March 1, 2024

NSW/ACT Club Results – 24 March 2023

Pennant Hills Golf Club, 2023 NSW Women's Strokeplay, 2023 NSW Amateur

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Friday, 24 March 2023.

WOMEN’S NSW OPEN at Foster Tuncurry GC (Tuncurry Course, par 68 (NSW unless stated, a-amateur) Rd 1: 68: June Song (a). 69: Godiva Kim (a) Kathryn Norris(WA) F -4 69 70: Momoka Kobori (NZL), Hanee Song (NZL). 71: Jihye Hannah Park, Kornwarin Singchai (Tha), Alisa Inprasit (a) (THA) 72: T9 Sarah Hammett (a) (Qld), Claire Shin (a), Yuna Takagi (JPN) 73: Michelle Bang (a), Kate McFarlane (a), Stephanie Bunque (Vic), Amy Chu, Katelyn Must (Qld), Danni Vasquez, Annika Rathbone (a), Wanasa Zhou (Vic), Ann Jang (a).
74: Kelsey Bennett, Rhianna Lewis (Qld), Breanna Gill, Vivian Lu (a)(NZL), Cholcheva Wongras (THA), Nayeon Eum. 75: Belinda Ji (a), Jordan O’Brien (Qld), Grace Lee (a), Kristalle Blum (SA), Charlotte Perkins (a), Casey Wild (Vic), Rebecca Zhao (a). 76: Hannah Reeves (a), Siyi Keh (NZL), Jazy Roberts (a) (Vic), Lydia Hall (UK) Keeley Marx (a)(Vic), Deanie Brown, Yuuki Takada (a) (Qld), Steffanie Vogel, Haruhi Nakatani (a) (JPN), Amy Squires (a), Stefanie Hall. 77: Chizuru Ueda, Munchin Keh (NZL), Sarah Yamaki Branch (Qld), Lara Thomsen (a), Jessica Pickwick (Vic), Sock Hwee Koh (SGP), 78: Wenyung Keh (NZL), Karen Pearce (Qld), Elmay Viking (Qld), Gauri Karhade (IND), Lana Aswadi (MYS), Gemma Dooley (a). 79: Amy Walsh (Qld), Yerin Kim (a), Chikako Suzuki (JPN), Belinda Diamond, Anne Leqi Fernandez (a) (SGP). 80: Celina Yuan. 81: Grace Lennon (Vic), Ella Scaysbrook (a), Kono Matsumoto (Vic), Rachel Lee (a), Elle Sandak, Michelle Di Natale (a), Holly Victoria Halim (a) (IDN). 82: Amelia Mehmet-Grohn, Lucy Harris, 86: Adele Huggard (Vic). 87: Shyla Singh (a) (Qld), Danielle Price (NZL). 89: Angela Norton Smith (a). 90: Hollie Fuller (a).


AVONDALE: Men: Stableford: M O’Brien (16) 36. A Scr: M Sherlock 28. Women: J Shaw (24) 43. Scr: M Goodrick 26.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: A Stevenson (10) 37.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: K Halloran (4) 37. B: D Perrin (14) 38. C: J Dunne (18) 36. Scr: M Worth 26. Veteran: Split Six: P Bambridge (23) I Hutchinson (29) M Sale (9) J Dunne (18) 83. K Halloran (5) 38.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: T Kim (24) J Lee (14) 81. R Chung (23) 39. Women: I Lee (14) 42.

CROMER: Medley: Stableford: Irish: P Sherwood (18) E Wilkie (9) G Humphreys (22) M Bonnici 91 cb. A: M Beck (11) 39. B: J Watson (39) 39 cb.

CRONULLA: Women: Par Gold: A: S Geraghty (18) sq. B: M Gillies (19) 1 up. C: A Allen (30) 1 down. D: H Falls (42) 1 up cb. Scr: D Rann 11 down. Medley: Stableford: K Cleary (21) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: W Micallef (6) B Linsdell (12) 74. Div 1: M Norris (9) 42. Div 2: O Holland (25) 37. Scr: D Neill 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: S Thompson (13) 43 cb.

ELANORA: Women: Stableford: T Armati (24) 41.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: G Taylor (34) J Morison (34) 48. A: S Hubbard (6) 39. B: P Stines (17) 42. C: A Hyman (19) 42. D: B Sonter (33) 43.

FORSTER TUNCURRY: Men: Par Forster: White: W Davey (18) 5 up.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: D Pool (3) 38. B: D Morrison (19) 35.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: S Rennie (16) 39. Div 2: C Glasson (17) 34 cb. Women: S Haggart (22) 33.

KILLARA: Men: Stableford White: J Ford (21) 41. Women: Green: M Blake (20) 39.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: S Brown (22) A Purdie (13) 47. 2B Agg Scr: L Arthur (+2) R Hayward (0) 39. A: S Huffadine (3) 40. B: P Buttifant (17) 40. C: G Phillips (23) 37 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Wright (26) L Cardwell (33) 76. A: C Carruthers (+4) 36. B: J Wright (26) 43. Scr: D Eeller (5) 31.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: Z Zdjelar (18) 40.

MANLY: Men: Stableford White: A: E Glendinning (11) 40. B: A Lazar (15) 34 cb. C: J Alagich (29) 40. Women: J Jory (42) 37. 9-hole: Gold: J Mudge (45) 17 cb.

MONASH: Men: Stableford: M Byers (13) 40. Women: G Jian (34) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: L Benkovich (17) 44.

NELSON BAY: Men: Stableford: 2B: A: T Schafer S Wilkinson 49. B: S Hogan D Hogan 45. A: C Herring (15) 37. N Edwards (11) 36 cb. G Jennings (11) 36. B: W Salmon (16) 38. J Horgan (18) 37 cb. R Paul (22) 37. C: T Schafer (35) 39. P Dee (37) 38. G Sutton (34) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford Black: A Middleton (4) 38 cb.

PENRITH: Medley: Stableford: White: M Urquart-eastwood (3-glenmore) 38.

PYMBLE: Medley: Stableford: B Snodgrass (8) 40.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Mackie (12) D Chillmaid (3) 78. Scr: A Wilson (2) W Palmer (3) 40. A: D Chillmaid (3) 42. B: T Mctaggart (13) 37. C: G Elder (36) 40. Scr: R Papps (2) 36.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: H Kelly (16) 37. Div 2: P Chan (31) 39. Div 3: C McKay (35) 37. 9-hole: Green: L Chua (45) 18. 9-hole: K Newcombe (42) 20.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: H Jung (37) 75. S Kim (44) 75. L Carmody (33) 41. Scr: B Hooper (6) 29.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: T Jasser (8) 44. B: J Bakhos (13) 38. C: J Yeung (28) 40. A Cowley (15) B Rocavert (17) 47. 9-hole: D Gill (21) 24.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: S Brown (41) 34. Hole in one: J Godfrey at 11th.

THE COAST: Stableford: 4B Agg: J Hyatt (14) M Harrison (11) 82. A: M Jadwat (9) 39 cb. B: N Phillips (16) 37 cb. C: D Kent (31) 42. Holden Scramble: M Buckingham 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: H Day (17) 40.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: S Phillips (6 Bankstown) 42. B: M Moult (22 Howlong) 41 cb.

WYONG: Men: Stableford White: E Daza (15) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: D Pendergast (18) 37.

Our Partners