February 26, 2024

NSW/ACT Club Results – 15 August 2023

NSW & ACT golf results - Bingara Sporting Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Tuesday, 15 August 2023.

AVALON: Men: Stableford: J Smith (15) 38.

BANKSTOWN: Medley Stableford 1 – Y Cho – 41 2 – D Buchanan – 39 3 – J Park – 38.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford: C’ship: Div 1: H James (13) 61. Div 1 Scr: S Ryan (11) 74. Div 2: R Russell (19) 64. Div 2 Scr: T Riches (14) 78. Div 3: K McAnulty (24) 65. Div 3 Scr: P Ryan (22) 86. Veteran: Stroke: Div 1: J Hunter 150. Div 2: J Rogerson 155. Div 3: P Ryan 172. Super Veteran: R Griffith 193.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: P Read (16) R Duncan (14) 74. Men: Div 1: R Duncan (14) 38. Div 2: L Thoroughgood (21) 41. Div 1 Scr: B Higgins (1) 30. Women: Div 1: M De Jong (24) 34. Div 2: G Smith (38) 41.

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome: J Lee S Song 75 cb. Foursome C’ship: L Moles S McKay 178.

BONVILLE: Medley: Stableford: S Clarke (8) 40. Women: S Kennedy (27) 38.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par White: A: J Varrica (12) sq. B: G Cooper (17) 6 up. C: P Sharp (31) 4 up cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Sukkar (10) N Rippingale (35) 46. A: M Farhad (7) 35. B: I Hutchins (19) 38. C: N Rippingale (35) 40.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: M Muller (13) C Campion (19) 71. R Wallace (8) 39.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: P Polkinghorne (15) 35. B: M Milovitch (21) 38. C: G Rivers (25) 39.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: G Bayley (25) S Pyett (15) 72. B Maker (26) 40. Scr: B Foley 31. Veteran: M Sharman (24) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: D Newling (26) P Reid (22) 72. A: P Minko (12) 36. B: J Swinburne (14) 35. C: P Reid (22) 38.

GOSFORD: Women: Stableford: 2B: C Mcgowen (25) K Cardiff (24) 47. Div 1: C Mcgowen (25) 38 cb. Div 2: B Way (35) 35.

HOWLONG: Men: Stableford: A: D Nemeth (12) 38. B: P Simpson (15) 40. C: R Chapman (26) 39. Women: G Goodman (20) 36.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Higgins (16) 37 cb. Div 2: P Dymock (21) 36. Women: Gold: P Towns (20) 33.

KAREELA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: Y Rochford R Candy 66.5. Div 1 Scr: S Dempsey N Axford 93. Div 2: M Kinsella E Rosevear 67. Div 2 Scr: G McGroder T Phelps 110 cb. Foursome C’ship: Div 1 Scr: R Candy Y Rochford 169. Div 2 Scr: G Roeder J Cush 214.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: C L’Estrange (15) 70. Div 2: D Saverimuttu (29) 80. Scr: J Chrichton 85 cb.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: L Carter (22) D Kraus (20) 73. 2B Agg Scr: L Arthur (0) R Hayward (3) 67. A: C Abutaa (9) 39. B: G Schliebs (19) 38 cb. C: L Carter (22) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: G Florimo (20) 36. Women: Div 1: L Clayton (21) 38. Div 2: D Muncke (31) 34. Gold: F Candrick (41) 36. 9-hole: M Payne (19) 36.

MANLY: Women: Stableford: Div 1: J Lord (7) 38. Div 2: C Gillis (31) 36. Div 3: E Grange (34) 36. 9-hole: Gold: H Hamilton (44) 21.

MARRICKVILLE: Women: Stroke: L Williams (19) 59. Scr: L Williams 78. Medal Aug: Div 1: L Williams. Div 2: W Troy. Men: Stableford: M Phillips (10) 36. Scr: D Jones 26.

MONA VALE: Medley: Stableford: A White (23) 37 cb.

MONASH: Women: Stableford: 2B: S Manning (17) K Mayoh (19) 45 cb. Div 1: S Manning (17) 36. Div 2: D Burman (27) 34 cb. Div 3: S Rose (39) 34.

