NSW/ACT Club Results – 13 May 2023

PLAY TODAY NSW/ACT Daily Club Golf Results, Saturday, 13 May 2023

ANTILL PARK: Women: Stroke: Foursome C’ship: S Kennedy (19) A Kennedy 96. S French (38) S Peters 65. Men: A Scr: L Gibson (3.5) J Richards 76. B Scr: M Kelly (13) B Murphy 86. C Scr: S Mansell (20.5) K Ferguson 93. A: L Walker (10.5) K James 70.5. B: S Pulbrook (15) W Parkes 71. C: B Cox (21) M Defrancesco 72. Medley: Stableford White: R Geoghegan (26) 41. P Kerr (18) 38 cb.

ASQUITH: Men: Stroke: Foursome: A: I Malcolm (4) T Felton (1+) 67.5. A Scr: C Allen N Mapledoram 74 cb. Div 1: G Baker (11) P Swan (12) 69.5 cb. Div 1 Scr: M Boland A Caiger 82. B: W Jeffrey (14) S Pennington (14) 69. B Scr: D Wadwell K Lee 87 cb. C: B Geary (19) G Birt (20) 68.5. C Scr: P Seiffert D Gardiner 92.

AVALON: Women: Stableford: J Grover (33) 39.

AVONDALE: Men: Stableford: A: M Jones (8) 38. B: T Fletcher (13) 40. C: P Bennett (19) 39. A Scr: T Gillis 35.

BANKSTOWN: Medley Stableford A Grade: J Peterson (10), 38. B Grade: J Garry Chivers (13), 35. C Grade: G Wise (22), 35. Medley 2BBB Overall: P Chamberlain & B Cecilio de Oliveira, 46.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: J Pedreira (14) A Ferreira (14) 75. J Giokas (11) 42. P Everett (31) 34. A Scr: J Sentas 31.

BARNWELL PARK: Women: Par: H Thomas (20) 1 up.

BAYVIEW: Medley: Stableford Black: A: B Elliot (12) 37 cb. B: B Gilbert (15) 38. C: M Buckley (23) 40. Scr: P Clarke 31. Stableford: Div 1: A Dorrington (16) 38. Div 2: M Kammerl (32) 32. Scr: L Smith 24. 2B Agg: B Anderson (15) B Gilbert (15) 74.

BERMAGUI: Men: Stroke 54-hole C’ship: Black: A: A Wilder (2) 73 cb. B: J Allen (20) 68. C: A Stenhouse (29) 73.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: C Mason (13) 43. A: F Minati (7) 40. B: P Morrison (15) 42. C: S Psomadelis (20) 39 cb. A Scr: B Taylor (The Ridge) 35. 2B: J Newman (15) M Sotiropoulos (9) 49.

BEXLEY: Medley: Stableford: Captain’s Trophy: Div 1: G Mitchell (21) 38. Div 2: E Ibrahim (19) 38. Div 3: D Perrin (14) 37. A: N McEwen (9) 36. B: S McKay (15) 37. C: N McMahon (24) 37. Scr: G Heffernan 34.

BLACKHEATH: Men: Stableford: K Lamb (21) 37.

BONDI: Men: Stroke Black: A: C Potts (9) 55. B: J Chow (12) 59. C: J Sullivan (23) 61 cb.

BONNIE DOON: Stroke Black: A: J Coomber (9) 69 cb. A Scr: A Yeung 71. B: J Aerlic (13) 67 cb. C: L Bewes (21) 67 cb.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal May: A: T O’Rourke (0) 69. A Scr: T O’Rourke (0) 69. B: B Middleton (11) 70. B Scr: B Middleton (11) 81. C: G Priest (23) 72. C Scr: G Priest (23) 95. Women: M Williams (21) 69. A Scr: G Bowles (6) 82.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: G Mayfield (9) 40. A Scr: G Mayfield 31. B: J Choi (15) 44. B Scr: J Choi 29. C: B Kadir (22) 39. C Scr: R Archer 19.

