September 27, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 10 May 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Cowra Golf Club view of club house

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Wednesday, 10 May 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: E Temmerman T Maiolo 46. 2B Scr: M Black M Daniels 40. Team Agg: C Maher B Kalkhoven J Olsson F Clending 108. A: M Black (4) 42. B: L Wong (17) 41. C: G Birt (21) 40 cb. D: C Kelly (29) 38.

AVALON: Women: Stableford: W Sinnott (34) 34.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: C Falkland (6) 33. B: R Ewing (15) 37. C: M King (22) 34 cb.

BANKSTOWN: Medley Stableford A: R Thomas 39. B: D Kwon 40. C: Darren Elliot 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A/Medal: D Brown (16) 82. B/Medal: C Mackay (24) 87. C: A Lewis (35) 101.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: R Vanderhart (29) 38. A: B Elliott (10) 35 cb. B: B Shanahan (16) 36. C: G Harris (20) 37. Scr: Z Mullins (NSW) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: M O’Neil (12) N Brotherton (29) 46. 2B Scr: K Halloran M Worth 34 cb. A: C Loukopoulos (7) 34. B: D Cuneen (16) 39. C: M Belos (34) 37 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: S Purdon I Hehir 41. F Horacek (18) 35 cb.

BONDI: Men: Stableford: B Welsh (10) 36. Veteran: J Sullivan (23) 35 cb.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Roach (5) 37. B: L Mintz (14) 38. C: D Sonnabend (30) 38. Scr: D Christian 35.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: T Roche (29) R Grieve (15) 46. T Roche (29) 40.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal May: J Medway (31) 73.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: K Ferry (8) W Moser (13) 47. Div 2: B Hunt (30) S Stillitano (17) 47. Scr: A Marsh M Dowd 44. A: A Marsh (1) 42. B: W Moser (13) 38. C: I Bicanic (24) 40.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal May: A: M Thorn (17) 76. A Scr: M Thorn 93. B: K Belli (30) 75. B Scr: K Belli 105 cb. C: M Humphries (33) 79. C Scr: M Humphries 112.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: P Jones (20) J Rudder (21) 73. 4B Scr: P Higgins G Bedford 46 cb. A: C Francis (10) 39. B: I Donaldson (18) 34 cb. C: P Jones (20) 40.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: H Moon (44) V Galolo (24) 50. Mxd: Div 1: A Kim (16) 40. Div 2: M Lee (24) 37. Div 3: H Moon (44) 35.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: P Weber (27) M Hunt (31) 46. A: S Sung Lee (3) 38. B: J Jiang (13) 39. C: M Hunt (31) 40. PM 2B: J Barbara (17) J Nati (19) 46 cb. PM: A: R Gair (7) 42. B: J Nati (19) 38. C: G Webb (35) 38. 2B Scr: K Dignam A Kneeves 41.

CASTLECOVE: Women: Stroke: S Chong (33) 62. C’ship: A: J Cryer (25) 282. B: S Chong (33) 299. C: A Orrell (38) 343.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford 4B: White: A: M Stephens (23) C Lucas (32) 47.

CROMER: Men: Stableford: 2B: G Hughes (27) R Mork (16) 45. A: A Dennewald (3) 38. B: G Hughes (16) 39. Scr: L Toole (2) 36.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: N Haines (9) 75 cb. A Scr: N Haines 84. B: R Russell (24) 70. B Scr: K Ranger 91. C: R Wynne (29) 71. C Scr: R Wynne 100. D: M Youssef (38) 73. D Scr: S Hansen 111 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Friedrich T Fredrich 47. 2B Scr: G Howland J Butt 36. Div 1: A Tomiak (14) 36. Div 2: S Couper (17) 38. Div 3: T Friedrich (29) 37. Scr: M Hay 32.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Dulay (5) N Comans (13) 72. Div 1: T Harris (14) 37 cb. Stroke: Veteran Men: Gold: M Clow (16) 71 cb.

EASTLAKE: Men: Stableford Black: A: T Fisher (2) 37. B: B Giannopoulos (14) 37. C: J Good (26) 35 cb.

