September 27, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 12 August 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Shoalhaven Heads GC

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 12 August 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: T Dunn (30) 40. Men: Stableford White: A: H Davies (3) 40. R Moolhuyzen (10) 38 cb. B: P Ball (15) 40. R Dalibozek (17) 38. C: T Mahoney (24) 42. B Murphy (20) 38. Medley: 2B: T Mahoney (24) E Wyszynski (17) 48.

ASQUITH: Medley: Stableford: Father/Son Trophy: R Marrett (18) T Marrett (16) 48. 2B: Y Nakamura (39) G Yoo (25) 48. A: M Lenz (5) 41. B: R Marrett (18) 39 cb. C: G Yoo (25) 44. Men: Scr: M Black 36.

AVALON: Women: Par: M Reed (33) sq.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: B Burrows (12) 39. B: M Lewis (15) 38. C: A Reeve (26) 42. A Scr: D O’Donovan 39.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Asser (11) 38. B: P Ross (20) 38. C: P Newton (27) 40.

BANKSTOWN: Medley 2BBB 1 – Pr Volk & M Lee – 50 2 – L Aitken & M Lee – 47. Medley Stableford A – M Campbell – 42 cb. B – R Blazely – 39 C – M Lee – 42 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stroke: Split Six: G Rowles (8) G Sheils (10) 71. Men: Stableford: Z Acevski (11) 39. A Scr: B Forsythe 36. A: I Westley (9) 37. B: A Edmonds (18) 36. C: P Bisson (19) 39.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J TRowell (25) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: G Fowler (10) 39 cb. B: S Boyle (15) 40 cb. C: B Erichsen (20) 40. Scr: B Lawrence 33. Women: Div 1: C Jacobs (15) 40. Div 2: A McKinley (33) 35. Scr: W Harrington 33. Medley: 2B: W Harrington (6) L White (16) 47 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stroke: Ambrose: A: K Edwards (9) J Domazetovski (1) 58.5. A Scr: M Tuite S Palonis 63.

BEXLEY: Men: Stroke: 2B: L Beard (24) J Abbott (26) 53. Medley: Stableford: A: S Mitchell (4) 33. B: C Dedousis (18) 43. C: X De Pasquale (25) 34. Men: Stroke: 2B Scr: S Andreacchio K Halloran 62.

BLACKHEATH: Women: Stroke: Canadian Foursome: M Rowe (18.4) R Brown 70.6. Men: Stableford: 4B: M Mole J Hollis A Campbell S Williams 50. D Birrell (21) 40.

BONDI: Mxd: Stableford 2B Agg: Black: S Walton M Granger 75. A: A O’Farrell (9) 38. B: M Granger (14) 37. C: M Kearney (24) 41.

BONNIE DOON: Par White: A Scr: S McPherson (0) 39 up. A: P Davoren (3) 4 up cb. B: A Kambouroglou (13) 4 up. C: D Shar (28) 2 up cb.

BRIGHTON LAKES: Stroke: Canadian Foursome: G Birt (5.6) M Medway (5.6) 64.3.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: H Ou (9) P Vongphit (15) 42. Div 2: J Cramp (36) D Niven (14) 47. Div 1 Scr: K Cummings M Gajdos 34 cb. A: R Connell (8) 37. B: E Narayan (13) 43. C: Z Maric (16) 36. D: S Hadzic (26) 37.

CAMDEN: Women: Stableford: Split Six: C Versluis (28) S Goodall (18) 79. Men: Irish Team: O Birkin (18) 144 cb. A Birkin (2) J Cascarino (22) J Winsor (7) 144

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: M Wakeling (11) 39. B: K Venters (18) 38. C: T Brown (26) 46. 2B Multi: M Wakeling (11) A Edwards (8). 2B Scr: J Warwick D Cummings 45 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: J O’connor (15) D Lee (16) 66. A: S Kari (12) 39. B: H Cha (14) 39. C: S Yeo (22) 38.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Bowie (18) M Champion (8) 72. A: M Champion (8) 37. B: P Bowie (18) 34. C: M Walker (20) 37. 2B: D Kim T Kim 80. A: B Fasher (+2) 38 cb. B: D Kim (13) 40. C: P Down (34) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: I Christiansen (8) 38. B: D Turner (17) 39. Women: Stableford: A Smith (20) 36. Medley: Stableford 2B: White: D Turner (17) M Muller (14) 46.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: J Comer (31) sq. Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: N Giles (9.5) D Casley 129. G Day (20) R Medcraft 111.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: C Gough (9) 40. B: P Fernandes (16) 38. C: R Cooper (25) 37. 2B: N Brancatisano (34) M Dambrosio (30) 46. 2b Scr: J Crowther G Lee 42.