CAMDEN: Women: Stroke: Matchplay: L Bullock W Wackett bt P Gleeson M Thorn 1up. Stableford: A: R Wright (12) 37. A Scr: L Newcombe 24. B: A Brady (21) 36. B Scr: K De Cean 14. C: W Hyndman (38) 38. C Scr: C Versluis 9. Men: 2B Multi: R Stomber (9) J Winsor (10) 94. 2B Scr: C Jaeger J Howe 63. Hcp: A: J Winsor (10) 43. B: J Ward (16) 38. C: M Hobbs (20) 43. Scr: A Scr: C Jaeger 35. B Scr: V Mudaly 23 cb. C Scr: N Rego 18.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: S Jeon (19) M Kim (18) 46. 2B Scr: K Gibb J Lind 41. A: J Hur (8) 38. B: S Jeon (19) 39. C: W Barratt (24) 37.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: T Fayard (34) G Heads 71. A: N Annen (6) 39. B: D Gething (15) 38. C: P Weber (26) 38. 2B: R Wynne R Witheridge 66. A: R Witheridge (12) 40. B: M Rudd (16) 38. C: B Wood (23) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: R Wallace (8) 75 cb. Men: Medal Apr: S Trembath (6) 78. Stableford: Medal May: R Lavery (17) 67. Stroke: A: B Gook (8) 71 cb. B: A Cossar (10) 72. C: S Crawford (17) 73 cb. D: S Humphries (21) 70.

CROMER: Medley: Stableford: A: T Felan (4) 39. A Scr: T Felan (4) 43 cb. B: R Wightley (15) 39 cb. C: R Cover (22) 44. 2B: R Cover (22) S Korchinski (14) 51.

CRONULLA: Mxd: Par: A: M Gillard (10) 3 up. B: G Phipps (20) 5 up. C: D Castle (21) 3 up cb. 2B: S Smith (9) M Green (24) 9 up cb. 2B Scr: B Cripps K Bennett 2 up.

DUNHEVED: Men: Stroke: Bowl: J Turnbull (14) M Rose (18) 138. President’s Trophy: D Neill C Fitzsimmons 153. Div 1: D Hopkins (19) 67. Div 1 Scr: C Carruthers 72 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: J Whiteford (-1) 32 cb. A: B Rodwell (11) 41. B: S Potter (17) 43. C: J Stanley (22) 37 cb.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: J Hamer (28) 41.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: C Hunter (8) 70. A: C Hunter (8) 62. B Scr: G Hall (15) 77. B: G Hall (15) 62. C Scr: S Ireland (20) 86. C: S Ireland (20) 66 cb.

FINLEY: Men: Stroke White: Div 1: G Wilson (8) 71. Div 2: R Ross (19) 70. Women: Stroke: S Pyle (15) 73. Men: Medal May: A Scr: G Wilson 79. A: R Ross (19) 70. Women: Brooch: S Pyle (15) 73.

FORSTER TUNCURRY: Women: Par: Tuncurry: H Golden (16) 5 up. L Byrne (45) 3 up. Men: A: P Garner (9) 3 up. P Dorrell (9) 2 up. B: A McNamara (34) 7 up. B Saxby (17) 3 up.

GEORGES RIVER: Medley: Par: Team: G Piconi (14) D Tolley (8) J Tolley (30) W Farrer (14) 14 up. A: L Searle (11) 6 up. B: L Cosgrove (18) 4 up. C: J Tolley (30) 3 up.

GLENMORE: Medley: Stableford: 4B: Div 1: O Samson (8) W Morris (20) 46 cb. Div 1 Scr: S Hunt (1) A Robb (-1) 38.

GORDON: Men: Stableford: A: D O’Keefe (10) 36. B: L Heinrich (17) 36. C: A Cheng (Muirfield) (35) 37. 2B Multi: C O’Rorke (5) N Huang (NTPGC) (23) 71.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: B Wyatt (11) 41. B: G Worboys (13) 39 cb. C: W Terry (29) 40. A Scr: M Coombs (0) 33.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Langbein (26) 35.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: K Griffiths (25) 74. B: S Muna (32) 73.

HOWLONG: Men: Stableford: 4B: A: C Kitt M Brennan 48. Women: A: G Krause (21) 37.

