September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 29 April 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Palm Beach Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 29 April 2023.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal May: A Dickey (14) 78 cb. Medley: Stableford White: M D”Souza (20) 27. Men: Stroke: Medal May: A: M Lording (7) 67. B: S Pitt (18) 73 cb. C: T Hallworth (21) 72 cb. A Scr: M Kelly (6) 74 cb. B Scr: J Dunn (13) 87. C Scr: P Kerr (19) 93.

ASQUITH: Medley: Stroke: Keno Ambrose: J Jeong (11) C Kim (9) 58. T Felton R Johnson 61.

BANKSTOWN: Medley Split Six Overall: L Volpicella & J Alicandro, 70. Medley Stableford A Grade: R Thomas (5) 37 B Grade: A Mantle (18), 36 C Grade: J Alicandro (28) 43.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: Matchplay: B Scr: B Zardravec. C Scr: G Hooker. Medley: Stableford: 2B Multi: J Hartanto (42) R Hartanto (36) 104. A Scr: H Matar 35. J O’hearn (21) 37.

BARHAM: Women: Stableford: 2B: A: K Laughlin & T Doherty 48. Men: A: S Boorer & B De Bondt 47 cb.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: D Hanlon (16) 62. Men: A: A Mihaljek (5) 56. A Scr: P Bakker (4) 65 cb. B: P Rouillon (14) 60 cb. B Scr: I Gomez (15) 75. C: A Smith (21) 56. C Scr: A Kuti (21) 83.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: P Pitt (9) 38. B: F Godfrey (15) 41. C: C Musgrove (26) 38. Scr: T Chambers 32. Women: Div 1: S Storer (14) 34. Div 2: L Taylor (27) 31. Scr: S Storer 20. Medley: 2B: P Newton (23) F Godfrey (15) 49.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: R Christie (10) 37. B: P Booth (18) 43. C: C Lewis (34) 42. A Scr: S Geraghty 32. 2B Agg: A Harrar (19) P Booth (18) 81.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: P Chiandotto (12) P Kollar (15) 45 cb. Scr: L Liang 32. A: D Marriner (10) 39. B: M O’Neil (14) 42. C: S Harrington (17) 42.

BLACKHEATH: Men: Stableford: G Dowdell (9) 42. 2B: L Horgan (11) M Ashford (18) 47.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: A: K Petersen (10) 39. B: A Hosick (17) 37 cb. C: J Campbell (24) 46. J Campbell (24) H Winch (17) 80.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: R Smee (12) 37. A Scr: N Foster 29. B: C Fercher (15) 41. B Scr: N Smee 23. C: D Pitchford (37) 31. C Scr: W Timmins 14. B Clarke (14) W Patman (12) G Mcclean (10) D Dixon (18) 87.

CAMDEN: Men: Stableford: A: R Stomber (8) 39 cb. A Scr: G Matheson 33. B: K Hoare (28) 42. B Scr: R Thompson 27. 2B: L Manoel (19) R Thompson (14) 47. 2B Scr: D Mulley P Koutroubas 42. Women: Hcp: J Page (26) 35.

CARNARVON: Men: Stableford: S Yo (12) J Chang (29) 48. 2B Scr: J Lind A Hickey 40. A: H Park (12) 39. B: D Bravo (13) 36. C: W Nasato (22) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: G Hanigan (11) S Emmas (20) 47. A: S Emmas (11) 38. B: M Rudd (18) 38. C: P Brown (20) 37. S Goodrum (9) 36.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: P Noll (14) 41. B: J Dickson (24) 37 cb. 2B Agg: J Dickson (24) L Hall (12) 72. Women: Stroke: A Smith (23) 69.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Apr: D Pearce (35) 72. A: R Wallace (8) 73. B: D Pearce (35) 72. Men: A: S Trembath (8) 70. B: M McKean (21) 71. C: S Haswell (27) 70.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: A Katay (39) 39 cb. B: K Mides (15) 40. C: J Asakura (23) 41. 2B: A Watson (16) A Katay (9) 48. Stableford: 2B Scr: T Wright M Thomas 41.

CROMER: Medley: Stableford: A: H Graham (4) 38 cb. A Scr: P Brimmer (1) 37. B: R Wightley (16) 39. C: G Taylor (33) 43. Irish: M Fraser (6) D Van-Buuren (18) 69.

