September 30, 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ 11 March 2023

NSW/ACT Club Results โ€“ Elanora Country Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 11 March 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stroke American Foursome: White: N Mallam (19) N Mallam (11) 62.75. Div 2: J Van Heeswyk (24) K Schuhmeier (19) 62.875. L Whitelaw S Smillie 67.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Baker (23) G Baker (12) 48 cb. 4B Agg: M Park (14) H Xu (22) S Yang (15) I Lim (8) 116. A: H Drewitt-Smith (3) 41. B: E Jurd (14) 40 cb. C: C Levi (26) 43. Scr: C Allen 36.

AVONDALE: Men: Stableford: A: P Truda (7) 40. B: J Hassall (13) 39. C: B Zappia (23) 36. A Scr: A Robson 41.

BANKSTOWN: Men’s & Women’s 2BBB 1 M Keeble & Z Mitrovski – 49 2 S Whyte & G Cornish – 48. Men’s & Women’s Stableford A – 1 T Lee – 43 A – 2 Z Mitrovski – 39 C/B B – 1 J Druce – 40 B – 2 L Aquino – 37 C/B C – 1 S Whyte – 43 C – 2 T Whiddon – 41.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: 2B: A Scr: I Elliot N Katholos 119. B Scr: E Hunter V Tekura 143. C Scr: G Malpass A Tringas 154. Medley: Stableford: N Ross (9) S Ralph (14) 49. Div 2: K Hewitt (38) E Barrett (53) 48. W Noone (26) 43. A Scr: L Sanchez 33.

BARHAM: Women: Stableford: L Cook (28) 37. Men: Div 1: I Douthat (11) 39. Div 2: T Arnold (12) 42. Div 3: C Barker (18) 41.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: B Wrigley (10) 37. B: R Staley (17) 39. C: J Garcia (22) 29. Women: F Towney (33) 35.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: M Wright (11) 40 cb. B: R Tuckett (17) 41. C: B Carritt (24) 39. Scr: P Clarke 34 cb. Women: Stableford: Div 1: L Smith (5) 40. Div 2: B Arnott (27) 40. Medley: Team: A McNally (23) R Fenner (18) B Carritt (24) I Killick (36) 97.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Mar: A: R Trisley (8) 67. A Scr: A Brown (3) 72. B: N Stergiou (13) 69. B Scr: T Spillane (13 Kogarah GC) 80. C: H Halias (19) 61. C Scr: C Boyle (19) 92 cb. Women: R Paul (18) 77.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: W Matthews (3) M Partlin (15) 75. A: S Macdona (5) 43. Div 1: D Moeke (6) 37. B: P Kollar (15) 39. Div 2: G De Pasquale (15) 36. C: S Papadopoulos (18) 40. Div 3: J Bond (21) 35. Scr: J Dodds 36.

BLACKHEATH: Medley: Stroke: Ambrose: L Petkevitch (13.50) M Petkevitch G Mills S Mills 52.50. Stableford: S Choi (24) 43.

BONDI: Mxd: Stableford: A: L Evans (5) 37. B: E Martin (16) 40. C: J Campbell (26) 37.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Mar: A: A Bowles (5) 71. A Scr: G Zugajev (1) 74. B: T Gray (10) 71. B Scr: T Gray (10) 81. C: J Carver (23) 70 cb. C Scr: Z O’Brien (20) 93 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: A Millott (9) 39. A Scr: G Brown 31. B: N Osborne (18) 39. B Scr: S Clark 24. C: S Seen (48) 47. C Scr: P Chouieri 18. L Lealamisa S Seen J Moothoo M Riall 103.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: C Hilton (12) K Ferry (8) 44 cb. Div 2: S Hilaney (10) F Pello (17) 48. Div 1 Scr: B Murray W Park 38. A: C Ing (5) 40. B: D Murphy (14) 41 cb. C: F Pello (17) 39. D: D Govender (26) 40.

