September 27, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 7 June 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Tamworth Golf Club

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Wednesday, 7 June 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: A Anderson (10) C Munns (15) 47 cb. 2B Scr: P Lorimer (-2) K Batcheldor (5) 41. Team: D Grove F Clendening G Birt J Baker 110. A: P Young (6) 43. B: D Grove (18) 40. C: M Geelan (21) 39. D: A Spencer (31) 39.

AVALON: Women: Stroke: Medal: K Murray (47) 71. Scr: J Croydon (24) 97.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Painter (3) D Buckner (27) 65. P Hobsbawn (17) 36 cb.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford White: Div 1: H James (12) 35. Div 2: B Sprake (16) 36 cb. Div 3: R Motto (25) 33. Hole in one: L Ritchie at 3rd.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A/Medal: M Camilleri (13) 82. B/Medal: C Chew (24) 80. C: A Lewis (33) 88. Scr: N Armstrong (16) 86.

BAYVIEW: Stableford: A: F Godfrey (11) 40. B: R Fisher (13) 42. C: K Heazlett (23) 42. Scr: R Loewenthal (1) 30.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Jun: T Howarth (35) 73. Div 1: L Ponsford (18) 75. P Jones (25) 76. Div 2: B Harrup (35) 77. B Stolk (34) 78.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: R Landers (13) 42. A: P Calantzis (10) 40. B: T Welch (12) 41 cb. C: R Young (19) 41. Scr: A Bolton 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: J Pardy (27) N Seaman (21) 51. 2B Scr: D Moeke K Halloran 34 cb. A: M Worth (10) 37. B: A Watt-Smith (13) 38. C: P Bambridge (19) 36.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: K Munchow (12) S Tolhurst (9) 46. J O’Keeffe (10) 38.

BONDI: Veteran: Stableford Black: D Johnstone (12) 36.

BONNIE DOON: Stableford White: A: T Paech (4) 39. B: P Paris (16) 36 cb. C: R Silverton (34) 40 cb. Scr: J Buck 36.

BRIGHTON LAKES: Stroke: C Farthing (33) 68.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: C Chhor (15) . H Ou (8) 44. Div 2: B Maloney (22) . P Rule (12) 47. Div 1 Scr: D Buhagier . S Jamieson 38. A: A Carroll (10) 41. B: P Rule (13) 38. C: B Maloney (22) 41 cb.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Jun: A: S Miller (18) 72. A Scr: S Miller 90. B: A Wilson (28) 75. B Scr: A Wilson 103. C: M Wackett (43) 77. C Scr: W Hyndman 117.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: T Davis (29) C Clissold (16) 73. 4B Scr: K Paisley (Moore Park) K Warner (Moore Park) 60. A: M Tracey (8) 41. B: R Brooks (15) 40. C: A Kadir (32) 38.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg Scr: G Cha (27) S Lee (17) 142. Medal Jun: Div 1: T Yoon (14) 70. Div 1 Scr: N Yoe 83. Div 2: E Kim (21) 72. Div 2 Scr: V Kim 93. Div 3: G Cha (27) 71. Div 3 Scr: K Song 103 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: Split Six: R Magi (8) E Vassallo (6) 69. A: T Jones (5) 38 cb. B: B Gilmour (19) 43. C: D James (34) 38. Scr: T Wheeler 36. Split Six: A Kim (13) C Hwang (15) 64. A: M Thomson (+2) 36 cb. B: P Butson (16) 40. C: T McNamara (30) 35 cb. Scr: M Thomson 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: K Fisher (27) 33 cb.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: R Feehan (18) 39. B: J Gehrig (27) 40. C: J Degnan (34) 37. D: K Weingott (37) 38. Scr: C Perkins (-1) 30.

CUMBERLAND: Men: Stableford 2B: White: K Brynes A Weller 50. Div 1: M Nabhan (12) 38. Div 2: D Metham (17) 40. Div 3: K Byrnes (33) 40. Scr: R Wood (2) 32.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Smith (14) S Luke (19) 72. S Ford (31) 41. Veteran 2B: W Beesley (17) E Chambers (25) 72. A: N Delaney (12) 40. B: K Weatherby (20) 39. C: B Arandale (33) 39.

