September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 19 August 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Magenta Shores - one of four remaingin venues to qualify for the NSW Senior Open

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 19 August 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: M Debono (44) 29 cb. Men: Stableford White: A: B Farrell (12) 37. J Holland (8) 36 cb. B: M Robinson (15) 39. S Brown (14) 36 cb. C: B Devine (31) 39. M Kay (23) 38. Medley: 2B: S Davis (16) T Davis (27) 47.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Multi: W Kang (12) C Kim (8) 72. 4B Agg: P Baguley (31) S McDonald (30) S Miller (19) T Ryan (7) 107. Men: A: M Black (4) 40 cb. B: A Harper (14) 42. C: B Foulds (27) 40. Scr: N Cosgrove 38. Women: W Lim (25) 40.

AVALON: Women: Stableford: J Johnson (37) 33 cb.

AVONDALE: Men: Stableford Scr: White: K Druce (+1) 37. A: M Lam (9) 40. B: J Mccamley (16) 40. C: P Noble (20) 41. 2B Agg: B Leach (6) R Leach (27) 78.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: K O’Neill (10) 40 cb. B: X Kha (15) 40. C: S O’Hagan (30) 39 cb. Stableford: A: K O’Neill (10) 40 cb. B: X Kha (15) 40. C: S O’Hagan (30) 39 cb.

BANKSTOWN: Medley Stableford A Grade: D Osgerby (11), 38. B Grade: L Wever (18), 40. C Grade: S Whyte (23), 42.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: V Berry (25) M De montfort (7) 74. B Alexander (7) 39. A Scr: B Meyn 33. A: N Ross (10) 36. B: S Collins (16) 36. C: J Gregorio (33) 39.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Keno Ambrose: D Brown (18) J Sharma (24) 55.5.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: M Perry (4) 38. B: B Jeffrey (13) 39 cb. C: S Mulry (26) 38. Scr: M Perry 34. Women: Div 1: J Raine (21) 32. Div 2: F Byrne (32) 41. Scr: L White 16. Medley: 2B Agg: J Baker (19) S Pearce (14) 76.

BERMAGUI: Men: Stroke: Ambrose: G Wright (20) R Cattanach (21) 62.75.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: T Orylski (31) 40 cb. A: S Redman (10) 38. B: S Troutman (17) 39 cb. C: T Yun (20) 40. A Scr: S Palonis (0) 37. Div 2: T Orylski (31) S Redman (10) 50.

BEXLEY: Men: Stroke: 2B: S Dean (10) S Jones (9) 58 cb. Medley: Stableford: A: R Wilder (6) 38. A Scr: G Longbottom 28. B: D Patel (15) 36. B Scr: G Snowden 20. C: X De Pasquale (24) 34. C Scr: S Kelly 13.

BLACKHEATH: Men: Stableford: D Gawthorpe (16) 35 cb. Women: L Pressley (22) 38. Medley: 4B: J Holmes (21) J Grieves (45) J Simpson (31) R Lonergan (23) 50.

BONDI: Mxd: Stableford: A: T Randon (9) 37. B: D Doyle (19) 36. C: S Turner (27) 37. 2B: I Bell S Turner 48.

BONNIE DOON: Stableford White: A: M Fischer (0) 38. A Scr: M Fischer 69. B: P Clark (12) 38. C: D Arnott (31) 46.

BRIGHTON LAKES: Stroke: Ambrose: B Gough (10) B Madgen (10) 58.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: A Holmes (10) R Kim (12) 69. Div 2: N Williams (16) G Stafford (10) 74. Div 1 Scr: M Nagy G Narayan 62. A: N Kitchen (5) 38. B: G Stafford (10) 39. C: T Pendlebury (17) 40. D: S Hadzic (26) 41.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: L Newcombe (11) 36 cb. B: P Gleeson (27) 36. C: C Pettitt (33) 40. 2B: K De Cean (25) C Pettitt (33) 44 cb. Men: A: J Van Der Weegen (10) 39. A Scr: M Bell 37. B: R Banks (19) 40. B Scr: S Kelly 23. C: S Tasker (23) 42. C Scr: T Bryan 18. 2B: S Tasker (23) R Kennedy (21) 51. 2B Scr: T Erickson R Minns 44.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Kim (21) D Shin (7) 49. 2B Scr: J Lind G Loughnan 41. A: D Shin (7) 41. B: J Lee (19) 43. C: D Lee (28) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: J Mckenzie (8) 38. B: K Mcwhirter (14) 38. C: M Vassallo (21) 36. 2B: I Wilkie (8) A Donald (19) 45. A McNaughton M Canale 45. A: R Apostoli (11) 38 cb. B: A Kim (15) 40. C: J Drummond (23) 34.

