April 22, 2024

NSW/ACT Club Results – 7 May 2023

NSW & ACT golf results - Pymble Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Sunday, 7 May 2023.

AVONDALE: Men: Stableford White: R Gallagher (10) 38. Scr: D O’Donovan 35. Women: S Whatmough (32) 38. Scr: M Jang 24.

BANKSTOWN: Medley 4BBB T Le & S Stewart 8. M Hanna & M Poynting 6 c/b. Medley Par A Grade: S Kennaugh (4) +2 c/b. S Stewart (11) +2. B Grade: P Lim (18) +2). M Poynting (18) 0. C Grade: N Phu (27) +4. R Park (30) +1.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: L Ritchie (19) 38. M Simms (28) 35. G Ward 27.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: J Jaroenpio (28) G McKenzie (18) 47. J Jaroenpio (28) 40.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: T Butler (16) J McKinley (13) 68. Div 1: B Waters (20) 44. R Morrison (26) 32 cb. A: A Bonura (10) 35. B: J McKinley (13) 38. C: B Whelan (20) 37 cb. Scr: E Vu (4) 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: R Lawson (19) R Nicotera (20) 58. A: S Lindsay (4) 31 cb. B: P Vezos (16) 37. C: M Williams (17) 34. Scr: R Kelly 28.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Agg: H Youk J Park 73. A: N Hood (12) 34. A Scr: A Jennings 25. B: J Park (16) 37. B Scr: J Park 23. C: K Skourou (21) 39. C Scr: K Skourou 21.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: E Kim (41) I Lee (18) 144. Medal May: Div 1: I Lee (18) 72. Div 1 Scr: E Park 84. Div 2: J Jeon (19) 71. Div 2 Scr: V Park 94. Div 3: E Kim (41) 72. Div 3 Scr: G Cha 103. Men: Stableford 2B: White: S Chung (15) A Jung (19) 45. 2B Scr: G Loughnan J Lind 38. A: M Chung (11) 39. B: A Jung (19) 36 cb. C: C Ashworth (21) 35 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: Split Six: S Manton S Champion 74. B Yap D Yap 58 cb. Men: A: S Chapman (8) 42. B: T Alam (17) 34. C: G Martin (20) 30. Women: J Lee (14) 36. Medley: Scr: B Yap (-1) 36. Men: Stableford PM: White: A: S Champion (8) 40. B: J Hwang (14) 41. C: J Xue (21) 38. Women: R Han (24) 36 cb. Medley: Scr: B Fasher (+5) 40.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Milovitch (10) 36.

CROMER: Medley: Stableford: 2B Multi: N Florizoone B Cohen 97. Men: A: H Brown (11) 38. B: H Gosling (25) 37. Women: N Florizoone (52) 39. Stroke: Singles KO f: S Matthews bt M Mcenallay 2up.

CRONULLA: Men: Par: B Lamb (18) 3 up. Scr: R Simpson 1 down. Women: Stableford Green: T McMahon (25) 33. Scr: L Quilliam 27.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Kim (19) Y Kim (27) 48. 2B Scr: A Welsh (0) T Hill (2) 41. J Brant (1) 36. Div 1: T Holliday (10) 38. Div 2: H Park (15) 36. Div 3: C Wyer (28) 41. Women: W Joon (19) 38. Men: Stroke: 36-hole: B Leafe (5) 155.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: M Moreley (24) A Isherwood (2) 46 cb. Div 1: M Moreley (24) 43. Div 1 Scr: J Fitzgerald 36. Mxd: Bowl: S Hwang (14) G Kim (19) 36 cb. Women: Trophy: F Badelles (20) 35.

EASTLAKE: Medley: Stableford: C Whitfield (14) 36. Men: Stroke Vardon: Black: C Wu 73 to playoff.

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Black: R Fordham (22) J Court (14) 48. A: J Landsberg (11) 40. B: J Court (14) 40. C: B Moran (20) 37 cb. R Bickley (25) 36 cb. Div 1: S Nicholas (25) 35. Div 2: A Leal (33) 34.

FINLEY: Men: Stableford White: R Daniel (6) 36 cb. Women: J Gregory (40) 32 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: N Annen (5) 38. B: J Annen (19) 35. C: T Kavilaveedu (26) 38 cb.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: K Bhinder (9) C Brookes (18) 41 cb. G White (23) 37.

GOSFORD: Medley: Stableford White: J Swainston (10) 34.

KAREELA: Men: Stableford: J Marshall (31) 41. Women: K Wagner (34) 34.

