September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 1 April 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ The 18th hole at Bonville Golf Resort

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 1 April 2023.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Apr: A Kennedy (31) 70. Medley: Stableford White: S Lakin (13) 36. G Esen (24) 35 cb. Men: Stroke: Medal Apr: A: P Niess (8) 68 cb. J Holland (10) 68 cb. B: S Brown (15) 65. S Kinnear (17) 68. C: P Cleaver (19) 66 cb. H Moore (22) 66. A Scr: D Humphries (-2) 67. B Scr: I Phillips (14) 84. C Scr: R Matthies (21) 91 cb. Jnr: T Chell (8) 70 cb.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Apr: A: T Stevens (2) 66. A Scr: B McGiffin (1) 77. B: M Jirgensons (18) 68. B Scr: S Sharma 87. C: J Hotham (22) 72. C Scr: P Rogers (21) 94. Hole in one: B McGiffin at 12th.

AVALON: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: J Spicer (27) 69. Div 2: D Hallam (47) 82. Scr: C Thompson (24) 94 cb.

AVONDALE: Men: Stroke: A: R Jones (3) 70. B: H Truda (15) 69. C: F McGowan (23) 69. A Scr: C McWilliams 71.

BALGOWLAH: Stroke: A: D Hanshaw (8) 63. B: N Reeve (19) 59. C: J McPherson (39) 64.

BANKSTOWN: Medley Monthly Medal A: D Tickner – (-2) B: C Bain – (-4) C: A Brown – (-2).

BARNWELL PARK: Men: Stroke: Medal Apr: A: K Anderson (11) 57. A Scr: P Bakker (4) 66. B: R McConnell (19) 58. B Scr: D Johnson (15) 76 cb. C: D Penning (22) 58. C Scr: D Penning (22) 80.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Apr: Black: A: M Wright (11) 66. B: D Ellis (18) 68. C: R Shlah (25) 70. A Scr: B Higgins 75. B Scr: P Cope 83 cb. C Scr: H Pitkanen 91. Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: L Smith (3) 77. Div 2: C Blackmore (26) 80. Div 3: J Pearce (33) 83. Scr: L Smith 80.

BERMAGUI: Men: Stroke Medal Apr: Black: A Wilder (3) 71. A: N Flavell (15) 72. B: R Sheather (19) 74. C: J Stichbury (26) 80.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Mar: A: P Gillbanks (10) 65. A Scr: C Carson 77 cb. B: C Mason (15) M Loizou (16) 70 to playoff. B Scr: L Torney 86 cb. C: A Harrar (22) 66. C Scr: T Ibrahim 89. Women: S Golik (13) 78.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: R Kelly (9) 37. B: K Varnavas (13) 40 cb. C: G McCoy (22) 46. Scr: K Klem 33.

BLACKHEATH: Women: Stroke: Medal: C Soady (28) 68. Men: A: C Oldfield (10) 63. B: J Nankervis (18) 66. C: A Preen (19) 65. Scr: N Foster (1) 66. Medley: Stableford: I Tonkin (18) 35.

BONDI: Men: Stableford: A: M Pashley (10) 36. B: K Petersen (12) 36. C: M Granger (21) 44. 2B: T Granger (20) M Granger (21) 50.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: J Rehutai (10) 68. A Scr: A Brown 75. B: B Power (16) 64. B Scr: B Power 80. C: M Weller (22) 67. C Scr: M Weller 89.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Medal Apr: A: M Gajdos (9) 69. J Hewitt (7) 70 cb. B: J Trivellato (13) 70. M Penna (13) 70 cb. C: T Vukman (20) 65. J King (16) 70. D: A Thomas (30) 72. B Vlakic (21) 73 cb. A Scr: K Cummings 72. B Scr: S Hilaney 83. C Scr: G Farrar 86. D Scr: J Casey 94 cb.