ELANORA: Women: Stroke: Medal May: A: M Booker (17) 72 cb. B: J Deane (26) 74 cb. C: K Burton (43) 73.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: P Duffy (20) R Granger (24) 49. 2B Scr: A Walters (+1) S Bennett (2) 39. A: P Davies (9) 42 cb. B: B Mossman (17) 37. C: R Granger (24) 40. D: S Clark (27) 40. Scr: S Bennett (2) 35.

FINLEY: Men: Stableford White: T McCaw (5`) 41. Women: B White (27) 39.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: G Brown (12) 41. B: A McCarthy (15) 38 cb. C: B Hayman (28) 41.

FOX HILLS: Women: Stableford: R Busuttil (45) 38. D Winterbottom (44) 37.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Split Six: N Sherring (22) W Farrer (15) 64. Div 1: W Farrer (15) 37. Div 2: J Tolley (30) 35 cb.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: C Harris (12) 36. B: B Watkins (18) 38. C: P Cruden (25) 39. Scr: G Drennan (4) 29 cb.

HOWLONG: Women: Stroke: A: J Edwards (6) 69. B: L Lawther (27) 74 cb.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: G Townsend C Larkins F Hay F Khouri 91. A: W Mudadana (10) 40. A Scr: T Mayne (6) 34. B: D Fischer (17) 38. B Scr: P Beardsley (15) 22 cb. C: C Larkins (24) 43. C Scr: P Talbot (24) 14.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: R Silvester (9) 39. B Grade: B Wren (18) 38. C Grade: Peng Ee (26) 38. 2BBB: I Curl (12) P Kluger (11) 44 cb. 2BBB Scratch: I Norton G Hohnen 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: K Matsuo (8) J McCabe (33) 45. A: R Dacol (9) 39 cb. B: A Whiting (16) 37 cb. C: S Shun (27) 39. Scr: J Nikiforidis 35. Veteran: S Shun (27) 39 cb.

LANE COVE: Men: Par: 2B: P Hofman (15) J Stephenson (23) 9 up. J Stephenson (23) 3 up.

LEONAY: Women: Stableford: M Mcnally (32) 36.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: S Kim (33) 35.

LONG REEF: Men: Par: 2B: A McPhee R Willment 11 up. A: D Campbell (1) 3 up. B: K Williams (18) 4 up. C: G Bellamy (28) 6 up. Scr: D Campbell 2 up. Hole in one: J Taylor at 7th.

LYNWOOD: Medley: Par White: A: S King (2) 4 up. M Powell (13) 1 up. A Scr: A Zahra (3) 33 up. B: K Smith (29) 1 down. R Crawford (24) 2 down. B Scr: T Thompson (17) 17 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: C Bletsas (21) F Tzavellas (17) 73. A: J Roach (11) 35. B: R Hawley (15) 36. C: C Bletsas (21) 40.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: R Munt (13) B Elliott (12) 69. R Munt (13) 35 cb.

MANLY: Men: Stableford 2B: White: D Brown R Medcalf 48. A: R Medcalf (12) 40. B: G Carmichael (13) 40. C: B Rogan (21) 36.

MONA VALE: Men: Stableford: A: R Hain (10) 39. B: W Storey (20) 39. C: J Hughes (27) 36. Scr: G Nes (1) 34.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: P Lemoine (11) W Ruecker (14) 47. Div 2: H Brett (19) D Brett (38) 46. 2B Scr: S Morgan (1) J Turik (6) 37. A: T Benton (11) 36 cb. B: C Jacob (13) 41. C: D Brett (38) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: P Moke (8) 36. B: B Collins (16) 38. I Hincks (35) 35 cb. Veteran: R Whitfield (14) 35. Mxd: 9-hole: S O’Flaherty (13) 19.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Zalunardo (6) C Courtney (17) 47. A: A Bratz (1) 39. B: J Yoo (17) 41. C: A Madni (32) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: J Morgan (13) 39. J Wade (14) 36. D Kirby (8) 34 cb. B: R Totman (17) 37 cb. T Payne (21) 37 cb. A Bentley (22) 37. C: A Milne (39) 35. J Fletcher (34) 33 cb. D Jones (39) 33. Mxd: A: P Kent (7) 71. A Daubaras (9) 72 cb. B: C Hernandez (17) 69. R Mclean (18) 70. C: P Lakeman (28) 72. W Strong (33) 74 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Doolan (15) S Smith (14) 73. B: M Linnegar (28) A Fletcher (21) 71. Hcp: A: G Steer (9) 38. B: P Lemma (22) 40. C: M Linnegar (28) 39.

