September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 15 April 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Byron Bay Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday,15 April 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: K Wright (20) 34. Men: Stableford White: A: C Law (11) 39 cb. C Akers (-1) 39 cb. B: A Whittingham (18) 44. B Farrell (14) 38. C: G Moulas (22) 42. M Cleary (34) 39. Medley: 2B: A Whittingham (18) K McGuire (6) 49.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: S Fraser (13) G Jones (32) 47. 4B Agg: A Handel (8) C Murray (7) L Ulloa (11) T Stevens (1) 108. A: C Murray (7) 41. B: C Campbell (14) 40. C: B Lecky (29) 38 cb. Scr: A Hughes 35.

AVALON: Women: Stableford: J Grover (37) 33.

AVONDALE: Men: Stableford: A: R Giles (3) 38. B: G Stott (16) 39. C: T Gavaghan (19) 37. A Scr: H Hesketh 38.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: S Tse (11) 37. B: J Ryan (17) 40. C: J Hough (29) 37.

BANKSTOWN: Medley Stableford A: D Tickner – 42. B: R Peters 40. C: T Ngyuen – 63.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: J Wilson (10) 41 cb. B: N Renneberg (16) 41. C: L Kelly (26) 39. Women: G Bannon (24) 33.

BAYVIEW: Men: Stroke Black: A Scr: S Green 78. Div 2 Scr: P Pitt 82. B Scr: G Mankey 83. C Scr: M Cooper 90 cb. A: S Green (5) 73 cb. Div 2: P Pitt (11) 71. B: G Mankey (14) 69. C: M Cooper (21) 69 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: J Drury (13) D Loy (20) 48. A Scr: R Bonham T Bonham 37. A: D Beck (9) 37. B: P McInnes (17) 38. C: D Loy (20) 40.

BEXLEY: Men: Stroke: Medal Apr: A: M McDeed (3) 64 cb. B: R Martinez (16) 61. C: S Papadopoulos (18) 60. Scr: M McDeed 67. Women: D Patel (14) 69.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 2B: J O’Keeffe (9) C Macartney (7) 46. Men: S Caswell (13) 35 cb. Women: C Riley (23) 35.

BONDI: Men: Par: 2B Agg: A: T Compton (9) 1 up. B: P Sciberras (16) 5 up. C: B Goodyear (21) 3 up. G Lodge (19) P Sciberras (16) 5 up.

BONNIE DOON: Stableford White: A: S Dyne (11) 39. A Scr: A Yeung 38. B: T Graham (17) 38. C: J Pigott (27) 40.

BRIGHTON LAKES: Mxd: Stableford: A: M Element (10) 38. A Scr: D Burge 33. B: T Arvanitakis (17) 41. B Scr: T Arvanitakis 25. C: B Park (21) 41. C Scr: B Park 21. B Power T Louch M Bowen T Arvanitakis 90.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Cup: W Hoven 72. H Glenday 72. A: Z Marsh (5) 68. P Tiley (11) 69. Stableford: P Baker (19) 38. A Svorinic (17) 36.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Apr: A: L Newcombe (13) 74. A Scr: L Newcombe 87. B: P Morrison (26) 75 cb. B Scr: P Morrison 101. C: C Versluis (33) 74 cb. C Scr: C Versluis 107. Men: Stroke Cup: Black: P Small (21) 67 cb. Medal Apr: A: B Delaney (6) 62. B: J Hawkins (14) 65. C: P Small (21) 67 cb. A Scr: D Meldrum 72. B Scr: I Martin 85. C Scr: C Dengate 90.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: G Winnall (12) 43. B: D Moulds (13) 38. C: S Nateski (31) 39. 2B Multi: R Woods (11) H Darmody (3) 78. 2B Scr: B Vella K Thomas 51.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J King (6 lakeside) G Poulakis (17) 50. 2B Scr: A Wittaya S Sahazad 40. A: J Byun (11) 40. B: G Poulakis (17) 42. C: J Choi (29) 38.

CASTLE HILL: Men: Stableford: Ambrose: G Collins D Laws A Dallas 55.66. C Watson R WITHERIDGE P Tappenden P Down 55.5 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: K Wallis (3) 41. B: S McMahon (19) 39. C: B Quillian (22) 38. Women: Stableford: J Cole (23) 32.

COBRAM BAROOGA: Men: Par: A: R Medcraft (14) 2 up cb. B: R Lacy (24) 2 up cb. Women: P Power (25) 1 down cb.