MOSS VALE: Women’s Stableford Overall: J Roberts (54) 33.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: J Choi (22) 36. Div 2: J Moffatt (27) 38. Div 3: J Kim (35) 35 cb. Div 4: L Jackson (38) 35. Stroke: Matchplay: Div 1: A Stubbs bt K Whang 1up. Div 2: S Currie bt C Breen 5-4. Div 3: M Anderson bt A Chan 3-1. Div 4: T McManus bt J Fischer 3-2.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: J Liddell (20) C Davidson 47. C Davidson (22) 39. Black: R Lowndes (22) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: N Hargrave (15) 39 cb. Women: J Levi (22) 34.

PALM BEACH: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A: C Reid (21) 36. B: L Mason (32) 36.

PYMBLE: Stableford: 2B: S Hornery H Chen 44 cb. A: L Banducci (9) 39 cb. B: A Block (22) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: R Deeks (15) W Gardiner (8) 46. A: W Gardiner (8) 36. B: G Haines (15) 37. C: J James (18) 36. Scr: Z Mullins 33.

RICH RIVER: Medley: Stableford: West: A: D Burr (13) 38 cb. B: R Branch (17) 39. C: J Paterson (22) 38 cb.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: J Hole (25) 35. Div 2: J Wong (28) 39. Div 3: J Caithness (35) 39. 9-hole: J White (41) 23. Green: J Simmonds (45) 22.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Kim (27) S Park (13) 46. Div 1: H Veverka (15) 33. Div 2: H Chung (25) 37. Div 3: S Sun (33) 38. Div 4: L Wines (45) 37. Stroke: H Ma 101.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Ryan P Willis 45. A: W Kitchener (10) 36. B: G Knight (14) 35. C: I Handley (21) 36 cb.

SUPER SNR PENNANT: Div 7: Belmont 4 sq Charleston 4, Pacific Dunes 7 bt Tanilba Bay 1, Maitland 6 bt Horizons 2.

TALLWOODS: Women: Stableford Green: R Murray (14) 33 cb. S Kemp (49) 33. 9-hole: Men: Yellow: P Wilson (19) 20. P Quinlivan (17) 16. Women: J Gould (23) 17. T Hamilton (28) 15.

THE COAST: Stableford: 2B: D: T Jay (9) D Payne (18) 47. A: J Cook (7) 39. B: S Day (19) 40. Scr: K Isch (3) 32.

THE LAKES: Men: Stableford: A Bosansky (7) 36 cb. Women: A: M Graham (21) 35. B: J Pope (30) 35 cb. 9-hole: M Carter (44) 21. J Yap (45) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Campbell (16) D Sherry (27) 48. Men: A: N Blizard (6) 38 cb. B: G Craft (21) 39 cb. C: D Sherry (27) 41. Women: E Mcgee (25) 38. Scr: B Taylor 38.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Ambrose: B Wilkinson M Sadler M Purtill M Murphy (8.13) 64.87. Stableford Gold: J Allen (8) 30.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: D Andrews (18) 73. Div 2: C Elliot (31) 75. Div 3: K Scott-Harden (39) 73.

WAKEHURST: Women: Stroke: Salver: J Battaglia (17) 73 cb. A Scr: R Charnell (11) 85. B Scr: P Tait (21) 92. Stableford: R Thomas (34) 38.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: E Scicluna (21) D Graham (13) 39 cb.
Medal: A Vidal (14) 46.

WARRINGAH: Women: Par: Div 1: V Sargeant (12) 1 up. Div 2: A Beckwith (30) sq cb. Div 3: S Phillips (42) 5 up. 9-hole: B Stevenson (29) sq.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Foursome: T Goulding P Formosa (23) 73.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Foursome: Div 1: D Timmins M Collins (15) 73. Div 2: T Fisher K Smit (31) 72. Div 3: P Stoffels C Sweeney (40.5) 69.5. Foursome C’ship: Div 1: D Timmins M Collins 182. Div 2: M Cozens L Stannard 209. Div 3: B Rennie A Toy 214.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: 4B: Murray: N Leuea (13) T Bryan (7) 41. Lake: S O’Sullivan (20) P Oldfield (13) 45.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: N Gunther (14) 18. Red: D McNelly (15) 19.

Our Partners