CAMDEN: Men: Stableford: A: D Newham (12) 40. A Scr: M Bell 36. B: R Conrad (13) 42. B Scr: M Gordon 25. C: Z Bell (22) 43. C Scr: K Bate 18 cb. 2B: H Yeaman (16) F Michael (17) 49. 2B Scr: L Van Mierlo (Muirfield) D Mulley 38 cb. Women: A: K Hunt (7) 40. A Scr: K Hunt 33. B: K De Cean (25) 35. B Scr: M Ross 16. C: C Versluis (34) 36. C Scr: C Versluis 8.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal Apr: Black: A: C Greer (12) 62. A Scr: A Weeks 70. Medal Apr: B: M Ayres (18) 64. B Scr: J Chanthivong 82. Medal Apr: C: J Waltho (23) 65. C Scr: K Venters 91. Medal Mar: B: D Moulds (14) 74.

CARNARVON: Men: Stroke: Medal Apr: A: J Lind (2) 68. A Scr: P Ellison 72. B: K Kim (15) 68. B Scr: G KIm 83. C: D Gardam (20) 69. C Scr: R Kim 90. 2B: S Israel (8) C Dyson (18) 60.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: D Hodgkinson (12) 71. A Scr: J Hatchett (+1) 72. B: M Collier (16) 71. B Scr: D Varacalli (13) 86. C: D Vella (22) 71. C Scr: D Vella (22) 93. A: A Kneeves (4) 71. A Scr: B Fasher (+3) 72. B: D Hawkins (17) 67. B Scr: D Hawkins (17) 84 cb. C: C Behrens (24) 71. C Scr: P Chapman (20) 95 cb.

CASTLECOVE: Men: Stroke: Medal Apr: A: D Choy (9) F Garcia (5) G Kranias (10) 67. A Scr: B Allsopp (9) 72 cb. B: R Wentworth-Ping (11) 64. C: S McMahon (19) 67. Women: A Smith (23) 65.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: M Majernik (26) 71 cb. Men: A: B Murphy (12) 70. B: R Wallace (17) 69. C: P Steward (26) 67.

CROMER: Medley: Stroke Medal Apr: Black: A Scr: P Brimmer (3) 72. A: P Brimmer (3) -1. B: R Brotherson (18) -8. C: J Needham (33) -10.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: S Ali (5) 65. A Scr: S Ali 70. B: M Denton (18) 66. B Scr: M Denton 84. C: W Meredith (22) 72. C Scr: W Meredith 94. Medley: Stableford Green: R Schwarzer (21) 33.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Apr: A: E Richards (9) 72. A Scr: J Fearnley 73. B: M Clow (18) G Tuihy (15) S Hartley (15) 72 to playoff. C: M Campbell (22) 67. C Scr: P Ward 89. D: W Mckeon (25) 79. D Scr: S Samy 107. Women: Stableford: E Cochran (33) 28.

EASTLAKE: Men: Stroke Medal Apr: Black: A: D Makk (9) 69. B: G Laver (17) 65. C: A Velkovski (21) 65. A Scr: J Whiteford (-1) 73. B Scr: G Winch (15) 82. C Scr: D Schoults (21) 93.

ELANORA: Men: Par: Hcp: E Stanistreet (24) 4 up cb.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Apr: A: L Barbara (10) 65. B: J Landsberg (13) G Hall (15) 65 to playoff. C: B Natoli (20) R Johnson (25) 61 to playoff. Scr: A Scr: M Ireland (4) 72. B Scr: J Landsberg (13) 78. C Scr: B Natoli (20) 81.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Apr: Black: A: D Sookee (11) 69 cb. A Scr: W Kelly 78. B: N Hart (17) 64. B Scr: C Nicol 85. C: R Jones (26) 68. C Scr: J Glenday 93. Women: Stroke: A Gollan (26) 76. Medley: Stableford: S Doorey (20) 37.

GORDON: Men: Stroke: Cup: C McRory (12) 64. A: C McRory (12) 63. B: V Pham (16) 65. C: P Ruff (24) 67.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: D Sainty (12) 69. B: A Basson (27) 75 cb.