HURSTVILLE: Medley: Stroke: Foursome C’ship: Div 1: B Mudaliar M Cowell 66.5. Div 1 Scr: T Shaw K Kerrigan 76.

KAREELA: Men: Stableford: A: A Beazley (8) 39 cb. A Scr: J Fraser (10) 29 cb. B: A Bryant (13) 38. B Scr: S Penny (14) 24. C: K Wood (25) 35. C Scr: T Wood (20) 15 cb.

KILLARA: Men: Stableford 4B: White: B Zicat (22) A Lynn (18). Hole in one: A Lynn at 14th.

KOGARAH: Medley: Stableford White: S Puskaric (4) 40. A Scr: A Honeysett 36. 4B: W Christie (21) J McBarron (13) 49. A Scr: M Jenkins P Jenkins 33.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: M Rodwell (10) 39. B: R Jones (20) 38. C: B Thompson (28) 44. Women: Stableford: S Rapmund (17) 36.

LANE COVE: Men: Stroke: A: A Moss (12) 65. B: P Hofman (15) 66. C: G Burge (23) 66.

LEONAY: Women: Stableford White: A: L Alexander (6) 40. B: A Davis (14) 41 cb. C: G Thompson (22) 42. D: T Whiteside (30) 42. Stableford: A: T Whiteside (30) 42. Mxd: Stableford 2B Scr: White: A: M Pieterson (34) T Whiteside (30) 48. A Scr: B Alexander L Alexander 36.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: S Quagliata (4) 40. B: M Dennehy (17) 40. C: R Davies (36) 42. 2B Agg: D Shepherd (+3) R Davies (36) 76. 2B Agg Scr: D Shepherd (+3) B Davies (+1) 71.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: L Edgell 36. A: D Dowling (1) 37. B: D Muncke (18) 39. C: C Wood (22) 37. Women: A Starc (7) 39. Mxd: 2B Agg: A Starc (7) K Shanks (8) 77.

LYNWOOD: Men: Stableford: A Scr: M Fullerton (+1) 36. A: P Van Wegen (6) 41. B: R Josen (12) 41. C: G Tardiani (18) 40. Women: B Williamson (23) 33. Medley: 2B: P Grassi (26) G McCracken (11) 47.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: A Foster (8) 42. B: L Bono (17) 43. C: C Atkinson (21) 40. Div 1: H Hindmarch (38) 37. 2B Agg: F Gerace (5) F Siciliano (9) 81.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal May: Div 1: B Thomson (15) 66. Div 2: P Gough (21) 69.

MANLY: Men: Stableford: A Newton (12) 39 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: H Kim (11) B Abott (27) 49. 2B Scr: J Gudmundsson (3) H Salmon (0) 42. Hcp: F Criniti (28) 41. Scr: T Shaw (0) 36.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: J Pizzinga C Burt 48. A: P Lee (9) 40. B: A Bell (16) 40. C: C Burt (24) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Kane (5) 37 cb. B: G Roney (17) 39. C: G Cummings (23) 36. 2B: J Wright (23) G Roney (17) 47. Scr: A Radford 35.

MONASH: Men: Stroke: J Layden (20) 70.

MOORE PARK: Men: Par White: A: M Eve (5) 1 up. B: M Harris (16) 4 up. C: N Chanesman (19) 1 up. Women: Par: L Quilliam (5) 1 down.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Carmady (21) C Maxwell (13) 49. A: A Nowell (6) 40. B: J Odgers (13) 41. C: P Puercell (23) 37 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: 27-hole Foursome C’ship: M Galloway 107. M Atkins 107. S Ferguson 110. M Ferguson 110. W Marshall 117. S O’Malley 117. L Lawson 120. P Gibson 120. A: T Rossi (9) 38. B Rostron (12) 35 cb. B: J Fitzgerald (23) 38. J McCaw (17) 36. C: K Williams (27) 33 cb. A Driscoll (30) 33 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Hartigan C Janetzki 72 cb. A Scr: T De Wit (-1) 71. A: G Bannerman (11) 38. B: S Box (17) 38. C: J Moriarty (40) 40. Women: J MacDonald (6) 36.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: P Shin at 18th. Stableford: Hcp: A: C Ironside (11) 40. B: R Adcock (19) 38. C: R Salvador (21) 37. 2B Multi: A: M Bragg (5) B Hyland (7) 74. B: P Sexton (23) T Hackett (21) 74.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: T Ryan (4) 39 cb. A Scr: T Ryan (4) 35. B: M Robertson (15) 39. C: O Graham (22) 36. Women: Green: H Harlow (20) 36. Medley: Stableford: 2B: L Robson (16) R Ward (9) 47.

