September 27, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 6 May 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Nambucca Heads Island Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 6 May 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: D Fowler (31) 37 cb. W Pennell (20) 37. Men: Stroke: Cup: J Dimarco (16) 65. J Eason (10) 66. A Scr: J Richards (1) 73. K Shepherd (1) 74. Women: A Scr: S Kennedy (8) 80. A Dickey (14) 91. J Higgins (19) 72. K Teale (35) 75.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal May: A: P Wijenberg (12) 66 cb. A Scr: C Allen 66. B: V Smith (15) 68 cb. B Scr: P Swan 81. C: G Birt (21) 68. C Scr: D Knudsen 89 cb.

AVALON: Women: Stroke: Medal May: L Zalitis (18) 65 cb. Scr: L Zalitis 83.

AVONDALE: Men: Stroke: A: P Truda (9) 67. B: A Mendel (18) 69. C: B Morgan (31) 64. A Scr: W Moody 70.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal May: A: D Garrett (11) 66. B: M Rooney (16) 61. C: J McPherson (36) 64.

BANKSTOWN: Medley Monthly Medal Grade A: Z Mitrovski (5), +1. Grade B: T De Jersey (15), +14. Grade C: Y Nakagawa (26), +20.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: Medal May: A: M Mccambridge (11) 55. B: S Singh (18) 58. C: D Frankish (19) 62. A Scr: N Ross 66. B Scr: K White 76. C Scr: N Pindar 83. Stableford: L Sacha (45) 36. Men: Stroke: Matchplay: A Scr: D Fletcher.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal May: A: G Bannon (23) 64. C: L Forbes (36) 71.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal May: Black: A: S Webster (11) 67. B: G Wright (15) 70. C: A Perry (25) 70. A Scr: R Loewenthal 75. B Scr: G Wright 85. C Scr: M Powe 94 cb. Medley: Stableford: Div 1: A Dorrington (17) 32. Div 2: G Scifleet (29) 36 cb. Scr: D Whitmore 19.

BERMAGUI: Women: Stableford: S Chamberlin (23) 33. L Ponsford (18) 33. Men: Stroke Medal May: Black: A Crome (10) 70. A: A Hart (6) 71. B: J Allen (21) 71. C: G Wright (24) 73 cb.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal May: A: R Christie (11) C Rayner (6) 68. A Scr: J Domazetovski 72. B: J Cook (14) 65. B Scr: S Williams 79. C: B Italia (21) 69. C Scr: G Jahns 90. Women: C McDonald (19) 75. Men: Medal Apr: B: C Mason (15) 75.

BEXLEY: Medley: Stroke: Medal May: A: M Savoldi (6) 62. B: T Papadopoulos (12) 57. C: M Koutouridis (24) 62. Scr: G Davis 67. Men: Medal of Medallists: M Savoldi (6) 62.

BLACKHEATH: Men: Stroke: Medal: A: C Oldfield (9) 68. B: J Duke (14) 66. C: L Petkevitch (19) 68. Mxd: Stableford: J Grant (21) 36 cb. Women: Stroke: Medal: Y Murray (30) 67.

BONDI: Men: Stableford: 2B: A: B Lainchbury (8) 38 cb. B: L Rollins (18) 41. C: D Doyle (20) 38. C Sternberg (9) L Rollins (18) 48 cb.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal May: A: M Thorn (18) 72. A Scr: K Hunt 84. B: P Gleeson (28) 81 cb. B Scr: M Ross 102. C: Y Day (45) 79. C Scr: C Versluis 112. Men: Stroke Black: A: A Roberts (12) 67. A Scr: L Mc Laren 74. B: S Smart (18) 64. B Scr: P Bardsley 79. C: N Power (20) 68. C Scr: K Burton 92.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke: Medal May: A: Z Kadir (3) 67. Stroke Black: A Scr: N Droscher 73. Medal May: B: K Ellis (14) A Maunder (17) 66 to playoff. B Scr: K Ellis 80. Medal May: C: G Ecob (30) B Roberts (24) 69 to playoff. C Scr: R Berthon 93 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: M Mathews (12) G Saupin (24) 61. A: D Kim (11) 71. A Scr: N Katholos 73. B: A Loi (13) 71. B Scr: P Song 85. C: B Cha (27) 68. C Scr: S Jeon 94.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: M Dawkins (8) 71. B: M Rudd (19) 72. C: I Johnstone (31) 69. A: M Thomson (+2) 71. B: J Lim (16) 70. C: R Cullen (31) 71.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal May: M Lapargo (29) 64. Men: A: I Manton-Hall (7) 63. B: R Whyte (13) 61. C: P McBarron (21) 58. A Scr: K Wallis (1) 68.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: N Robinson (35) 1 up. Men: A: L Davies (12) 2 up. B: G McLaughlin (20) 2 up cb. C: M Milovitch (22) 2 up.

