April 24, 2024

NSW/ACT Club Results – 1 March 2023

NSW/ACT Club Results - Aerial shot of Bathurst Golf Club
Image Shows:  Aerial shot of Bathurst Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Wednesday, 1 March 2023.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: B Wilson I Gunesekere 46. 4B: J Um B Jo S Song S Choi 114. 2B Scr: P Lorimer L Zhang 38. A: C Fretwell (9) 41. B: M Yang (15) 38. C: A Perring (20) 43. D: T Burghard (35) 35.

AVALON: Women: Stroke: Medal Mar: J Geyle (44) 69. Scr: J Pike 94.

BANKSTOWN: Medley 2BBB Agg A Volkers and A Seymour 75. Medley Stableford A Grade” J Dodds (Bexley Golf Club) HCP 3 Points 39 B Grade: D Zheng HCP 17 Points 43 C Grade: Lindsay Le Bas HCP 27 Points 44.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Gilmour (20) 64. B: K Taylor (24) 66. C: J King (33) 67.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: K Crapp (19) G Ferguson (9) 46. R Sutton (20) 40. A: P Calantzis (9) 35 cb. B: B Bates (18) 39 cb. C: R Vanderhart (33) 38. Scr: K Rae 31. Hole in one: H Yates at 11th.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Carroll (15) P La Vite (7) 45 cb. 2B Scr: M McDeed M Perrin 39 cb. A: A Pollock (9) 38 cb. B: D Young (14) 38. C: A Ferns (17) 38.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: F Horacek G Phillips 46. D Spees (17) 41.

BONDI: Men: Stableford: B Duffy (15) 40.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: R Buettner (5) V Narayan (14) 49. Div 2: P Shepherd (19) W Chong (13) 48. Scr: P Barry R McIvor 40. A: R Buettner (5) 41. B: W Moser (13) 48. C: P Shepherd (19) 42.

CAMDEN: Women: Stableford: 4B: A Toto J James 48.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: M Neville (14) H Darmody (5) 74. 4B Scr: K Risk G Dalzell 57. A: P Wright (6) 39. B: L Dunne (14) 38 cb. Scr: C: G Ecob (30) 37.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: R Forrester (20) S Kim (26) 141. Medal Mar: Div 1: J Kirby (18) 70. Div 1 Scr: J Kim 82. Div 2: A Ko (19) 70. Div 2 Scr: S Lee 91. Div 3: S Kim (26) 66. Div 3 Scr: L Stephenson (Massey Pk) 100.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: Split Six: B Lloyd (18) R Challenor 72. A: D Lyons (7) 44. B: B Lloyd (18) 45. C: R Salkeld (27) 39. Scr: D Lyons 37. Split Six: P Lulic (17) A James (18) 66. A: P Tassone (9) 39 cb. B: A James (18) 38 cb. C: S Rivers (23) 38. Scr: B Fasher 41.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 2B Multi: B Truelson (43) R Jackson (24) 94.

CROMER: Men: Stableford Irish: White: S Gee (3) L Toole (1) A Kirkman (5) D Peters (3) 88 cb. A: J Boyse (5) 47. B: T Yamazaki (17) 39 cb. C: M Gallagher (26) 41. Scr: J Boyse 42.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: J Yankos (16) 43. B: K Selman (19) 36. C: K Smit (31) 34. D: J Pettet (37) 41. Scr: J Yankos (16) 27.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: R Cruise S Cusack 52. 2B Scr: M Scott M Elphick 39. Div 1: M Scott (12) 40. Div 2: S Cusack (17) 44. Div 3: I Fraser (22) 38. Scr: J Kiddle 36.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: C Carling (10) G Moxey (14) 48. C Carling (10) 39. Veteran: Stroke: C Thorley (33) 69.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Split Six: B Goodrich (29) B Brown (31) 73. A: M Stephens (2) 41. B: D Bridge (17) 40. C: L Dare (21) 40. Scr: C Hicks (-1) 38.

ELANORA: Women: Stableford: A: G Pearce (19) 36. B: C Fox (26) 35. C: T Cormack (28) 36. D: L Courtney-O’Connor (42) 28.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: P Haworth (19) G Hamilton (20) 49 cb. 2B Scr: B Radford (7) M Nomchong (6) 36. A: G Turner (8) 38 cb. B: R Symons (16) 43. C: P Haworth (19) 42. D: D Simpson (29) 39 cb. Scr: A Walters 33.

