February 29, 2024

NSW/ACT Club Results – 25 February 2023

NSW & ACT Club Results - Shortland Waters Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 25 February 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Whitelaw (2) T Chell (8) 80. Men: A: G Langston (7) 42. L Whitelaw (2) 41. B: R Plumridge (18) 39. R Moolhuyzen (13) 38 cb. C: R McAlpine (22) 40. R Garard (24) 37 cb. Women: Stableford: L MacMillan (19) 34.

ASQUITH: Men: Stableford: A: N Cosgrove (1) 39. B: R Wall (16) 41 cb. C: R Battye (23) 42. Scr: D Morgan (2) 34 cb. 2B: G West (25) P Beeby (13) 48. Team Agg: A Harvey (4) L Williams (4) C Goddard (13) H Cilento (16) 112.

AVALON: Women: Stableford: C Thompson (26) 29.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: T Schultz (8) 41. B: M Lewis (17) 41. C: P Ward (22) 43. A Scr: D O’Donovan 38.

BANKSTOWN: Medley 2BBB: D Owsnett & S Pearson – (50) c/b 2nd – K Park & G Mullen (50). Medley Stableford A Grade: D Owsnett (43) A Grade 2nd: A Harrison (39) B Grade: K Park (44) B Grade 2nd: C Arney (40) C Grade: G Harbrow (36) C Grade 2nd: L Bow (36).

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: J Hunter (9) P Everett (34) 47. S Kadiev (6) 40. S Lapi (46) 37. A Scr: T Coroneo 39.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: 4B: H Vaughan (45) L Gilmour (20) 48. Men: A: J Wilson (12) 41. C: K Channells (25) 34. B: I Gomez (16) 36.

BAYVIEW: Men: Par Black: A: B Higgins (2) 3 up cb. B: D Matulin (15) 6 up. C: T Stone (23) 5 up. Scr: B Higgins 1 up. Women: Par: Div 1: L Smith (5) 1 up. Div 2: A Haynes (27) 2 up. Medley: 2B: R Titley (20) R Ludlow (25) 10 up cb.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: J Campbell (11) 39. B: B Hargreaves (16) 35. C: R Holdsworth (26) 46.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Split Six: S Psomadelis (20) C Lewis (36) 76. A: P Higgins (6) 37. B: A Affouf (18) 37. C: J Chan (25) 42. A Scr: B Turner (2) 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: G Kier (14) N McEwen (9) 78. Scr: S Capuano 36. A: J Lee (10) 40. B: H Hassapis (16) 43. C: P Bambridge (22) 43.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 4B: B Oldfield L Oldfield B Oldfield M Ulvert 92. S Rabone (18) 40 cb. Women: 2B Multi: L Pressley L Aaron 57. C Rhind (25) 35.

BONDI: Mxd: Par: 2B Agg: L Evans C Clark 8 up. A: L Evans (5) 4 up. B: R Aoukar (14) 4 up. C: L Murray (24) 4 up.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Bowles (5) 39. P Owen (0) 38. T Duus (9) 37. B Smith (13) 36.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: J Hankin (12) 39. B: J Murphy (15) 42. C: T P (24) 45. Stableford: Team Multi: P Barwick (5) 139. S Saba (20) 139. N Beattie (20) 139. P Chouieri (26) 139. Hole in one: White: P Barwick at 14th.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: L Markovski (4) J Perez (11) 77. Div 2: A Bayly (31) M Haining (23) 84. Div 1 Scr: S Gal T Hunt 61. A: L Markovski (4) 44. B: J Shek (10) 38 cb. C: J Murdock (16) 38. D: A Bayly (31) 42 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: A: A Brady (19) 36. A Scr: S Chapman 24 cb. B: M Brown (29) 35. B Scr: M Ross 13. C: J Maas (31) 34. C Scr: C Versluis 7. Men: A: B Senior (2) 38 cb. A Scr: M Bell 36. B: T Woods (16) 40. B Scr: B Beaven 24 cb. C: D Hinds (21) 38. C Scr: G Wackett 19. Team: J Winsor (9) P Cascarino (25) D Cascarino (25) R Stomber (10) 88.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: J Coorey J Coorey (10) 73. Div 1 Scr: A Wittaya S Sahazad 79. Foursome C’ship: Div 1 Scr: A Wittaya S Sahazad 153. S Bolger P Muscat (6) 147. Stableford 2B: White: W Lee (5) D Kim (10) 47. 2B Scr: W Lee R Kim 37 cb. A: W Lee (5) 39 cb. B: G Rosman (16) 38 cb. C: J Lee (21) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: D Hodgkinson (11) C Ivey (11) 47. A: P Papaluca (9) 38. B: K Rowe (10) 38. C: N Carr (9) 38. 2B: T Mcnamara (31) J Vodanovich (44) 48. A: M Carmichael (+4) 38. B: R Witheridge (15) 40. C: T Mcnamara (31) 42.