CRONULLA: Men: Stableford Black: A: G Mahony (4) 41 cb. B: B Phillips (15) 40. C: N Jessop (22) 39. Scr: G Mahony (4) 37.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Scr: D Sheather 33. Div 1: N Hook 39. Div 2: K Hong 38. Div 3: J Brunacci 47. 2b: D Scr: D Sheather C Donaghy 38. J Brunacci S Brownlow 54.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Egan-lee (23) C Cochran (5) 72. Div 1 Scr: J Ingleton K Ingleton 45. Div 1: M Watts (11) 37. Div 2: A Krishnan (22) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: M Armour (4) 39. B: M Alexander (14) 39. C: J Swanston (23) 39. A Scr: S Campbell (-2) 38.

ELANORA: Men: Stroke Medal Apr: Black: A: A Reeve-Parker (7) 73. B: S Frazer (17) 65. Stroke: C: A Trouncer (27) 71. Stableford: Hcp: M Shepherd (33) 34.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Apr: A Scr: S Binder (2) 62. A: S Binder (2) 64. B Scr: C Hunter (13) 58. B: C Hunter (13) 71. C Scr: D Hayward (19) 76. C: D Hayward (19) 57.

FORSTER TUNCURRY: Men: Par Forster: White: C Burt (13) 4 up. J Bakarich (7) 2 up. Stableford Tuncurry: A: C Cooke (11) 42. B: G Strong (18) 38. C: B Farley (25) 42.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: S Reddy (18) 90. E Hodfe (10) 90. N Krummins-Strauss (22) 90. J McQuaid (9) 90. G Sinclair 66. P Sinclair 66. K Booth 66. J Swan 66. B Gladdish (7) 36 cb. K Siow (15) 38 cb. J Lee (26) 37.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Agg: D Roscarel (26) P Wallis (16) 76. A: S Vrachas (9) 36 cb. B: P Wallis (15) 41. C: S Dunn (28) 36.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: A Robb (0) 38. Div 2: P Madon (15) 36. Div 1 Scr: S Zingle 36.

GORDON: Men: Stableford: A: D Addicoat (10) 38. B: P Cummins (15) 38. C: L Killen (20) 33.

GOSFORD: Men: Stableford 2B: Black: D Rapley (35) G O’keefe (15) 50. A Scr: A Barrington (5) 39. A: A Barrington (5) 44. B: J Swainston (13) 41 cb. C: D Winslade (19) 39.

HAWKS NEST: Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: W Gorton 111. W Gorton I Leggatt 111. Women: Stableford: A: M Smith (25) 37 cb. B: R Bernardin (35) 36.

HOWLONG: Men: Stroke: A: D Van Der Merwe (3) 70. B: A Locke (12) 68. Women: Stableford: A: D Tyrell-Miller (17) 37.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: A: K Kerrington (3) 34. B: C Miller (14) 36 cb. C: T O’Reilly (16) 36. A: K Kerrington (3) 34. B: C Miller (14) 36 cb. C: T O’Reilly (16) 36.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: C Penny S Penny 64. A: J Grabowski (8) 36. B: L Hallum (16) 40. C: S Thode (22) 33.

KILLARA: Men: Stroke: A: B McNamara (2) 70. B: N Hardwick (16) 71. C: B Zecat (26) 69. Medal: J Cooper (17) 68. B McNamara 72.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Foley (17) T Meszaros (13) 47. A: S Dunlop (3) 44. A Scr: B Yates 35. B: S Karatasas (14) 39. C: L Jones (21) 34 cb.

