September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 5 April 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Cromer Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Wednesday, 5 April 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: S Lee B Jo 47. 2B Scr: P Lorimer (-2) M Black (2) 37. 4B Agg: S Song C Cho J Um S Choi 106. A: B Silwal (4) 38. B: B Jo (18) 40. C: G Dashwood (20) 39. D: R Elkin (32) 38.

AVALON: Women: Stroke: S Williams (39) 71. Scr: D Price (37) 109. Medal Apr: D Price (37) 72.

BANKSTOWN: Medley Stableford A Grade: G Cornish (6) 39 B Grade: G Helm (15) 40 C Grade: M Steppacher (37) 41. Medley Split Six: M Steppacher and J Martel 71.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Scr: N Armstrong (17) 64. A/Medal: S Jones (17) 58. B/Medal: K Taylor (24) 64. C: K McFarlane (33) 66.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: R Vanderhart (29) R Robinson (23) 50. C Elford (18) 39 cb. A: S Palonis (1) 36 cb. B: G Street (13) 38. C: G Pardi (30) 39. Scr: M Tuite 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Baker (16) N Brotherton (32) 48. 2B Scr: R Hitchen S Terkalas 36 cb. A: K Isomoto (9) 40 cb. B: J Loye (13) 41. C: T Kerverkis (18) 40.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: G Jones G Phillips 72. P Rowe 37.

BONDI: Men: Stableford: D Johnstone (12) 35.

BONNIE DOON: Medley: Stableford 2B: White: I Roach C Dos Remedios 48. Scr: M Evans (0) 36. A: A Frazer (8) 38 cb. B: P Graham (15) 38. C: C Dos Remedios (28) 43. D: J Pahos (27) 34.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Bennett (15) 33.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: Z Marsh (4) T Hunt (4) 43 cb. Div 2: J Petrovic (18) P Rule (14) 47. 2B Scr: D Buhagier S Jamieson 40. A: D Buhagier (1) 37 cb. B: P Rule (14) 41. C: K Boggs (28) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: A: L Kremmer (7) 37. B: J Page (27) 39. C: G Wakeling (35) 34.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: D Terry (18) R Wheatley (16) 48. 4B Scr: H Darmody A Maunder 37. A: H Darmody (4) 39. B: C Toogood (18) 39 cb. C: M Noah (Brighton Lakes 20) 42.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: S Lee (18) A Kim (26) 143 cb. Medal Apr: Div 1: G Lee (18) 71 cb. Div 1 Scr: C Yim 82 cb. Div 2: S Kim (20) 69 cb. Div 2 Scr: M Kang 90. Div 3: A Kim (26) 72. Div 3 Scr: K Jang 100.

CASTLE HILL: Medley: Stroke: Ambrose: S Sung Lee D Ford P Barden K Kwak (4.125) 56.875. J Crawford (7) M Read A Bridgewater P Haddad 55. Scr: D Lyons T Bedford H Jamieson P Haddad 60.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal Apr: S Chong (33) 67.

COBRAM BAROOGA: Veteran Medley: Par: A: C Crawford (23) 1 down cb. B: L Baldwin (28) 3 up. C: J Boyer (43) 1 up cb.

CROMER: Men: Stableford: 2B: D Chapman D McEvoy 47. A: D Birrell (8) 37. B: P Sherwood (20) 39. C: G Howard (27) 38 cb.

CRONULLA: Women: Stableford Irish Team: Green: R Ihnen (34) V Doratis (32) E Thompson (43) J Morton (34) 118. Scr: S Wilson V Powell D Rann J Thuge 68.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Barnes K Desmond 51. 2B Scr: J Park J Balajan 39. Div 1: Y Kim (15) 42 cb. Div 2: G Reig (18) 41. Div 3: S Hwang (24) 41. Scr: J Park 35.

EASTLAKE: Medley: Stroke: A: C Aqualin (11) 66. B: K Chan (19) 64. C: G Chin (24) 67. Scr: S Todd (1) 71.

ELANORA: Women: Par: A Fantham (20) 4 up cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: D Hyland (27) P Hyland (9) 47. 2B Scr: M Nomchong (3) I Cameron (10) 38. Scr: T Tully (4) 32 cb. A: P Hyland (9) 40. B: M Wilson (18) 42. C: J Hermsen (20) 38 cb. D: M Currie (25) 40.

