February 29, 2024

NSW/ACT Club Results – 8 August 2023

NSW & ACT golf results - Bogan Gate Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Tuesday, 8 August 2023.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: H Weschler (53) K Levy (44) 47. S Leem (24) R Park (26) 41. J Shin (26) 41.

AVALON: Men: Stableford: R Lansbury (25) 37.

AVONDALE: Women: Stroke: A: Y Cheung (9) 69. B: M Hullah (24) 70. C: S Barling (35) 69. Scr: J Song 74.

BANKSTOWN: Medley Stableford Overall Winners: S Hee An (10) 38.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: T Gillett (24) P Wise (30) 46. Men: Div 1: D Ineson (12) 38. Div 2: J McCririck (22) 35. Scr: B Higgins (+1) 37. Women: P Wise (30) 40.

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome C’ship: L Moles (20) S McKay (14) 69.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: D Lee (4) E Lee (10) 64. A: D Lee (4) 39. B: J Han (18) 38. C: I Lee (21) 38.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Milovitch (11) 41. B: P Wisniewski (22) 39. C: E Zolnierczyk (32) 39 cb.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: J Dobrijevic (11) 37. Div 2: T Rail (21) 36. Div 3: J Dambrosio (39) 39.

CROMER: Medley: Stableford: P Connolly (30) S Gates (22) 45.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: C London (11) G Degan (17) 48. G Degan (17) 43. Scr: D De Traubenberg 36. Veteran: P Levett (19) 40.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: S Ji O Chon 48. Div 1: I Lee (20) 38. Div 2: J Choi (29) 38. Div 3: O Chon (34) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: B Parry (8) 34.

FORSTER TUNCURRY: Women: Stroke: Forster: Div 1: D Cramp (19) 68. Div 1: D Cramp (19) 68. Div 1 Scr: L Farrar (14) 83. Div 2: K Hull (27) 67. Div 2 Scr: D Patch (23) 92. Div 3: B Wright (31) 71. Div 3 Scr: S McMeeken (30) 104.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: P Anderson (31) G Watts (31) 50 cb. A: D Jones (12) 41. B: S Commons (13) 40. C: P Anderson (31) 42.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: R Robertson (19) 71 cb. Div 1 Scr: S Hams (13) 86. Div 2: E Robinson (26) 71. Div 2 Scr: C Buttsworth (23) 95. Div 3: M Gill (42) 74 cb. Div 3 Scr: M Mcgann (33) 107. Stableford: 9-hole: M Howland (45) 20.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: E Potts (24) 38. B: H Wilton (30) 33. C: R Dorman (40) 34 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Butterworth (14) 36 cb. B: G Curtis (17) 39. C: I Doig (24) 37 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: C Fylaktidis (6) 37 cb. Div 2: P Waaka (19) 38. Women: Gold: H McBride (39) 35.

KAREELA: Women: Stroke: Foursome C’ship: Div 1: R Candy Y Rochford 67. Div 1 Scr: C Jones K Gillson 88. Div 2: G Roeder J Cush 62.5. Div 2 Scr: D Field C McElroy 104.

KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: M Blake (20) 35 cb. Div 2: R Dickison (27) 39. Div 3: G Bannon (43) 37. Scr: L Stevenson 23. Stroke: Foursome C’ship: A: J Chrichton J Slayter bt A Wood K Wood 8-6. B: Y Guttentag B Purnell bt R McConnell J Winn 3-1. C: F Crothers M Joppich bt M Hudson L Meek 6-5.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: M Bowditch (5) 40. B: C Davis (19) 42. C: S Sellick (34) 42. Women: C Perry (18) 33.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: L Russo (27) B Taylor (18) 80. 2B Scr: L Arthur (+2) M Johnson-Garcia (4) 54. A: G Fish (9) 39. B: A Cox (18) 41. C: L Russo (27) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: G Florimo (21) 37. Women: A: J Reitzer (23) 34. B: J Campbell (33) 37. C: N Crump (35) 35. Gold: P Rousel (44) 38. 9-hole: H Cregan (39) 19.

MANLY: Medley: Par: 4B: B Haskins (15) M Holmes (15) 10 up cb. V Cotter (12) 3 up cb. Stableford 9-hole: Yellow: L Shugg (42) 20.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: V Stoyanof (9) S Husband (15) 74. Hcp: M Farrell-Alduca (18) 42. Scr: D Jones 35. Women: 2B Agg: J Winter (31) L Yang (16) 62 cb. C Sutton-Brady (23) 33.