CONCORD: Men: Stableford White: A: J Blackadder (8) 38 cb. B: D Beckett (20) 40 cb. C: J Perkins (22) 37 cb. Mxd: 2b Multi: S Spence (2) S Jarman (15) 73.

CROMER: Medley: Stableford: A: B Powell (6) 41 cb. A Scr: N Phelps (1) 37 cb. B: K Johnson (16) 40. C: R Knapp (21) 39 cb. Split Six: E Wilkie (8) B Clausen (18) 71.

CRONULLA: Medley: Stableford 2B: Black: S Newton (28) L Ritchie (15) 48. A: J Macfarlane (7) 40. B: L Ritchie (15) 42. C: K Rees (21) 42. 2B Scr: S Ali (5) W Marsh (5) 45. Scr: M Osborne (-1) 34. Green: J Degan (30) 29.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: S Kelly-Pain 44. Div 2: H Ranniko 42. Div 3: C Dunscombe 40. A Scr: T Hill 35. 2b: B Lee D Kim 45. A Scr: M Jones J Kiddle 40.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: G Kelly (11) M Ilauluao (19) 45. Div 1 Scr: J Perrin P Fairbrother 32. Div 2: J Bishop (30) J Green (13) 47. Div 1: G Kelly (11) 37. Div 2: J Bishop (30) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: T Thompson (9) 41. B: B Sechos (19) 43. C: A Girshkin (21) 39. A Scr: S Campbell (-1) 38.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: M Baron-Hay (14) 39. B: T Crosby (14) 38. C: A Whiteside (25) 46.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: T Tully (6) 32. A: G Paterson (8) 39. B: L Robinson (15) 39. C: R Johnson (22) 39. D: J Breakwell (32) 38. 2B Agg: P Shackleton (25) J Radocay (29) 72.

FINLEY: Men: Stroke White: A: M Daniel (6) 71. B: L McNamara (16) 69. C: P Wood (22) 67. D: R Wilson (30) 70. Women: Stroke: K McCaw (26) 73.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stroke Medal Apr: Tuncurry: Black: A: A May (12) 67. B: G Cato (19) 68. C: M Zavaglia (25) 72.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Dunn (14) 77. G Watts (17) 77. G Sinclair 36. J Bingham 36. A: G Sinclair (7) 40. B: G Watts (14) 43. C: G Singh (27) 40.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Ambrose: A Johnson (5) W Kelly (7) 63.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: S McKechnie (15) 44. Div 2: R McGregor (23) 40 cb. Div 1 Scr: S Hunt 33.

GORDON: Men: Stroke: Gordon Bowl: T Mills 67. A: T Mills (5) 62. B: S Addicoat (18) 62. C: J Wilson (23) 68.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: B Thomas (12) 41. B: M Toy (18) 43. C: A Blanco (40) 40. A Scr: M Buckley (1) 36.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Mitchell (17) 36. B: T Sattler (31) 35 cb.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: K Bingham (24) 41. Men: Black: A: C Brown (12) 39. B: I Kinlyside (16) 39. C: D Eastick (21) 39 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: N Escubio (8) 36. B: R Martin (13) 38. C: G May (15) 37. Women: Stableford: D Brickwood (24) 37. Medley: Matchplay: M Kumjew (10) bt G Broomfield (21) 1up.

KAREELA: Men: Stroke: Keno Ambrose: J O’Brien J Simpson 58. L Waring M Broach 58.5. C Sawyer G Emery 58.75. A Scr: R Chapman C Meintjes 64 cb.

KILLARA: Men: Hole in one: J Elliott at 17th. Mxd: Stableford: L Stevenson (6) 33. H Newbery (7) 41. A: K Slater (5) S Finfer (8) 45 cb. C Boltman (24) 34.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A: G Luong (11) 39 cb. A Scr: D Gallagher 37. B: M Eyre (15) 41. C: W Stuart (25) 36. G Luong (11) T Vu (9) 43 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: H Shaw (22) 41. Team: P Doherty (5) A Caush (12) W Belgre (10) D Leckie (14) 35 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: L Alexander (6) 41. B: D Gallagher (13) 38. C: M Damrow (22) 46. D: R Bowen (25) 40.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: G Cancellara (10) 40 cb. B: S Mckimm (14) 40. C: T Cat (23) 44. 2B: C Le (29) T Cat (23) 50. 2B Scr: D Shepherd (+3) T Summers (5) 43.

LONG REEF: Women: Stroke: J Brown (14) 79. Men: Stroke Black: A Scr: L Edgell 69. A: S Haley (7) 68. B: R Mclaughlin (17) 68. C: P March (30) 70.