NOWRA: Medley: Stroke: A: S Groves (11) 62. B: G Isedale (20) 68. C: C Armstrong (21) 69. A: S Groves (11) 62. B: G Isedale (20) 68. C: C Armstrong (21) 69.

NSW: Men: Stableford: D Reale (1) 41. Stableford White: G Meyerowitz (28) 35 cb. Gold: K Nossiter (25) 34. Women: Stableford: N Dress (18) 32. Men: Scr: D Reale 41. Stableford 4B: White: B Bennett (6) M Romans (20) 50.

OATLANDS: Stroke: A: M Seamons (9) 66 cb. B: C Mcrae (13) 67. C: M Rushwan (21) 67. D: J You (31) 66. A Scr: B Hooper 72 cb.

PALM BEACH: Men: Stableford: 4B: R Jahnsen P North 46. Women: Stroke: C Dennett (32) 66 cb.

PENRITH: Mxd: Stableford 2B: White: G Bond (11) G Hind (14) 49 cb. 2B Scr: J Scott D Cominos 41. Hcp: A: C Neill (5) 39. B: G Callaby (13) 39. C: J Watkins (29) 37 cb.

RANDWICK: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Pustetto C Mcmahon R Fernandes T Fernandes 131. Stableford: 2B: T Helmrich (33) C Spies (19) 50. A: T Roscoe (10) 39. B: D Higgins (13) 41. C: T Hemrich (33) 42. Scr: I Russell 32.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal May: West: Black: A: K Richardson (11) 68 cb. B/Medal: T Lewis (15) 64. C: A Collins (27) 66. A Scr: P Hannon 73. B Scr: D Larkin 78. C Scr: D Brown 88 cb. Women: Star Medallist: Green: B Smith (20) 69.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: D Evans (10) 47. B: D Gibbs (16) 39 cb. C: C McCartin (23) 41. Split Six: Div 1: R Somi (9) D Evans (10) 71. Div 1 Scr: G Thomas (4) D Adam (5) 35. Div 2: M Cerone (13) M Thomson (30) 66. Div 2 Scr: G O’Hehir (33) A Dolly (11) 32. Scr: D Adam (5) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Wadsworth (8) 40. A Scr: S Robertson 34. B: W Rowland (17) 45. C: S Thompson (23) 41. D: K Mathivanar (29) 44. 2B: Div 1: S Park (+3) D Park (16) 49. Div 2: H Holden (16) S Thompson (23) 48.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: J Watts (10) E Odishoo (16) 69.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: G Crate (7) 38. B: M Boston (18) 38. C: S Evatt (26) 42. Women: G Thomas (20) 40. Men: 2B: M Hendrie N Tonetti 48. Medley: J Garner R Hey 47.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: J Morrow 33. A: J Molloy (8) 38. B: I Oshry (14) 40. C: V Singer (28) 43. Gold: Gold: T Brandtman (22) 35. Women: Stableford: M Heller (16) 28. Men: Stableford 2B: White: D Gleeson (17) S Chowdhury (25) 47. 2B Scr: L Furlong (+3) P Bolster (5) 40. 2B: Gold: Gold: B Patton (24) A Millauro (22) 40.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: S Wrigley (4) 40. B: J Jin (20) 44. C: D Son (25) 39. A Scr: T Green (+1) 39. 2B: H Liu (12) J Jin (20) 51.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: K Lee (19) 35. N Mills (10) 33. B: H McLeod (34) 43. B Colvin (26) 37. Women: V McGrath (34) 33. M Byrnes (28) 32.

TERREY HILLS: Stableford: A: D Odell (10) 40. B: P Grech (13) 38. C: A Sjaichudin (26) 38. A Scr: D Odell 30.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Silver Medal: A: I Bradley (1) 70. B: R Singh (20) 70. C: M Lawless (22) 69. A Scr: I Bradley 71.