CROMER: Medley: Stableford: A: S Corcoran (11) 40. A Scr: M Brock 38. B: J Frack (16) 45. C: P Reber (22) 45. Split Six: A: J Frack M Van Oosterom 75.

CRONULLA: Men: Stableford: A: P McGregor (10) 39. B: T Chalmers (17) 38. C: B Morton (27) 36. Scr: G Rodgers (0) 34.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: N Hook (12) 42. Div 2: M Randall (13) 42. Div 3: S Ahn (35) 39. D Scr: A Welsh 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: P Fairbrother (13) G Williams (18) 72. Div 1 Scr: D Williams C Williams 56. Div 2: D O’connell (14) S Mcniell (20) 73. Div 1: P Fairbrother (13) 40. Div 2: G Bishop (25) 42.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: M Xu (5) 38. B: A Daras-Wells (20) 37. C: B Edwards (23) 42. A Scr: P Tunks (-1) 32.

ELANORA: Mxd: Stroke: Hcp: A: T Blackburn (7) 69. B: K Munro (15) 69. C: A Brown (29) 68. Stableford: C Cuschieri (26) 38.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: A: M Lupton (10) 43. A Scr: L Mcbeatty (3) 37. B: N Dabinett (18) 39. C: H Mcguire (24) 40. D: G Barstow (30) 39.

FINLEY: Men: Stableford White: T Smith 38. Women: Stableford: H Wastle 37.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: M Bamford (6) 40. A Scr: A Syme (3) 33 cb. B: B Hewson (31) 45. B Scr: A Fazio (16) 24.

FOX HILLS: Men: Stableford: D McGrath (29) 84. A Iqbal (27) 84. A: A Relph (9) 38 cb. B: G Cahill (15) 41. C: D Watts (21) 40.

GEORGES RIVER: Mxd: Stroke: Ambrose: J Tolley (28) D Tolley (8) 61.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: C Zammit (7) 40. Div 2: G Davies (17) 40. Div 1 Scr: S Hunt 33. 2B Multi: G Davies (17) A Dudziak (14) 87.

GORDON: Men: Stableford: A: P Brown (9) 39. B: R Siva (14) 42 cb. C: G Friedman (25) 43. Cup: A Quinn (28) 42. Hole in one: A Reid at 2nd. Stableford: 2B: J Clarke (18) G Friedmann (25) 49.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A Scr: E Potts (15) 71.

HOWLONG: Men: Stableford 4B: Black: R Reid J Arthur 46. Women: Yellow: M Stevens (26) 34.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: A Player B Harrison 48. A: J Heron (3) 38. A Scr: D Thompson (+3) 34. B: T Davis (17) 39. B Scr: C McCarry (13) 23. C: M Bates (20) 36. C Scr: R Elton (23) 29.

KILLARA: Men: Stableford White: A: L Brown (9) 42. B: S Falster (17) 39 cb. C: C Gilmore (18) 41. Women: Green: N Clark (19) 35. Men: 2B: White: C Gilmore (18) A Niblett (16) 49. A Scr: J Gallichan D Wheeler 37 cb.

KOGARAH: Medley: Par White: A: P Spiropoulos (11) 4 up. A Scr: R Davis 2 down cb. B: J Goodwin (16) 5 up. C: M Lau (22) 3 up cb.

LANE COVE: Mxd: Stableford White: P Sullivan (26) 37. 2B Multi: P Sullivan (26) D Pritchard (12) 74.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: W Kullen (12) 41. B: J Kennedy (13) 39. C: K Kneller (19) 40. D: A Brace (23) 40. 2B: A: W Chin-nam (13) A Brace (23) 50. A Scr: L Alexander I Barnes 37.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: A Princi (8) 37. B: B Chaisumdet (13) 39. C: E Lee (20) 42. 2B: J Doheny (28) M Rafter (27) 48. Medley: 2B Scr: A Chu (+4) V Chu (14) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: C Gillespie 37. A: J Warren (11) 40. B: M Pitt (14) 44. C: G Martinolli (21) 38. Mxd: 2B: J Knox (2) J Hagan (21) 48. Women: E Thurlow (11) 41. Men: Hole in one: B Roberge at 5th.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: M Bowman (17) 38. Div 2: M Doyle (23) 39.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: M Jesson (11) 58. B: D Cameron (14) 58. C: C Pye (18) 59. Scr: A: S Oitmaa 61. B: D Cameron 72. C: C Pye 77. Men: Medal Aug: A: M Jesson (11) 58. B: D Cameron (14) 58. C: C Pye (18) 59.