HOWLONG: Men: Hole in one: Black: I Charles at 5th. Women: Stroke: M Preston (19) 69. Men: A: J Mason (13) 68. B: T Whelan (26) 67.

HURSTVILLE: Women: Stroke: MM: Div 1 Scr: N Hellyer (9) 83. A Ng (24) 68. Men: A Scr: K Kerrigan (4) 74. A: G Reid (8) 67. B Scr: M Smithers (12) 75. B: M Smithers (12) 63. C Scr: E Habib (16) 86. C: A Scully (18) 68.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Apr: A: T Mayne (6) 65 cb. A Scr: C Holland (6) 73. B: L Waring (17) 63. B Scr: S Barlow (15) 83 cb. C: J Richmond (25) 65. C Scr: T Wood (20) 86.

KILLARA: Mixed Stableford Springdale Cup (36 hole nett) 1 S Wilson (13) 143 AM Nett Winner 1 T Kim (11) 69 c/b PM Nett Winner 1 S Wilson (13) 70 Stableford – A Grade Winner 1 A Rewell (12) 39 Stableford – B Grade Winner 1 J Blumberg (15) 40 Stableford – C Grade Winner 1 M Davies (18) 41 Ladies Winner P Davies (12) 37.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Apr: A: D Morrison (9) 64. A Scr: D Gallagher 68 cb. B: J Welles (17) 65. C: K Herbert (36) 66 cb. Cup: B Hayden (3) 194.

LANE COVE: Men: Stroke: Captain’s Trophy: C Taylor (7) 60 cb. Medal Apr: A: C Taylor (7) 60. A Scr: C Taylor 67. B: M Simonsen (14) 63. B Scr: M Simonsen 77. C: X Guo (20) 60. C Scr: X Guo 80.

LEONAY: Men: Stroke: Medal Apr: A: A Thompson (11) 67. A Scr: C Curry 72. B: W Chin-nam (15) 66. B Scr: W Chin-nam 81. C: R Kuipers (19) 65. C Scr: R Kuipers 84. D: V Preca (26) 63. D Scr: V Preca 89. Veteran: A: V Preca (26) 63.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Apr: A: B Chung (11) 66. B: G Zoabi (16) 69. C: B Lee (29) 63. A Scr: T Murray (2) 73. B Scr: D Fay (13) 84. C Scr: K Draper (22) 88.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: A Elliott 28. A: A Shuttleworth (13) 36. B: P Moss (14) 36. C: M Goddard (19) 22. Stroke Vardon: Black: A Scr: D Falk 68. A: I Perrin (6) 69. Women: Stroke: Salver: A Scr: K Shanks 81. A: P Bird (11) 78. Mxd: Stableford: 2B: D Brown (9) P White (6) 40.

LYNWOOD: Women: Stroke: Medal Apr: A: B Williamson (23) 81. B: C Amery (31) 77. Men: A: P Crawford (5) 71. B: M Gilson (12) 84. C: C O’Brien (21) 91. A Scr: M Fullerton (+2) 72.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Apr: Div 1: M McGHEE (14) 67. Div 2 Scr: P GOUGH (23) 67.

MANLY: Men: Stroke: A: C Bernhardt (4) 69. B: S Watt (14) 68. C: J Sidery (26) 72 cb. Women: I Garay (8) 78.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: C Oh (23) L Yang (16) 46. 2B Scr: D Jones J Gudmundsson 42. Hcp: D Jones (1) 38. Scr: T Shaw 37.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Div 1 Scr: J Smith (15) 70. Div 2: L Wright (29) 68. Men: A Scr: C Smith (0) 70. B Scr: T Bayas (18) 83. C Scr: B Hogg (21) 87. A: R Duckworth (10) 66. B: T Bayas (18) 65. C: A Osman (30) 65.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: J Ritchie (10) 66. B: A Lapsley (20) 71. C: Y Popli (34) 65. A Scr: A Radford 71. Gold Medal: B Harris 75.