FINLEY: Women: Stroke: K White (18) 68. Men: Stableford White: B Wilson (17) 39 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: S Donovan (19) 77. Div 2: S McGinley (31) 71. Div 3: D Winterbottom (42) 77.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal: Black: Div 1: G Gartner (18) 67. Div 1 Scr: W Kelly 80. Div 2: I Neal (34) 67. Div 2 Scr: I Ramsay 95. Stableford: A Neumann (14) 35 cb.

GORDON: Mxd: Stableford: K Hoare (22) 34.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: G Thompson (12) 38 cb. B: P Wilson (13) 37. C: J Fleming (27) 39. Scr: W Ballard (9) 30.

HOWLONG: Women: Stroke: A: H Foster (15) 73. B: A Williams (27) 72.

KAREELA: Men: Stableford: A: M Jones (9) 38. A Scr: D Thompson (+3) 36. B: L Phelps (17) 35 cb. B Scr: R Wyse (13) 22. C: L Ramsden (24) 46. C Scr: R Price (22) 19. Holes in one: M Jones at 2nd & 12th.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade Winner: C Brown (4) 38 B Grade Winner: S Millett (18) 37 C Grade Winner: R Colla (21) 40 2BBB Winners: R Cloughton (20) B Watson (20) 45 2BBB Scratch Winner 2 R Bernard K Slater 40.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Jones (7) G Levy (16) 47. A: D Picone (7) 40 cb. Scr: B Nagy 37. B: T Smith (15) 39. C: J Lee (42) 40. Veteran: M Jones (7) 40 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: A Reid (20) R Paterson (18) 77. A Reid (20) 41.

LEONAY: Women: Stroke Medal Apr: White: Div 1: G Gordon (29) 73. Div 2: M Mcnally (34) 76.

LIVERPOOL: Stroke: A: H Choi (9) 72. B: S Son (25) 72. C: V Micallef (32) 75.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: R Bell 46. M Gilligan A: P Hughes (13) 39. Scr: C Wu 36. B: W Adlam (14) 37. C: R Bell (21) 40.

LYNWOOD: Men: Stableford White: A: J Beardsmore (0) 36. R Joson (11) 34. A Scr: T Farrar (+3) 35. B: C Ling (22) 33. R Crawford (24) 32. B Scr: P Smith (16) 19. Women: Stableford: C Amery (31) 35. B Williamson (23) 29.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: J Dimas (12) 39. B: B Hawley (16) 41. C: S Jones (20) 38. 2B Agg: C Kerr (16) B Hawley (16) 77.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: K Wright (14) B Elliott (12) 42 cb. E Holmes (16) 38.

MANLY: Men: Stableford: 2B Multi: S McKinlay (17) G Cotter (9) 77. A: R Murrell (6) 40. B: A King (20) 39 cb. C: E Allara (29) 37. Scr: C Connolly 72.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Avendano (+3) 40. B: M Vaccarella (20) 38. C: P Gregory (24) 37 cb. Scr: M Avendano 43.

MONASH: Men: Stableford: A: N Warren (9) 41. B: G Morgan (17) 44. C: T McGrath (20) 38.

MOORE PARK: Men: Stroke Medal Apr: White: A: B Choi (8) 70 cb. B: F Svorinich (14) 65. C: T Walsh (18) 64. Veteran: R Huang (27) 67. Men: 9-hole: W Young (12) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Spillane (26) J Secker (26) 50. Medal Apr: A: D Smith (10) 39. B: K Ling (16) 40 cb. C: J Secker (26) 46. Scr: M Thompson 71.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: V Hedwards (19) 66.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: P Kent (7) 38 cb. C Baldwin (15) 38. B: L Bartlett (18) 38. C Ermer (16) 37 cb. C: D Lewis (28) 38. J Hourigan (25) 35 cb. A: B Rarity (14) 36 cb. D Warder (9) 36. B: M Upton (18) 39. W Moss (19) 37 cb. C: G Cavanagh (27) 34 cb. K Sanders (24) 37 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A: T Edgoose (13) B Eckstein (26) 50. 2B Scr: A McKie (-1) J McKie (5) 38. A: P Walen (12) 41. B: R Blae (22) 38. C: S Bool (26) 35.