CROMER: Medley: Stroke Medal May: Black: A: M Nicholson (13) -4. B: G Dunlop (20) -2. C: B Pederson (24) -7. A Scr: P Brimmer (2) 0.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: K Ewington (7) 64 cb. A Scr: J Cripps (-1) 66. B: L Axford (16) 62. B Scr: A Shalhoub (14) 77 cb. C: L Tapfield (23) 64. C Scr: L Tapfield (23) 87.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal May: A: J Fearnley (-1) D Kay (9) S Croucher (11) J Ingleton (8) C Ross (9) D Cochran (5) 71 to playoff. B: K Ingleton (17) 70. B Scr: G Ravet 86. C: G Williams (20) 69. C Scr: S Cromie 91. D: Z Isaako (25) 65. D Scr: J Cresswell 99. Women: Stableford: M Clohesy (21) 35.

EASTLAKE: Men: Stroke Medal May: Black: A: R O’Rourke (5) 72. B: T Aravanis (15) 71. C: A Girshkin (21) 68. A Scr: P Donnelly (2) 76. B Scr: B Walters (13) 88. C Scr: R Pickering (21) 90.

ELANORA: Men: Stroke: Hcp: A: D Hannes (14) 70. A Scr: J Cockerill (4) 77. B: J Montgomery (18) 72. C: G Magarey (28) 70. Stableford: K Dunn (19) 34.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: C Hunter (11) 69. A: C Hunter (11) 58 cb. B Scr: G Evans (18) 83. B: G Evans (18) 65. C Scr: W Kidd (19) 86. C: B Moran (23) 66.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: D Prasad (8) 69. A Scr: P Robertson 66. B: G Hill (18) 66. B Scr: M Horgan 79. C: G Clark (24) 67. C Scr: K Bartle 90.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: D Smith (6) 71 cb. Div 2: S Canderle (29) 72. Div 1 Scr: A Robb 76.

GORDON: Men: Stroke: Cup: T Mills (5) 66. Medal May: A: B Evenden (11) 61. B: C Sharp (14) 64. C: P Cameron (20) 68.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A Scr: M Coombs (0) 68. A: G Wright (11) 64. B: P Johnson (13) 69 cb. C: P Browne (25) 67 cb. B Scr: P Johnson (13) 82 cb. C Scr: J Woodhead (20) 89.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: G Gillard (16) 37. B: J Blacker (38) 37. Men: Stroke: Medal May: A: M Moran (12) 69. B: J Green (18). C: C Laurie (23) 73.

HOWLONG: Men: Stroke: A: N Batt (14) 69. B: B Mckenzie (20) 72. A Scr: K Macnamara (0) 71. Women: A: V Walsh (14) 77.

HURSTVILLE: Men: Stroke: MM: A: T Wegg (10) 70. A Scr: N Pantano (5) 76. B: G Hunt (15) 69 cb. B Scr: D Yang (12) 81. C: S Daher (17) 67. C Scr: S Daher (17) 84. Women: Div 1: K Furnari (20) 70. Div 1 Scr: N Hellyer (11) 85.

KAREELA: Men: Stroke: Medal May: A: J Grabowski (7) 61. A Scr: G Stone (2) 69. B: L Wardle (14) 64. B Scr: R Di Bartolomeo (15) 81 cb. C: J Neads (31) 60. C Scr: I Baianov (21) 86. Medal Apr: A: R Shephard (9) 65.

KILLARA: Men: Stableford White: A: B Evans (12) 40. B: M Baker (17) 40. C: P Best (20) 40. G Hohnen 69. Women: Green: A Judd (16) 32.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal May: A: S Hronis (8) 64. A Scr: A Honeysett 70 cb. B: Z Angelkoski (14) 65. C: W Stuart (26) 64 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: Medal May: S Rapmund (18) 74. Men: Stroke Black: A: G Ward (10) 69. B: P Whelan (16) 73. C: A Pringle (31) 63.

LAKESIDE: Stroke: Medal May: A: M Johnson-Garcia (6) 71. A Scr: F Gerace (5) 77. B: M Ng (14) 67. B Scr: K Tideswell (12) 82. C: B Godfrey (27) 70 cb. C Scr: G Sinclair (17) 89.

