February 24, 2024

NSW/ACT Club Results – May 2023

NSW & ACT golf results - Coonabarabran Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Wednesday, 3 May 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: G Robertson (20) J Moore (26) 46. 2B Scr: B Silwal (3) L Malcolm (1) 38. Team Agg: S Song (19) S Lee (15) J Um (21) S Choi (29) 103. A: A Huges (2) 39. B: I Bollinger (17) 39. C: J Mcgeachie (23) 36. D: C Bourke (29) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: B Allsopp (11) 34. B: P Cooper-Southam (16) 42. C: R Ford (21) 40.

BARHAM: Women: Stroke: Medal May: A: I Whelan (22) 75 cb. B: P Taylor (75). C’ship: B: J Goodwin (20) 294. C: S Robertson (31) 329.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: C Meredith (24) 38.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: P McInnes (14) 39. A: I Sneddon (10) 36. B: G Jahns (18) 38. C: E Low (24) 36. Scr: S Warncken 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: J Martyn (5) J Chalker (16) 46 cb. 2B Scr: G Heffernan B Russell 43. A: C Loukopoulos (7) 38. B: K McDonald (Bankstown 16) 42. C: G Hearne (27) 38.

BONDI: Men: Stableford: B Lainchbury (8) 37. Veteran: J Scanlan (16) 35.

BONNIE DOON: Stableford White: A: K Bhabra (7) 41. B: D Chin (13) 43. C: T Duley (21) 38. Scr: K Bhabra 34.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: G Urbani (16) G Barnes (8) 47 cb. G Urbani (16) 40.

BRIGHTON LAKES: Stableford: C Cook (34) 38.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Buhagiar (1) S Jamieson (8) 44. Div 2: M Hua (26) X Huynh (13) 45. Scr: A Tran A Marsh 36. A: C Hilton (10) 37. B: W Brown (17) 38. C: J McGarr (19) 39.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: P Waters (27) A Narvais (9) 48. 4B Scr: P Huiggins G Bedford 37. A: P Higgins (5) 38. B: D Holland (18) 37. C: P Waters (27) 39.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: E Kim (45) A Chung (31) 140. Medal May: Div 1: S Lee (12) 71. Div 1 Scr: L Kim 83. Div 2: M Lee (24) 73. Div 2 Scr: M Park 94. Div 3: L Kim (26) 69 cb. Div 3 Scr: G Cha 97.

CASTLE HILL: Men: Stroke: A: D Lyons (8) 76. A Scr: M Foley 83. B: S Shelton (14) 71. B Scr: S Shelton 85. C: E Hughes (24) 68. C Scr: E Hughes 92. Veteran Men: E Hughes 92. PM: A: M Wingrove (7) 68. A Scr: B Fasher 71. B: D Pearce (16) 71. B Scr: D Pearce 87. C: P Down (36) 75. C Scr: J Power 99 cb. Veteran Men: D Simonsen (7) 71. Medley: Stableford: B Turk (20) 40 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: Foursome: Y Meehan J Mynard 34.

CROMER: Men: Stableford: Irish Team: D Perks P Jones E Wilkie A Frost 82. A: M Gilbert (12) 38. B: D Lock (23) 41. C: C Michael (25) 33 cb. Scr: G Baciu 34.

CRONULLA: Women: Par Green: A: J Parton (16) sq. B: C Newman (27) 2 up. C: V Doratis (33) 2 up. D: G Britton (44) 2 up cb. Scr: S Wiggins 3 down.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Fennelly A Epifanino 54. 2B Scr: J Kiddle F Daoud 36. Div 1: M Laleli (10) 39. Div 2: N Cutler (21) 40. Div 3: T Burt (24) 41. Scr: J Kiddle (2) 34.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: R Bilson (35) E Davies (27) 49. Men: J Rafferty-Butfield (4) 38 cb. Veteran Men: Gold: A: B Beechey (15) 40. B: B Teale (22) 39. C: K Gray (24) 35.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Split Six: W Speechley (8) G Chin (23) 58. A: G McGlynn (36) -1. B: J Notaras (18) 37. C: G Chin (23) 40. Scr: A Michelsen (3) 31.

