April 17, 2024

NSW/ACT Club Results – 5 July 2023

NSW/ACT Club Results – Weethalle Country Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Wednesday, 5 July 2023.

NSW JUNIOR CHAMPIONSHIPS: At Ocean Shores: BOYS (Par 72): C’ship: S Adams (Coolangatta Tweed Heads) 68 E Anderson (Virginia) 70 E Rohas-Smith (Surfers Paradise) 71 H Whitelock (Royal Canberra) J Smith (Monash) 72. 17yrs: S Adams (Coolangatta Tweeds Heads) 68. Hcp: N Pfeiffer (Southport 6) 67. 16yrs: E Rohas-Smith (Surfers Paradise) 71. Hcp: E Rohas-Smith (Surfers Paradise 3) 68. GIRLS (Par 72): C’ship: E Scaysbrook (The Australian) 65 H Nakatani (Coolangatta Tweed Heads) 68 S Kyprianou (The Brisbane) 71. 17yrs: E Scaysbrook (The Australian) 65. Hcp: H Follie (Coffs Harbour 2) 69. 16yrs: H Nakatani (Coolangatta Tweed Heads) 68. Hcp: S Eppelstun (St Michael’s +2) 73. At Byron Bay: BOYS (Par 71): 15yrs: C Oberle (The Brisbane) 74. Hcp: H Payne (Nelson Bay 13) 73. 14yrs: A Frain (St Michael’s) 77. Hcp: A Frain (St Michael’s 6) 71. 13yrs: T Ngo (Royal Queensland) 79. Hcp: R Springett (The Ridge 8) 74. GIRLS (Par 73): 15yrs: S Kyprianou (The Brisbane) 71. Hcp: S Kyprianou (The Brisbane 1) 70. 14yrs: S Kim (The Brisbane) 80 Hcp: A McKee (Grafton 9) 76. 13yrs: C Kim (The Australian) 83. Hcp: S Payne (Ballina 12) 75.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: T Wilkinson (13) R Elkin (32) 47. 2B Scr: M Black (4) R Druce (9) 39. 4B Agg: M Black (4) R Druce (9) A Huges (3) B Mcgiffen (4) 112. A: M Black (4) 40. B: C Koh (18) 39. C: D Browne (25) 36. D: G Brien (31) 35.

AVALON: Women: Stroke: J Johnson (39) 65. Scr: C Gardner 98. Medal Jul: Medal: W Sinnott (35) 67.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: R Ewing (13) 39. B: S Killingworth (18) 40. C: I James (21) 34.

BANKSTOWN: Medley Stableford A Grade: R Medlicott (6), 41. B Grade: D Chardon (16), 41. C Grade: J Savage (31), 38. Medley 2BBB Agg Overall: L Sommer & R Medlicott, 73.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jul: A: D Brown (17) 69. B: K Momsen (28) 53. C: N Leggatt (34) 64.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Jul: P Jones (26) 75. B Whiffen (26) 76. L Ponsford (18) 76.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: G Smith (19) K Gilbert (21) 46 cb. P Calantzis (9) 43. A: G Morris (7) 37. B: W Nash (12) 39. C: G Pardi (29) 40. Scr: S Smith 31 cb.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B: N Hassapis (8) J Dodds (0) 37. K Baker (15) N Brotherton (30) 47. A: D Street (10) 43. B: K Lewis (15) 39. C: G Mitchell (19) 41.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 2B: M Allen (11) J Still (18) 43. K Munchow (12) 35 cb.

BONDI: Medley: Stableford: G Sims (26) 42.

BONNIE DOON: Stableford White: A: C Carpis (9) 39 cb. B: K Berger (15) 40. C: P Bokeyar (23) 39. Scr: J Harris 35.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: R Maude (24) G Zacher (8) 49. W Parker (13) 39.

CAMDEN: Women: Stroke: American Foursome: K De Cean D Kingma 76.5.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: N De Haas (24) G Nicholls (9) 45 cb. 4B Scr: S Martyn B Senior 38. A: C Sims (11) 39. B: L Kable (16) 36. C: N De Haas (24) 36 cb.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: H Lee (12) V Kim (19) 143 cb. Medal Jun: Div 1: H Lee (12) 69. Div 1 Scr: N Yeob 80. Div 2: M Chung (24) 69. Div 2 Scr: E Kim 89. Div 3: J Choi (40) 68. Div 3 Scr: T Laphai 99.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: E Somera C Hansen 72. A: J Allen (6) 39. B: M Phelan (19) 40. C: E Hughes (20) 37. 2B Agg: S Hutton D Solomons 83. A: P Tappenden (11) 40 cb. B: P Lulic (17) 41. C: J Drummond (22) 39 cb.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal Jul: L Adam (33) 69.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Wallace (7) 39. B: B Truelsen (21) 39.

CROMER: Medley: Stableford: 2B Multi: B Clemens (23) J Wallace (28) 81. A: J Boyse (6) 37. B: B Clemens (23) 39. C: K Moss (29) 37. Scr: L Toole (-1) 34.

