NSW/ACT Club Results – 1 August 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Tuesday, 1 August 2023.

ASQUITH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: R Jang (17) 65. Div 2: B Bay (27) 71. Div 3: G Harrison (32) 67. Scr: R Jang (17) 82.

AVALON: Men: Stroke: M Boon (22) 64.

AVONDALE: Women: Par: A: V Furness (19) 3 up. B: L McEwen (27) 2 up. C: T Perle (35) 5 up.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Stableford C Harrison & M Adams 48. S Beves & E Swibel 47. Medley Stableford C Harrison (35) 39. S Beves (36) 38 C/B. D Pham (18) 38.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford White: Div 1: G Roberts (12) 35. Div 2: R Russell (19) 42. Div 3: G Katsoulis (29) 39.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: C Conder (10) 36.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: M Willson (30) N Adams (26) 74. Men: Div 1: S Lyons (11) 39. Div 2: N Adams (26) 43. Scr: B Higgins (+1) 39. Women: Div 1: G Scifleet (29) 39. Div 2: S Angel (31) 40.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal Aug: J Paterson (30) 62 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Heo (19) C Choi (12) 47 cb. 2B Scr: G Hyde J Lind 40. A: E Lee (10) 39. B: S Seo (19) 45. C: R Hogan (33) 38.

CCWGA: Women: Stableford: Div 1: P Yates (20) 38. Div 2: G Wills (31) 38. Div 3: R Sewell (49) 38.

CONCORD: Women: Stroke: American Foursome: L Lavieri C Harvey 68.875. Scr: S Sok J Kirby 83.

CROMER: Medley: Stableford: J McCloskey (9) 42.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: P Tuffy (28) P Cox (16) 72. C Burchmore (9) 39. Scr: C Burchmore 30 cb. Veteran: P Zaat (22) 41 cb.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: S Colussi J Attwood 47 cb. Div 1: S Park (23) 39 cb. Div 2: J Lee (27) 38. Div 3: H Gu (38) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: C Aquilina (11) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: C Fotheringham (11) 35. A Scr: G Dunn 24. B: K Sargent (19) 36. B Scr: S Commons 21. C: A Loftus (21) 40. C Scr: G Hughes 18.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: D Cox (22) 70. Div 1 Scr: D Thomlinson (11) 87. Div 2: L Casey (29) 70 cb. Div 2 Scr: J Walker (27) 97. Div 3: H Stuart (33) 69. Div 3 Scr: H Stuart (33) 102. Stableford: 9-hole: J Parker (33) 18 cb.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: C Foster (24) 72. B: D Dummett (31) 72. C: H McGuinn (42) 71 cb.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: B Jennings (6) 38. B: P Auel (16) 38. C: J Van Nispen (24) 38. Women: Yellow: W Day (20) 37 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M McGrath (15) 39. Div 2: J Cooney (20) 40 cb. Women: Gold: L Marquinez (20) 41.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: K Gilson (16) 36 cb. N Maughan (19) 36. Div 2: J Rowell (26) 43. J Turnbull (29) 36. Div 3: B Little (40) 37. Y McIntyre (34) 35.

KILLARA: Women’s Par Division 1 – Nett S Todman -1 Division 2 – Nett L Little 2 Scratch C Maher -11.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: P Scollon (13) 40. B: I Davies (17) 39. C: S Godby (24) 41. Women: A Khamphet (24) 39.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: J Choma (5) S Howlett (11) 78. R Hayward (1) C Abutta (7) 58. A: S Howlett (11) 40. B: M Coves (19) 40. C: M Selakovic (20) 40 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: R Farrell (1) 40. Women: Div 1: W Thomas (22) 31. Div 2: J Mahn (33) 35. Div 3: H Ayres (35) 41. 9-hole: H Cregan (39) 21.

MANLY: Women: Stroke: A: J Schenk (22) 72. B: N Billingham (29) 69. C: K Hedley (39) 75 cb. Stableford: A Brewer (30) 37. 9-hole: Gold: B Seward (38) 18.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: U Berzins (19) B Jackson (26) 45. P Gay (9) 37 cb. Scr: D Cremin (0) 37. Women: 2B: S Mooney (31) K Lidbury (22) 43. M O’Shannessy (29) 35 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: C Wall (21) 41.

MONASH: Women: Stableford: 2B: E Gobson (29) P Waugh (29) 44. Div 1: J Park (15) 33. Div 2: E Hobson (29) 40. Div 3: T Tapper (39) 33.

MOSS VALE: Women’s Stroke A Grade: E Jeffery (20) 71 nett. B Grade: E Fittler (44) 67 nett. Gross Winner: B Wood (15) 88.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: F Templeton (29) 40.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: H Rosewarne (30) 38.