MONASH: Men: Stableford: A: D Greek (7) 41 cb. B: M Godden (13) 39. C: H Furness (22) 35. 2B: Div 1: T Benton (15) P O’Brien (11) 47. Div 2: B Fine (33) D Greek (7) 44. 2B Scr: R McClelland D Maciver 38.

MOORE PARK: Women: Stableford: H Priest (26) 39. Men: Stableford White: M Burke (18) 41 cb. Medley: Stableford: 4B: N Gandha (15) G Gandha (6) 45.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Apr: A: M Kennerson (8) 68 cb. A Scr: J Leggo 69. B: J Lee (20) 64. B Scr: C Milojevic 81. C: S Ha (32) 64. C Scr: H Kim 90 cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Medal Apr: Black: A Ford (17) 66. Women: Stableford: S Fearn (50) 43.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal of Medallists: M Seo (19) 68. Medal Apr: A: S Skala (12) 65. B: R Dale (17) 60. C: C Simmons (27) 65. A Scr: J Lin (-1) 71.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: I Bain (18) 44. Women: Green: H Shin (34) 38.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: C Stubbs (14) 61. A Scr: C Stubbs 75 cb. B: G Sturgiss (18) 67. B Scr: S Berry 83. C: L Worboys (24) 67. C Scr: J Briggs 91 cb.

NSW: Men: Stroke: Medal Apr: A: D Whiteing (10) G Hall (6) 73 to playoff. B: P Banister (19) N Jacobson (16) S Dorahy (15) 73 to playoff. Stroke White: C: I Colhoun (26) 74. Stroke: Scr: G Hall 79 cb. Medal Mar: B: N Jacobson (16) 73. Stroke White: C: I Colhoun (26) 74. Women: Stableford: C Allen (12) 84.

OATLANDS: Stableford: A: T Jackson (10) 39 cb. B: R Peet (16) 43. C: N Bisher (21) 39. D: J Shaw (34) 37. A Scr: E Rees 34.

PALM BEACH: Women: Stroke: C Reid (20) 69. C Bell (6) 79. Men: A: J Zieren (8) 62. B: R Jahnsen (19) 64 cb. C: A Tate (24) 68 cb. J Upton (1) 69.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: B Lockyer (12) 69. A Scr: R Richards 74. B: S Townsend (13) 70. C: M Paton (23) 65. Stableford: J Su (9) 36.

PENRITH: Men: Stroke: Medal Apr: A: G Dawson (12) 65. B: T Leitch (15) 70 cb. C: S Sandilands (25) 67 cb. A Scr: D Turner 72. B Scr: N Bourke 83. C Scr: G Matthews 89 cb. Jnr: Bowl: B Gadd (6) 73.

PYMBLE: Men: Stableford Black: P Bailey (21) 32. Stroke: T Ferrero (12) 64. B: G Winchester (18) 62.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Apr: A: R Ayton (11) S Jamieson (6) C Barrett (12) 59. A Scr: M Todd 61. B: B Dambrosio (16) 54. B Scr: B Dambrosio 74. C: J Lo (20) 61. C Scr: J Lo 81.

RICH RIVER: Men: Stableford West: Black: A: K Richardson (12) 38. B: N Beecroft (13) 40. C: H Reid (31) 42. Women: Green: F Simpson (25) 41.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: T Satill (30) 26. Women: Stableford: S McAllister (11) 34. Men: Stableford White: A: S Stead (6) 39. B: D Cameron (18) 34. C: W Cliffe (24) 37. Medley: Stableford: 2B: D Bushell (13) C Metzner (21) 47. Men: Stableford Scr: White: J Murray (5) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Wadsworth (10) 42. B: R Mwenye (14) 42. C: M Taylor (19) 39. D: B Edwards (27) 46. A Scr: N Govers 34. 2B: Div 1: D Dabkowski (18) R Mwenye (14) 45. Div 2: A Pendlebury (23) R McRae (24) 49.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Apr: A: J Watts (10) 59. B: K Ibbett (14) 53.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: G Asser (11) 40. B: R Millers (16) 37. C: B Tobin (27) 37 cb. Women: A: T Weinert (15) 37 cb. Men: 2B: G Asser K Gardiner 46. Medley: P Cooper L Cooper 48.

