September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 26 August 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Narooma Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 26 August 2023.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Sep: S Kennedy (9) 73. Jnr: B Devine (31) 60. Men: A: E Debono (12) 70 cb. L Kilgannon (10) 70 cb. B: G Neal (15) 66. D Evans (17) 68. C: B Devine (31) 60. R Farrell (29) 61. A Scr: J Richards (0) 75 cb. B Scr: G Hoppitt (15) 84 cb. C Scr: S Mansell (22) 88 cb. Medley: Stableford White: S Dunn (19) 39. M Debono (45) 38.

ASQUITH: Men: Stroke: Ambrose: L Wong (17) J Payne (20) B Alan (18) M Hewitt (13) 52.5.

AVALON: Women: Par: P Burnett (39) 1 up. J Pike (28) sq cb.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: VW Scramble: L Foley (7) N Reeve (19) J Deegan (19) C Foley (14) 50.625.

BANKSTOWN: Medley Split Six 1 – S Devlin & M Matthews – 77 2 – Y H Han & H R Song – 73. Medley Stableford A – G Karagiannis – 41 B – J Chivers – 40 C – K Adams – 42.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 4B Multi: H Livingstone (33) T Fardell (23) 77. 2B Multi: M De montfort (7) 42. A: I Westley (9) 38. B: D Smith (18) 40. C: B Owens (42) 38. A Scr: I Elliot 36.

BARHAM: Men: Par: Div 1: C James (7) 3 up. Div 2: B Boorer (16) 1 up. Div 3: H Jamieson (31) 7 up. Women: P Grant (23) 3 up.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: R Berenger (30) 39 cb.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: S Catterick (8) 38. B: C Stephenson (13) 41. C: G Earlam (28) 38 cb. Scr: M Perry 31. Women: Div 1: M Tiscareno (17) 34. Div 2: J Reed (23) 41. Scr: R Dockrill 20. Medley: 2B: I McDonald (20) A McDonald (18) 46 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stroke: Ambrose: A: M Sotiropoulos (6) G Xenos (15) 55.75. A Scr: P Gentile M Bell 64. Stableford: J Powell (14) 44.

BEXLEY: Medley: Stroke: American Foursome: P McIntyre (14) D Marriner (11) 58.625. A Scr: G Davis W Russell 67.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Foulsham (43) 41. Men: Par: G Hull (19) 5 up.

BONDI: Men: Stableford: A: B Greenaway (8) 38. B: B Goodyear (18) 37. C: J Campbell (21) 42.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: N Prineas (0) 35. A: N Prineas (7) 42. B: D Perry (18) 42. C: D Golovsky (30) 40.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Yeates (11) 40. A Scr: G Langby 31. B: B Sims (18) 46. B Scr: B Sims 18. C: L Niko (26) 44. C Scr: T Louch 22. R McMaster (22) P Leighton (28) 91.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Bugdayli (11) M Grksa (9) 46. Div 2: G Tracey (20) G Farrar (15) 48. Div 1 Scr: M Nagy A Marsh 37. A: B Chin (9) 39. B: J Quintrell (13) 40. C: A Cramp (16) 39. D: A Bayley (31) 43.

CAMDEN: Men: Stroke: Matchplay: B Thorn M Bexon bt G Zografakis I Martin 8-6. Stableford: A: G Miller (8) 38. A Scr: J Hislop 33. B: P Erickson (19) 40. B Scr: P Bush 24 cb. C: S Tasker (22) 39. C Scr: W Pierce 19. 2B: D Coombes (5) N Woodland (27) 47. 2B Scr: J Winsor R Minns 39. Women: Hcp: A: B Johnston (17) 36. B: A Wilson (28) 34. C: C Versluis (31) 37. 2B: P Dilucchio (21) B Johnston (17) 47.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Kim (19) M Lim (10) 48. A: B Seuberlich (9) 40. B: J O’Conner (15) 39 cb. C: S Yeo (21) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: A Price (16) S Dyson (13) 75. A: D Sayer (12) 42. B: S Dyson (13) 38. C: G Hanigan (20) 38. T Amery D Simonson 84. A: D Sayer (12) 42. B: S Dyson (13) 38. C: G Hanigan (20) 38.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: C Stevens (13) J Wright (14) 68 cb. A: R Wallace (7) 37. B: M Crook (20) 38. Women: Stableford: L Adam (33) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: R Rettke (31) 42. Men: Stableford Green: A: S Naughton (9) 39. B: R Lacy (19) 37 cb. C: J Beard (31) 30 cb.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: S Lee (5) 37. B: R Macpherson (19) 39 cb. C: T Teoh (21) 37 cb. 2b: J Ballesty (26) J Starr-Thomas (8) 45 cb. 2b Scr: D West C Roach 35.

