NSW/ACT Club Results – 27 May 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 27 May 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stroke Ambrose: White: L Gibson (1.25) J Richards 57.75.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: H Xu (19) E Summerson (36) 46. A: M Lenz (7) 42. B: G Harcombe (13) 39 cb. C: H Xu (19) 42. Scr: N Mapledoram 31 cb.

AVALON: Women: Stableford: C Gardner (31) 32.

AVONDALE: Men: Stableford: A: B McKinstry (6) 38. B: A Stocks (16) 38. C: G Parker (21) 36. A Scr: D O’Donovan 34.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B Agg: White: L Trevenar (14) R Ewing (14) 74. E English (23) 42.

BANKSTOWN: Medley Stableford A Grade: S Underwood (-2), 38. B Grade: K Axtell (18), 39. C Grade: G Nicholl (25), 36. Medley 2BBB Overall: S Robin C & W Kuo 46.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: I Westley (10) K Beck (5) 66. N Pindar (17) 38. A: K Johnson (10) 37. B: M Bougoukas (14) 37. C: J Calleja (23) 37. A Scr: J Calleja 33.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: W Walsh (11) 43. B: K Pereira (15) 41. C: K Channels (27) 39.

BAYVIEW: Medley: Stableford Black: A: T Payne (11) 39. B: L Molyneux (19) 40. C: M Alder (21) 38. Scr: R Loewenthal 33. Stableford: Div 1: S Poate (18) 35. Div 2: K Aberdour (45) 34. Scr: W Harrington 28. 2B: G Pearce (27) . S Fisk (17) 47 cb.

BERMAGUI: Mxd: Stroke 4B: White: M Greenwood (10.25) G Connors D Myers A Gorman 53.75.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: M Kean (18) 41. A: R Santangelo (11) 40. B: D McCabe (15) 40. C: J Spencer (27) 40. A Scr: L Naumovski 35. Men: Stroke: Matchplay: S Williams (12) bt G Jahns (19) 5-3.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: P Bambridge . T Condylios 47. A: M McLeod (10) 39. B: M Shaddock (14) 37. C: G Miller (24) 36. Scr: G Heffernan 31.

BLACKHEATH: Men: Stableford: M Mole (13) 39. 2B Multi: B Pidgeon (11) K Pidgeon (16) 76.

BONDI: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: T McCarville (2) O Pedersen (8) 58. B: E McCall (15) S Fuller (13) 56.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Justin (18) 39. B Emma (13) 37 cb. B Andy (3) 37 cb. P Jack (+4) 37. L Craig (6) 36 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: L Lealamisa (11) 40. A Scr: D Baresic 36. B: D Weigand (16) 36. B Scr: D Weigand 22. C: N Pollard (23) 36. C Scr: N Pollard 17.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: S Gal (5) . K Cummings (2) 70. Div 2: M Haining (24) . C Crowe (26) 71. Div 1 Scr: D Marsh . R Rodriguez 59. A: B Kannan (8) 37 cb. B: J King (14) 35. C: M Ngo (19) 34 cb. D: M Haining (24) 40.

CAMDEN: Men: Stroke Vardon: Black: M Bell (Camden Cup Winner) 71. Hcp: M Nielsen (Links Shell Cove) (5) 67.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: C Francis (9) 38 cb. B: R Aguirre (18) 40. C: G Grigg (20) 40 cb. 4B Agg: R Aguirre (18) M Davies (17) 73. 4B Scr: G Evans J Semrany 58. Hole in one: R Sage at 14th.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: K Pidgeon (29) P Richards (9) 74. 2B Agg Scr: N Katholos D White 65. A: Y Kwon (8) 37 cb. B: S Kim (15) 38. C: S Haq (33) 41. Hole in one: C Farrell at 16th.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: G Witzgall (11) B Baden (24) 48. A: D Xie (4) 39. B: B Mclean (15) 43. C: G Witzgall (24) 36. 2B: P Hudson (33) M Hudson (19) 49. A: D Ford (11) 41. B: M Hudson (19) 42. C: P Mann (20) 41 cb. Hole in one: G Witzgall at 2nd.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: L Jones (12) 39. A Scr: C Leadle (3) 30. B: N Chan (20) 39. Women: Stableford: A Smith (22) 36 cb.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stroke: Ambrose: A Diamond (7.75) M Stimpson 61.25.