CAMDEN: Men: Stroke: Matchplay: A: G Matheson bt J Mc Carthy 5-4. B: J Bradbury (Walkover) bt J Malvern. C: J Ferreira bt R Wolf 6-5. Women: Stableford: Hcp: A: S Goodall (20) 36. B: A Wilson (29) 34. C: C Pettitt (36) 33. Split Six: A Wilson (29) B Johnston (17) 58. Men: Hcp: A: S Cahill (9) 42. B: R Suters (13) 40. C: N Hierlehy (28) 42. Scr: A Scr: M Bell 41. B Scr: K Dilucchio 24. C Scr: A Hargreaves 19. Split Six: T Gough (20) D Casey (23) 72.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: B Eltakchi (19) F Eldick (13) 54. 2B Scr: S Sahazad M Farhad 39. A: M Yuksel (11) 40. B: B Eltakchi (19) 44. C: T Chan (28) 38 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: B Bestford (14) D Carr (16) 51. A: P Clapham (5) 41. B: B Bestford (14) 41. C: A Dallas (24) 38. Cock o’ Walk: D Laws M Phelan 4-3. 2B: C Jensen (17) P Butson (16) 48. A: I Cochrane (7) 39. B: S Hutton (16) 40. C: D Hemmmings (26) 36.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: B Trestrail (13) 39. B: K Walters (20) 38. Medley: Stableford: 2B: B Forsythe (36) M Lapargo (29) 49. Women: A Diddams (33) 35.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Wallace (21) 38. B: R Messner (31) 32 cb. Men: A: R Ryan (10) 39 cb. B: D Ellis (21) 41. C: S Ryan (25) 43.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: G O’toole (10) 39. B: S Mazur (8) 37. C: A Lee (22) 39. 2B: A Lee (22) B Chua (15) 49. 2B Scr: A Maiolo (4) T Wright (4) 38.

CROMER: Mxd: Stableford: A Scr: C Rae (-3) 43. A: T Morse (10) 40. B: S Albanese (15) 39. C: L See Hoe (32) 46.

CRONULLA: Men: Stableford 4B: Black: D Crowley (16) N Perry (10) 52. Scr: T Bayley (5) B Thompson (3) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Mcmahon (9) 41. B: P Makk (13) 39. C: G Faint (23) 35. A Scr: H Holohan (2) 35. Men: Hole in one: J Kathiolos at 16th.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A Reeve-Parker (6) 39. N Huebner (5) 39. T Davis (12) 39. B Neil (20) 39. M Dawson (18) 39.

FINLEY: Men: Stableford White: B Wilson (17) 37. Women: Stableford: J Delmenico (25).

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford: Tuncurry: A: A Panuccio (16) 40. A Scr: B Germon (0) 35. B: M Richardson (27) 38. B Scr: M Spooner (17) 35.

FOX HILLS: Men: Stroke: Cup: A Scr: J Bingham 69. J Freeman 69. M Williams 70. L Shahmatov 72. C Thorpe 72. A: B Gladdish (7) 66. Stableford: B: G Wilson (13) 38. C: R Middleton (23) 70.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Multi: P Goulbourn (15) 75. A Mann (17) cb. A: L Searle (11) 36 cb. B: B Barrett (19) 37. C: W Hughes (21) 41.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: K Bogart (Lynwood) (7) 38 cb. Div 2: S Kinsella (16) 41. Div 1 Scr: B Michelmore 35. 2B: R McGregor (24) S Kinsella (16) 75. Men: Stroke: Matchplay: A: A Robb 4/3. B: B Ball 2/1. C: A Hewson 1.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: L Wilson (22) 39.

