September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 29 July 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Nelson Bay Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 29 July 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: J Higgins (15) 36. Medley: Stableford 2B: White: J Pereira (31) C Pereira (36) 48 cb. Men: A: K McGuire (5) 39. B: C Gibson (18) 40. C: J Plunkett (21) 43.

ASQUITH: Men: Stableford: A: L Malcolm (0) 42. B: V Smith (15) 40. C: G Jones (29) 40. A Scr: C Allen (0) 38. 2B: B Jeffery (14) S Hwang (13) 47 cb. 4B Agg: M Herbert (8) A McCrae (8) C Allen (0) L Malcolm (0) 121.

AVALON: Women: Stableford: J Spicer (26) 38. J Johnson (39) 35.

AVONDALE: Men: Stableford: A: T Heesh (11) 38. B: J Mildren (17) 39. C: X Culbert (19) 44. A Scr: K Druce 36.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: Z Collins (21) D Moreton (21) 49. N Katholos (1) 42. A: Z Acevski (11) 39. B: S Madigan (13) 40. C: S Mcgann (29) 38. A Scr: B Forsythe 34.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: 2B Multi: P Bentley (15) T Dang (12) 86. Women: L Coleman (16) 42. Men: J Robertson (38) 44.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: G Fowler (10) 38. B: N Kelly (19) 40 cb. C: P Witjes (27) 44. Scr: S Green 32. Women: Div 1: S Poate (17) 39. Div 2: E Kelly (27) 35. Scr: S Poate 23. Medley: 2B: D Skitt (18) G Henderson (28) 49 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: G Brien (16) 44. A: M Sotiropoulos (7) 39. B: D Jones (15) 38 cb. C: A Harrah (21) 40. A Scr: S Palonis 30. 2B: S Golik (14) C McDonald (18) 47.

BEXLEY: Medley: Stroke: Ambrose: C Leong (25) J Lee (12) 52.75. Trophy: A: G Heffernan R Hitchen 57. B: S Dean S Jones 59. C: J Lee C Leong 62. D: C Georges R Scott 68.

BLACKHEATH: Men: Stableford: R Delaney (15) 47. Women: Stroke: Medal: E Saxton (35) 64.

BONDI: Mxd: Stableford: 2B: L Strobel K Petersen 50. A: L Furlong (5) 37. B: B Hobson (19) 38. C: A Schliemann (21) 36.

BONNIE DOON: Stableford White: A: L Zaferis (11) 43. A Scr: J Comerford 66. B: F Frost (16) 41. C: J Mueller (24) 42.

BONVILLE: Medley: Stableford: R Hope (5) 43. P Palin (16) 42. J Algie (17) 39 cb. T Gray (10) 39. G Bowles (7) 38.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: J Hankin (11) 38. B: M Hoy (15) 45. C: N Pollard (20) 40. A Scr: R Frankham 31. B Scr: M Hoy 30. C Scr: N Pollard 21. B Sharp (17) T Sharp (18) 101.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: M Nagy (1) D Marsh (2) 69. Div 2: S Condon (19) D Condon (21) 71. Div 1 Scr: T Hunt D Marsh 56. A: D Marsh (2) 36. B: A Holmes (10) 35. C: S Condon (19) 41. D: L Roser (26) 37.