LANE COVE: Men: Stroke: Medal: A: A Corish (8) 63. A Scr: P Doherty 69. B: J Joyce (15) 65. B Scr: J Joyce 80. C: P Siapos (20) 63. C Scr: P Siapos 83.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal May: A Scr: A Brennan 68. A: A Small (10) 63. B Scr: W Kullen 80. B: T Day (17) 65. C Scr: R Kuipers 85. C: R Woodley (21) 66. D Scr: K Moffatt 85. D: K Moffatt (26) 59. Veteran: A: T Day (17) 65.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal May: A: B Chung (9) 68. B: P Summers (18) 70. C: J Zhou (36) 72. A Scr: D Shepherd (+3) 70. B Scr: J Ipschitz (15) 88. C Scr: N Saroufim (20) 96.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: N Hutchison 73. A: N Hutchison (4) 69. B: G Black (14) 68. C: P Yeldham (28) 65. Women: Stroke: C Wiggett (29) 74.

LYNWOOD: Men: Stroke: Medal May: A: A Gallo (6) 69. B: K Foo (26) 74. C: T Haskins (35) 82. A Scr: G Rogers (4) 76. Women: A: J Smith (11) 75. B: M Selby (25) 76. C: R Keyvar (38) 79.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke MM: Black: A: A Bodnar (11) 71. A Scr: G Nardo (0) 74. B: P Feltis (18) 69. B Scr: M McPherson (13) 85. C: L Galluzzo (29) 68. C Scr: P Cumerlato (23) 96. Div 1: H Hindmarch (38) 87. Div 1 Scr: H Glenday (27) 118.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: D Sullivan (1) 44. Div 2: R Jumeau (35) 35. Hole In One: D Sullivan at 17th.

MANLY: Men: Stableford: A: S Coyne (11) 70 cb. B: W Donnelly (18) 69. C: D Creary (32) 66. Women: Stroke: I Garay (6) 73.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: M Ribarovski (7) 57. B: J Evans (13) 56. C: M Farrell-Alduca (20) 58. Scr: A: S Oitmaa (1) 59. B: J Evans (13) 69. C: M Farrell-Alduca (20) 78. Men: Medal May: A: M Ribarovski (7) 57. B: C Pye (17) 58. C: M Farrell-Alduca (20). 54-hole C’ship: C Pye 174.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: B Edwards (1) 68. B: M Miller (19) 69 cb. C: G Cummins (27) 66. A Scr: B Edwards 69.

MONASH: Men: Stroke: Medal May: A: M Gilbert (10) 72. B: J Lyon (17) 71. C: M Grunstein (27) 70. Scr: N Barbieri (-3) 71. Stableford White: J Martin (27) 33.

MOORE PARK: Men: Stroke: Cup: S Hewitt (11) 68. Women: J Crossman (31) 67. Men: A: S Hewitt (11) 68. B: D Phelan (13) 71 cb. C: B Curby (21) 69. Women: A: A Booth (5) 69. B: K Janik (20) 70.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal May: A: J Leggo (scr) 65. A Scr: J Leggo 65. B: J Park (19) 63. B Scr: S Crowshaw 79. C: L Yates (28) 67 cb. C Scr: D Shaw 88.

NEWCASTLE: Men: Stroke: A: D Sheriff (6) 70 cb. B: T Mcshane (14) 71. C: T Garaty (19) 73. A Scr: P Bucan 75 cb. Women: Stableford: V Quinn (22) 34.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal: A: S Towers (12) 62. A Scr: P Banbury (2) 69. B: P Simmons (20) 62. B Scr: D Johnston 77. C: A Cooke (20) 60. C Scr: A Cooke (20) 80. Women: Stableford: L Brenock (17) 41. Medley: R Smith (23) 38.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: T Hosler (9) 65. A Scr: J Barnes 70. B: G Wrightson (15) 64. B Scr: G Wrightson 79. C: C Armstrong (21) 67. C Scr: C Armstrong 88.

NSW: Medley: Stroke: A: M Domazetovski (9) D Stoloff (3) 69 to playoff. B: C Galpin (19) 67. Stroke White: C: J Frieberg (19) 70. Stroke: Scr: A Rachid 70. Stableford Gold: M Messis (30) 30. Stroke: M McCarthy (17) 75 cb. Medal Apr: A: G Hall (6) 75. B: S Dorahy (15) 77.

PALM BEACH: Women: Stroke: C Dennett (32) 66.

PENNANT HILLS: Stroke Foursome: White: D Andrews (12) 65. M Cutler (12) 65. Stroke: Foursome C’ship: J Dries 153. M Davidson 153.

PENRITH: Mxd: Stroke: Medal May: A: M Norman (10) 67. B: C Button (15) 65. C: D Best (31) 65. Scr: A Scr: D Turner 76 cb. B Scr: A Villanueva 84. C Scr: S Sandilands 87. Jnr: Bowl: R Jerzyna (12) 76.