CRONULLA: Women: Stroke Keno Ambrose: Green: N Haines (10) C Perkins (+1) 64.75. Scr: N Haines (10) C Perkins (+1) 42.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Stirling D Ling 46 cb. 2B Scr: D Stocks D Sheather 39. Div 1: J Kim (4) 39. Div 2: C Lee (20) 41. Div 3: S Kim (29) 38 cb. Scr: D Sheather 36. Hole in one: R Pollard at 11th.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: A: B White (11) J Sheehan (18) 48. B White (11) 42. Veteran: 2B: D Paul I Wright 49. P Portelli 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: 2B: W Piggins (23) D Roper (22) 49. A: M Armour (5) 38. B: D Bridge (18) 37. C: W Piggins (23) 43. Scr: C Hicks (2) 35.

EVERGLADES: Stableford Team: Black: Div 1: D Payton (15) M Schreiber (11) M Creais (24) S Moir (18) 94. A: S Bennett (8) 41. B: P Mullholland (16) 39. C: M Simpson (21) 38. D: D Dowler (28) 37 cb. Scr: A Walters (+2) 41.

FINLEY: Men: Stableford White: K Tengstrom 36. Women: M Doyle (27) 31.

FOX HILLS: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: S Donovan (19) 88. Div 2: X Jin (31) 80. Div 3: L Nethercote (37) 73.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Jul: Black: Div 1: W Farrer (17) 71. Div 1 Scr: S Vrachas 85. Div 2: I Ramsay (19) 73 cb. Div 2 Scr: R Gresty 96. Stableford: C Hardman (28) 37.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: R Liang D Cox 78. A: W Ballard (10) 41. B: P Wilson (15) 40 cb. C: R Laing (21) 42. Scr: Z Duffy (1) 35.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: C Smith (15) 75. Div 2: R Slater (26) 75. Stroke Gold: A Smith (31) 77 cb.

HOWLONG: Women: Stableford: J Rogers (17) 28 cb.

KAREELA: Medley: Stableford: A: C Holland (7) 38. A Scr: J Gibson (9) 25. B: L Waring (17) 39 cb. B Scr: D Mandler (16) 27. C: G Eling (24) 10. C Scr: M Proudlock (23) 17 cb.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: A Lamble 1 37 B Grade H Pike (16) 38 C Grade M Polti (21) 43. 2BBB: M Polti 21 A Downie 4 46 2BBB Scratch: P Kerr A Lamble 38.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: H Ng (14) K Dae-In (16) 75. A: A Ali (8) 39. B: H Ng (14) 40. C: I Rowley (24) 38. Scr: D Gallagher 36. Veteran: H Ng (14) 40.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: J Kidd (21) 32.

LANE COVE: Stableford: 2B: D Cameron (30) G Webster (29) 48. Men: G Webster (29) 43. W Blair (17) 39.

LEONAY: Women: Stroke Medal Jul: White: Div 1: T Whiteside (30) 70. Div 2: R Chruszcz (41) 76.

LIVERPOOL: Medley: Stroke: A: S Kim (17) 78. B: J Jung (25) 77. C: S Lim (35) 76.

LONG REEF: Men: Stableford: Split Six: K Andrich T Bracey 70. A: A Frith (4) 38. B: C Roberge (14) 39. C: K Cook (22) 39. Scr: A Frith 34.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: S McLoughlin (22) J Adams (23) 45. C Reeves (33) 36 cb.

MANLY: Men: Stableford: 2B Multi: L Diggin (19) A Webber (3) 80. A: M Taylor (12) 40. B: I Graham (14) 41. C: M Day (29) 41 cb. Scr: E Blake 37.

MASSEY PARK: Medley: Stableford White: A: M Linehan (16) 41. B: R Simpson (27) 38. 2B: M Linehan (16) A Thom (21) 48. Women: Stroke: Div 1: S Choi (20) 64. Div 2: S Yim (34) 63.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: J Karren (6) B Henry (22) 47. A: J Karren (6) 43. B: P Churchill (20) 40. C: M Gaffikin (30) 37 cb. Scr: J Karren 37.

MONASH: Men: Stableford: Split Six: Div 1: R Marrett (21) P Richards (12) 72. Div 2: H Brett (19) D Brett (37) 65. 2B Scr: S Patel (1) C Hunt (2) 39. A: D Mascarenhas (10) 43. B: R Hustler (15) 39. C: R Marrett (21) 41.

MOORE PARK: Men: Par 4B: White: J Hurwitz (17) S Krost (16) 9 up cb. F Cusack (12) 3 up. Veteran Men: J Brett (25) 1 up.