CAMDEN: Men: Stableford: A: G Miller (11) 46. A Scr: B Moyes 32 cb. B: L Binskin (19) 38 cb. B Scr: P Squire 25. C: W Cullen (28) 39. C Scr: G Dent 20. Team: S Bate (8) T Ballantyne (8) G Miller (11) B Moyes (4) 93. Women: A: J Matheson (20) 39. B: A Brady (22) 35. C: C Pettitt (34) 39. 2B: C Pettit (34) A Toto (34) 47.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: T Wilson (5) 42. B: M Davies (15) 43. Mxd: C: E Palmer (36) 47. 4B: E Palmer (36) S Taylot (22) 51. Men: 4B Scr: I Elliott J Chanthivong 39 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: C Boland (16) G Stepto (26) 50. 2B Scr: J Lind G Loughnan 40. A: M Watkins (10) 39. B: C Boland (16) 40. C: G Stepto (26) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Trainor G Pearson 45. A: N Annan (6) 40. B: A Price (16) 39. C: G Pearson (23) 37. 2B: K Lowrey T Mcnamara 47. A: A Kneeves (1) 42. B: K Dawes (13) 38 cb. C: P Duncan (22) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: T Vanderburg (37) 43. Men: A: R Koers (7) 38. B: T Hardy (19) 39. C: S Humphries (22) 35 cb.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: L Lazar (10) 40. B: A Chahl (13) 39. C: J Dalton (30) 40. 2b: J Dalton A Whelpton 46. 2b Scr: J Crowther T Fox 40.

CROMER: Medley: Stableford: A: P Diggins (12) 39. A Scr: J Boyse 32. B: T Jarman (17) 43. C: T Micic (20) 41. Split Six: T Tran (20) P Diggins (12) 73.

CRONULLA: Men: Stableford: A: D Carroll (8) 38. B: A Noyes (16) 39 cb. C: C Bramley (21) 38. Scr: S Ali (3) 33.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Ambrose: A Black J Bramston P Blade M Doig 55.12. Scr: N Ferguson H Pemble I Pemble H Smith 60.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg Scr: Div 1: C Dixon (15) C Hardaker (16) 73. Div 2: M Sooidimi (12) A Waters (22) 67 cb. Div 1 Scr: D Williams C Williams 59. Div 1: D Krasser (10) 43. Div 2: A Inglis (21) 40. Hole in one: J Hopkins at 8th.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: P Tunks (0) 41. B: N Samaras (17) 40. C: D Fleming (22) 36. A Scr: S Campbell (-1) 36.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: G Watts (14) 41. B: L Adler (15) 45. C: K Munro (23) 43.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: L Papps (-1) 38. A: M Nomchong (7) 41. B: M Lucas (16) 38. C: G Todhunter (20) 43. D: B Powell (31) 38. 2B Multi: P Clarke (21) G Todhunter (20) 79.

FINLEY: Men: Stableford White: B Wilson 37 cb. Women: Stableford: J Delmenico 32.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: P Wallis (13) D Roscarel (23) 76. A: T Markovski (12) 38. B: B Barrett (19) 37. C: L Hollands (36) 45.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: M Hall-Chesire (6) 40 cb. Div 2: L Stutchbury (16) 40 cb. Div 1 Scr: A Robb 32.

GORDON: Men: Stableford: A: P Brown (10) 38 cb. B: I Annettes (15) 41. C: S Sinclair (21) 37. Team: F Carney (19) P Carney (20) T Harris (23) R Smith (36) 87.

GOSFORD: Medley: Stableford Black: A: E Rogers (8) 42. B: J Strong (12) 41. C: R Brown (20) 42. A Scr: E Rogers (8) 34. M Gallagher 81. J Strong 81.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: D Sainty (11) 73 cb. B: K Green (33) 73 cb.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: G Hennessy (9) 39. B: P Iffland (26) 35 cb. Women: Yellow: B Pilfoot (29) 35.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: R Chapman P Morgan G Reilly A Harrop 129. A: T Bush (11) 36. A Scr: G Stone (4) 29. B: D Triggs (19) 37 cb. B Scr: B McGibbon (15) 22 cb. C: J Casey (24) 37. C Scr: M Kennedy (20) 18.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford: Mens: J Easy (22) 3.4 LadieS: T Simper (19) 33. Men’s Medal Medal: J Kelly (21) 66. A Grade: T Martyn (11) 67. A Grade Runner-up: S Nanda (8) 69. B Grade: G Taylor (17) 68. B Grade Runner-up: S Coffey (18) 69. C Grade: M Baldwin (20) 71. C Grade Runner-up: R Penney (22) 72 cb. Scratch: I Norton 70.