KEW: JNJG NORTH COAST: Rd 1: Boys c’ship (par 70): D Mackay (Stonecutters Ridge) T Farrar (The Australian) 72 W Martin (Port Macquarie) E Moon (North Ryde) 73 R Carrigan (Toukley) 74. 16yrs/o: R Carrigan (Toukley) 74. Hcp: R Dawson (Harrington Waters 11) 70. 14-15yrs: D Mackay (Stonecutters Ridge) T Farrar (The Australian) 72. Hcp: W Martin (Port Macquarie 4) H Payne (Nelson Bay 10) 69. 13yrs: J Linden (Newcastle) 75. Hcp: J Linden (Newcastle 4) 71. 11 & 12yrs: D Kang (Cowra) 91. Hcp: L Everson (Wauchope 20) 74. 10yrs/u: R Fang (Oatlands) 78. Hcp: R Fang (Oatlands 9) 69. Girls c’ship (par 71): J Jang (NSW) 69 R Zhao (The Lakes) R Lee (Avondale) 72 C Kim (The Australian) 76 H Fuller (Coffs Harbour) 79. 16yrs/o: R Zhao (The Lakes) 72. Hcp: R Zhao (The Lakes +1) 73. 14-15yrs: J Jang (NSW) 69. Hcp: J Jang (NSW +2) 71. 13yrs: C Kim (The Australian) 76. Hcp: C Kim (The Australian 2) 74. U-12: C Sun (Killara) 83. Hcp: C Sun (Killara 9) 74. FINAL RD: Boys c’ship (par 70): T Farrar (The Australian) 144 E Moon (North Ryde) H Atkinson (Pymble) D Mackay (Stonecutters Ridge) 146 N Gaundar (Cabramatta) 147.Boys: 16 Years & Over: H Atkinson (Pymble) 146. Hcp: R Dawson (Harrington Waters 11) 147. 14-15yrs: T Farrar (The Australian) 144. Hcp: H Payne (Nelson Bay 10) 144. 13yrs: J Linden (Newcastle) 153. Hcp: J Linden (Newcastle 4) 145. 11 & 12yrs: J Hui (North Ryde) 174. Hcp: C Moran (Gosford 22) 144. 10yrs/u: R Fang (Oatlands) 157. Hcp: R Fang (Oatlands 9) 139.  Girls c’ship (par 71): A Jang (NSW) 138 R Lee (Avondale) 143 R Zhao (The Lakes) 148 H Fuller (Coffs Harbour) 153 C Kim (The Australian) 155. 16yrs/o: R Zhao (The Lakes) 148. Hcp: H Fuller (Coffs Harbour 2) 149. 14-15yrs: A Jang (NSW) 138. Hcp: A Jang (NSW +2) 142. 13yrs: C Kim (The Australian) 155. Hcp: C Kim (The Australian 2) 151. U12yrs: C Sun (Killara) 166 Hcp: C Sun (Killara 9) 148.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: G Corrigan (21) S Wishart (8) 46. Men: G Corrigan (21) 44. Women: Green: J Lange (25) 38.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Gallagher (+2) T Dixon (18) 73. Men: R Cornish (16) 40 cb. Scr: D Gallagher 39. Women: S Croft (8) 35.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: R Moshi (21) M Phillips (19) 72. 2B Agg Scr: P Dawson (7) S Huffadine (2) 56. A: T Lealamisa (12) 37. B: M Phillips (19) 39. C: P Randall (23) 37.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal May: Div 1/Medal: L Guo (24) 65. Div 1 Scr: L Guo 89. Div 2: R Antico-Hall (39) 72. Div 2 Scr: R Antico-Hall 111.

LONG REEF: Medley: Stableford: 4B: D Hankey M Hankey 42. Mxd: R Bell (17) N Hutchison (2) 45. R Bell (17) 42. Red: S Hay (18) 32.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: M Mayat (16) I Ali (7) 47. A: S Marsden (10) 38. B: K Kijima (13) 37. C: J Granger (25) 36.

MANLY: Women: Stableford: A: M Rudd (16) 33. B: A Ullman (31) 34. Men: A: S Breakwell (11) 37. B: T Gillis (14) 36. C: C Rudd (21) 37 cb.

MARRICKVILLE: Women: Stroke: J Gaynor (22) 68 cb. Scr: J Wallas (10) 78. Medal May: Div 1: J Gaynor. Div 2: M Choi. Men: Stableford: I Markovic (24) 43.

MONA VALE: Medley: Stableford: L Williamson (7) 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: J Duggan (13) Y Mody (19) 42. Mxd: Y Zhao (22) C Zhang (47) 46. S Rose (43) 38. J Douthwaite (3) 37 cb. J Park (16) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Christy (31) L Christy (31) 51. Men: D Jeon (21) 42. Women: L Christy (31) 43.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: H Mason (12) 38. P Hazer (13) 33 cb. B: C Hani (19) 40. A Grace (16) 37. C: I Upton (27) 39. W Strong (32) 33. Women: A: N Bethwaite (24) 38. J Walker (20) 36. B: N Smith (27) 38. B Suska (40) 35.