NOWRA: Men: Stableford: G Simek (16) 37.

NSW: Medley: Stableford: N Armitage (17) 43. White: P Keen (28) 38. Gold: M Hale (25) 40. L Buckley (12) 32. 4B: R Kallas (Bardwell Valley) (17) D Coulpasis (Bardwell Valley) (20) 49. G Lincoln Z Mullins 40.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: R Walsh (8) 40 cb. B: C Osterlund (17) 39. C: L Parker (20) 41. D: A Ito (30) 39.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: S Archer (15) M Lakeman (20) 49. 2B Scr: P Tunchon J Kavana (Springwood) 40. A: A Wheeler (Richmond 10) 41. B: B Jensen (13) 40. C: B Butler (22) 37 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: J Cowan (8) W Phipson (19) 47. M Chue (8) 41.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (15) 32 cb. Div 2: V Daley (26) 35. Div 3: K Stack (28) 34. Div 4: E Yates (36) 32 cb.

RICH RIVER: Women: Par Brooch: West: Green: A: D Bawden (23) 2 up. B: L Rolfe (28) 6 up. C: J Murphy (38) 3 up.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: M Smith (12) 39. Scr: W Palmer (2) 34. B: K Attridge (17) 38. C: K Elder (23) 40.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: J Song (8) P Cho (16) 73. Div 2: H Lu (24) T Gu (15) 74. White: A: A Ljubicic (9) 38. A Scr: J Kim 37. B: S Holihan (16) 43. C: D Kevern (23) 42. D: H Lu (24) 41.

SAFETY BEACH: Men: Stableford White: Div 1: D Peppernell (19) 41. Div 2: N Tarleton (29) 39 cb. Div 3: D Orr (2) 37. Div 4: T Swan (18) 36 cb. Div 5: J Watts (13) 36.

STRATHFIELD: Medley: Par: 2B: P Pearce (24) J Georgiou (8) 10 up. A: T Green (0) 2 up. B: D Rail (18) 7 up. C: P Pearce (24) 5 up. Hole in one: J Silvestro.

TERREY HILLS: Stableford: A: D Dagg (12) 37. B: A Whiting (15) 42. C: S Wong (21) 39.

THE COAST: Stableford: 2B: Div 1: A Hanbridge (9) R Hendy (27) 49. A: M Hunter (14) 38. B: D Stephens (18) 41. A Scr: P Hogg (4) 31.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: J Simpson (27) D Wayn (29) 49. 4B Scr: P Lonard L Waller 39. N Kyriacou (11) 41. 4B: A: P King (25) R Clemens (19) 53. 4B Scr: D Joseph M Carter 36. S Rankine (15) 43. 9-hole: R Green (16) 19. C Karpin (12) 16.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: J Legge (28) S King (13) 49. 2B Scr: B Willett P Joseph 42. A: R Nield (11) 38. B: B Davidson (17) 37. C: A Assaf (21) 36 cb. D: J Legge (28) 45.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Borg (1) J Tolomeo (+1) 73. 2B Scr: D Shipp S Andrews 65. A: R Cleminson (12) 45. B: D Brien (18) 40. C: J Jiang (24) 40.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D Mason (10) M Kean 49. 2B Scr: A Keith B Burge 40. A: D Mason 40. A Scr: B Hollands 35. B: R Hermann (14) 38. B Scr: R Hermann 26. C: G Holden (22) 40. C Scr: G Holden 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: H Grieve (28) 81. Div 1 Scr: S Owen 103. Div 2: R Murdoch (35) 75. Div 2 Scr: D Chant 109.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A: J Power (10) 37. B: B Dutfield (18) 36. C: G Dossetoe (22) 35. D: G Greedy (25) 38. Team: V Rulli (20) J Power (10) C Whitting (29) V La Fou (24) 38 cb. 9-hole: J Gennusa (20) 21.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: G Williams (22) T Koroneos (11) 73. A: D Newcombe (15) 38. B: C Elliott (24) 41. Scr: K Rugless 34.

WYONG: Men: Par 2B: White: E Daza (15) B Green (20) 9 up. A: W Baker (9) 5 up. B: E Daza (15) 1 up. C: B Green (20) 2 up.

Our Partners