CROMER: Snr Stroke: Matchplay: S Floyd bt M Taylor 1up. Veteran: M Horne bt A Fong 5-4. Medley: Stableford: A: D Van-Buuren (6) 41. B: R Richards (19) 38. C: G Hayman (23) 37. A Scr: H Graham 35 cb. 2B Agg: H Graham (4) R Brain (19) 73.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B Agg: T Wilson (3) J Gehrig (6) 69. A: O Liessmann (13) 38. B: N Slack (17) 35. C: J Hughes (33) 39. Scr: K Ewington 35.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Scr: T Hill A Matthew 39. B Doig P Blade 44. D Scr: S Moylan 34. Div 1: P Blade 37. Div 2: G Hagel 38. Div 3: A Lappeman 40.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Chapman (7) S Desmond (10) 46. Div 1 Scr: S Mclean S Mclean 38. Div 2: G Doyle (17) J Speirs (22) 46 cb. Div 1: P Argyriou (6) 38. Div 2: D Hickey (25) 38.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: M Lupton (10) 42. B: A Bradstreet (16) 40. C: R Fordham (23) 42. D: G Perl (31) 41. 2B: M Lupton (10) B Watson (33) 49.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: K Lynch (10) 41. B: R Webster (19) 42. Tuncurry: A: G Brogden (5) 39. B Barriball (13) 36. B: A Ingersole (20) 37 cb. M Todd (21) 37.

FOX HILLS: Men: Stableford: 4B Multi: G Cahill (15) 76. J Swinburne (16) 76. P Robertson 56. D Prasad 56. M Timbs (9) 36. G Cahill (15) 36 cb. K Moon (27) 36 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: Div 1: D Simpson (22) A Gollan (27) S Frost (34) K Axtell (39) 118 cb. A: S Vrachas (9) 38. B: D Cairns (14) 39 cb. C: S Frost (34) 39.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: M Lowe (15) 37 cb. Div 2: B Pearson (21) 39. Div 1 Scr: B Michelmore 37. Cup: M Kobryn 77.

GORDON: Men: Stroke: Matchplay: A: N Brady bt N Els 6-4. B: M Braithwaite bt M Torning 2-1. C: M Noonan bt E Andrew 5-4. Stableford: A: S Austin (10) 35. B: R Bergin (15) 39. C: B Mighell (28) 42. Split Six: C Harding (19) I Menzies (18) 65.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: T Cosentino (8) 32. A: T Cosentino (8) 40. B: B Sunderland (17) 41. C: S Hogg (29) 41.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Hammond (22) 36. Men: A: J Bullock (18) 40. Stableford White: B: S Mount (28) 40.

HOWLONG: Women: Stableford: A: M Stevens (27) 40. Men: A: T Eddy (10) 40. B: G Pearce (14) 41. C: P Iffland (26) 39.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Split Six: L Holland (29) I Kelson (21) S Whitlock (45) L Firth (27) 92. Men: Stableford White: A: D Rothwell (7) 36. B: C Cradick (12) 41. C: G Kernahan (25) 38. Women: Stableford: S Whitlock (45) 38.

KAREELA: Men: Par: 2B: T Russell R Ellicott 10 up. A: B Zhang (9) 1 up. A Scr: G Stone (2) 6 down cb. B: G Innes (18) 2 up. B Scr: P Hodge (15) 9 down. C: C Titmus (27) 5 up. C Scr: A Dookie (20) 11 down.

KILLARA: Men’s & Women’s Stableford A Grade: T Rocks (7) 42. B Grade: L Doecke (16) 38 cb. C Grade: D Ryan (18) 38. 2BBB: L Doeke (16) M Graham (10) 49. 2BBB Runners-up: M Ward 3 M Martin (16) 48 2BBB Scratch: B MacNamara T Rocks (39) Ladies: K Wood 8 32 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: F Wong (21) 44. A Demery (9) cb. A Scr: M Butler M Kift 36. A Adam (5) 37. A Scr: D Gallagher 35.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: D Robertson (2) 39. B: R Jones (20) 43. C: N Toohey (26) 49. Women: Stableford: D Monk (34) 36.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: G Collins (11) L Foley (16) 77. A: B James (6) 38. B: P Reuben (13) 41. C: T Micallef (25) 37. Women: L Hall (18) 34. Chick o’ Walk: D Forrest M Mann bt J Jacka S Murray 3-2.

LANE COVE: Men: Stroke: C’ship: A: P Doherty 288. B: D Pritchard 327. C: P Siapos 350.

