April 13, 2024

NSW/ACT Club Results – 5 March 2023

NSW & ACT Golf Results - Maitland Golf Club - Easts Leisure & Golf

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Sunday, 5 March 2023.

WOMEN’S GOLF CENTRAL NORTH OOAST: District Irish Team Winners: D Lackenby (SWR) M Richards (Twood) P Lumley (Coffs) M Adamson (Coffs) 85 Runners-up: C McCann (NH) P Berry (Wau) D Rabbett (Glouc) S Pollard (EDowns).

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: S Oh C Shim 49. Mxd 2B: J Ahn A Kang 44. Men: A: R Fonti (8) 37 cb. B: C Shim (18) 41. C: C Klockner (26) 39. Women: N Chae (22) 36.

AVONDALE: Men: Stableford: R Huang (11) 43. Scr: R Huang 32. Women: M Jang (10) 38. Scr: M Jang 28.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: M Mccambridge (11) 40. J Foulkes (42) 38.

BARHAM: Medley: Stableford White: P Doherty (10) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: G De Pasquale (14) P Smith (19) 70. A: B Te-Whiu (Bondi 10) 36 cb. B: G Trono (15) 38. C: R Martinez (18) 39. Scr: S Lindsay 31.

BONDI: Mxd: Stableford: 2B: C Marshall L Deane 45. C Hurrell (9) 38.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: Div 1: H Youk J Kim 56. A: B Edgar (6) 35. A Scr: I Elliot 34. B: L Hindmarch (17) 37. B Scr: G Chong 23. C: J Kim (32) 47. C Scr: R Mackay 23.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: M Brooks (19) T Moran (25) 51. 2B Scr: P Hassarati F Eldick 37 cb. A: C Park (7) 40. B: W Choi (13) 40. C: T Moran (25) 43. Women: Stroke: 2B Agg: C Kim (20) J Lee (14) 144. Div 1: J Lee (14) 73. Div 1 Scr: E Park 85. Div 2: N Johnston-Araujjo (21) 70. Div 2 Scr: C Kim 91 cb. Div 3: D Lalor (42) 75. Div 3 Scr: K Song 106 cb.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Callanan (32) 38.

CRONULLA: Mxd: Stableford Team: M Bamford (8) L Bamford (18) L Timmins (39) B Richardson (12) 76. Men: J Cripps (-3) 40. Scr: J Cripps 43. Women: Green: D Rann (10) 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Z Corliss (21) L Hinton (31) 81. Men: Div 1: C Evans (23) 46. Scr: B Van Dongen 32. Women: J Delaney (37) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: D Crawford (8) 39. B: G Laver (18) 41. C: S Whyte (28) 35. Scr: T Fisher (1) 34.

ELANORA: Mxd: Stableford 4B: White: A Roberts (21) R Butchatsky (16) 47. Men: A Crone (27) 42. Women: L McKinnon (12) 37.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: M Bradley (22) B Antoon (23) 50. A: M Healey (12) 40. B: B Vawdrey (17) 37 cb. C: M Bradley (22) 38. D: S Nipsalla (31) 40. Div 1: L Livens (27) 37. Div 2: B Powell (32) 32.

FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: M O’Brien (7) J O’Brien (24) 43 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: L Diserens (North Turramurra 5) 35. B: J Edwards (18) 41. C: G Kennedy (31) 35 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: L Matterson (25) 39.

HOWLONG: Men: Stableford White: A: P Stevens (6) 40. B: A Mannes (19) 35. Women: Yellow: A: L Willet (26) 35.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: J O’Sullivan (16) 43.

KAREELA: Mxd: Stableford: Split Six: W Hornby (12) J Black (15) 73. Men: L Price (29) 41. Women: L Beardsley (32) 35.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: M Mirabitur (18) D Thomas (16) 45 cb. Mxd: T Kim (9) S Park (18) 44. Men: A Rigele (17) 43. Women: Green: S Park (18) 39 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: S Safi (16) J Safi (28) 77. Men: J Bertuzzi (6) 38 cb. Scr: A Honeysett 38. Women: H Rodwell (35) 36.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: J Stanbrook (10) 36. B: A Moore (14) 39. C: H Tuit (24) 34.