LANE COVE: Mxd: Stableford: A Caush (11) 41. 2B: A Caush (11) J Back (17) 48. Trophy: C Brown (28) A Sue (29) 40.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Wright (3) 40. B: B Mckeown (14) 38. C: L Berrisford (19) 37. D: N Pillay (23) 40.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Scr: White: B Davies (+2) D Shepherd (+4) 40. 2B: N Saroufim (22) A Saroufim (24) 49. A: T Brescia (4) 39. B: J Meakins (13) 44. C: N Saroufim (22) 42.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: N Moss (31) R Spence (16) 51. Women: A Starc (8) 39. Men: A Scr: D Campbell 33. A: M Starc (9) 39. B: M Hands (16) 36. C: P Yeldham (27) 41.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: R Papenhuyzen (11) 37. W Williamson (10) 37. A Scr: G Rogers (4) 31. B: C Hattingh (16) 38. J Brown (15) 35. B Scr: J Wong (12) 24. C: C Aldacour (18) 37. N Papenhuyzen (26) 37. C Scr: Z Wong (20) 19.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: D Woods (12) 35. B: D Mitchell (15) 38. C: V Bilotta (26) 37. 2B Agg: L James (7) D Woods (12) 69.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: J Riley (5) G Groizard (12) 46.

MANLY: Men: Stableford White: A: S Gale (4) 40 cb. B: S Brown (16) 41. C: J Lord (22) 40. Mxd: Stableford: 2B: D Tallack J Lord 47.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: B Perry (18) D McDonald (15) 47. Hcp: J Lees (18) 43. Scr: J Dunn (2) 37.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: W Brooks (34) A Brooks (21) 48.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: H Mashman (8) 40. B: T Adams (21) 38 cb. C: G Cummins (25) 38 cb. A Scr: A Radford 36.

MONASH: Mxd: Stableford: A: R Fraser (12) 39 cb. B: R Lorge (16) 40. C: T Kamsler (20) 36 cb. Scr: S Patel (-1) 38. 2B: Div 1: G Atherton (16) R Neher (14) 47. Div 2: L Barry (15) M Ross (22) 43.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: R Catterall (6) 39 cb. B: M Jesson (12) 44. C: G Lipman (34) 41. Women: Stableford: L Quilliam (6) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: D Johnson (9) 64. B: G Longe (20) 63. C: E Cockerton (38) 63. A Scr: A Bratz 72 cb. B Scr: J Howard 82. C Scr: H Oh 85.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: J Baird (13) 67. A: S Baumgurtel (4) 72. B: J Tripodi (18) 71. C: R West (25) 74. Women: Stableford: A: J Simmonds (21) 36.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: W Cleaver (11) 41. W Finney (10) 40. B: C James (17) 43. A Gadsby (19) 38. C: K Rogers (29) 36. N Cousins (28) 35 cb. Gymea Lily: A: M Livingstone (11) 42. C Windon (14) 39 cb. B: R Totoman (17) 40. P Buckley (23) 39. C: L Pearson (27) 42. A Driscoll (32) 41 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford White: A: J Plummer (10) 43. B: P Bredenbac (18) 41. C: J Naylor (31) 39. A Scr: C Tunrbull (1) 71. Women: Stableford: S Buraschi (22) 35.

NORTH RYDE: Men: Stroke Medal May: Black: A: J Cincotta (9) 67. A Scr: L Cincotta (Scr) 70. B: A Nickson (18) 64. C: B Tysoe (24) 67.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: J Thompson (15) 42. A Scr: J Renshaw (1) 38. Women: Green: L Hulme-Jones (31) 37. Medley: 2B: White: J Sutton & Posa 48 cb.

NOWRA: Medley: Stableford: R Crouch (14) 38.

NSW: Men: Stableford: Trophy: C Katz D Chay S Kazacos A Taylor 216. M Frinsdorf (16) 41. Scr: A Rachid 39. Medley: Stableford Gold: K Nossiter (25) 31. Women: Stableford: J Widarma (1) 37.

OATLANDS: Stableford: A: C Fong (4) 42. B: V Tandon (14) 37 cb. C: H Allen (21) 37. D: C Peterson (30) 34. A Scr: I Priest 33.

PALM BEACH: Men: Stableford: Team: M Upton S Wannell C Seymour T De Vault 83. J Oliver (16) 40. Women: N Kempson (16) 34.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Div 1: C Jack (3) 40. Div 1 Scr: R Richards 37 cb. Div 2: M Thompson (19) 36. 2B: U Chopra (16) B Van Zuylen (19) 45.

PYMBLE: Men: Stroke MM: Black: A: M Breytenbach (4) 64. B: J Lopez (15) 68. C: P Hodgson (25) 72. A Scr: M Breytenbach (4) 68.