NOWRA: Men: Stableford: A: S Berry (14) 38. B: C Armstrong (21) 35 cb.

OATLANDS: Medley: Stroke: A: S Reece (4) 37. B: J Hawach (8) 38. C: J Fisher (14) 37. D: P Rolfe (19) 38. Scr: W Reece (3) 32.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: D Coulton (15) 47. R McDonald (13) 47. A: D Maguire (4) 37. B: D Coulton (15) 36 cb. C: J Verco (19) 39. Scr: R Richards 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B Agg: White: R Wood (13) C Wood (15) 74. 2B Agg Scr: S Mcleod J Burns 67. A: K Kim (8) 38. B: B Higgins (18) 36 cb. C: R Knight (29) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: S Gooderick (7) G Rees (31) 47. J O’Brien (32) 37.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: J Walsh (18) 60. Div 2: S Hall (24) 59. Div 3: A Purcell-Bern (29) 63. Div 4: L Rollings (35) 63. Medal: Div 1: C Owen (20) 61. Div 2: S Hall (24) 59. Div 3: A Moore (31) 67. Div 4: L Rollings (35) 63.

RICH RIVER: Women: Stroke Medal May: East: Green: A/Medal: H Gunstone (20) 69. B: F Galvin (25) 70 cb. C: D Byrne (41) 71.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: R Gim (17) J Kwon (12) 44. Div 2: J Lawrence (31) K Achurch (27) 48. A: J Parva (9) 40. B: R Moir (18) 37. C: P Yong (20) 38. D: J Lawrence (31) 40. Scr: N Asace 34.

SAFETY BEACH: Men: Stableford White: Div 1: A Maggs (11) 37 cb. Div 2: D Pappernell (19) 37 cb. Div 3: P Maguire (23) 37. Div 4: L Toms (scr) 36 cb. Div 5: D Watson (27) 36 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: T Moon (10) J Connell (15) 75. A: M Reeve (-4) 36. B: J Connell (15) 37. C: D Yue (32) 38. A: J Chang (31) 36. B: J Kim (32) 37. L Whitfield (13) 40.

TALLWOODS: Mxd: Stableford: P Wilson (30) 34. J Stephens (27) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Lum (10) 41. B: J Sun (18) 42. C: D Jones (21) 37.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: N Nikas (13) A Dominelli (12) 48. 4B Scr: T Heaton S Jagot 41.

THE COAST: Stableford: 2B: C: K Hindle (15) R White (22) 48. A: J Pellegrini (12) 35. B: N Yu (21) 38. Scr: K Hindle (15) 28.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: N Groome (10) C Allan (19) 47. Scr: H Scott W Thorp 40. Hcp: J Kalaf (10) 40. Scr: A Pemberton 30. Hcp: D O’Dowd (16) 40. Scr: H Scott 37. 9-hole: G Lubowski (31) 19.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Wilson (8) 38 cb. B: S Molnar (16) 36. C: C Knight (19) 40. D: P Small (27) 38. Gold: P Lovelace (16) 29.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Multi: B Islaub (2) M Pearce (+3) 69. 2B Scr: P Borg J Tolomeo 42. A: M Pearce (+3) 40. B: A Jackson (17) 34 cb. C: B Tomiczek (33) 37.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: Y Lin (17) A Liao 74. A: D Hawes (9) 38. A Scr: A Sutton 36. B: Y Lin (17) 42. B Scr: Y Lin 25. C: S Darwen (22) 39. C Scr: F Kim 19.

WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: J Thorpe S Owen (10.75) 74.25.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: K Price (18) S Femia (15) 72. A: S Gray (8) 37. B: S Femia (15) 38 cb. C: B Porter (20) 35 cb. D: P Butcher (31) 39. 9-hole: M Hosking (21) 21 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: C Skein (12) 38 cb. B: R Anderson (18) 40. C: M Rendell (29) 43. Scr: D De Traubenberg 36.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: American Foursome: Murray: A: H Archer W Furlong 69.5. B: R Figgins D Guest 73.5. Lake: A: W Hennessy B Casley 69.625. B: J Ryan T Zentveld 71.125.

Our Partners