PYMBLE: Women: Stableford Yellow: F Mcdermott (16) 37. Men: Stableford: A: S Gupta (11) 38 cb. B: J Lopez (15) 38. C: N Milroy (19) 40. 2B Scr: R Brown J Aberdee 40. Women: F Mcdermott (16) 37.

RANDWICK: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: S Todd M Todd 64. B: J Hunt B Dambrosio 73. C: V Duranti J Farrugia 81. J Hunt (16.5) B Dambrosio 56.5.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: C Lynch (29) 39. Men: Black: A: J Cuttriss (7) 39. B: B Suffolk (16) 38. C: P James (19) 40.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: G Harrison (30) 35. White: B Fowler (25) 36. Women: Stableford: S Kava (40) 43. Stroke: E Lamming (20) 72. Men: Medal May: A: I McAleer (6) 67. B: H Zekulich (15) 65. C: B Zekulich (20) 66. Scr: C Roles (1) 72.

SEFTON: Men: Stroke: Medal May: A: P Bacon (10) 53. B: K Ibbett (14) 54.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: G Proctor (10) 40. B: D Lyons (18) 39. C: M O’Shea (21) 37. Women: J Tarran (8) 40. Men: 2B: R Carpenter L Jones 48. Medley: L Brownlee D Brownlee 47.

STRATHFIELD: Medley: Stroke: Medal May: H Kim (7) 65. A: H Kim (7) 65. B: B Wong (19) 68. C: L Lim (21) 67. A Scr: H Kim (7) 35. Stableford: B Mullins (10) 36.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: P Stephenson (21) 68. F Teodoruk (12) 74. B: T Burns (23) 69. J Zim (31) 73. Women: K Loughland (39 Tuncurry) 73. K Gordon (22) 77 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stroke: A: A Jauncey (10) 70. B: P Grech (13) 71 cb. C: J Jeong (23) 71.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: A: R Trotter (6) 38. B: P Chesher (13) 41. C: P Giovenco (19) 41. A Scr: I Bradley (1) 31.

THE COAST: Women: Stableford: 2B: S Choy L D’Ambrosio 51. Stroke: Medal: A: S Dowie (13) 68. B: C Best (15) 65. C: M Wright (20) 66. G Kennedy (5) 76.

THE LAKES: Medley: Stableford: O Zerbst (2) 41. Men: Trophy: G Applebee (29) 36. Medley: 9-hole: J Davis (25) 15. G Chee (34) 18.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: M Hema (9) 66. B: D Franklin (17) 67 cb. C: G Feldmayer (25) 65. Stableford: T Gilberd (9) 30 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: B Perkins (10) 39. Div 2: L McDonald (20) 37. Women: Div 1: H Fagan (24) 33 cb. Div 2: G Ladner (34) 36 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: P Kastelan (10) 38. A Scr: M Madan 27 cb. B: B Lasam (17) 37. C: W Oh (20) 39. Women: Green: S Han (12) 40.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: P Jordan (11) 67. A Scr: L Jordan 74. B: P O’Brien (18) 60. B Scr: P O’Brien 78. C: A Hooper (21) 61. C Scr: A Hooper 82. Stableford: P Cohen (18) 40. Women: Stroke: J Haverfeild (11) 71.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal May: A: L Gigg (10) 69. A Scr: J Pagett 75. B: M Gillies (15) 66. B Scr: J Kline 83. C: M Toohey (24) 69. C Scr: T Sharpe 92. Women: Stableford: J Thorpe (22) 36.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Trophy: H Mitchell (28) 67 cb. Scr: A: S Golding (7) 70 cb. B: R Bjorkman (14) 67. M Cohn (21) 68 cb. C: H Mitchell (28) 67 cb. Medley: S Springall (3) 74 cb.

WOOLLAHRA: Medley: Stableford White: A: J Kelly (5) 37. B: T Kinsella (19) 39. C: S Zets (27) 37. 2B: T Kinsella (19) C Elliott (5) 46.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Trophy: Black: J Gilbertson (14) 66. Stroke: Medal May: A: A O’Connor (9) 68. A Scr: J Hallinan 69. B: J Gilbertson (14) 66. B Scr: M Ross 81. C: M Samios (20) 69. C Scr: G Vale 94.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Medal May: Murray: B/Medal: T Broadley (25) 72. A: A Kealy (11) 73 cb. Lake: A/Medal: B Casley (1) 70. B: R Sonneman (27) 71. Women: Stableford: M Hockley (31) 37.

Our Partners