbow (20) 39. D: J Kelly (25) 37 cb. 9-hole: S Gilbert (24) 23.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: T Brooks G Evans 47. 2B Scr: Black: M Whitmore (6) D Robson 38. A: A Bennett (20) 44. B: N Ponnusamy (34) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: M Butler (28) B Shipway (17) 53.

WYONG: Men: Par: 2B: P Eves B Irvine 11 up. A: L Wales (7) 4 up. B: P Hetherington (17) 5 up cb. C: N Mcdougall (22) 3 up.

Our Partners