HOWLONG: Men: Stableford: K Macnamara Baring 72. Mxd: J Anderson 60. Medley: M Brennan (19) 35.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: B Jackson (4) 38. B: G Thomas (14) 39. C: I Beveridge (24) 46. Women: Stableford: J Zeitoun (34) 42. Hole in one: L Marquinez at 11th.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: L James J Richmond 53. A: B Davis (8) 39. A Scr: G Stone (2) 35. B: J Gorham (14) 44. B Scr: R Di Bartolomeo (17) 25 cb. C: C O’Sullivan (24) 44. C Scr: C Ashton (21) 19.

KILLARA: Men’s 2BBB Winners: S Ponkshe 8 hcp and M Finfer 6 hcp 46 c/b. Men’s & Women’s Stableford mens A Grade Winner J Elliott 4 39 B Grade Winner A Harrison 16 38 C Grade Winner C Clark 21 39 ladies T Simper 22hcp 34 c/b.

KOGARAH: Medley: Par 2B: White: G Moloney (16) 7 up. B Scodeller (13) cb. A Scr: B Hayden R Davis 64 up.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: C Caldwell (11) 42. B: S Head (20) 39. C: P King (23) 36. Women: Stableford: M Hurning (21) 39.

LANE COVE: Men: Stableford: A Hall (17) 37 cb. 2B: A Caush (12) C Taylor (7) 44 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: B Alexander (9) 40. B: D Wrigley (13) 36. C: A Taylor (19) 40. D: V Preca (30) 43. 2B: A: G Thompson (21) V Preca (30) 48. A Scr: J Waring M Brennan 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Scr: White: R Bruker (5) D Shepherd (+3) 43. 2B: J Yang (11) J Kim (16) 51. A: J Yang (11) 43. B: M Owen (15) 42. C: M Lavorato (21) 39.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Agg: D Karlsson (10) R Merhab (11) 77. Women: J Brown (15) 34. Men: A Scr: J Little 39. A: D Karlsson (10) 40. B: J Gruzman (19) 42. C: M Kleint (24) 39.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: F Siciliano (8) 40. B: N Hull (16) 41. C: S McPherson (20) 45. Div 1: A Cummings (24) 31. 2B Agg: V Nesci (13) F Siciliano (8) 80.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Multi: D Walker (+1) P Gough (20) 77.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: P Strachan (12) 58. B: J Sukkar (17) 58. C: C Pye (19) 56. Scr: A Scr: D Jones (2) 62 cb. B Scr: S Oesterreich (13) 73. C Scr: C Pye (19) 75. Men: Medal Mar: A: P Strachan (12) 58. B: J Sukkar (17) 58. C: C Pye (19) 56.

MASSEY PARK: Women: Stableford: P Glover (19) 39. Men: 2B Multi: S Tunstead (18) D Busetto (25) 84. Scr: B Smith 37. A: L Flack (11) 44. B: S Tizzone (17) 41. C: D Busetto (25) 40.

MONA VALE: Men: Stableford: A: B Edwards (-1) 41. B: M Sample (21) 40. C: J Reilly (24) 41. 2B: T Creagh (11) J Van deer meer (19) 48. Scr: B Edwards 42.

MONASH: Men: Stableford: A: M Perry (5) 42. B: R Knight (18) 39. C: V Mikhael (23) 39. 2B: Div 1: N Ginsberg (18) Y Drutman (15) 49. Div 2: M Campbell (27) V Mikhael (23) 45 cb. Medley: 2B Scr: D Cullam B Cleland 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: R Murphy (10) 44. B: T Dinh (13) 37. C: R Gilliland (34) 41. Women: Stableford: R Kimura (27) 32.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: B Yeo (19) S Kim (17) 77 cb. A: J Nettleton (11) 43. B: A Yoon (14) 40 cb. C: I Beck (22) 42.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: G Luke (10) 38. T Hammond (14) 36 cb. B: N Russell (18) 40. M Twomey (20) 38. C: R Worthington (30) 38. W Reisch (35) 35. A: G Jennings (11) 39. R Barker (3) 38. B: A Bailey (17) 40. R Cox (17) 39. C: M Faragher (35) 37. C Stone (28) 34. Women: Gymea Lily: R Fitzgerald (19) 32 cb. B Frost (16) 32. J McClymont (23) 32.