LEONAY: Mxd: Stableford Canadian Foursome: White: A: Z Lange (2.63) M Butler 60.25. A Scr: L Cupples W Worthy 67.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: T Huynh (29) G Ngothanh (21) 48. 2B Scr: M Naaman (3) B Lakmas (16) 37. A: S Quagliata (4) 39. B: K Parulan (14) 41. C: T Huynh (29) 41.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: A Elliott (3) W Elliott (15) 46. Men: A Scr: J Little 35. A: S Skinner (13) 38. B: K Macmillan (14) 38. C: G Anderson (26) 40. Women: J Brown (15) 33.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: T O’Connor (17) G Tardiani (13) 47. Men: A Scr: S Nelson (1) 32. A: M Fullerton (0) 38. B: K Thurgood (13) 39. C: M Maricic (18) 37. Women: D Northwood (20) 35.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: T Maloney (15) S Overton (22) 45. J Adams (25) 38.

MANLY: Men: Stableford: A: S Gale (2) 38 cb. B: M Forrest (20) 38 cb. C: S Sailer (21) 41.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: S Oesterreich (15) . A Kinghorn (12) 70. 2B Agg Scr: T Shaw . J Dunn 66. Hcp: H Kim (10) 39. Scr: J Gudmundsson 35.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: A Hugill (+1) 39. B: A Leith (20) 39 cb. C: M Creais (38) 37. A Scr: A Hugill 40.

MONASH: Men: Stroke: J Donnelly (10) 70. J Mascarenhas (15) 72. T Loewensohn (15) 72. B White (19) 72. P Todd (20) 69. M Debelak (31) 69. Scr: S Patel (0) 71. Mxd: Stableford: W Plunkett (25) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Mathews (10) 47 cb. T Walker (17) . A: J Nettleton (11) 39 cb. B: M Furlong (15) 39 cb. C: D Kang (22) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A: T Bolton (25) O Guazzarotto (5) 48. A Scr: M Bragg (5) R Fennell (7) 36.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford Green: P Beckton (11) 37. Men: White: L Byrne (19) 40. Scr: W Alder (5) 31.

NOWRA: Medley: Stableford: A: J Henry (10) 38. B: C Armstrong (15) 40. C: M Burns (26) 40 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Brady (7) D Chay (15) 41 cb. 2B Scr: K Tsaousidis B Cutler 31 cb. Hole in one: Gold: K Nossiter at 6th.

OATLANDS: Stableford: A: L Barnouti (12) 39. B: S Monaghan (18) 42. C: I Harrison (24) 39. D: C Peterson (31) 40. A Scr: R Nakaad 33.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: J Keenan (17) . R Phillipe (25) 46. Men: A: A Lam (0) 35. A Scr: A Lam 35. B: J Keenan (17) 37. C: C Croft (23) 37 cb.

PENRITH: Mxd: Stableford Irish Team: White: I Napier (21) A Sinclair (36) L Stock (6) K Roberts (22) 88. 2B Scr: D Purdon G Howland A Dilshad D Acret 70. Hcp: A: A Villanueva (12) 41. B: B Lewis (18) 43. C: H Fernandez (20) 39.

PYMBLE: Women: Stableford Yellow: M Henry (18) 37. Men: Stableford: A: M Guerry (9) 38. B: A ORR (15) 40. C: C Boltman (24) 45. Women: Stableford Yellow: M Henry (18) 37. Medley: Stableford: 2B: M Guerry (9) J Freeman (16) 49.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: V Duranti (17) T Ryan (19) 44. A: S Jamieson (6) 37. B: D Hunter (14) 38. C: M Feehan (18) 36. Scr: S Taoo 34. Stroke: Foursome C’ship: C Mcmahon A Pustetto 131.