CASTLECOVE: Men: Stroke Ambrose: White: P Clark (8) S McMahon (14) 59.5. Women: Par: M Lapargo (25) 3 up.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Aug: P Power (29) 68. P Power (29) 68. Men: Medal Aug: H Storer (21) 67. A: D Casley (12) 68. B: H Storer (21) 67. C: H Condon (30) 70.

CONCORD: Medley: Stableford: A: G Lawry (10) 40. B: G Annesley (16) 40 cb. C: D Hughes (22) 37. 2B: G Lawry (10) P Wotton (15) 45. 2B Scr: A Stansfield J Blackadder 35.

CROMER: Medley: Stableford: A: W Bennett (6) 40. A Scr: M Brock 38. B: T Micic (18) 42. C: D Dawson (25) 38 cb. Irish Team: D Meyer (17) D Meyer (12) K Johnson (15) M Dargan (8) 92.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B: M Holman (13) I Forsyth (18) 46. A: S Wiggins (8) 38. B: D Convoy (15) 41. C: C Axford (25) 36 cb. 2B Scr: J Gehrig (8) M Frith (0) 37.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Vardon: D Scr: J Freeman 72. D: T Mills (8) 70. Par: Div 1: G Hagel (16) 6 up. Div 2: C Brookes (23) 3 up.

DUNHEVED: Medley: Stableford: Trophy: P Ward (18) J Hopkins (16) 60. 2B Agg: Div 1: E Richards (11) D Burazin (3) 74. Div 2: A Carruthers (7) L Carruthers (26) 79. Div 1 Scr: D Williams C Williams 50 cb. Div 1: E Richards (11) 39. Div 2: L Carruthers (26) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: N Gibson (18) 40. Stroke Foursome: Black: Div 1: W Lonergan (7.5) M Hicks (7.5) 71.5. Div 1 Scr: D Ferguson (0) T Fisher (0) 77.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: S Hall-Johnston (21) 46.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: R Attwood (2) 37. A: R Attwood (2) 39. B: M Law (17) 41. C: J Andrew (23) 37. D: J Perl (28) 39 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Clark (25) 81. J Gounder (17) 81. K Booth 58. G Sinclair 58. L Holmes (9) 37 cb. G Cahill (14) 39. G Clark (25) 43.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: P McGuire (23) W Kelly (8) R Kelly (29) A Johnson (5) 90. A: P White (11) 38. B: S Taranto (15) 37. C: R Wynn (26) 40.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: P Madon (13) 40. Div 2: J Towns (22) 37. Div 1 Scr: S Hunt 34. 2B Agg: D Kinsella (9) J Mills (9) 74.

GORDON: Men: Stableford: A: G Smith (10) 36. B: R Kimberley (17) 39. C: A Cheng (33) 37. 2B: M Morgan (22) M Torning (14) 45.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: I Rutherford (8) 37 cb. B: M Gallagher (15) 39. C: M Evans (24) 39.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: G Greentree (14) 39. B: A Watson (21) 36. C: J Salmon (22) 41. Women: Stroke: 54-hole C’ship: A: D Sainty (5) 249 to playoff. B: D O’Brien (20) 222.

HOWLONG: Men: Stroke: A: T Schroeter (12) 69. B: S Dawes (21) 66. Women: V Walsh (15) 69.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: J Worthington (8) 38. B: S Daher (14) 37. C: N Thompson (20) 38. Women: Stableford: G Rowan (29) 41.

KAREELA: Men: Stableford: A: P Morgan (7) 39. A Scr: D Thompson (+3) 34. B: G Keane (17) 37 cb. B Scr: M Dwyer (15) 22. C: N Morrison (25) 36. C Scr: P Herrick (22) 15.

KILLARA: Medley: Stroke: R Mcelduff (12) 66 cb. A: F Maclennan-Pike (7) 66. B: G Swords (20) 71 cb. C: A Hooper (32) 68. A Scr: D Williamson 70. Men: Stableford White: D Carradus (19) 36. Women: Stroke: Medal: P Davies (12) 74.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: N Feyn (23) M Owen (14) 43 cb. A: T Todd (12) 35. A Scr: D Gallagher 32. B: M Owen (14) 38. C: M Dando (19) 38 cb.

LAKESIDE: Men: Stableford: A: C Thompson (9) 38. B: C Lee (16) 39. C: G Chapman (26) 39.

LANE COVE: Mxd: Stableford White: W Edmonson (17) 39 cb. P Siapos (19) 39. 4B: W Edmonson (17) R Biggs (29) 48.