ELANORA: Women: Stroke: Medal Jun: A: H Marich (11) 72. B: H Griffin (22) 73. C: L Buckley (30) 69. D: D Higginson (37) 80. Scr: H Marich (11) 83.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Multi: I Elliott (24) M Wilson (19) 80 cb. A: T Mullen (7) 39 cb. B: M Boland (18) 40. C: M Wilson (19) 40. D: G Kenney (26) 40. Scr: T Mullen (7) 32 cb.

FORSTER TUNCURRY: Men: Par Forster: White: A: B Schumann (6) 5 up. B: M Saunders (18) 4 up. C: J Lovegrove (26) 6 up.

FOX HILLS: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: M Quirk (26) 81. Div 2: C Sparrow (33) 70. Div 3: A Reidy (37) 72.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Jun: Black: Div 1: W Farrer (17) 70. Div 2 Scr: L Searle 88. Div 2: J Tolley (31) 69. Div 2 Scr: I Ramsay 94. Stableford: I Mc Nair (26) 39 cb.

GORDON: Men: Stableford: D Lowe (8) 39.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: B Robinson (12) 40. B: P Brennan (14) 38. C: W Cardiff (21) 38. Scr: T Van Der Kolk (1) 34.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: K Weir (19) 70. Div 2: M Owen (33) 70. Gold: V Spinks (19) 71.

HOWLONG: Women: Stroke: D Tyrell-Miller (17) 71.

KAREELA: Men: Stableford Black: A: C Sawyer (9) 35 cb. A Scr: G Stone (3) 33. B: L Phelps (17) 39. B Scr: S Evans (16) 21. C: I Colley (22) 36 cb. C Scr: J Murray (24) 14.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: G Jarvie (14) D Picone (8) 46. A: M Allan (8) 39. B: J Vouris (16) 40. C: F Wong (21) 40. Scr: T Corr 35. Veteran: F Wong (21) 40 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: K Coventry (24) 36.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: B Edmondson (18) G Jack (18) 71. R Paterson (20) 39.

LIVERPOOL: Medley: Stroke: A: C Yu (17) 75. B: J Jung (26) 72. C: V Micallef (31) 73.

LONG REEF: Men: Stableford: Team: M Hansen R Mander M Sier R Wray 123. A: R Bockman (2) 39. B: M Hansen (20) 43. C: D Moss (24) 42. Scr: R Bockman 37.

LYNWOOD: Men: Stableford White: A: P Van Wegen (4) 42. D Henry (13) 37. A Scr: J Beardsmore (-1) 31. B: M Korb (30) 40. S Maclaren (36) 39. B Scr: G McNicholl (19) 17.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: D Odewahn (20) A Stone (10) 77. A: A Stone (10) 41. B: M McDonald (19) 41. C: W Brown (29) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: P Judd (30) G Lobendahn (22) 46. P Thomson (14) 38.

MANLY: Men: Stableford: 2B: N Carroll (24) T White (11) 46. A: M Clancy (11) 40. B: M Hiscock (18) 40. C: P Saunders (26) 40. Scr: C Connolly 38.

MASSEY PARK: Women: Par: F Yuan (20) N Newton (15) 8 up.

MONA VALE: Men: Stableford Black: A: S McCameron (3) 40. B: P Gazzaed (21) 38 cb. C: C Wall (23) 40. Scr: S McCameron 37.

MONASH: Men: Stableford: 2B: A: P Waddell (7) B McCabe (16) 45. B: S Cormack (21) V Byrne (22) 46. 2B Scr: J Mackay (-3) S Morgan (2) 43. A: G Howe (4) 39. B: P May (18) 40. C: T Kamsler (20) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: A Wise (7) 37. B: K O’Shea (12) 40. C: B Wilson (18) 36. Veteran: S Sadokierski (25) 34. Women: B Xu (21) 33. Mxd: 9-hole: White: R Thomson (11) 17 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Connell (14) G Bowcock (26) 46. Medal Jun: A: S Lee (5) 38. B: G Pennicuik (19) 37 cb. C: G Borger (35) 38 cb. Scr: M Thompson (1) 34.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily,: A: B Rostron (14) 35 cb. W Cleaver (12) 35. B: N Lilly (16) 38. A Mundey (16) 37. C: R Goodall (24) 41. A Milne (33) 34 cb. Brushbox: A: C Mawson (11) 37. C Mackenzie (7) 36 cb. B: A Bentley (21) 41. G Walsh (20) 36. C: M Stocker (26) 38. G Bonfante (38) 36.