CROMER: Medley: Stableford: A: J Cummins (8) 39 cb. B: I Guy (18) 38. C: J Needham (24) 39. A Scr: M Brock (0) 34. 2B: A Kirkman (6) J Vaughan (11) 46 cb.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: K Ewington (7) 68. A Scr: M Osborne 70. B: E Ellems (15) 66. B Scr: E Ellems 81. C: B Pauling (39) 65. C Scr: G Johansen 90.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Rankmore (10) J Browne (20) 46. Div 1 Scr: R Kellam A Chapman 38. Div 2: F Vincent (33) J Delaney (19) 50. Div 1: J Craig (10) 40. Div 2: F Vincent (33) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: P Carran (12) 39. Div 2: B Campbell (17) 36. Div 1 Scr: D Yang (5) 31. Stroke Foursome C’ship: Black: Div 1: P Donnelly (3) D Spalding (3) 71. Div 1 Scr: M Hicks (0) W Lonergan (0) 86.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: R Sommerville (12) 41. B: C Taylor (20) 46. C: J Montgomery (24) 40.

EVERGLADES: Medley: Stroke: VW Scramble: S Austin (26) R Mcleod (29) H Marshall (11) P Martin (10) 51.5 cb. Ambrose: G Michael (13) M Otten (21) J Bonic (24) P Ulm (19) 51.375.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: V Goundar (25) 51. S Singh (35) 51. J Bingham 39. K Booth 39. A: M Timbs (10) 40. B: J Swinburne (17) 39. C: V Goundar (25) 44.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Agg: A Johnson (6) R Kelly (28) 79. A: A Johnson (6) 38. B: G Saleh (18) 38 cb. C: R Kelly (28) 41.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: J Robb (15) 41. Div 2: A Manion (16) 38. Div 1 Scr: B Michelmore 32. 2B: T Dawes (21) R Brandom (13) 46.

GORDON: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: P Brown (9) P White (14) 72. A: C McRory (11) P Mclaughlin (10) 83. B Scr: A Dowsing (17) R Keightly (18) 81 cb. C Scr: E Andrew (20) A Wong (25) 89. Stableford: A: S Collins (10) 32. B: B Leonard (13) 35. C: G Noble (30) 39.

HOWLONG: Women: Stableford: M Preston (22) 34 cb. Men: A: D Murdoch (7) 38 cb. B: G George (19) 37. C: I Bain (22) 41.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: 2B: K McMahon (44) M Blake (45) 50. Men: Stableford White: A: A Pantano (10) 37. B: A Cougelis (13) 39 cb. C: D Solo (20) 39. Women: Stableford: L Holland (29) 38.

KAREELA: Men: Stableford: A: T Bush (11) 39. A Scr: G Stone (4) 30. B: S Mudge (19) 39. B Scr: G Waring (19) 23. C: S Lee (30) 42. C Scr: L James (21) 20. 2B: P Wucherpfennig (16) T Wood (20) 46. Men: Hole in one: M Broach at 2nd. Stableford: Father/Son Trophy: G Waring (19) L Waring (15) 45.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: 1 $50 D Kennedy 7 43 B Grade: 1 $50 R Maclean 15 40 C Grade: 1 $50 S Grant 24 40 cb 2BBB: 2 $45 D Kennedy 7 D Maher 15 49 2BBB Runners-up 2 $25 R Maclean 15 S Browne 13 48 cb 2BBB Scratch: 2 $15 C Brown J Mare 42 Ladies: L Stevenson 7 38 Hole in One – 17 R Maclean.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Swan (14) M Owen (14) 44 cb. A: C Masters (8) 39 cb. A Scr: D Gallagher 34. B: S Law (15) 40. C: N Snashall (28) 41.

LANE COVE: Mxd: Stableford White: M Anson (32) 43 cb. G Webster (26) 43. 2B Agg: G Webster (26) A Corish (9) 46.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: I Barnes (5) 40. B: P Riley (17) 38. C: D Carter (18) 40. D: J Pene (26) 39. 2B: A: H Anderson (12) P Riley (17) 48. A Scr: L Alexander I Barnes 39.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: N Collins (12) 38. B: D Khoury (14) 38. C: W Mourad (30) 40. 2b: W Mourad M Mourad 51.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: L Edgell 33. A: D Wing (12) 40. B: M Rogan (20) 43. C: B Young (23) 38. Women: V Murphy (21) 35. Mxd: 2B Agg: D Moore (15) M Rogan (20) 77.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: G Boukas (9) 40. A Scr: J Hong (-2) 40. B: M Goldfinch (15) 44. C: V Bilotta (28) 43. Div 1: H Hindmarch (35) 39. 2B: S Ju (31) V Bilotta (28) 48.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: D Miller (36) J Yorke (33) 76. D Miller (36) 43.