KOGARAH: Medley: Stroke Ambrose: White: G Harnwel (1.5) T Small (1.5) 46.5. A Scr: G Ryan M Duggan 52 cb.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: S Gambera (29) P Reuben (12) 78. 2B Scr: L Arthur (+2) C Neville (1) 73. A: P Reuben (10) 43. B: K Tideswell (13) 39. C: J Reilly (27) 40 cb.

LANE COVE: Mxd: Stableford White: L McKenzie (12) 38. D Duncan (10) 37.

LEONAY: Mxd: Stroke: A: J Pridans (23) 62. 4B: A: A Chong (10) M Hughes (23) J Kent (15) T Sinclair (20) 188. A Scr: B Alexander L Alexander G Bissett B Evans 229.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: A Doggett (11) 37. B: Y Na (18) 42. C: S Brett (23) 41. 2B: S Brett (23) P Santoro (26) 49. 2B Scr: D Shepherd (+4) B Davies (0) 39.

LONG REEF: Men: Par: 2B: K Warren J Warren 9 up. A: S Bovis (7) 3 up. A Scr: L Edgell sq. B: K Warren (15) 5 up. C: D Murrell (30) 5 up. Women: J Atchison (15) 1 up.

LYNWOOD: Men: Stableford: A: A Nelson (3) 41. B: S Vanderveer (16) 39. C: C Aldacour (12) 42. A Scr: J Hong (+4) 38. Women: L Gyzen (8) 35. Medley: 2B: B Hyde (11) G Fletcher (9) 48.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 2: S Foster (13) 38 cb. Div 2: D Miller (37) 37. Hole in one: L Ford at 6th.

MANLY: Mxd: Stableford White: A: L Jordan (8) 40 cb. B: R Van Munster (20) 40. C: J Lucie-Smith (24) 37 cb. Stableford: 2B: R New T Maloney 48.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Restrepo (10) J Ljajic (10) 75. 2B Agg Scr: T Shaw D Cremin 68. Hcp: L Yang (18) 40. Scr: G Taylor 32.

MASSEY PARK: Mxd: Stroke: Foursome: A Scr: J Smith J Rogers 80. A: H Winning M Silvia (16) 73. Medley: Stableford: Div 1: R Flack (2) 39. Div 2: R Meaney (15) 38. Div 3: C Ashwood (24) 38. 2B: A Mansford (21) R Miller (21) 47.

MONA VALE: Medley: Par Black: A: N Taplin (8) 4 up. B: P Hennessy (20) 6 up. C: D Mitchell (24) 5 up. A Scr: A Hugill sq. Hole in one: A Hugill at 17th.

MONASH: Mxd: Stableford: A: D Cuda (8) 39. B: G Atherton (16) 42. C: G Sutton (26) 42. 2B: Div 1: C Berrell (13) T Smith (17) 50. Div 2: J Brett (27) H Brett (19) 49. Scr: J Smith (-1) 38.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Jul: A: G Gandha (8) 70. B: P Matthews (17) 68. C: C Wood (20) 65. Scr: A: K Kim (5) 76 cb. B: J Bruce (13) 84. C: A Arnott (22) 91. Women: Medal Jul: B: S Jang (22) 72. C: K Nishinakagawa (31) 70. Scr: L Quilliam (5) 80.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: R Green (10) 38. B: R Scott (17) 41. C: P Pearce (21) 40 cb. 4B: G Barnes C Johnston 48.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: D Watson (47) 5 up. Men: Par Gold: A: R Hastings (8) 1 up. B: A Halligan (15) 5 up. C: N Sherlock (43) 6 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: M Fisher (20) 40. G Hll (17) 39. C Mawson (11) 38 cb. P Donoso (12) 38. N Russell (17) 37 cb. J Keane (22) 37 cb. Gymea Lily,: A Foster (40) 42 cb. L Williams (29) 42. M Quirke (18) 41. K Oberman (16) 40. P Johnston (27) 39. M Davison (21) 38 cb. M Pisani 46. D Rann 46. A Foster 45 cb. B Walters 45 cb. Brushbox: M Baldwin 47 cb. S Barnett 47 cb. J Keane 47 cb. R Johnson 47 cb.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Aug: A Scr: J Fennell (0) 69. A: A Sghabe (1) 67. B: H Shin (18) 68 cb. C: J Song (24) 65.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: A McAlister (11) T Nouchi (20) 49. Men: A: I Hannam (11) 44. A Scr: I Hannam (11) 33. B: J Thompson (15) 38. C: T Nouchi (20) 43. Women: H Shin (31) 39.