MOSS VALE: Medley Stableford A Grade: I Wheeler (12) 38. B Grade: M Cafarelli (18) 42. C Grade: L Kelly (23) 40 D Grade: T Gripper (28) 36.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: M Thurwood (16) 71.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: T Mather (15) 39. J Clark (12) 38 cb. B: M Norman (23) 39. J Delany (22) 37 cb. C: J Lewis (34) 38. D Hurley (28) 37. A: P Kennedy (13) 38 cb. T Short (9) 38. B: R Moore (18) 36 cb. T Syme (19) 36 cb. C: R Bennett (27) 36. C Burnett (26) 35 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 4B Multi: R Vowell (27) F Thompson (2) 49. Scr: S Beatty (32) F Thompson (2) 40.

NOWRA: Men: Stableford: A: C Templeton (8) 36. B: M Balzer (21) 41.

NSW: Men: Stableford: 2B: P Banki (34) P Clark (28) 56. 2B Scr: C Finklede I Crichton 39 cb. A: A Moussa (6) 42. B: I Crichton (12) 41. C: P Banki (34) 48. Gold: O Berman (26) 35. Women: L Buckley (13) 31.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B Agg: T Dragicevich (12) D Dragicevich (19) 73 cb. A: D Thorn (11) 43. B: T Day (16) 39. C: G Selig (30) 41. Scr: G Naylor 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: B Drew (13) B Higgins (18) 44 cb. 2B Scr: R Zadravec J D’emilio 37. A: A George (10) 38 cb. B: D Watkins (15) 38 cb. C: P Mckenzie (20) 39.

PYMBLE: Medley: Stableford Split Six: Gold: G Winchester (18) S Muirhead (12) B Cross (7) S Bigg (10) 92 cb. B Dean (9) 43.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: C Owen (19) 33. Div 2: S Hall (25) 39. Div 3: C Shean (28) 34. Div 4: C Laing (43) 40.

RICH RIVER: Women: Stroke Medal Jul: East: Green: A/Medal: S Hull (19) 71. B: I Cockcroft (33) 75.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: S Griffen (20) M White (13) 78. A: R Pelaez (5) 37. B: M Brooks (18) 39. C: S Griffen (20) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: B Laing (17) G Squire (11) 49. Div 2: J Bae (24) H Chong (25) 48. A: S Collis (6) 41. B: K Barnes (17) 39. C: S Sheth (21) 38. D: J Bae (24) 37. Scr: J McCraith 31.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Kissane (33) D Kaye (30) 50. A: R Kim (2) 44. B: Y Kim (18) 38. C: R Kitching (26) 41.

TALLWOODS: Medley: Stableford: A Horsell (25) 37 cb. J Stephens (28) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Schweikert (8) 40. B: J Russo (17) 40. C: N Drabsvch (20) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: J Newnham (30) N Darnell (35) 46. Scr: D Gillard D Conacher 39.

THE COAST: Stableford: D: G Baseby (41) H Barko (37) 54. A: M Buckingham (0) 42. B: S Cradick (18) 42. Scr: M Buckingham (0) 42.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: D Moore (16) J Taylor (15) 45. Scr: R Vandersluis J Dalley 35. D Mahony (22) 41. 4B: V Pizzinga (31) 44. D Wayn (31) cb. Scr: J Rubenstein T Finney 35. M Dries (17) 35 cb. 9-hole: J Baker (20) 21.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: R Watmore (5) 35. B: B Morgan (19) 38. C: D Kucks (33) 37. Gold: P Lovelace (14) 27.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: R Phillips (6) J Sansom (18) 72. 2B Agg Scr: B White R Oliver 60. A: R Phillips (6) 39. B: P Stooley (16) 39. C: J Levy (22) 40. D: R Morony (27) 35 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: A Dowe (26) P Jones (13) 49. 2B Scr: J Tolomeo P Borg 42. A: P Borg (2) 40 cb. B: A Kim (14) 39. C: A Dowe (26) 39. A Scr: A Chu 41. B Scr: P Ellington 23 cb. C Scr: P Flynn 16 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: X Yu (33) Y Ling (19) 50. A: S Burton (11) 40. A Scr: A Sutton 36. B: M Pile (19) 41. B Scr: J Kim 25. C: P Noble (33) 42. C Scr: B Whitefield 21.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: C Wong (29) 74. Scr: V Witton 108.

WARRINGAH: Medley: Par 2B: White: D Prince (25) P Tsolakis (15) 13 up. A: I Gallacher (9) 5 up. B: S Soiland (16) 6 up. C: F De Wilde (21) 4 up. D: D Prince (25) 6 up. Trophy: D Prince (25) 6 up cb. Stableford 9-hole: B Hartmann (13) 22.

WINDSOR: Medley: Stableford 2B Agg: Black: G Chapman A Jurd 67. A: G Pidgeon (18) 37. B: R Kells (19) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: I Jenkinson (17) P Robson (21) 78. A: D Phillips (18) 39 cb. B: A Tam (22) 44. Scr: T Vella 34.

WYONG: Men: Stableford 2B Agg: White: P Ball (19) D Crittenden (15) 72. A: S Loughnan (8) 38. B: P Lomas (15) 37. C: R Vignes (29) 38.

Our Partners