LEONAY: Mxd: Par White: A: L Alexander (7) 3 up. B: L Balgowan (16) 5 up. C: G Mclaughlin (20) 7 up. D: C Finch (27) 4 up.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: Split Six: B Davis (15) A Phiyasirikul (6) 62. A: J Fay (6) 39. B: C Quagliata (19) 34. C: M Valenti (23) 39.

LONG REEF: Women: Stableford: A Starc (5) 32. Men: A Scr: C Gillespie 33. A: D Wing (12) 40. B: G Hunter (17) 38. C: S Plate (21) 36. Mxd: Irish Team: M Bockman R Bockman S Prior D Bradley 100.

MANLY: Mxd: Stableford: A: D King (11) 40 cb. B: J Olde (16) 43. C: S Streeter (33) 42. 2B: P Tucker (22) J Olde (16) 50.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: K Kerrigan (6) D Fletcher (2) 71. 2B Agg Scr: T Shaw S Oitmaa 66. Hcp: F Mulhall (26) 38. Scr: D Cremin 32.

MONA VALE: Men: Stableford Black: A: R Tebbutt (13) 39 cb. B: S King (21) 41. C: E Murga (26) 42. Mxd: 2B: L Tulloh (43) G Macdougal (12) 49. Men: Scr: A Hugill 31.

MONASH: Mxd: Par: A: P Richmond (6) 6 up. B: J Kim (19) 2 up. C: O Chen (30) 4 up. 2B: Div 1: K Robertson (11) M Joffee (23) 10 up. Div 2: O Chen (30) M Singh (22) 9 up. Trophy: P Richmond (6) 6 up. O Chen (30) 4 up. Scr: P Richmond (6) sq.

MOORE PARK: Men: Stableford White: N Siradulyakorn (36) 38 cb. Women: Stableford: B Luna (21) 40. Scr: L Quilliam (5) 28.

MOSS VALE: Medley Par A Grade: G Robinson (8) +2. B Grade: D Joffick (16) +3. C Grade: P Chadwick (20) +3.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Irish Team: R Poole W Swan C Yard G Gerber 105 cb.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Bath (30) 34. Men: A: L Shipsides (13) 38. B: I Read (19) 42.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: S Dunn (21) 38. B: L Drake (23) 34. C: C Mcdonald (24) 31. Men: A: H Payne (8) 40. M Sproule (12) 38. B: C Tognon (17) 43. B Hammond (22) 37. C: G Fynn (40) 36. P Parry (31) 34 cb.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: P Hamlyn-Haris (8) 43. B: C Rignall (17) 38 cb. C: D Ibbotson (23) 37 cb. Women: B Lewis (18) 37. Mxd: 2B: C Rignall T Oldham 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: R Henry (10) 38. B: S Page (18) 43. C: T Barrington (21) 39.

OATLANDS: Stableford: A: V Barovs (11) 37 cb. B: D De Silva (15) 42. C: L Dooley (26) 44. D: M Cuming (31) 39. A Scr: N Wareham 32 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B: J Paul J Lester 44. Men: P Evans P Le Blang 45. D Mauder (21) 40.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: S Pesavento (12) 41. A Scr: J Fox 32. B: M Wood (16) 40. C: S Hipkin (36) 40. 2B: M Purcell (19) B McKeown (10) 47.

PYMBLE: Women: Stableford: R Jackson (13) 36. A: B Cross (4) 38 cb. B: S Johnston (15) 42 cb. C: H Tooth (29) 39. 2B: K Stevens P Wainwright 52. 2B Scr: J Greathead B Johnson 39.

RANDWICK: Men: Stableford 2B Agg: Gold: R Paulsen (12) A Rawlings (28) 75. Stableford: A: G Danton (10) 39. B: C Pustetto (17) 37. C: R Young (19) 41. A Scr: T Fernandes 29.

RICH RIVER: Men: Stroke: Ambrose: West: M Scholes 61.75. T Smith 61.75.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: D Rostron (18) 36. Women: Stableford: C Angus (13) 39. Men: Stableford White: A: C Ridley (9) 42. B: J Morton (16) 37. C: M Dowling (22) 40. Medley: Stableford: 2B: E Lamming (22) D Bartlett (26) 49. Men: Stableford Scr: White: C Ridley (9) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: F Yang (14) T Guo (15) 72. Div 2: J Antonios (19) B Beattie (18) 79. A: G Edwards (12) 38. A Scr: M Green 32. B: F Yang (14) 37. C: J Antonios (19) 43. D: G Williams (27) 38.