FINLEY: Men: Stableford White: I Litchfield (18) 39. Women: K Litchfield (32) 34.

FOX HILLS: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: S Donovan (20) 75. Div 2: R Wilson (30) 77. Div 3: J Youngman (43) 72.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Mar: Black: Div 1: S Taranto (16) 67. Div 1 Scr: T Markovski 81. Div 2: R McWilliams (22) 70. Div 2 Scr: G Shiner 96 cb. Stableford: P Holloway (21) 43.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: D Medcalf R Benson 47. A: S Hardgrave (6) 37. B: R Benson (17) 39 cb. C: E Buller (28) 37. Scr: S Hardgrave (6) 31.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: M Croker (26) 66. Div 2: A Gilmore (33) 68 cb. Gold: V Spinks (20) 70 cb.

HOWLONG: Women: Stroke Yellow: A: G Frichot (20) 66. B: F Anderson (23) 71.

KAREELA: Men: Stableford Black: A: P Gardner (11) 38. B: G Payn (17) 38. C: C Larkin (24) 37. A Scr: C Holland (6) 30. B Scr: A Bryant (13) 22. C Scr: J Leonard (22) 16 cb. Hole in one: A Eardley at 2nd.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: 1 A Lamble ,+1 40 B Grade: 1 B Thomas 15 40 C Grade: 1 L Reardon 27 41 2BBB: 2 J Gallichan 7 D Gray 22 46cb 2BBB Scratch: 2 T Percival A Lamble 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: D Gallagher (1) D Campbell (4) 82. A: J Gilfeather (10) 39 cb. B: L Farrell (17) 40. C: G Parsons (21) 39. Scr: D Gallagher 36. Veteran: G Parsons (21) 39 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: K Coventry (23) 38.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: X Guo (20) M Smith (24) 41 cb. S Campbell (20) 32 cb.

LEONAY: Women: Stroke Medal Mar: White: Div 1: M Haworth (18) 73. Div 2: D Leydecker (37) 78.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: S Gearin S Hill 47. A: R Bockman (5) 39. B: B Grozier (14) 39. C: G Debono (33) 38. Scr: J Little 37.

LYNWOOD: Men: Par White: A: L Atkins (12) 5 up. N Sharma (18) 5 up. A Scr: G Serhan (2) 30 up. B: M Leotta (35) 2 up. D Upton (35) 2 up. B Scr: T Finniss (15) 23 up. Mxd: Par: R Joel (27) 10 up. T Lindsay (26) 10 up. C Sathiapal (15) 9 up. L Atkins (12) 9 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Multi: Black: T Vecchio (16) D Balafas (17) 105. A: K Baines (6) 38. B: T Vecchio (16) 46. C: D Burton (22) 37.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: D Lang (18) C Kuschert (45) 48. P Morrow (17) 39.

MANLY: Men: Stableford: 2B: K Wright (15) B Ward (11) 77 cb. A: L Gaha (12) 41 cb. B: T Gray (18) 40. C: J Coady (33) 44. Scr: J Jakcson 37.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Div 1: D Williams (25) 72. Div 2: L Pentony (30) 72.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: O Hugill (3) 66. B: P Gazzard (17) 67. C: J Carr (24) 64. Scr: A Hugil 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Gilbert (9) S Evers (14) 48. Div 2: C Lyons (18) M Cohen (24) 51. 2B Scr: S Patel (-1) G Dickerson (5) 42. A: S Tan (11) 40 cb. B: M Hamra (18) 40. C: M Cohen (24) 47.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Read (14) S DellaVedova (20) 46. Medal Mar: A: K Nicoll (6) 39. B: G Gray (20) 38 cb. C: K Chew (27) 43. Scr: K Nicoll 33 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: I Skoda (14) 36 cb. J Ball (12) 36. N Edwards (10) 35 cb. B: J Warton (22) 39. J Arnold (23) 38. D Flatt (19) 36 cb. C: J Fuller (42) 40. D Cooke (28) 37. B Harding (27) 33 cb. A: W Finney (11) 39 cb. A Mundey (14) 39. H Kollmann (13) 38. B: F Hill (16) 39. P Rigby (16) 38. W Moss (21) 37. C: G McCann (26) 42. R Van Waard (29) 40. P Walker (24) 36 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Multi: P Town (20) D Elsley (34) 50. Scr: M Chapman (17) R Suttleworth (3) 17. A: R Shuttleworth (3) 41. B: R Wilkinson (15) 40. C: S Bool (25) 38 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: L Spooner (22) D Enright (10) 44. A: J Sharpe (2) 37. B: C Finalyson (18) 39.