LYNWOOD: Women: Stableford: Div 1: T Lindsay (27) 31. Div 2: J Smith (35) 31. Men: A: A Green (9) 38. B: B Car (16) 38 cb. C: P Grassi (28) 42. A Scr: J Hong (+4) 35. Medley: 2B Multi: M Finn (5) J Granero (18) 81.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: X Yan (11) 43. A Scr: S Keith (1) 71. B: C Zabat (13) 41. C: S Zafosnik (21) 39. Div 1: C Morris (26) 38.

MANGROVE MOUNTAIN: Par: 2B: D Sullivan (+1) C Kuschert (44) 10 up cb. L FORD (21) 5 up.

MANLY: Mxd: Stableford White: A: M Freeman (10) 40 cb. B: P Wilkins (19) 41 cb. C: H Berkman (21) 39 cb. Stableford: 2B: N Reid G Dainton 48.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Cremin (0) E Lakiss (12) 77. Hcp: D Wonnocott (5) 41. 2B Agg Scr: T Shaw (1) S Oitmaa (1) 67. Scr: J Gudmundsson (3) 34.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: S Hunter (7) 40. B: N Halkyard (21) 40. C: J Mastroianni (25) 40. A Scr: A Radford 36 cb.

MONASH: Mxd: Stableford: A: J Bliss (12) 37 cb. B: R Hustler (14) 39. C: C Thompson (21) 41.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: C Smedley (9) 39. B: M Harris (15) 40. C: J Costello (19) 39. Women: Stableford: G Finke (16) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: N Kim (15) H Kim (22) 49 cb. A: J Harvey (10) 42. B: M Ornatowski (19) 42. C: H Kim (22) 42 cb.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: O Gilson (-3) 74. B: A Bowden (2) 75. A: D Plimmer (14) 71 cb. J Clark (14) 71 cb. H Richards (8) 71. B: G Bezuidenhout (17) 72. T Perrin (21) 74. P Beatty (17) 75 cb. C: G Mitchell (24) 72. A Bootland (24) 74 cb. J Fitzgerald (24) 74. D Rouse (32) 66. B Rostron (14) 70. Stableford: A: K Hitchen (15) 40. J Papworth (9) 37. B: B Kew (17) 44. C: T Smith (29) 39. P Sutcliffe (27) 37.

NEWCASTLE: Men: Stableford White: A: T Duggan (9) 40. B: D Mehan (14) 44. C: D Rolston (28) 40 cb. Women: Green: S Worth (20) 36.

NORTH RYDE: Snr Stableford: Trophy: T Mesiti (17) 38. Men: Hcp: A: N Barbieri (+5) 37 cb. B: B Gove (14) 37 cb. C: P Town (35) 37.

NORTHBRIDGE: Stroke: Ambrose: A: P Livingstone J Smith C Smith H Smith 48.125. A Scr: D Manchee H Deitz D Lum J Renshaw 53.

NOWRA: Medley: Stableford: A: D Murphy (14) 38 cb. B: D Pickup (17) 36. B Scr: L Weatherill (22) 38.

NSW: Men: Stableford: P Goffin (12) 42. Scr: K Mudadana 34 cb. Stableford White: H Woolf (31) 36. Gold: E Ellis (20) 31. Women: Stableford: S Goldsmith (30) 34.

OATLANDS: Stroke: A: S Doherty (6) 67. B: C Cavaleri (17) 62. C: M Rushwan (21) 70. D: C Kim (39) 67. A Scr: N Wareham 71.

PALM BEACH: Women: Par: M Tiscareno (16) sq. Men: Stableford: 2B Multi: P Aroney (11) S Wannell (12) 78.

PYMBLE: Medley: Stableford Black: A Coates (21) 31. Stroke: K Fischer (14) 72. Medley: Stroke Black: A: G McMurdy (12) 68. Men: B: D Hughes (15) 69. C: R Geddes (28) 28 cb. Women: Stroke: K Fischer (14) 72.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: R Royston (9) B Williamson (11) 77. A: B Forward (12) 42. B: P Smith (13) 38. C: L Blank (18) 37. A Scr: D Johnson 33.