NOWRA: Medley: Stableford: A: P Russell (8) 39. B: N Hargrave (15) 39. C: N Pearson (22) 40 cb. 2B: L Quinn (9) N Hargrave (15) 50.

NSW: Medley: Stableford: A: A Taylor (5) 38 cb. B: M Davies (18) 40 cb. C: D Brown (25) 39. Stableford Gold: T Ellis (22) 32. Stableford: S Armstrong (32) 34. Scr: A Grzetic 36.

OATLANDS: Stableford: A: M Robinson (10) 42. B: D De Silva (17) 40. C: T Groth (24) 41 cb. D: G Sih (28) 40. A Scr: R Easterbrook 36.

PALM BEACH: Medley: Stableford: 2B: C Dennett J Zieren 45. Women: C Dennett (31) 41. Men: T Parker (12) 39.

PENNANT HILLS: Stroke: A: A Munro (4) 65. B: C Thompson (14) 69 Cb. C: M Cain (19) 70. Scr: A Munro 69. Stableford: G Lane (20) 39. Stroke: A Bramston 139.

PENRITH: Men: Stroke: American Foursome: S William S Gillis 64.25.

PYMBLE: Stableford: A: M Guerry (9) 42. B: J Freeman (15) 41. C: R Hipsley (26) 41. M Henry 37. 2B: B Vogel S Truskett 50.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: L Toms (8) T Isomonger (23) 48. A: A Hansen (10) 41. B: A Stanley (14) 39. C: M Endicott (18) 40. A Scr: S Todd 35.

RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: M Scholes (6) 39. B: D Mcdonald (10) 39. C: T Henery (20) 38 cb. Women: Stableford Green: G Smith (22) 35.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: D Rostron (19) 37. Women: Stableford: L Hess (27) 35. Men: Stableford White: A: I McAleer (5) 38. B: M Norville (16) 41. C: D Bromell (28) 37. Medley: Stableford: 2B: B Collins (18) J Morton (17) 48. Men: Stableford Scr: White: C Sharp (-1) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: M Farr (8) 40. A Scr: M Collins 33. B: A Don (14) 44. C: J Antonios (21) 44. D: M Petrolo (27) 40. 2B: Div 1: A Don (14) C McGowan (6) 47. Div 2: S Lawrence (16) R Hale (22) 51.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: P Kingi (12) P Bautista (20) 50.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: L Gocher J Spears 79 cb. Men: A: B Hack (7) 42. B: C Basnayake (17) 42. C: C Brown (29) 37. Women: Div 1: J Spears (10) 41 cb. Div 2: W Rutherford (41) 33.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: J Morrow 39. A: A Gavan (8) 42. B: C Oh Park (13) 45. C: T King (27) 40. A Gavan (8) 42. C Oh Park (13) 45. Gold: Gold: J Keane (13) 35. 2B: White: E Berchowitz (17) C Oh Park (13) 47. 2B Scr: J Krzyszczak (2) L King (3) 42. 2B: Gold: Gold: A Higgins (14) M Horrigan (23) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: Div 1: C Sarkis (3) 36. Div 2: O Song (16) 40. Div 3: D Son (20) 42. Scr: R KIm 36. 2B Agg: J Li (15) J Allen (8) 72. 2B Agg Scr: R Kim K Kim 56.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: J Mcleod J McLeod 48. T Hartwell T Reynolds 46.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: A Jodrell (8) 42. B: R Pagliuso (20) 46. C: J Park (21) 39. Scr: A Jodrell 34.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Captain’s Trophy: S Gillett (32) 42 cb. A: S Jagot (1) 38 cb. B: C Dunn (15) 39. C: S Gillett (32) 42 cb. A Scr: S Jagot 37.