RICH RIVER: Women: Stroke West: Green: G Bennett (16) 75 cb. Men: Stroke: A: D Phillips (8) 68 cb. B: T Lewis (10) 69. C: M Camenzuli (22) 68 cb. Women: Stroke Green: A: G Bennett (16) 75 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: P Murphy (5) 39. B: S Dorman (15) 43. C: B Hodkinson (22) 40. Scr: D Dennis (1) 35. 2B Agg: Div 1: S Dorman (15) S Rothermund (19) 69. Div 1 Scr: M Fitzpatrick (8) V Baldry (6) 38. Div 2: L Stockman-Collins (30) B Hodkinson (22) 70. Div 2 Scr: K Fretwell (8) O Fretwell (28) 28.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Quilter (22) 36. Women: Stableford: M Thoumelou (26) 37. Men: Stableford White: A: D Beange (5) 39. B: D McAleer (15) 40. C: R Towers (21) 34. Medley: Stableford: 2B: I Cairns (18) D Cameron (18) 46. Men: Stableford Scr: White: D Chan (1) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: A: S Collis (8) 40. B: P Wines (14) 40. C: D Kim (22) 39. D: K Achurch (28) 37. 2B: Div 1: J Bartlett (15) B Hewitt (16) 46. Div 2: K Donley (21) P Wines (14) 47.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: K Ibbett (14) P Kingi (13) 58.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R STEET (5) 37 cb. B: G Finnigan (17) 36 cb. C: J Dobrohotoff (26) 42. Women: J Kearsley (17) 36. Medley: 2B: J Wall . C Lapa 47. Men: Stroke: Ambrose: C Fullerton . L Allison 65. Medley: I Johnson . A Lamont 67.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: D Loumanis 33. A: D Eeles (6) 40. B: M Olsen (16) 37. C: B Sims (23) 36. Women: Stableford: L Power (21) 35. Men: Stableford 2B: White: A Christellis (26) L Wainstein (16) 47. 2B Scr: M Ripoll (6) G Sacks (6) 35. A: B Clementson (+2) 34. B: P McGhee (17) 38. C: A Christellis (26) 40.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Park (12) G Choi (14) 48. A: M Lee (12) 42. B: D Park (14) 40. C: J Lau (22) 37. A Scr: T Green (-1) 34. Men: Stroke: Singles KO f: G Becus bt C Blekos 1up.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: F Sharpe D Brett 47. B Colvin J Colvin 46.

TERREY HILLS: Stableford: A: H Park (10) 38. B: K Tan (16) 38. C: S Stevens (2) 38 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: D Conacher (10) 38. B: T Hoy (13) 36 cb. C: J Gattorna (23) 40. A Scr: D Gillard 32 cb.

THE COAST: Par: A: J Jakobsson (8) 1 up. B: A Gulden (11) 3 up. C: D Morgan (17) 3 up. A Scr: C Smith (1) 1 down. Women: Stableford: K Blyth (17) 36.

THE LAKES: Medley: Stableford: D Mitchell (6) 38 cb. A Scr: S Koirala 36. 9-hole: G Levy (5) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: W Van Vuuren (21) G Erskine (17) 81. A: J Keane (7) 42. B: G Erskine (17) 39. C: T Hobday (25) 33.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: J Nardi (6) 44. Div 2: B Elwin (15) 37. Div 3: P Small (27) 36. Women: Div 1: C Casey (20) 39. Div 2: L Mason (45) 37.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Jamieson (21) N Beukers (16) 72. A: C Wayland (9) 41. B: G Cary (16) 38. C: B Davey (21) 44. Women: C Walters (24) 32.

TWIN CREEKS: Women: Stroke: Div 1: J Kang (14) 76. Men: A: S Joo (8) 71. B: J Martlew (15) 74 cb. C: W Oh (19) 67. A Scr: J Tolomeo 74. B Scr: B Clark 90 cb. C Scr: P NG 98.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: A Aitken (11) 37. A Scr: G Wood (3) 32. B: P Massey (13) 39. B Scr: P Massey (13) 26. C: P Smith (27) 42. C Scr: W Woodroff (23) 18. Medley: Irish Team: R Martin (26) J Zietsman (9) D Grunsell (24) W Woodroff (23) 91. Women: R Charnell (12) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Graham (14) D Coombes (20) 47. 2B Scr: C Holmes G Langton 41. A: J Mansfield (11) 37 cb. B: G McMillen (16) 38. C: P Sutton (19) 37. Women: Yellow: C Hoppe (38) 34.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: J Toro (4) 40. B: A Baker (13) 43. C: S Jackson (23) 41. D: B Reoch (28) 40 cb. Scr: J Toro (4) 36. 2B: J McQuillan (19) O Tobia (34) 49.

WOOLLAHRA: Men: Par 2B: White: B Elliott (5) . G Hinksman (16) 9 up. Div 1: B Elliott (5) 3 up. Div 2: D Ragg (14) 1 up. Div 3: P Reed (27) 2 up. Hole in one: B Elliott at 18th.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Ambrose: K Rugless . J Hallinan (-0.25) 57.25. Scr: J Simpson . R Simpson 63.

WYONG: Men: Stableford 2B Agg: White: B Rowe (11) 69. R Aitkin (19) cb. A Scr: G Williams (5) N Williams (15) 68. Scr: A: G Greenland (12) 38. B: W Allen (14) 40. C: T Eldridge (31) 39. A Scr: C Lummis (5) 30 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: N Russell (12) 39. B: P Heather (22) . Women: A: K Clarke (26) 37 cb. B: M Walker (32) 39. Men: Stroke: A: D Crossley (6) 73. B: P Pejkovic (15) 72. Stableford: Murray: A: A Kelly (15) 39. B: R Glare (22) 39.

Our Partners