NEWCASTLE: Men: Stableford White: A: R Bain (10) 41. B: R Garland (16) 42. C: B Collins (27) 38. Women: Stableford: P Fielding (18) 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Captain’s Trophy: B Grove (15) 42. Hcp: A: I Ray (13) 40. B: P Foxall (17) 38. C: P Shin (22) 40.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford White: C Baker & Biar 48 cb. Men: D Lewis (0) 38. S Sterrantino (15) 40 cb. Women: Green: L Mills (29) 37.

NSW: Men: Stableford: D Scortis (21) 41. Scr: L Naumovski 37. Stableford White: R Shortland (27) 40. Gold: O Berman (26) 33. Women: Stableford: N Dress (18) 37.

OATLANDS: Stableford: A: M Stevens (9) 42. B: J Bell (13) 45. C: N Moore (22) 45. D: C Russell (30) 42. A Scr: I Priest 36 cb.

PALM BEACH: Men: Stroke: A: C Seymour (3) 62. B: J Marshall (19) 59. C: A Yendle (20) 63. Women: Stableford: M Shennen (26) 31.

PENNANT HILLS: Stableford: A: M Oppy (11) 39 cb. B: M Jarvis (15) 41. C: K Lester (24) 40 cb. A Scr: J Davies 35.

PENRITH: Men: Stroke: Medal Mar: A: B Keane (7) 65. B: P Zadravec (14) 66. C: A Crook (20) 66 cb. A Scr: J Gadd 71. B Scr: L Collins 83. C Scr: G Garrett 86. Bowl: Z Button (8) 72.

PYMBLE: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: J Coles (3) 65. B: C Charlton (16) 67. C: P Hodgson (26) 66. A Scr: J Coles 68. Women: Stroke: L Dickinson (10) 63.

RANDWICK: Men: Stableford: Irish Team: P Ridgewell (7) D Crawley (18) C Chapman (22) C O’niell (20) 95. A: P Ridgewell (7) 38. B: T Giles (17) 38. C: Z King (20) 44. Scr: R Fernandes 33.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: K Fitzgerald (14) 43. Men: Stableford: A: A Schaeche (6) 40 cb. B: G Albert (12) 39. C: C Peterson (19) 40 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford: Irish Team: D Goldthorpe (17) T Marks (31) B Hughes (8) B Burns (20) 107.

ROSEVILLE: Women: Stableford: E Girard (29) 39. E Girard (29) 39. Men: Stableford White: A: J McKellar (11) 42. B: A Nettleton (18) 42. C: J Geldens (27) 41. Medley: Stableford: 2B: D Schuster (28) A Nettleton (18) 56. Men: Stableford Scr: White: D Chan (1) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: P Effeney (8) 40. B: M Angel (15) 43. C: P Camroux (21) 40. D: P Salamone (24) 37. 2B: Div 1: A Bloomfield (10) P Effeney (8) 49. Div 2: F Coulson (14) P Camroux (21) 49. Stroke: M Green 35. Stableford: PM: A: S Robertson (3) 37. B: C Henwood (16) 40. C: M Kermali (21) 38. D: A Luo (25) 38. 2B: Div 1: R Green (9) M Smyth (11) 46. Div 2: K Wen (29) A Luo (25) 49. Stroke: PM: O Giltinan 26.

SEFTON: Men: Stroke: Matchplay: P Kingi (13) bt W Edworthy (7) 5-4. Stableford: A: J Watts (10) 39. B: E Ramos (17) 37.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: J Milne (2) 40. B: B Roberts (18) 39. C: C Carey (27) 39 cb. Women: A: S Sheldon (31) 37. Men: 2B Agg: A O’Connor B Roberts 75. Medley: M Sheldon S Sheldon 75.