THE COAST: Men: 2B: S Smith (24) H Glasson (15) 48. A: W Morgan (11) 42. B: P Cheetham (17) 41. C: S Townsend (19) 39. A Scr: W Morgan (11) 31. Women: Stableford: C Fukushima (18) 38.

THE LAKES: Stableford: T Ellems (1) 45. A: A Bosansky (8) 41 cb. B: I Strachan (18) 38. C: M Symonds (29) 43. Scr: A Katholos 39. 9-hole: K Lasky (10) 14 cb. PM: M Stubbs (21) 22. Hole in one: G Freeman at 9th.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Floyd (12) 42. B: E Lobo (17) 43. C: A Dookie (24) 44. 2B Multi: C Weeks (9) J Rickert (34) 97.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: P Bolt (10) 39. Div 2: D Carney (26) 36. Women: Div 1: L Marshall (18) 37. Div 2: R Seymour (29) 35 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Shelton (18) S Shelton (13) 49. 4B Scr: R Oliver B Willett 39. A: M Vukasin (7) 42. B: W Powyer (14) 44. C: R McKellar (20) 38. Women: C Walters (23) 33 cb. Men: Hole in one: P Corbett.

TWIN CREEKS: Men: Stroke: A: L Gregory (11) 70. B: B Clark (13) 70. C: K Kim (36) 67. A Scr: M Pearce 72. B Scr: P Jones 90. C Scr: M Chow 99 cb. Women: Div 1: S Yoo (21) 74 cb.

WAKEHURST: Women: Stableford: C Baker (24) 38 cb. Men: D Mason (11) 39. S Sablatnig (16) 41. P Smith (26) 43. Stroke: A: S Kim (12) 64. A Scr: A Sutton 71. B: T Leem (14) 63. B Scr: T Leem 77. C: R Ryder (29) 66. C Scr: S Chow 86.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Ormsby (16) S McBrien (11) 48. 2B Scr: B Leyshon D Miklosz 39. Men: A: W Hutt (9) 39 cb. B: P Merrick (15) 40. C: G Ward (19) 39 cb. Mxd: Stroke Foursome: A Scr: J Berg M Berg 89. C Hoppe (24) N Hoppe 70.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: S Springall (3) 40. B: D Tesoriero (15) 38. C: O Askew (18) 41. D: A Clarke (24) 41. Stableford Trophy: White: A Clarke (24) 41 cb. Stableford: Scr: S Springall (3) 37.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: A: J Whitmore (8) 36. B: R Golotta (14) 38. C: K Hanigan (22) 40 cb. M Colbran C Conway 49.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Matchplay: Presidents Cup: G Pepper bt P Ford 2up. B Ainsby bt G Hardaker 1up. T Crowe bt P Garvan 3-1. N Sullivan bt J Murray 1up. Stableford 2B: White: B Bulters (9) C Elliott (5) 47 cb. Div 1: T Browne (9) 42. Div 2: P Vedder (16) 39. Div 3: M Bryan (21) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: B Rugless (9) 42. B: G Halliday (14) 41. C: R Austin (23) 35. Scr: A Heather 34 cb.

WYONG: Men: Stableford White: A: D Burns (11) 39. B: K Allen (17) 39. C: R Lackie (21) 44. Irish Team: A Daniel (11) M Williams (8) R Lackie (21) R Shaw (14) 90.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: G McNamara (10) 37. B: S Blackley (16) 41. Women: Lake: A: K Davis (7) 37. B: S Symes (29) 41. Men: A: R Zubin (10) 36 cb. B: B Birmingham (22) 36.

Our Partners