NELSON BAY: Women: Stroke: Gymea Lily: A: W Latta (22) 72. P Kennedy (21) 73. B Frost (18) 74 cb. B: N Bethwaite (26) 69. E Flanagan (32) 71 cb. J Hazer (25) 71. C: B Suska (42) 73. S Anicich (50) 74 cb. D Haxton (44) 74 cb. 9-hole Stableford: Christmas Bush: M Van Dam (41) 16. J Frost (33) 15.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: S Chim (20) 40. B: S Lim (26) 38. C: L Kneipp (33) 35. D: P Joy (36) 35.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Multi: G Hazen B Josika 78. P Jesser (27) 41. Black: G Hazen 39.

NOWRA: Stableford: Irish: Veteran: G Isedale (19) 81 cb. Veteran Women: R Moore (27) 84.

PALM BEACH: Women: Stroke: C’ship: A: T Skidmore (19) 64. B: L Mason (32) 67.

PYMBLE: Stableford: 2B: D Wickham K Sinclair 47. A: A Clare (16) 37. B: K Sinclair (30) 43.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: M Williams (+2) J James (17) 80. A: M Williams (+2) 42. B: J James (17) 38. C: D Brightfield (24) 42. Scr: W Gardiner 29.

RICH RIVER: Medley: Stableford: West: A: K McCormack (14) 39 cb. B: C Liefting (18) 38. C: B Liefting (28) 39.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: K Ward (14) 63. Div 2: S Mullins (30) 64. Div 3: C Lepparde (33) 59. Scr: K Ward (14) 77. Stableford: J Gleeson (37) 36. 9-hole: J Freeman (42) 24. Green: A Saunders (40) 20.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: N Perederienko (25) S Sun (31) 50. Div 1: M Kim (19) 38. Div 2: N Perederienko (25) 39. Div 3: B Sekine (33) 36. Div 4: S Virzi (42) 33. Scr: S Park 84.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: M Delaney (10) 38. B: C Yoon (16) 37. C: J Song (24) 38. Women: A: C Kim (21) 39. B: J Park (31) 34. Stroke: 4B KO f: H Park S Cho bt M Kim L Kang 4-3.

SUPER SNR PENNANT: Div 1: Monash 6.5 bt Bayview 1.5, Asquith 4.5 bt Roseville 3.5, Oatlands 6.5 bt North Ryde 1.5. Div 2: Kareela 6.5 bt Hurstville 1.5, Massey Park 4.5 bt Beverly Park 3.5.

TALLWOODS: Stroke: Veteran Women: J Colvin (26) 75. J Prykaza (32) 77. Stableford 9-hole: Yellow: T McMahon (31) 20. A Barclay (21) 18 cb. G Mateley (51) 19 cb. O Sharpe (44) 19.

THE COAST: Stableford: 2B: D: S Lister (22) G Johnson (27) 48. A: C Bell (11) 38. B: P McPhee (21) 44. Scr: J Cook (9) 29. Veteran: A White (3) 35.

THE LAKES: Men: Stableford: T Tsiamis (6) 41. Women: Div 1: D Baker (22) 37 cb. Div 2: J Chryssochoides (44) 39. 9-hole: K Eck (36) 13. Grandmothers Trophy: J Chryssochoides (44) 39.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: M Paton (9) 42. B: J Markou (GenY 22) 42. C: S Tyne (30) 41. Scr: S Arnold 44. Women: J Vo (22) 37 cb.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: S Pyle (17) 72. B: S Simpson (25) 76. Gold: P Gilbee (26) 75.

WAKEHURST: Women: Stroke: A: S Cathcart (14) 66. A Scr: S Cathcart (14) 28. B: S Oh (29) 70. B Scr: J Gailey (28) 15. C: V Spinks (40) 67. C Scr: V Spinks (40) 8.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: S Small (15) W Nelson (34) 42 cb. S Snell (16) 36.

WARRINGAH: Women: Stableford: 2B: A Mathieson (37) M Corbett (45) 49. Div 1: M Ellis (22) 43. Div 2: L Rice (33) 36. Div 3: A Mathieson (37) 45. 9-hole: B Stevenson (30) 20 cb.

WOMEN’S GOLF CENTRAL NORTH COAST: District Championship Open Champion & Northern Cup Carrie Fagan (Coffs Harbour) 171. Closed Champion Narelle Anderson (Safety Beach) 172. Div 2 Champion Kit Goodsell (Coffs Harbour) 69 c/b. Div 3 Champion Karen Webster (Coffs Harbour) 81. Champion of Champions Jane Horne (Wauchope) 177.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: S Cundle (31) 36. B: K Lawler (45) 39.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: L Willis (13) 70. Div 2: J Dargaville (26) 69. Div 3: P Webb (34) 72. Div 1 Scr: M Frazer 88. Div 2 Scr: L Richards 99. Div 3 Scr: B Rennie 109. Captain’s Trophy: J Dargaville (26) 69.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: D Clifford (12) 71. Lake: A: K Stevenson (9) 69. B: R Taylor (15) 70 cb. C: G Jarrad (25) 72.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stroke: 9-hole: Blue: K Dyer (18) 19. Red: B (Digger) Dunne (13) 33.

Our Partners