ST MICHAELS: Men: Stroke: V Banton (11) 68. Scr: S Gibson (8) 80. Stroke White: B: S Fanale (14) 73. C: G Gordon (29) 80.

STRATHFIELD: Medley: Stroke: Medal Apr: A: H Kim (7) 66. B: M Minho (14) 60. C: J Choi (28) 67. A Scr: H Kim (7) 73. Stableford: I Pearce (14) 39.

TALLWOODS: Women: Stroke: D New (25) 72. J Lowe (41) 77. Men: A: M Hardie (12) 71. S Priest (12) 73 cb. B: M Gaffey (22) 76 cb. B Colvin (26) 76.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Medal Apr: Black: A: M Manassen (7) 70. B: D Park (20) M Kang (16) E Pahljina (17) 73. Stroke: C: B Taylor (25) 76. Stroke Black: M Manassen 31.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: S Pike (19) 40 cb. A: R Balcomb (3) 40. B: J Frechtling (13) 36. C: S Pike (19) 40. A Scr: R Balcomb 37.

THE COAST: Men: Stroke: Medal Apr: A: J Swaysland (8) 68. B: D Payne (18) 68. C: T Garlick (29) 67. A Scr: J Swaysland (8) 76.

THE LAKES: Medley: Stableford: M Aizawa (6) 42. A Scr: R Vandersluis 33.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: M Mcalennan (8) 68 cb. B: P Easton (18) 67. C: J Harris (24) 67 cb. Stableford: D Thorne (32) 34.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Nield (10) N Campbell (32) 47 cb. 4B Scr: J Denniss L Buxton 39. A: R Duffy (10) 37 cb. B: P Boardman (14) 40. C: J Levy (23) 37. Women: A Boyd (2) 33 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stroke: A: M Pearce (+1) 68 cb. B: M Glades (18) 71 cb. C: K Walker (22) 70 cb. A Scr: B Islaub 77 cb. B Scr: S Buhari 87. C Scr: A Barnhill 93. Women: Div 1: H Soon (11) 75.

WAKEHURST: Men: Stableford: S Todd (19) 36. Stroke: Medal Apr: A: J Elliott (7) 69. A Scr: J Elliott 76. B: S Hunter (14) 71. B Scr: S Hunter 85. C: J Ferrier (32) 70. C Scr: S Tait 93. Women: H Garvey (16) 71.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Apr: A: N Reitsma J Woodward M Bateup C Holmes D Calrow 71 to playoff. B: P Cromer (16) 65. B Scr: B Evans 83. C: C Casis (19) 69. C Scr: P Piccoli 92. Medal Mar: A/Medal: J Vidigal (4) 67. A Scr: J Pagett 67. C/Medal: G Joukador 71. C Scr: R Owen 90. Women: Stableford: C Hoppe (44) 34.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Medal Apr: A: S Springall (2) 69. B: N Allen (14) 71 cb. C: R Rasmussen (18) 69. D: G Underhill (26) 66. Scr: S Springall (2) 71. Veteran Men: G Underhill (26) 66.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: A: P Garvan (7) 65. B: J Hopkins (15) 61. C: G Robinson (22) 68.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Captain’s Trophy: Black: G Anderson (20) 66. Stroke: Medal Apr: A: D Council (11) 67. A Scr: J Hallinan 74. B: T Donaghy (14) 67. B Scr: B Toland 85. C: G Anderson (20) 66. C Scr: M Samios 89.

WYONG: Men: Stableford White: A: C Lummis (7) 38. B: M Millington (15) 42. C: V Jozic (21) 41. 2B Agg: D Osborne (7) P Mcginley (14) 77.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: B/Medal: J Lefevre (23) 70. A: T Sprunt (0) 71. Lake: A/Medal: T Mason (7) 64. B: B Steele (22) 69. Women: Stableford: A: D Hancock (10) 36 cb. B: C Edwards (30) 40.

Our Partners