ST MICHAELS: Medley: Stableford White: A: A Clarkson (7) 38. B: A Gnesin (16) 43. C: C Mecker (27) 45. Scr: D Loumanis (0) 40. 2B: R Chapman (13) C Mecker (27) 51. Gold: J Keane (23) 36. Stableford: C Shin (+4) 36. Stableford 2B: Gold: A Sullivan (16) T Mayes (18) 44.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: Green: P Im (10) J Im (20) 51. A Scr: M Webber M Taylor 40. A: S David (12) 42. B: J Im (20) 41. C: S Mostyn (30) 40.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: J Bahng (9) 36. B: A Hannigan (17) 38. C: K Nam (22) 41. A Scr: T Green (0) 32. 2B Multi: P Sortwell (20) J Elter (19) 77.

TALLWOODS: Women: Stableford: K Gordon (26) 35. J Prykaza (37) 30. Men: A: M Collins (13) 40. P Hrdina (11 Oatlands) 36 cb. B: T Burns (23) 37. T McBride (20) 34 cb. C: G Hedges (28 Tuncurry) 39. S Prykaza (32) 38 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: J Tranfield (11) 39. B: N Staras (17) 36 cb. C: R OGDEN (26) 45.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Silver Medal: A: N Vertzyas (14) 69. B: K Osgood (17) 71. C: G Phillips (20) 73. A Scr: C McAuliffe 77.

THE COAST: Stroke: A: T Coulits (6) 64. B: M Van Homrich (16) 67. C: J Bakalich (23) 66. A Scr: T Coulits (6) 70. Women: Foursome: A Porter (27) S Britton 71 cb. Foursome C’ship: J Ryan (12) K Blyth (17) 175.

THE LAKES: Stroke: Trophy: M Evans (10) M Buckingham (1) T Evans (8) 213. D Murphy (10) 67. Scr: P Lonard 71. Stableford: 9-hole: M Zhu (32) 18 cb. K Lasky (12) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Heurich (6) 42. B: D Barden (16) 40 cb. C: A Dookie (24) 43. 2B Multi: B Rankin (9) A Redfern (14) 84.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Garcia (9) 41. A Scr: J Tolomeo (-2) 35. B: M Dwyer (15) 40. B Scr: J Martlew (13) 24. C: M Budden (27) 38 cb. C Scr: A Pellegrino (19) 17. Women: Green: G Smith (28) 38. Mxd: Black: T Wozniak.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: M Lynch (45) B Lynch (34) 50. Men: A: J Fricker (9) 40. A Scr: A Sutton 37. B: G Black (14) 41. B Scr: G Black 27. C: T Tez (35) 42. C Scr: R Pearce 19. Women: B Lynch (34) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Holmes (15) M Holmes (4) 47 cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 40. A: P Low (8) 41. B: P Williams (14) 37 cb. C: J Pagett (21) 44. Women: Yellow: R Murdoch (29) 35.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: M Crombie (9) 38. B: M Downey (16) 42. C: T Coram (20) 41. D: H Mitchell (33) 45. Scr: F Allan (1) 32. 2B: T Reardon (36) H Mitchell (33) 53.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: P Garvan (5) 35 cb. Div 2: D Smith (16) 36 cb. Div 3: C Wertheim (26) 36. 2B: T Theodosi (24) J Dickson (36) 45.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Cup: Black: J Daunay (15) 135 cb. T Smith (5) 135. Stroke: A: M Kemp (13) 66. B: B Shipway (19) 66. C: G Anderson (21) 69 cb. Scr: J Rogan 69. Medal Mar: A: M Rugless (2) 70.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: A Kealy (13) 41. B: N Byrne (20) 39. Lake: A: T Reed (9) 40 cb. B: S Boyer (23) 39. Women: Murray: A: K Overington (18) 38. B: H Johansen (32) 35.

Our Partners