MONA VALE: Medley: Stableford: G Hannigan (9) 40.

MONASH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: Y Kim (20) 71. Div 1 Scr: A Gatland (6) 83. Div 2: P Lim (23) 72. Div 3: A Coates (34) 76. Cup: M Moon (16) 150. Stableford: Green: T Tapper (40) 39.

MOSS VALE: Women’s Stableford A Grade: S Sylvester (19) 42 cb. B Grade: A Murray (47) 38 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: B Evans (8) 40. Women: 9-hole: C Chae (32) 21.

MURRAY DOWNS: Mxd: Par Gold: G Mathiske (14) 2 up.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: J Flaherty (22) 36. B: B Boyer (26) 39. C: A Wei (33) 41. D: M Williams (43) 36.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: T Connolly (20) B May (20) 46. White: T Connolly (20) 39. Black: S Edwards (18) 37.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal Aug: A: N Hargrave (15) 36. B: G McVey (24) 41. C: W Rigney (32) 36. Women: Medal: A: A Boadle (27) 37. B: R Poulton (37) 37.

PYMBLE: Par: Team: J Lade K Flight H Hampson S Long 13 up cb.

RANDWICK: Men: Stableford: A: R Branighan (4) 39. A Scr: S Todd 34. B: V Durante (17) 39. B Scr: D Horan 23. C: B Bourke (26) 41. C Scr: R Ormsby 17.

RICH RIVER: Medley: Stroke: East: A: T Moody (12) 69. B: D Burr (15) 69 cb. C: M Arnold (25) 67.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: S Colderick (23) 35. Div 2: J Branson (29) 35. Div 3: H White (38) 38. 9-hole: M McNay (34) 21. Green: J Simmonds (45) 19.

RYDE-PARRAMATTA: Stroke: Div 1: E Lee (17) 70. Div 1 Scr: S Park 86. Div 2: H Suh (31) 69. Div 2 Scr: M Kim 97. Stableford: Div 3: J Kim (40) 32. B Young Lee (31) 34.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Multi: G Knight M Mariner 72. A: N Coombs (12) 35 cb. B: G Knight (15) 41. C: M Hemsworth (19) 36 cb. D: R Chapman (38) 36.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: T Green (0) 39. B: H McAuliffe (18) 36. C: P Humphrys (37) 37. Women: A: S Choi (15) 33. B: J Kim (37) 34.

SUPER SENIOR PENNANT: Div 4: Castle Hill 5 bt Richmond 3, Stonecutters Ridge 5.5 bt Cumberland 2.5, Penrith 4.5 bt Cabramatta 3.5.

THE COAST: Stableford: 2B: D Jeffrey (12) D Leaf (25) 47. A: M Shearer (6) 39. B: D Clarkson (26) 41. Scr: O Young (3) 36.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal Aug: A: L Clemow (19) 72. B: L Brecht (30) 77. Stableford: Men: M Nabarro (4) 41. Women: 9-hole: M Carter (44) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: G Anderson (25) T Lennon (15) 77. Men: A: J O’Conner (12) 39. B: R Downes (20) 39. C: P Jansen (25) 40. Scr: S Arnold 45. Women: E McGee (25) 36.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: M Purtill (21) 42. B: M Ayres (27) 44. Gold: M McMahon (14) 26.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: A Prince (12) 72. Div 2: A Lumby (30) 73. Div 3: D Byth (36) 75.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Knapman (23) 38. B: L Myers (29) 39. C: R Taylor (34) 34. Medal of Medallists: L Myers.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Mansfield (5) J Mansfield (11) 42 cb. T Buckler (26) 35.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: B Myers (20) 39. Div 2: L Peterson (31) 39. Div 3: J Curry (38) 38. 9-hole: J Shim (37) 22.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Foursome: C Bonic M Frankel (19.5) 72.5.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Foursome C’ship: Div 1: L Willis B Foy (14) 75 cb. Div 2: L Fuller J Miller (16) 75 cb. Div 3: B Rennie A Toy (32.5) 71.5.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: G McNamara (10) 1 up cb. B: C Carling (18) 2 up cb. C: B Cooper (23) 7 up. Murray: G Davidson (18) 1 up cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stroke: 9-hole Ambrose: Blue: N Knott J Groves (6.75) 28.25. Red: A Massey K Murray (6.5) 32.5.

Our Partners