MASSEY PARK: Men: Stroke: Keno Ambrose: S Fitzpatrick J Rogers 58.5. Scr: R Flack M Flack 63.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: S Alfbinski (2) 39. B: L Winnacott (19) 40 cb. C: P Hegarty (28) 40 cb. A Scr: S Alfbinski 37.

MONASH: Mxd: Stableford: A: S Patel (2) 43. B: G Leabon (15) 42 cb. C: A Ginns (23) 40. 2B: Div 1: D McKinnon (17) J Bresnahan (13) 50. Div 2: J Brett (19) H Brett (27) 49.

MOORE PARK: Women: Stableford: L Quilliam (6) 40. Scr: G Nasanjargal (17) 18. Men: Stableford White: A: G Gandha (7) 37. B: S Tangkunboriboon (11) 39. C: D Berkovits (18) 40. Scr: B Poulter (3) 31.

MOSS VALE: Medley Par A Grade: P Richards (9) +4. B Grade: G Millar (13) +4. C Grade: C Whitwell (24) +2.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal: A: N Mackovski (6) 65. B: M Gu (18) 67. C: L Oh (25) 64. A Scr: J Leggo (0) 66. B Scr: S Le Quesne (13) 81. C Scr: S Cox (23) 89 cb.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: S Beard (26) 38. Men: A: R Hastings (9) 42. B: L Paynter (28) 38. C: A Ferrier (23) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: B Woolfe (12) 42. P Chisler (8) 39. B: B Hammond (21) 38 cb. P Rigby (16) 38. C: S Jones (27) 32 cb. D Harris (27) 32 cb. Gymea Lily,: A: S McGrath (14) 40. K McElwain (14) 39. B: G Walker (22) 40. A Bailey (17) 38. C: D Cooke (30) 37. A Driscoll (29) 36 cb.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: G McMillan at 14th. Stableford: 2B Multi: A: D Hyland (15) G Onley (12) 77. B: M Costigan (16) J Walsh (19) 82. Hcp: A: R Righton (6) 40. B: S Derkatch (16) 39 cb. C: S Puz (23) 39 cb. Stroke: Matchplay: A: J Fennell. B: P Richardson. C: K Van Epen. D: P Sexton.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: S Phillips (7) 39 cb. A Scr: S Phillips (7) 32. B: C Williams (16) 39 cb. C: R Meale (23) 43. Women: L Mills (28) 39. Medley: 2B: S Mills (19) L Mills (28) 49.

NOWRA: Medley: Stableford: A: T Johnston (11) 40. B: P Marynowsky (19) 37. C: N Rosskelly (24) 42.

OATLANDS: Stableford: A: B McDonald (6) 39 cb. B: M Stannard (13) 38 cb. C: J Lewis (24) 38. D: P Knapman (28) 36. A Scr: D Eun (1) 38.

PALM BEACH: Men: Stableford: C Seymour (4) 38 cb. Women: J Watts (30) 33.

PENNANT HILLS: Stableford: A: S McKnight (10) 43. B: P Russell (15) 37. C: J Bell (21) 38. A Scr: R Bush 35.

PYMBLE: Men: Stableford: A: P Rubenach (12) 42. B: R Cameron (18) 42. C: P Sandel (21) 41. Women: Stableford Yellow: K Fischer (13) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: Split Six: D Johnson (6) W Gardiner (8) D Higgins (10) M Garvey (11) 90. A: D Johnson (6) 40. B: L Pustetto (16) 39. C: B Craze (22) 40. A Scr: C Mcmahon 34. Women: M Sakakibara (17) 35.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal Aug: East: Black: A: K Lister (10) 69. B/Medal: J Azzopardi (17) 64. C: L Adams (24) 67. A Scr: D Pearson 76. B Scr: L Haw 84. C Scr: S Welch 86. Women: Star Medallist: Green: K Heywood (7) 72 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: C Ellings (2) 40. B: M Drury (15) 41. C: C Walker (22) 41. Scr: J Moss (2) 34. 2B: Div 1: G Piccoli (9) M Drury (15) 48 cb. Div 1 Scr: S Simms (2) C Ellings (2) 39. Div 2: T Foley (34) D Hogan (13) 48. Div 2 Scr: N Prested (17) C Walker (22) 22.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A: P Mahony (10) 39. B: K Hopkins (17) 46. C: T Campbell (29) 43. Green: T Satill (27) 37. Women: Stableford: D Holden (32) 39. Medley: 2B Multi: D Gordon K Hopkins 97.