SEFTON: Men: Stroke: Foursome: B Gilzean (7) J Livingstone (15) 54. Foursome C’ship: B Gilzean (7) J Livingstone (15) 116.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: J Krzyszczak 33. A: G Barron (7) 39. B: I Friedlander (12) 37. C: G Gordon (24) 39. Gold: Gold: B O’Regan (29) 37. 2B: White: I Friedlander (12) A Lindenberg (17) 48. 2B Scr: M Tey (+1) N Hayward (2) 38. 2B: Gold: Gold: B O’Regan (29) E Wu (24) 46.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Trophy: R Orpen (19) 39. A: B Reed (11) 37. B: G Ashmore (16) 38. C: R Orpen (19) 39. A Scr: Y Kim (+1) 34. 2B: R Orpen (19) A Walsh (17) 47.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: D Clarke (9) 37. J McLeod (9) 34 cb. B: R Glover (18) 34. M Gaffey (20) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: S Knight (10) 38 cb. B: J Russo (17) 43. C: M Hinrichsen (21) 39. Scr: S Knight 29 cb.

THE COAST: Stableford: A: L Adams (8) 39. A Scr: L Adams (8) 31. Stableford White: B: E Fagan (15) 36. C: B Jennings (33) 37. Women: Stableford: D McDermott (26) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: T Ha (20) 41. 4B: A Marafioti (4) 44. J Gouganovski (15) cb. A Scr: M Smith J Mackenzie 37. J Boys (13) 40. 4B: G Kambouroglou (6) A Kambouroglou (14) 47. A Scr: S Beck S Beck 37. 9-hole: K Lasky (10) 16.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: H Grebenshikoff (SA MFS GC) (5) 40. B: D Lloyd (17) 39. C: P Andary (23) 36. 2B Agg: B Brosens P Andary 49.

TOCUMWAL: Medley: Par: Div 1: J Crilly (13) 2 up. Div 2: A Naylor (25) 4 up.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: G Staughton (15) D Willett (4) 76. 2B Agg Scr: N Miller R Oliver 68. A: N Leckey (9) 39. B: G Staughton (15) 42. C: K Mahon (20) 36. Women: K McKinnon (12) 35. Men: Hole in one: D Willett 13th hole.

TWIN CREEKS: Women: Stableford: Div 1: L Kim (22) 33. Men: A: A Pondekas (10) 37. B: L Yates (16) 35 cb. C: R Rivett (22) 36. A Scr: M Pearce 37 cb. B Scr: A Boudville 19 cb. C Scr: A Barnhill 17 cb. Medley: 2B Agg: A Pondekas (10) G Wood (15) 72. 2B Scr: N Abdul D Eun 71.

WAKEHURST: Men: Stableford: Cup: J Chung 75. A: A Cooper (10) 37. A Scr: J Chung 35. B: I Redfearn (15) 38. B Scr: I Redfearn 24. C: D Whiteside (21) 38. C Scr: D Whiteside 22. 2B: S Oh (17) J Chung (7) 47. Women: F Glenton (26) 37.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: A Neville (8) T Validakis (25) 45. 2B Scr: S Reitsma J Jamieson 38 cb. A: D Klein (9) 42. B: P Williams (14) 37 cb. C: T Validakis (25) 39. Mxd: 2B: C Hoppe (35) N Hoppe 46 cb. Women: Yellow: M Chester (21) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: H Jones (6) 33 cb. B: T Halpin (17) 39. C: G Lee (22) 39 cb. D: G Dossetor (25) 39. Trophy: T Halpin (17) 39 cb. Scr: H Jones (6) 27. 2B: D Gale (16) D Smith (19) 49.

WINDSOR: Medley: Par: 2B: A: P Gillham (12) 1 up. B: O Bosto (19) 4 up. C: J Traini (27) 1 up cb. 4B: J Taylor N Smith 9 up. 4B Scr: C Knobbs C Brown sq. Men: Stroke: Foursome: T Morier T Vest-Brown 73.5.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: A: K Nathan (14) 64. B: J Marples (19) 63. C: L Cohen (24) 66.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: A Bates (26) 42 cb. A: M Hurly (3) 41. B: T Fahl (15) 41 cb. Scr: J Hallinan 43.

WYONG: Men: Stableford White: A: K Markwell (12) 40. B: G Dean (18) 41. C: J Frame (21) 41. Split Six: B Hearn (7) G Dean (18) 69.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: S Blackley (14) 36. B: M Cooke (16) 37. Murray: A: M Thomas (13) 41. B: M Sanderson (31) 39. Women: Lake: R Moore (20) 39.

Our Partners