ELANORA: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: D Biddulph (25) 37. Great Grandmothers Trophy: G Pettit (31) 26.

FINLEY: Men: Stableford White: W O’Connell (18) 35. Women: Stroke: Medal May: B White (28) 72 cb. Scr: M Polkinghorne 89.

FOX HILLS: Women: Stroke: Medal May: Div 1: S Donovan (19) 72. Div 2: R Wilson (31) 77. Div 3: D Winterbottom (43) 77.

GORDON: Men: Stableford: C Bortz (14) 37.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: P Wilson S Rowbotham 71 cb. A: T Callaghan (10) 37. B: N Lulham (18) 40. C: P Deaves (22) 38. Scr: J Gulpers (8) 81.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal May: Div 1: C Seaman (28) 77. Div 2: R Cox (37) 81 cb. Stroke Gold: C Naismith (54) 77.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: J Trevethan (26) 31.

KAREELA: Men: Stableford: A: C Elton (4) 34 cb. A Scr: P Morgan (7) 27. B: P Dalley (14) 37. B Scr: C Meintjes (13) 18 cb. C: C Chapple (22) 34. C Scr: L Smith (20) 16.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: K Matsuo (8) J McCabe (33) 46. A: A Borg (10) 38 cb. A Scr: A Honeysett 35. B: T Smith (14) 34 cb. C: N Feyn (28) 40. Veteran: N Feyn (28) 40. Hole in one: D Picone at 12th.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: C Prosser (38) 76.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: P Hofman (15) J Stephenson (23) 67. R Emerson (23) 41.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: H Choi (8) 73. B: J Jung (26) 75. C: S Kim (30) 71.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: B Cronin T Johnston 46. A: M McNee (11) 37. B: A Meyers (20) 38. C: T Johnston (23) 39. Scr: D Campbell 35.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: C Wise (23) L Bono (18) 75. A: S Wunderlich (5) 36. B: C Cannon (16) 41. C: C Wise (23) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: J Spargo (21) C Moran (19) 42. J Spargo (21) 40.

MANLY: Men: Stableford: 2B Agg: R Hill (15) M Taylor (12) 76. A: N McMurray (7) 38 cb. B: G Susans (17) 40. C: M Cockburn (24) 37 cb. Scr: B Tallack 34. Hole in one: B Capelin at 4th.

MONA VALE: Men: Stableford: A: T Rogers (10) 38. B: S Nance (18) 38. C: B Brown (29) 37. Scr: M McInnes 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B: D Brell (9) J Dawber (7) 44, H Brett (38) D Brett (19) 43. 2B Scr: T Pritchard-Davies (-2) J Mckay (-3) 41. P Tully (10) 37. D Brell (9) 37. M Gurnstein (27) 37. E Udovich (22) 37. Mxd: P May (19) 39. J Downey (19) 33.

MOORE PARK: Men: Par White: A: K Warner (4) 1 down. B: B Sanderson (16) 2 up cb. B Wilson (19) 2 up cb. Veteran: J Coulter (25) 2 up. Men: Stableford 9-hole: R Thomson (13) 22.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Ware (17) K Wenban (26) 47. Medal May: A: D Murray (7) 40. B: J McCann (16) 38 cb. C: H Yeap (21) 37. Scr: D Murray 40.

NOWRA: Men: Stableford: A: B Dixon (17) 38 cb. B: B Cole-Clark (26) 34 cb.