MANLY: Mxd: Stableford: A: G Dainton (9) 41. B: D Cleary (13) 39. C: J Dougherty (29) 42. 2B: J Dougherty M Clancy 48.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: B Anderson (17) E Lakiss (14) 46. 2B Scr: T Shaw D Cremin 41. Hcp: J Chong (6) 38. Scr: D Fletcher 34. Hole in one: D Huynh – 7th.

MONA VALE: Men: Par: A: J Ritchie (10) 6 up. B: A Earl (20) 7 up. C: T Lawrence (29) 8 up. 2B: A Earl (20) J Bennett (7) 12 up. Scr: B Edwards 38 up.

MONASH: Mxd: Stableford: Hcp: A Scr: J Smith (-2) 36. A: J Fryer (12) 41. B: J Lloyd (13) 39 cb. C: R Knight (20) 42. 2B: A: K Hutcheson (21) 49 cb. A Brown (9) 49 cb. B: S Green (12) 46. D Brett (36) 46.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: R Kelly (9) 43. B: M Harris (17) 40. C: D Le Roy (18) 41. Scr: D Mulhall (-1) 35.

MOSS VALE: Medley KENO Ambrose: W Hayes (10) John Stone (16) 62.5. R/U R Stone (25) P Richards (8) 62.75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: T Kim (Royal Sydney 12) 41. B: C Courtney (16) 44. C: E Yu (35) 41. 2B: F Lee E Yu 48 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: A Pride (14) 38 cb. C Tognon (14) 38. B: G Arndell (19) 38. J Keane (22) 37 cb. C: D Cooke (28) 42. C Dunn (24) 38 cb. Gymea Lily,: M Gambrill 49 cb. K Wilson 49 cb. S Brown 49. J Mannering 49. Brushbox: G Vlatko 49. D Cooke 49. D McAuliffe 45. T Harrison 45. Gymea Lily,: A: J Silvestri (15) 37. B Tomlins (14) 36 cb. B: J Mannering (21) 43. M Gambrill (17) 40. C: P Osborne (27) 39. A Driscoll (28) 38. Women: Brushbox: J Newsham (24) 32. B Clark (27) 29.

NORTH RYDE: Men: Stableford Father/Son Trophy: White: K Christensen (26) F Christensen (26) 46. 2B: A: J Song (23) R Kim (15) 48. A Scr: D Ellis (10) G Blundell (3) 42. Hcp: A: G Blundell (3) 43. B: T Woodley (14) 41. C: F Christensen (26) 42.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: P Jolly (8) 40. A Scr: B Benson (2) 34. B: A Rees (19) 41. C: T Lewis (26) 40. Women: Green: S Grant (30) 38. Medley: Stableford: 2B: U Clift 49.

NOWRA: Hole in one: M Graham Medley: Stableford: A: M Abernethy (14) 41. B: V Barwick (19) 38 cb. C: G Hickey (32) 40.

OATLANDS: Stableford: A: M Stevens (9) 41. B: C Jackson (16) 41. C: L Merhi (21) 43. D: C Lok (30) 41. T McMurtry 35.

PALM BEACH: Men: Stroke: Ambrose: C Seymour S Skidmore S Wannell R Nye 50.125. Women: Stableford: N Kempson (17) 35.

PENNANT HILLS: Stroke: Matchplay: J Neale bt M Vile 1up. Stableford: A: A Davidson (9) 42. B: E Ainslie (16) 41. C: L McBrien (24) 40. Scr: D Bailey 39. 2B: G Hargreaves D Hargreaves (8,17) 46 cb.

PENRITH: Mxd: Par Hcp: White: A: G Dummett 6 up. B: S Sandilands (13) 3 up. C: A Organ (23) 4 up. Scr: D Turner 5 up.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: S Thompson (21) D Borean (14) 49. A Scr: H Waddington N Waddington 44. Men: A: R O’linn (5) 38 cb. B: A Patel (14) 41. C: S Thompson (21) 44. Women: F Mcdermott (17) 35.

RICH RIVER: Men: Stroke: East: A: R Hill (6) 68 cb. B: R Kilgour (17) 69. C: B Dixon (29) 68. Women: M Ciavarella (18) 70.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: P South (24) 33. Women: Stableford: R Napier (26) 41. Men: Stableford White: A: C Roles (3) 41. B: A Nettleton (16) 38. C: R Tichelaar (30) 37. Scr: C Roles (3) 38. Medley: Stableford: 2B: T Campbell (28) S Campbell (8) 46.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: J Kim (13) 40. A Scr: A Jones 30. B: B Beattie (18) 40. C: J Bae (23) 37. D: K Achurch (28) 40. 2B Multi: Div 1: A Kelly (15) B Guthrie (18) 69. Div 2: A Smyth (36) F Coulson (14) 91.