CASTLECOVE: Medley: Stableford 2B Agg: White: F Garcia (6) C Woo (12) 77. Men: A: F Garcia (6) 39. B: D Gee (13) 39. C: A Zids (22) 37. Veteran Medley: Stableford: J Stanistreet (34) 41.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Feb: V Irving (43) 69. A: P Scandrett (23) 72 cb. B: V Irving (43) 69. Men: Medal Jan: R Smith (26) 75. Medal Feb: F Messner (24) 67. A: M Miller (12) 71 cb. B: D Casley (13) 71. C: F Messner (24) 67.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: R Baldini (10) 39. B: B Miller (19) 39. C: A Lawrenson (20) 37. 2B: Y Fatt-Lee (22) 47. A Lee (29) 47. 2B Scr: M Thomas (-1) A Maiolo (4) 40.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: B Ashe (17) A Ramsay (23) 50. A: D Koopman (7) 40. A Scr: G Baciu (2) 36. B: B Ashe (17) 41 cb. C: B Edmunds (33) 42.

CRONULLA: Men: Hole in one: R Ryan at 7th. Stableford: Scr: G Rodgers (-1.0) 37. Medley: A: J Sanderson (12) 40. B: I Forsyth (15) 42. C: R Aitken (28) 37.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: M Smith (5) 68. A Scr: S Moylan 71. B: S Nam (17) 65. B Scr: T Douwes 83. C: T Lee (21) 65. C Scr: R Dalrymple 93.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: R O’sullivan (11) M Pearce (13) 77. Div 1 Scr: A Carruthers C Carruthers 65. Div 2: R Burgess (21) C Pritchard (21) 81. Div 1: D Benson (12) 42. Div 2: C Pritchard (21) 43.

EASTLAKE: Hole in one: B Russ at 17th. Medley: Stableford: A: A Michelsen (5) 40. B: P Muir (14) 42. C: W Imrie (24) 43. A Scr: C Hicks (-1) 37.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A Dixon (13) 42. Mxd: 4B: A Dixon (13) W Geddes (10) 42.

FOX HILLS: Men: Stableford: Team Agg: B Kelly (15) 97 cb. A McKay (18) 97 cb. C Nolan (25) 97 cb. M Kelly (25) 97 cb. P Sinclair 80. J Bingham 80. K Booth 80. G Sinclair 80. J Bingham (1) 41. P Sinclair (17) 43. L Sheridan (35) 42.

GEORGES RIVER: Mxd: Stableford: 2B Agg: R Rix A Hobbs 75. A: J Castle (8) 37. B: W Healy (13) 48 cb. R Rix (20) 42.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: J Jury J Jury C Nunn R Castagno (7.12) 54.88. Hole in one: P Groves at 9th.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: B Thomas (11) 37 cb. B: M Gardner (13) 42. C: B George (35) 41 cb. A Scr: D Bosley (2) 33 cb.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Fleming (28) 36. Men: Par White: J Puckett (18) 6 up. K Robertson (10) 4 up cb. R Gardner (14) 4 up. D Smullen (9) 3 up cb. M Regterschot (12) 3 up cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: K Griffiths (25) 34 cb. B: S Muna (32) 34.

HOWLONG: Men: Stableford: A: D Mills (13) 39. B: D Stevens (16) 40. C: J Mase (22) 46. Women: A: H Foster (15) 39.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Split Six: K Payne (15) G Doohan (11) M Burke (16) K Furnari (19) 92. Men: A: K Terita (3) 38 cb. B: T England (14) 38 cb. C: M BURKE (16) 41. Women: B Evans (18) 35.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: L Angove A Thompson 51. A: J Brooks (8) 40 cb. A Scr: R Chapman (8) 32. B: P Lennon (18) 42. B Scr: C Hodgson (15) 25 cb. C: H Glazier (32) 42. C Scr: N Sofiandis (29) 17. Stroke: Matchplay: B: L Brown bt M Broach 1up. C: C Farrugia bt J O’Brien 1up.

KILLARA: Mixed Stableford A Grade 1 R Crittenden 4 41 B Grade 1 D Duckworth 13 41 C Grade 1 T Ross 29 37c/b 2BBB 2 D Duckworth 13 R Todd 12 47c/b 2BBB Runners-up 2 R Seeto 2 M Seeto 16 47 2BBB Scratch X Dent R Crittenden 39c/b Ladies P Davies 12 36.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Bertuzzi (5) B Michalopoulos (7) 47. A: J Bertuzzi (5) 41 cb. A Scr: M Musgrave 37. B: V Pancetta (17) 40. C: T Dixon (19) 39. Men: Father/Son Trophy: G Morrison (25) D Morrison (9) 44 cb. Medley: Father/Daughter Trophy: M Szetu (9) M Szetu (11) 39.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: S Asmaro (24) S Kawale (15) 74. A: M Albee (4) 39. B: R Tindale (13) 40 Cb. C: S Mullineaux (35) 9901.