THE COAST: Stableford: A: P McFadyen (10) 36. B: S Mackenzie (15) 41. C: A Scott (24) 35. A Scr: C Garlick (6) 28. Stroke: Ambrose: C Smith (1) M Lee (7) 59. Women: Stableford: M Grundy (37) 35.

THE LAKES: Stroke: Medal May: A: D Joseph (9) 70 cb. B: T Laforest (15) 70. C: C Strachan (27) 66. Scr: A Scr: J Rayner 76. C Zhang (7) 75. Stableford: 9-hole: W Moriarty (8) 15. D Chee (26) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Palmer (12) 38. B: R Gardiner (16) 39. C: N Warne (30) 38. 2B Multi: M Palmer (12) J Angelis (25) 77.

TOCUMWAL: Men: Par: A: M Cooper (1) 1 up. B: F Rossborough (20) 1 up. C: I McFarlane (28) 5 up. Women: A: L Marshall (15) 1 up. B: S Desailly (27) 1 down. Medley: Par Gold: H Aston (8) 5 down.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: W McGovern (10) 68. A Scr: R Oliver 73. B: G Stokes (18) 69 cb. B Scr: R Shawl 82. C: K Meisel (20) 67. C Scr: K Meisel 87. Medal Apr: C: K Meisel (20) 67. Women: Stableford: A Aitken (28) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: W Loveridge (1) 36. B: J Martlew (13) 34 cb. C: P Stanton (23) 35. A Scr: T Emtage 35. B Scr: G Wood 19 cb. C Scr: D Oliver 17. Women: Div 1: K McDonald (24) 39. Medley: 2B: B Tomiczek (33) R Glascott (24) 47. 2B Scr: M Madan C Moreton 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: G Wood (5) 40. A Scr: G Wood 35. B: P Woodward (17) 40. B Scr: J Simpson 24. C: P Mcsorley (28) 45. C Scr: K Greene 18. Medley: 2B: R Hartmann (15) P McSorley (28) 49. Women: Stroke: J Reddrop (28) 69.

WALLACIA: Men: Stroke: 2B: A Scr: R Lee C Holmes 64. A: G Bentley (13) J Paz (9) 61. B Scr: J Appicella T Whiticker 76. B: S Snell (16) P Williams (15) 62. C Scr: S Merchant M Pronesti 86 cb. C: G Scott (22) B Williams (22) 64. B Bratusa (16) 66. Women: Stableford: J Thorpe (22) 41.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: N Hobbs (7) 37 cb. B: N Allen (14) 42. C: K Stanley (23) 41. D: M Howe (33) 42. Trophy: M Howe (33) 42 cb. Scr: J Phillis (6) 31. 2B Multi: M Howe (33) O Booth (33) 94.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Matchplay: B Wolford (20) L Borthwick (29) bt M Georganas (14) Y Naito (7), P Ford (18) J Blondin (20) bt J Nathan (25) K Nathan (13) 1up. Stableford 2B: White: I Stewart (20) P Galea (20) 47. Div 1: J Kosmina (7) 47. Div 2: I Stewart (20) 37 cb. Div 3: S Zets (26) 36.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Cup: Black: D Hull 69. M Rugless 71. M Hurly 74. K Rugless 75 cb. Stroke: Trophy: D Hull (4) 65. B: T Nott (16) 69 cb. C: L Mapstone (25) 66. Scr: M Rugless 71.

WYONG: Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A Scr: H Ireland (0) C Coorie (7) 114. B Scr: B Baldwin (14) B King (13) 126. C Scr: R Aitkins (20) M O’loughlin (25) 141. A: M Pratt (11) N Branz (8) 102.5. B: G Mchpan (16) C O’rourke (16) 111. C: G Todd (20) W Jones (26) 107.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: J Thomas (27) 39. B: B Hopkins (36) 36. Men: Stroke: Foursome C’ship: Lake: D Ballintine (11) N Calder (20) 104.5 cb. 27-hole Foursome C’ship: B Casley (1) B Lewis (5) 107.

Our Partners