SEFTON: Men: Stableford: A: W Edworthy (7) 38. B: K Ibbett (14) 38.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: C Hetherington (6) 40. B: R Smith (17) 38 cb. C: J Campbell (27) 43. Women: L Cooper (49) 45. Men: 2B: J Gale J Campbell 55. Medley: L Cooper B Denning 50.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: C Baso 37. A: D Pitman (8) 40. B: R Zabow (10) 41. C: P King (25) 40. Gold: Gold: B O’Regan (28) 41. Women: Stableford: M Heller (17) 32. Men: 2B Agg: D Pitman (8) R Zabow (10) 81. Stableford 2B Agg Scr: White: G Shneier (4) D Shneier (1) 40. 2B Agg: Gold: Gold: B O’Regan (28) J Keane (23) 73.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Cup: G Hough (14) 67 cb. Div 1: C Sarkis (9) 69. Div 2: G Hough (14) 67. Div 3: B Mcghee (23) 69. A Scr: C Sarkis 78. Medley: Stableford: S Choi (23) 35. Hole in one: G Humphrys at 13th.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: D Dunworth G Alexander 50. J New D New 46.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: I Thatcher (11) 36 cb. B: H Mead (23) 41. H Moody (39) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: President’s Trophy: D Sekel (20) 42. A: R Trotter (8) 39. B: D Sekel (20) 42. C: P Hasko (28) 40. A Scr: P Lonard 40.

THE COAST: Women: Stableford: C Fifield (20) 41. Irish Team: R Thompson (24) A Ragusa (15) M Duggan (17) A Jansson (20) 99. A: J O’Connell (11) 42. B: W Turnbull (18) 39. C: B Dominish (44) 20. A Scr: P Bonomy (3) 34.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: N Parker (7) 39 cb. B: S Pakoski (Hurstville 20) 41. C: J Kalliris (39) 46. 2B Multi: P Charnock (17) T Burgess (29) 80.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: D Rowe (6) 39. Div 2: C Knight (20) 36 cb. Div 3: A Naylor (24) 43. Women: Div 1: B Wilkinson (13) 40. Div 2: G Ladner (35) 33 cb.

TOUKLEY: Women: Stableford: R Primmer (21) 39. Men: 4B: H McElnea (21) H Croswell (30) 47. 4B Scr: B McCann (6) R McCann (4) 39. A: G Higgin (7) 39. B: G Clowes (15) 40. C: H Croswell (30) 41.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: N Abdul (1) 71 cb. A Scr: A Fiorenza 75. B: J Martlew (17) 72. B Scr: A McLaughlin 88. C: A Ebzery (25) 69. C Scr: M Chow 91. Women: Par Green: J Kang (15) 70 up.

WAKEHURST: Women: Stableford: A Lam 35. Men: Irish Team: C Waller (17) P Cohen (18) P Stobo (22) M Calder (32) 98. A: G Wood (6) 38. A Scr: G Wood 32. B: S Earl (17) 40. B Scr: C Howard 23. C: P Stobo (22) 41. C Scr: F Kim 18. Hole in one: Green: P Stobo at 16th.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: R Walker (4) B Walker (27) 40. 2B Scr: L Gigg W Hutt 33. A: R Walker (4) 40. B: F Jones (17) 38. C: A Atherton (19) 36 cb. Women: C Hoppe (40) 40.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: M Stamopoulos (9) 39. B: G Scott (15) 39 cb. C: P Troy (22) 39. D: J Venes (25) 36. Trophy: G Scott (15) 39 cb. Scr: W Smith (6) 30. 2B: G Campbell (15) M Downey (17) 46 cb.

WINDSOR: Medley: Stroke Black: A: T Clark (14) 69. A Scr: D Farrugia 76. B: S Garrick (16) 69. B Scr: M Lee 85 cb. C: M Papdi (32) 69. C Scr: M Petricevic 92. Men: Medal Sep: A: T Clark (14) 69. B: M Lee (17) 68. C: M Petricevic (25) 67.

WOOLLAHRA: Men: Stableford Irish Team: White: J Murray (22) G Robinson (20) I Mackinlay (19) T Carr (16) 86. Div 1: A Laumberg (10) 34 cb. Div 2: D Smith (16) 34 cb. Div 3: H Mauthner (21) 42.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: C Arnold (9) 40. B: F Fitzgerald (17) 39 cb. C: R Smedts (27) 39. Scr: J Hallinan 38.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: A: J Omeley 76. Z Ryan 76. A: W Booth (11) 42. B: J Elder (16) 40. C: G Belgre (20) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: R Carroll (14) 40 cb. B: D Ampfea (18) 39. Murray: A: A Spera (11) 36. B: A Skehan (22) 42. Women: A: K Rourke (24) 34 cb. B: J Sonneman (35) 38.

Our Partners