LANE COVE: Women: Stableford: B Oliver (42) 31.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: T McKay (12) 39. B: C Judge (15) 39. C: B Hoang-Ngo (36) 41. Women: Stroke: A: D Bruker (11) 74. B: J Bae (22) 73. C: S Kim (32) 78.

LONG REEF: Medley: Stableford: 2B: N Kent M Wort 45. K Warren T Gadiel 44. Men: S Rowe (10) 40. Women: P Bardsley (22) 34.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: R Gasanz (10) V Scuglia (19) 49. A: R Gasanz (10) 42. B: V Scuglia (19) 38. Scr: A Nelson (1) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: S Zaarour (13) G Cosier (19) 52. A: R Bowring (9) 40. B: C Sawyer (14) 45. C: J Howard (30) 40.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: A Matthews O Vaittinen 48. Men: White: A: T Doidge (13) 37 cb. B: O Vaittinen (16) 44. C: B St Julian (32) 41. Women: A: M Clark (19) 35. B: E Grange (36) 39 cb.

MARRICKVILLE: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Gaynor (22) 62. Div 2: M Choi (33) 70. Scr: J Wallas (12) 77. Men: Stableford: P Da Rosa (17) 40. Scr: T Skinner (3) 33.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: Div 1: S Santor0 (36) E Zaccomer (12) 50. S Santoro (36) 42.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Falk (17) 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: M Wainer (26) N Leiboff (15) 48. Mxd 2B: M Hurst (11) K Hurst (46) 44. 2B Scr: J Choi (3) J Douthwaite (5) 35. Men: A Smith (10) 40 cb. J Duggan (23) 40. Women: K Hurst (46) 40. L Gray (29) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Maher (5) J Empson (23) 46. Men: J Jeong (15) 41. Women: J Lee (20) 34.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: A: J Cowell (17) 39. C Elliott (21) 38. B: P Harrold (33) 36. C Colley (34) 34. Men: A: G Luke (9) 34. B: D Wilson (22) 40. C: R Worthington (29) 38.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: D Riley (12) 43. B: R Forster (20) 41. Women: L Minehan (23) 37 cb.

OATLANDS: Men: Stableford 4B: White: P O’Connor (26) D O’Connor (22) 47 cb. Mxd: 2B: M Jepson (34) D Jepson (9) 48. Men: White: M Dagher (15) 43 cb. Women: Yellow: P Skelton (10) 37 cb.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: K Stinson (36) 37. Men: M Longhurst (15) 44.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Miklecic (17) R Brown (16) 47 cb. J Thomas (14) 39 cb. Women: J Schuler (17) 38.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: M Hiatt (25) B Hiatt (10) 51. M Hiatt (25) 45.

RANDWICK: Medley: Stroke: Ambrose: J Arpio A Brundu L Adriel L Goodeve (9.25) 45.75. Scr: C Barrett P Dowling B Mackey D Love 55.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: M Morris (16) D Morris (37) 71. Men: A: J De Joux (9) 37. B: T Shilton (15) 36. C: D Morris (37) 50. Women: Y Mudiman (13) 35.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Multi: B McDonnell (5) K Bunting (6) 72. Men: White: A: B McDonnell (5) 37 cb. B: G Sharp (16) 36. C: J De Sousa (20) 38. Green: D Chisholm (19) 30. Women: J Lamble (30) 35 cb. Medley: Scr: B McDonnell (5) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: K Rao (20) D Ramaswamy (13) 47. A: J Lee (11) 40. B: M Kim (18) 39. C: L Scarano (20) 37. D: J Aiello (26) 39. Women: G Mercer (35) 33. Stroke: B Eldridge 29.

