NSW/ACT Club Results – 22 August 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Tuesday, 22 August 2023.

AVALON: Men: Stableford: I Taylor (22) 39.

AVONDALE: Women: Stableford: A: D Allison (18) 40. B: R Hanchard (21) 41 cb. C: J Cameron (41) 42.

BALGOWLAH: Women: Stableford: J Evans (35) 38.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford Yellow: Div 1: S Ryan (10) 36. Div 2: M McAuliffe (19) 38. Div 3: J Phillips (27) 36.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: C Conder (10) 39.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: A Taylor (36) V Ellis (39) 47. Men: Div 1: S White (12) 38. Div 2: F Sella (18) 37. Scr: B Higgins (+1) 33. Women: Div 1: L Knox (29) 38. Div 2: D Couldwell (45) 42.

BEXLEY: Women: Stroke: Ambrose: S Song (17) A Ng (25) J Lee (17) 58.167.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: G Nohokau (44) 12. B: N Wilson (17) 41. C: R Wilson (21) 46.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: C Thomson (18) B Moffatt (11) 77. 2B Agg Scr: G Hyde P Ellison 68. A: B Moffatt (11) 41. B: P Park (15) 38. C: D Calvert (32) 40.

CASTLECOVE: Men: Stroke Ambrose: White: C Campion (19) M Muller (13) T Wroe (27) G Borrrowman (29) 50.

COBRAM BAROOGA: Medley: Par: J Callanan (31) 3 up. Veteran: Stableford White: A: S Webster (13) 32. B: G Landy (20) 34. C: P Mansell (36) 34.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: C Robertson (27) 18.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: M Deas (11) D Glenn (20) 47. M Deas (11) 39 cb. Scr: D De Traubenberg 31. Veteran: G Magree (30) 42.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: K Stuart (16) 68. Div 1 Scr: S Son 84. Div 2: S Colussi (24) 71. Div 2 Scr: H Cho 93. Stableford: Div 3: S Yoo (33) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford: C Noone (19) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: P Simpson (14) 37 cb. B: M Parkinson (26) 38.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford Ambrose: White: J Ross G Ribot De Bressac P O’Riley D Hanagan (8.5) 49.

KILLARA: Women’s 2BBB Stableford Winner P Sears 10 Winner A Davis 25 49.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: L Arthur (+1) M Johnson-Garcia (3) 48. 2B Scr: J Webb C Neville 40. A: L Arthur (+1) 43. B: M Coves (19) 40. C: J Cantrill (26) 39 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scott (36) 39. Women: Div 1: V Murphy (21) 41. Div 2: P Burke (25) 38. Div 3: J Hensman (37) 35. Gold: J Gietz (39) 39. 9-hole: K Nelson (36) 18.

MANLY: Women: Stableford: A: T Jones (20) 41. B: S Beddingfield (29) 43. C: G Couston (43) 43. 9-hole: Gold: M Mcallan (32) 17 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: Hcp: S Maclure (19) 39. Scr: D Wonnocott 30. Women: Stroke: Ambrose: L Taylor L Yang (8.25) 57.75. Scr: J Wallas J Mcguire 67.

MONASH: Women: Stableford: Team: L Zhao (27) C Zhang (16) V Stals (13) Y Lee (29) 81.

MOSS VALE: Women’s Stroke A Grade: K Royal (12) 72. B Grade: A Gration (23) 73. C Grade: M Butcher (33) 74.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: C Chae (32) 37. Women: 9-hole: S Ruxton (28) 16.

NELSON BAY: Women: Stroke: Ambrose: A: V Melrose R Fitzgerald J Frost J Frost 60.125. B: E Jackson B Macduff B Frost J Oechsle 62.5. 9-hole Stableford: A: W Barwick (52) 16. B: S Barnes (47) 13 cb.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Irish Team: Div 1: K Hwang (19) E Yang (39) M Shon (18) C Chang (22) 132. Div 2: A Kim (19) H Lee (13) M Wood (33) M Forer (45) 124.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Agg: J Hocking S Bolger 79. A: M Erichsen (9) 38. B: J Whiting (16) 39. C: S Bolger (20) 42 cb. Black: N Lim (16) 40.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: J Dobson (22) R Reynolds (20) 47. Women: R Moore (26) L Ashton (41) 46.

PALM BEACH: Women: Stableford: A: R Berczelly (28) 37. B: J Lester (29) 35. 9-hole: K Dujmovic (44) 20.

PYMBLE: Stableford: 2B: P Chun L Bayliss 46. A: C Adamsas (9) 35. B: L Bayliss (21) 38 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Multi: P Smith (13) W Dayment (13) 83. A: B Toms (12) 39. B: R Brown (14) 40. C: P Reid (20) 37. Scr: R Fernandes 32.

RICH RIVER: Medley: Stableford: East: A: G Burke (15) 42. B: J Haw (29) 43.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: T Tresidder (16) 40. Div 2: A Peterson (26) 39. Div 3: W Cope (44) 39. 9-hole: D Callaway (22) 19. Green: J Simmonds (45) 15.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: E Yeoh (17) C Ko (38) 47. Div 1: E Yeoh (17) 41. Div 2: J Kim (26) 36. Div 3: C Ko (38) 35. Div 4: J Dunkin (38) 45. Scr: Y Lei 19.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 9-hole: A: B Mclachlan (18) 25. B: J Dooley (25) 22.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: L Whitfield (10) 39. B: J Park (19) 40. C: A Sung (22) 41. Women: Par: A: A Yoo (26) 5 up. B: S Cho (31) 4 up. C: M `Kim (34) sq.

SUPER SNR PENNANT: Div 9: Forster/Tuncurry 8 bt Tallwoods 1.

TALLWOODS: Women: Stroke Green: Div 1: D New (23) 68. S Ireland (19) 73. Div 2: T Reynolds (36) 67. K Aldham (33) 74 cb.

THE LAKES: Men: Stableford: R Hee (22) 40. Women: Div 1: D Baker (22) 37. Div 2: F Hopkins (39) 37. 9-hole: J Yap (45) 19. A Klineberg (27) 23.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: S Chatterton (6) D Beech (16) 74 cb. Men: A: S Chatterton (6) 39 cb. B: B Matthews (15) 39. C: I Findlay (37) 38. Women: D McGregor (32) 40. Scr: C French 33 cb.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: M Sadler (9) 33. B: J O’Brien (28) 30.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: J Dind (24) 74. Div 2: A Davis (33) 73. Div 3: C Spencer (46) 78.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: M Ahern (15) 38. B: T Tsumura (27) 42. C: S Lee (37) 41.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Calrow (9) R Luckman (25) 47. F Jones (15) 42.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: J Gribble (21) 72 cb. Div 2: J Palm (32) 75. Div 3: S Stewart (37) 75. Stableford: S Ferguson (35) 34. 9-hole: L Schwab (31) 21.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: J Morris (22) 41. Div 2: L Young (29) 39. Div 3: M Demir (44) 44. Grandmothers Trophy: M Demir (44) 44.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: S Campion (5) 37. B: R Tindall (14) 37. C: J Fraser (22) 40. D: G Bayley (26) 36.

Our Partners