NOWRA: Men: Stableford: P Collins (16) 37. Scr: P Courtney (27) 40.

NSW: Men: Stableford: 2B: G Williams (21) M Hammond (17) 48. 2B Scr: Z Mullins S Sara 39. A: S Murphy (10) 42. B: R Lederer (14) 40. C: B Miller (21) 37 cb. Gold: E Ellis (21) 36.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Bechara (19) D Zaiter (27) 47. A: M Arnold (9) 41. B: D Wills (15) 40 cb. C: J Bechara (19) 40. D: K Longworth (31) 33 cb.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: F Loneragan (26) G Goodwin (23) 47. A: R Miles (6) 38. B: S Vile (14) 39 cb. C: M Carasso (22) 39 cb. Scr: R Richards 37.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: J Lewis (18) P Costello (29) 45. B Sexty (34) 39.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Sakakibara (18) 39. Div 2: H Elisseou (23) 38. Div 3: K Muirhead (29) 38. Div 4: J Yeats (44) 40.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Moir (17) R Jones (18) 74. Div 2: B Suen (24) E Tsang (21) 76. A: J Koo (12) 37. B: G Norman (18) 39. C: J Choi (21) 42. D: H Chong (27) 47. Scr: S Park 36.

SAFETY BEACH: Men: Stableford White: Div 1: T Swan (17) 39 cb. Div 2: J Mcniece (16) 39. Div 3: R Hinds (16) 37. Div 4: S Sidhu (14) 36 cb. Div 5: I Young (21) 36 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Santoro (42) A Tassone (8) 49. A: G Hough (11) 41. B: J Wall (13) 37. C: S Santoro (42) 43.

TALLWOODS: Mxd: Par: T Norris (21) 3 up. J Patfield (31) 1 up.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: L Corbett (12) 37. B: S Murphy (17) 41. C: C Chen (42) 41. Men: Hole in one: A Lockie at 19th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Team: P Barrett (22) M Lunzer (18) P Harrington (25) G Crawford (21) 52.

THE COAST: Stableford: 2B Agg: D: R Pollack (27) P Rosenthal (30) 75. A: B Gauci (12) 41. B: R Saunders (39) 23. Scr: B Higgins (1) 35.

THE LAKES: Stableford: 2B: C Allan C Heys 48. H Day (18) 45. PM: R Scott (21) 40. 9-hole: O Zerbst (2) 19. G Murfet (22) 18.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: D John (8) 38 cb. Div 2: P Cheesewright (21) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: J Kahler (16) N O’Leary (17) 75. 2B Agg Scr: B White N Miller 67. A: E Powyer (10) 38. B: T Gibson (14) 39 cb. C: B Roome (20) 39. D: H Wardle (26) 39 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: D Coxall (7) V Capolupo (21) 75. 2B Agg Scr: J Tolomeo A Crestani 58. A: C Hoang (6) 40. B: P Maundrell (15) 37. C: D Oliver (19) 39. A Scr: J Tolomeo 33. B Scr: C Oh 22 cb. C Scr: M Webster 14 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Jackson (28) R Hartmann (17) 47 cb. 2B Scr: A Sutton G Harkness 37. A: J Chung (11) 40. A Scr: A Sutton 35. B: T Leem (13) 42. B Scr: T Leem 29. C: R Carroll (25) 40 cb. C Scr: R Carroll 19.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: R Murdoch (28) 36.

WARRINGAH: Medley: Par 2B: White: A Haran (15) D Mills (25) 9 up. A: J Nairn (7) 3 up. B: P Zemanek (18) 4 up cb. C: D Harris (23) sq cb. D: C Sheehan (29) 2 up. Stableford 9-hole: G Schwarz (14) 17.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B Agg: J Pappas (14) D Gray (6) 78. A: P Baraket (10) 41. B: D Davies (23) 40 cb. Scr: K Rugless 37.

WYONG: Men: Stableford 2B Agg: White: P Coles (14) M Williams (9) 75. A: S Loughnan (10) 36. B: P Coles (15) 43. C: M Dunn (27) 37.

Our Partners