SHELLY BEACH: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: J Christie (9) 66. A Scr: R Ayton 73. B: U John (16) 68. B Scr: U John 84. C: K Hudson (27) 66. C Scr: B Roberts 88. Women: Stableford: A: A Dwyer (45) 40 cb.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: K Knackstedt (13) P Murphy (17) 74. White: A: M Tey (5) 37. B: P Murphy (17) 40. C: S Chowdhury (26) 37.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: G Thomas (Richmond 8) D Adam (Richmond 6) 77. 2B Scr: G Kaba M Yates 55. A: D Adam – Richmond GC (6) 39. B: A Korte (19) 37. C: A Middlemass (25) 38 cb. Women: A Ladha (25) 33.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: C Evan (7) J Patira (31) 49. J Patira (31) 44. Scr: R Kim (2) 33. Women: J Kong (27) 37. Medley: Stroke: Medal Mar: J Jin (26) 62. A: S Wigley (7) 66. B: J Nader (16) 63. C: J Jin (26) 62. Scr: S Wrigley (7) 73.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: D Frith (10) 71 cb. D Clarke (12) 71. B: R Jones (22) 68. K Nelson (19) 72. Women: V McGrath (36) 71. J Stephens (23) 74 cb.

TERREY HILLS: Stableford: 2B Agg: R Rosenberg J Gibson 72. A: M Flockhart (9) 38. B: R Rosenberg (13) 40. C: V Hua (21) 37.

THE AUSTRALIAN: Women: Stroke: S Little (3) 80.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: B Spicer-Marks D Cook 72. A: P Baigent (4) 39. Scr: P Baigent 35. B: C English (23) 42. Women: L D’Ambrosio 27.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: C Pan (18) Z Pan (13) 43. 4B Scr: R Wang (10) B Xu (2) 35. A: Z Pan (13) 36. A: A Deverich (24) 40. Scr: J Bowen (3) 31. Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: K Hunt (19) 80 cb. Div 2: S Brener (45) 76. Scr: C Zhang (7) 88.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Medal: Div 1/Medal: S Halloran (8) 69. Div 2: G Pearce (16) 70. Div 3: B Clements (24) 70. Women: J Youl (26) 69. Medley: Stroke Gold: D McClelland (32) 83.

TOUKLEY: Medley: Stableford: G Reardon (14) 39. Men: Stroke: American Foursome: G Bates (7) P Donoghue (29) 62.5. Medley: K Connolly-Jackson (7) B Howell (6) 71.12.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: D Montgomery (4) S Andrews (3) 63. Men: A: S Hong (12) 35 cb. B: M Pellen (14) 38. C: K Bedford (29) 44. Women: Green: L Kim (21) 32.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: D Skelton (8) K Skelton (28) 46. Men: A: G Black (14) 41. B: D Taylor (22) 36 cb. Women: C Jervis (23) 40.

WALLACIA: Men: Stableford White: B Leyshon (10) 38 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: H Delaney (12) 40 cb. 9-hole: J Sutton (27) 18 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: P Reed (26) T Carr (17) 43. Div 1: B Ainsby (15) 35. Div 2: T Carr (17) 39. Div 3: J Wordsworth (27) 33. 9-hole: K Moss (34) 16. Women: Par: G Squire (18) sq.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: B Gavin (36) C Gavin (24) 50. Men: A O’Connor (8) 37. Women: L Matthews (18) 40.

WYONG: Medley: Stableford: 2B: L Cavanagh (37) C Rainger (9) 48. Mxd 2B: S Jackson (12) N Baldwin (24) 45. Men: White: A: D Wallace (11) 41. B: L Kavangh (37) 44. Women: L Calleja (26) 34.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: J Wilson (7) 38. B: A Giuliani (15) 40. C: B Chapman (28) 39. Women: A: J Ryan (23) 36 cb. B: L Casey (40) 38.

Our Partners