RICH RIVER: Men: Stableford 4B: West: Black: C Boxtel (18) 48. J Morgan (24) 48.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: D Ayre (2) 39. A Scr: R Davies (1) 34. B: T Lipman (18) 40. C: B Burns (26) 39. 2B: Div 1: H Webber (8) D Ayre (2) 47 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: R Ulrick (23) 35. Women: Stableford: R Blake (39) 37. Men: Stableford White: A: J Hepner (12) 41. B: D Leahy (14) 42. C: D Schuster (26) 36. Scr: D Chan (+1) 36. Medley: Stableford: 2B: R Blake (39) R Ulrick (23) 48.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: A: P Jones (11) 38. B: F Collins (18) 38. C: M Youm (19) 39. D: R Shin (34) 39. Stroke: H Kim 33. Stableford: 2B: Div 1: F Collins (18) B Haynes (3) 47. Div 2: R Shin (34) J Bae (23) 48.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: B Gilzean (8) J Livingstone (15) 79.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Hayward (12) 42. B: B Lamaro (14) 41. C: T Collins (29) 42 cb. Women: K Garrett (17) 41. Men: 2B Agg: N Waller T Collins 81. Medley: K Garrett M Harley 80.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: J Morrow 35. A: M Nicholas (8) 39. B: G Basford (13) 40. C: G Gordon (28) 39. Gold: Gold: J Keane (23) 35. 2B Agg: White: S Doran (15) T Stanes (14) 76. 2B Agg Scr: P Bolster (5) C Smith (4) 38. 2B Agg: Gold: Gold: T Brandtman (23) T Mayes (20) 64.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: B Hough (8) 39. B: M Murphy (15) 41. C: P Coady (21) 39. A Scr: B Hough (8) 31. 2B: G McGovern (19) P Martin (24) 47.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: D Brett S Sands 50. B Shields F Lane 44.

TERREY HILLS: Medley: Stroke: A: C Gallie (8) 71. B: D Park (17) 72. C: P Knox (20) 75. Scr: R Schweikert (7) 79 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: 2B: D Fayn (14) M Green (24) 10 up. A Scr: J Errington R Errington 5 down. Stroke: Trophy: P Sachr (21) 62. B Sweeten (9) cb. A Scr: N Crews M Giles 68.

THE COAST: Women: Stroke: Div 1: J Ryan (12) 71. Div 3: J Skippen (41) 82. Stableford: B Spicer Marks (10) N James (7) D Reynolds (22) A Reynolds (14) 89. A: N James (7) 38. B: K Hindle (16) 39. C: F Doherty (27) 42. A Scr: C Weber (1) 32.

THE LAKES: Men: Stroke: A: O Heys (9) 69. A Scr: A Marafioti 78. B: G Freeman (14) 71 cb. C: P Kofod (21) 72 cb. Women: K Kang (12) 77.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: A Bass (5) 43. B: A Ferlazzo (23) 39. 2B: A Hay (9) B O’kelly (19) 77.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: P O’Connor (4) 37. Div 2: D Perrett (18) 36. Div 3: B Rooney (28) 36. Women: Div 1: H Crilly (14) 37. Div 2: N Beard (25) 36. Medley: Stableford Gold: C Rossborough (10) 25.

TWIN CREEKS: Men: Stroke: A: W Vassallo (9) 65. B: M Morgan (13) 75. C: K Gregory (19) 72. A Scr: M DeVries 71. B Scr: S Duffy 94. C Scr: W Oh 98. Women: S Han (12) 76.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: J Casis (13) 44. C Casis (17) cb. 2B Scr: S Reitsma J Jamieson 38 cb. A: S Reitsma (6) 38. B: S Small (13) 42. C: E Scicluna (24) 37.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Ambrose: B Coady (18) J Grover (19) 61.75 cb. Scr: J Titherley (6) F Allan (1) 65.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: A: T Crowe (9) 38. B: B Cass (14) 39. C: H Mauthner (21) 34. 2B Agg: A Edwards (9) A Carpio (7) 71 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: C Leeson (10) 39. B: R Allen (16) 41. Lake: A: A Kealy (11) 41. B: D Caldwell (32) 37. Women: Murray: A: K Droop (17) 38 cb. B: M Hockley (32) 37.

Our Partners