NEWCASTLE: Men: Stroke: Vardon: A: D McIlveen (8) 72. A Scr: H Ellison 72.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P White (11) S Larvin (12) 46. A: G Coary (12) 38. B: T Treseder (20) 38. C: T Thelwell (24) 38. Mxd: 2B: J Kim (13) S Kim (35) 42. Women: K Doughan (30) A Cafe (16) 38. Hcp: S Kim (35) 33.

OATLANDS: Men: Stableford 4B: White: C Garland (11) A Novakovic (27) 46. Mxd: 2B: C Wang (28) J Huang (20) 45 cb. Men: White: S Bestford (6) 39. Women: Yellow: C Wang (28) 38 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: P Netto (27) J Netto (14) 47. Men: P Netto (27) 40. Women: J Barber (36) 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: J Dillon (26) S Thomson (Cabramatta 17) 42. T Byron (8) 38.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: J Boyd (13) R Hammond (14) 44 cb. J Varka (14) 39.

RANDWICK: Medley: Stableford: Split Six: D Crawford (10) C Luck (13) R Ayton (13) J Chatten (19) 81. Men: B Weatherstone (9) 36. Women: J Yeats (45) 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: R Papps (1) P Murphy (4) 47. A: P Teleki (18) 38 cb. B: J Tarantolo (19) 38.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: A Bayliss (2) N Hartry (11) 77. Men: White: A: N Hartry (11) 42. B: A Singh (14) 41. C: T Snodgrass (21) 39. Green: R Lee (24) 25. Women: S McAllister (11) 37. Medley: Scr: S Abernethy (0) 34.

ROYAL SYDNEY: Men: Stroke Matchplay: Championship: Black: New South Wales 5.5 bt Royal Sydney 2.5, Manly 5 bt M Bonnie Doon 3.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: D Kim (15) J Lee (23) 76. Mxd: L Kim (18) M Kim (21) 66. Men: A: S Bae (11) 37. B: R Wadsworth (17) 37. C: D Kim (23) 42. D: R Creek (24) 37. Scr: S Park (1) 31. Women: H Chung (22) 36.

SAFETY BEACH: Men: Stroke: A: M Van zweeden (9) 73. B: L Hill (17) 69. C: W Floyd (20) 68. D: Z Loberg (29) 70.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: L Lim (17) T Kim (18) 48. A Hwang (13) 40. Scr: A Hwang (13) 28.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: P Stephenson (21) 68. F Teodoruk (12) 74. B: T Burns (23) 69. J Zim (31) 73. Women: K Loughlan (Tuncurry39) 73. K Gordon (22) 77 cb.

TERREY HILLS: Mxd: Stableford: A: C Lum (10) 29 cb. B: C Yim (14) 38. C: L Lee (24) 32 cb.

THE COAST: Medley: Stableford 4B: White: S O’Leary R O’Keefe 46. A: N Simpkins (7) 36. A Scr: N Simpkins 29. B: E Fagan (18) 37. C: J Stanley (20) 37. Women: C Pindar (38) 29.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: E Chan (30) R Chan (24) 46. 4B Scr: K Kang J Davis 31. B Hammond (25) 36. Par: A: B Sun (15) 1 up. A Scr: P Scales sq. Women: Stroke: Medal May: Div 1: E Clemow (21) 75. Div 1 Scr: H Touw 92.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: A: S Clarke (8) 18. B: D Smuk (15) 18 cb. C: G Russell (34) 18. A: G Rankin (2) 38. B: L Crehan (26) 36 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: D John (9) 36 cb. Div 2: J Henry (16) 34 cb. Div 3: J Hicks (36) 30. Women: J Corcoran (23) 35. Medley: Gold: L Redfern (27) 37.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: N Bertus (13) J McNaught (13) 59. Men: A: B Behnke (8) 33. A Scr: N Lovelock (6) 26. B: R Kim (14) 38. B Scr: M Spinks (13) 23. C: A Valabjee (22) 32 cb. C Scr: H Patel (20) 15 cb. Women: Green: M Lovelock (16) 27.

WAKEHURST: Men: Stroke: Matchplay: D Wells A Hill 4/3.

WALLACIA: Men: Stableford White: J Jamieson (0) 33.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B: White: N Atalla (18) K Naidu (9) 45. N Rademan (17) 36. 9-hole: M Adams (31) 19.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Div 1: N Gill (13) 66. Div 2: S Penman (17) 62. Div 3: S Gottlieb (25) 70 cb.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: J Drury (15) 40.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: K Raishbrook J Rushton L Sebbens. A: B Baldwin (13) 36. B: P Booth (18) 39. Women: A: K Nugan (45) 38.

Our Partners