NSW: Men: Stableford: 4B: M Hammond (17) G Williams (21) 48. 4B Scr: B Cutler G Gering 35 cb. G Chadwick (24) 39. White: H Munitz (18) 36. Gold: A Penklis (33) 32.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: G Boyle (26) D Bozicevic (14) 46. A: J Huxley (9) 38. B: B Elsley (13) 39. C: J Verco (19) 37. Scr: S Kennedy 32.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Kirby (29) W Kuschert (10) 44. 2B Scr: G Howland J Bright (Castle Hill) 36. Hcp: A: S Williams (11 Springwood) 38. B: J Callow (15) 36. C: P Kenny (21) 21 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: M Atkins (13) A Pytches (16) 45. Scr: R Hillsdon (4) C McGill (+1) 42. G Mangelsdorf (4) 38.

RANDWICK: Women: Stableford: C Owen (20) 33. H Elisseou (22) 38. D Rowles (22) 38. L Rollings (36) 35.

RICH RIVER: Women: Stroke 27-hole: West: Green: D Morden (19) 109.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: G Bulyk (31) G Smith (16) 69 cb. A: G Keating (10) 37. B: G Smith (16) 38. C: K Southam (21) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: P Cho (12) D Son (15) 67. Div 2: D Xu (19) N Cheng (9) 69. A: J Seo (13) 36. B: P Stephenson (16) 38. C: I Smith (19) 38. D: J Park (33) 35. Scr: H Kim 29.

SAFETY BEACH: Men: Stableford White: Div 1: R Witcombe (17) 37. Div 2: M Loomes (1) 36 cb. Div 3: P Maguire (23) 36 cb. Div 4: R Mortimore (17) 36. Div 5: C Mcdonald (22) 35 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Buther (22) J Phillips (17) 47. A: R Kim (2) 37. B: J Connell (16) 38. C: P Pearce (23) 39.

TALLWOODS: Men: Stableford White: P Chilton (15) 33. B Munroe (27) 33 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: D Ferguson (19) G Thompson (14) 48. Scr: T Heaton G Patterson 36.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B: C: J Vassallo (21) J Vassallo (37) 48. A: R Brichacek (15) 41. B: J Burke (21) 45. Scr: R Rignall (2) 30.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Scaffidi (13) J Jee (7) 46. Scr: C Jackson M Farah 37. M Billingham (10) 38 cb. 4B: R Norgard (8) S Mcphee (17) 44. Scr: P Meacham L Waller 34. J Guthrie (7) 36.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: R French (18) M Smithers (15) 45 cb. Medley: A: A Crestani (10) 42. B: C Oh (15) 36. C: T Spinks (20) 36.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: D Zhang (21) D Morris (31) 74. 2B Agg Scr: G Lee D Tapper 49. A: J Sewell (11) 40. A Scr: J Sewell 29. B: J Giannasca (19) 41. B Scr: A Iwato 26. C: M Prentice (29) 41 cb. C Scr: D Zhang 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Foursome: J Thorpe S Owen (21.5) 72.5. Scr: H Grieve D Chant 107. Foursome C’ship: J Thorpe S Owen 193. Hcp: H Grieve D Chant (29.5) 209.

WARRINGAH: Medley: Stableford Irish Team: White: G Campbell (12) M Alexander (13) J Donnell (14) L Zanella (19) 88. A: D Cripps (14) 40. B: L Zanella (19) 44. C: M Roberts (20) 41. D: H Bull (28) 41. 9-hole: J Loveridge (20) 22.

WOMEN’S GOLF CENTRAL NORTH COAST DISTRICT: District 2 Person Ambrose WGCNC Seniors Tournament Day 3: J Stinson (Taree) L Eakin (Taree) 71.5, 2nd W Middlebrook (Kew) D Christensen (Kew), 3rd Alana P (Forster-Tuncurry) L Christy (Forster-Tuncurry) 72.75, 4th L Smith (Buladelah) J Ervin (Forster-Tuncurry) 73.25.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: G Walker (22) T Deen (33) 74. A: A El Chami (11) 39. B: N Oberg (32) 36 cb. Scr: S Parkinson 36.

WYONG: Men: Stableford Team: White: M Dunn B Ayres J Bullard S Heggen 90. A: J Danswan (9) 40 cb. B: P Eves (16) 38 cb. C: B Perkins (19) 43.

Our Partners