RICH RIVER: Women: Stroke West: Green: K Heywood (8) 70. Men: Medal Apr: Black: A Scr: P Giannios (2) 73. B Scr: J Quattrocchi (13) 80. C Scr: N Haw (21) 87.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: T Fox (0) 39. A Scr: R Davies (1) 36. Men: Stroke Bowl: B: G Mende (18) 69. B Scr: S McGarrity (16) 83. Plate: C: S Parsonage (23) 64. C Scr: S Logan (19) 82.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Cowley (17) 33. White: B Fowler (26) 32. Women: Stableford: R Napier (31) 39. Stroke: K Morris (27) 67. Men: Medal Apr: A: S Reidy (12) 62. B: A Singh (16) 65. C: D Williams (20) 65. Scr: D Chan (0) 66.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: F Yang (13) 42. A Scr: J Kim 35. B: P Symons (15) 43. C: D Maurici (23) 41. D: A Hewitt (26) 44. 2B: Div 1: G Smith (13) D Dabkowski (17) 50. Div 2: K Rao (19) P Chillari (7) 48.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: K Ibbett (14) P Kingi (13) 50.25.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: B Spurway (4) 41. B: D Lyons (18) 38. C: E Stock (29) 40. Women: A: L Sliwinski (30) 36 cb. Men: 2B: C Smith R Wolfgramm 47. Medley: S Galton T Howard 46.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: D Loumanis 40. A: T Harbutt (4) 40. B: M Jennings (14) 40. C: T Dalton (19) 42. Gold: Gold: B Patton (25) 39. Women: Stableford: M Heller (17) 36. Men: Stableford 2B: White: G Gordon (28) S Spielman (20) 47. 2B Scr: M Jennings (14) D Loumanis (+4) 43. 2B: Gold: Gold: D Parr (23) S Sturt (19) 49.

STRATHFIELD: Medley: Par: A: G Dickey (9) 3 up. B: M Lane (4) 2 up. C: H McAuliffe (26) 8 up. A Scr: P Lee (14) 1 down. 2B: G Dickey (19) A Jung (9) 13 up.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 9-hole: M Gaffey (17) 19. R Bullock (6 Elanora) 18.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: L Houghton (3) 37. B: N Staras (17) 39. C: M Clift (23) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke Black: A: R Trotter (11) 68. Stroke: B: S Cox (16) 70 cb. Stroke White: C: P Giovenco (19) 70 cb. Stroke: M Giles 75.

THE COAST: Stableford: 2B Agg: M Goetz (9) R Brien-Arnold (22) 79. A: J Hancock (8) 40. B: D Payne (16) 41. C: G Thompson (20) 38. A Scr: J Hancock (8) 32. Women: Stroke: A Porter (25) 71. Medal Apr: Div 1: S Brown (7) 75. Div 2: A Porter (25) 71. Div 3: J Skippen (37) 88.

THE LAKES: Stroke: 4B: R Friede (15) B Rosenberg (11) 58.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: B Forsythe (0 (Bardwell Valley GC)) 39 cb. B: N Matthews (14) 42. C: M Ryan (26) 35 cb. 2B Multi: I Buchanan (15) W Gilholme (20) 84.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: C Holdsworth (11) 41. Div 2: J Henry (16) 38. Div 3: A Leggate (30) 35 cb. Women: Div 1: J Youl (23) 34. Div 2: S O’Connor (29) 36. Medley: Stableford Gold: S Williams (5) 31.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: T Wozniak (9) 38. B: J McNaught (14) 42. C: A Ebzery (20) 32 cb. A Scr: J White 34. B Scr: C Park 26. C Scr: M Nicol 15. Women: Div 1: J Kang (15) 37. Medley: 2B Agg: J Kang (15) C Park (13) 76. 2B Agg Scr: J Tolomeo P Borg 61.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: N Meaney (12) 41. A Scr: A Sutton (-1) 36. B: S Jung (13) 44. B Scr: S Jung (13) 31. C: D Hodgson (26) 40. C Scr: S Armstrong (21) 19. Medley: Stableford: 2B: H McConnell (29) D Hodgson (26) 49. Women: H Suh (22) 38.

WALLACIA: Men: Par 2B: White: G Johnson (25) R Tangye (11) 10 up. 2B Scr: M Holmes C Holmes 5 up. A: R Tangye (11) 3 up cb. B: S Dawson (16) 2 up. C: P Margerison (33) 4 up. Women: Stableford Yellow: J Thorpe (17) 32.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: K Nathan (14) 39 cb. Div 2: R Nahum (18) 39. Div 3: P Galea (23) 37 cb. 2B: N Odze (4) N Odze (12) 46.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: D Hull (4) 41. B: M Griffiths (15) 38. C: J Walker (21) 36 cb. Scr: J Hallinan 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: K Davis (6) 36 cb. B: J Lawrance (34) 40. Men: A: K Parker (7) 35 cb. B: B Hore (16) 39. Lake: A: S McRae (13) 39. B: A McFarlane (17) 41.

Our Partners