SEFTON: Men: Stroke: Foursome: D Quain (7) W Edworthy (7) 61.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: C Lewis (10) 36. B: M Davidson (14) 37 cb. C: M Shelden (19) 39 cb. Women: S Eastway (24) 39. Men: 2B: G Holt H Lyons 45 cb. Medley: B Foott J Harrold 44.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: C Weber 36. A: J Koppl (7) 38. B: M Deery (14) 41. C: M Griffiths (19) 42. Gold: Gold: B O’Regan (29) 34. 2B: White: G Bingham (15) M Griffiths (18) 48. 2B Scr: G Binskin (5) A Radevski (+2) 38. 2B: Gold: Gold: J Keane (23) B O’Regan (29) 38.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: H Kim (3) 39. B: P Gifford (19) 38. C: S Choi (24) 38. A Scr: H Kim (3) 36. 2B Multi: S Choi (24) G Rolls (6) 79.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: W Kelly (11) 37. B: I O’Toole (14) 39 cb. C: R Westphal (28) 39. Scr: L Houghton 30.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: A Revai (1) 39. B: R Angus (15) 43. C: B Sammons (27) 46. A Scr: T Heaton 40.

THE COAST: Women: Stroke: Medal: S Garlick (37) 71. Div 1: M Grant (21) 75 cb. Div 2: S Garlick (37) 71. Div 3: J Skippen (39) 72. Medley: Stableford: President’s Trophy: N Duell-Ferguson (20) 41. A: T Podvorec (5) 38. B: T Macpherson (17) 36. C: C Mitris (33) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: C Reichman (19) 40. A Scr: P Lonard 39. 9-hole: L McMorrow (29) 20. M Stubbs (21) 22.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Ford (7) 41. B: W Thomas (19) 43. C: L Mooney (31) 41. 2B Multi: T Stubbs (12) G Parsons (13) 89.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: J Orpwood (4) 42. Div 2: P Hassall (26) 39. Women: L Marshall (17) 37.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: R Andrews (18) A Andrews (14) G Bates (8) R Faulkner (17) 93. A: S McDonagh (5) 40. B: G Eliasson (13) 37. C: B Naylor (24) 41. Women: K McKinnon (12) 36.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: D Lazarus (22) M Thayre (22) 43 cb. Stableford Gold: A: C Bonovas (7) 37. A Scr: N Abdul 33. B: J Martlew (15) 37. B Scr: M Galdes 19 cb. C: M Thayre (22) 38. C Scr: A Pellegrino 18. Women: Green: S Han (13) 34. Medley: Stableford: 2B Scr: W Loveridge M Devries 39.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Edward (4) D Adamson (13) 50. A Scr: J Edward D Adamson 39. Men: A: M Owens (3) 38. A Scr: M Owens 35. B: D Adamson (13) 40. B Scr: D Adamson 27. C: S Uto (20) 38. C Scr: S Uto 19. Women: J Morris (17) 36.

WALLACIA: Men: Stroke: Cup: A Scr: C Holmes 66. A: J Paz (10) 70 cb. B Scr: M Gaskin 82 cb. B: A Howell (13) 69. C Scr: J Danby 91. C: D Coombes (23) 69. Women: Stableford Yellow: S Owen (17) 35.

WARRINGAH: Medley: Stroke: 4B: A: S Kim (11) K Naidu (11) 59. B: V Patel (24) L Barnsley (15) 57. C: H Matheson (21) J Crawford (23) 59. Scr: H Jones (6) T Reeves (4) 68.

WINDSOR: Medley: Stableford: A: P Gillham (13) 37. B: T Clark (13) 36 cb. C: J Moxham (28) 40. 4B: B Bowden M Whitmore 48.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: President’s Trophy: G Hardaker (19) bt N Sullivan (19) 3-2. Stableford White: Div 1: M Williams (0) 36 cb. Div 2: N Boyd-Clark (18) 41. Div 3: A Freeman (23) 32. 2B: G Hinksman (15) N Boyd-Clark (18) 46.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Cock o’ Walk: G Soames (4) S Wright (15) bt D Strong (3) D Lohman (17) 2-1. Stableford: 4B Agg: S Kouapakidis (16) E Vo (18) 79. A: A Heather (3) 41. B: A Bowden (18) 42 cb. Scr: J Hallinan 38 cb.

WYONG: Men: Stableford White: A: D Mauger (7) 41. B: P Ball (18) 40. C: B McGregor (21) 43. 2B: Z Ryan B McGregor 48.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: M Rossendell (5) 41. B: S Jacques (28) 40. Murray: L Scerri (5) 37 cb. Women: W Hennessy (18) 38 cb.

Our Partners