NOWRA: Men: Stableford: A: C Grimditch (16) 39. B: K Priestley (21) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: G Williams (21) M Hammond (16) 46. 2B Scr: Z Mullins J Halls 40. P Kazacos (13) 40 cb. White: F Marishel (24) 38. Gold: B Coulson (29) 32 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: J Hawach (6) 41. B: L Chen (17) 41. C: P Wahbe (23) 40. D: R Ballin (36) 38. Scr: R Easterbrook (+1) 35.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: R Casali (26) J Sasso (11) 50. Scr: B Saw 37. A: P Trickett (12) 40 cb. B: S Tremlett (15) 38. C: R Casali (26) 39 cb.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Kim (10) J Fryer (19 SGA GC) 51. 2B Scr: C Ross (Dunheved) D Lewis (Kurri) 40. A: R Hoff (9) 42. B: A Kirk (15) 41 cb. C: B Berg (26) 37 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: R Hipsley (24) P Humphries (18) 51. M Levak (20) 43 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: S Whitburn (19) 56. Div 2: C Hickman (27) 65. Div 3: K Stack (28) 60. Div 4: C Young (36) 62. President’s Trophy: M Neeson (12) 127.

RICH RIVER: Women: Par East: Green: A: J McGuinness (19) 2 up cb. B: M Howell (30) 2 up cb. C: A Speight (36) 3 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Chellingworth (13) P Stephenson (16) 72. Div 2: R Regis (28) D Gumm (24) 73. A: K Ko (13) 39. B: S Lawrence (15) 38. C: T Nelson (22) 40. D: J Hogan (33) 40. Scr: A Middleton (4) 32.

STRATHFIELD: Medley: Par: 2B: K Briggs (18) N Haynes (13) 11 up. 2B Scr: S Park (+2) S Wrigley (5) 6 up. Team: J Kim (9) J Choi (15) S Yoo (22) J Im (17) 14 up. A: K Kim (11) 3 up. B: G Callao (19) 6 up. C: D McCormick (28) 7 up.

TALLWOODS: Men: Stableford 9-hole: White: J Payne (43) 19. M Bennett (16) 18 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Fitzgerald (5) 38 cb. B: J Gibson (18) 45. C: S Jung (21) 39 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: A: A Dominelli (14) N Saucis (20) 71. Scr: N Dunn C Dunn 47.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: K Trenorden (8) A Marafioti (6) 47. Scr: J Hawkes A Marafioti 40. G Talbot (15) 41 cb. Men: 4B: C Allan (18) C Hays (13) 46. Scr: P Lonard (-1) L Waller (6) 40. T Hindle (13) 37 cb. 9-hole: A: J Gilles (14) 22.

TOCUMWAL: Men: Stroke Ambrose: White: T Chappell L Chappell 59. Stableford Gold: P Lovelace (15) 33.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B: C Nowland (25) G Leighton (17) 48. 2B Scr: G Pearce E Kirkland 38. A: B Parker (8) 40. B: T Spencer (17) 41. C: E Osman (22) 39. D: C Lloyd (29) 38.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: M Glades (17) C Hoang (7) 47. 2B Scr: J Tolomeo P Borg 41. A: P Kastelan (8) 38. B: K Lee (18) 37. C: T Spinks (20) 33.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A: J Cho (12) J Kim (14) 49. A Scr: A Keith B Burge 37. A: J Cho (12) 44. A Scr: A Sutton 36. B: M Stanley (19) 39. B Scr: G Eldershaw 24. C: S Laidler (25) 40. C Scr: J Smith- Lester 18.

WALLACIA: Women: Stroke: H Grieve (29) 72.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B: White: D Byron (23) J Nairn (8) 9 cb. Par A: D Rodd (11) 2 up. B: A Azara (18) 2 up cb. C: C Sugden (23) 3 up. D: M O’Farrell (29) 3 up. Trophy: C Sugden (23) 3 up cb. Stableford 9-hole: G Schwarz (17) 18 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: S Dounis (24) A Rappas (14) 76. A: A Nasralla (10) 40. B: A Bowden (19) 38. Scr: D De Traubenberg 35.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: J Ainsley R Kidd 46 cb. A: W Allen (15) 39. B: M Kenny (16) 40. C: R Doyle (23) 40.

Our Partners