LANE COVE: Men: Stableford: J Stephenson (25) 39. 2B: J Dowey (19) J Stephenson (25) 45.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B Multi: White: A: C Faico (25) K Zvirbulis (5) 73. A Scr: C Faico K Zvirbulis 34. A: L Martin (12) 38. B: P Latimer (14) 36. C: M Dunn (19) 40. D: P Deeth (24) 38.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Agg: C Harris (17) K Macmillan (22) 83. Men: A Scr: D Dowling 35. A: J Meakins (10) 42. B: R Thomas (14) 38. C: C Harris (22) 45. Women: J Brown (14) 35.

LYNWOOD: Women: Stableford: C Formosa (24) 35. Men: Stableford White: A: W Williamson (7) 38. B: J Cashman (17) 42. C: Z Wong (20) 36. A Scr: C Moreton (+1) 39. Medley: 2B: W Formosa (15) C Formosa (24) 49.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Domingo (8) 41. B: D Anderson (18) 45. C: B Tang (25) 44. Div 1: H Glenday (29) 32. 2B: A Craddock (11) D Anderson (18) 51.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 4B Multi: R Palm (16) D Streichler (17) L Ford (23) S Fury (14) 84. A Cox (13) 40.

MANLY: Men: Stableford White: A: A Mcmanus (12) 41. B: J Hudson (19) 41. C: D Kelly (32) 39.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: G Guerreiro (13) D Wonnocott (5) 80. Hcp: B Abbott (30) 41. Scr: J Dunn (2) 36. Hole in one: D Cameron at 5th.

MASSEY PARK: Women: Stableford: M Holly (9) 36.

MONA VALE: Medley: Stableford: A: A Radford (+1) 40 cb. B: J Ingram (18) 42 cb. C: N Weber (25) 39. A Scr: A Radford 41. Men: Stroke 4B KO f: Black: R Tebbutt M Weaver bt M Albers G Kirkham 2-1.

MONASH: Mxd: Stableford: 2B: Div 1: C Jugmans (19) A Eksteen (16) 49. Div 2: M Debelak (33) A Cairncross (21) 46. 2B Scr: C Abbott (0) G Dubic (12) 40. A: T Benton (11) 40. B: A Harris (15) 41. C: M Debelak (33) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Mulhall (-1) 40. B: J Hay (12) 39. C: R Gilliland (36) 37. Women: Stableford: N Luk (24) 43.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Team: D Shaw (20) P White (18) P Gold (11) D Button (22) 99. A: B Johnson (12) 41 cb. B: J Corbett (17) 42. C: C McLeay (36) 40 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: E Mislov (13) 38 cb. T Ainsworth (7) 38. R Castle (15) 37 cb. B: G Egan (20) 38. D Unthank (22) 37 cb. R Pain (18) 37. C: G Flux (24) 36. M Monin (34) 34 cb. E Shaw (25) 34 cb. A: M Limana (13) 39 cb. D Hogan (4) 39. T Chaplin (14) 38 cb. B: S Gardner (18) 40. R Lord (19) 39. J Mannering (20) 38 cb. C: A Driscoll (32) 36. D Davis (35) 34 cb. K Humphreys (24) 34. Women: A: B Frost (16) 34. B: J Newsham (22) 28 cb. C: R Fitzgerald (19) 28.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: A Pope (12) A Ramsey (9) M Chapman (18) M Rushton (12) 92. Hcp: A: R Fennell (6) 40 cb. B: S Patapis (19) 40 cb. C: P Stevens (22) 39 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: A: W Gibson 42. B: H Evans 46. Women: M Peterson 39.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A Sayers (23) 39. A: P Hamlyn-Harris (10) 37 cb. B: G Hollingworth (18) 38. C: C Clift (22) 38. A Scr: P Giles-Jones. Women: Green: J Phillips (18) 38. Medley: Team Multi: White: I Leslie & Hamlyn-Harris 78.

NOWRA: Medley: Stableford: 2B Multi: G McVey (22) G Gleeson (23) 85. A: M De Souza (14) 41. B: S Berry (17) 40. C: G Gleeson (23) 41.

NSW: Medley: Stableford: L Lee (13) 43. Stableford Gold: O Berman (26) 39 cb. Stableford: C Tatley (23) 42.

OATLANDS: Stableford: A: J Yun (7) 39 cb. B: S Bowry (17) 41 cb. C: P Wahbe (24) 41. D: J Barclay (29) 39. A Scr: R Nakaad 36.

PALM BEACH: Medley: Stableford: D Montefiore (9) 40 cb. C Reid (21) 36. 2B: D Montefiore (9) J Zieren (9) 49.

PENNANT HILLS: Stableford: A: C Jack (4) 41. B: R Johnson (14) 39. C: P Fabian (24) 39. 2B: B Eid (12) J Loats (10) 47. Scr: C Jack (4) 41.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: C Rowe (13) A Rowe (15) 49. 2B Scr: J Gadd B Gadd 40. Hcp: A: C Coulter (8) 40 cb. B: A Lane (18) 41. C: P Standford (22) 42.

PYMBLE: Stableford: A: D Holmes (10) 42. B: W Scott (16) 40. C: G Linton (21) 41. A Scr: M Thompson 40. K Oakey 40. G Scott (28) 50. G Patteron (19) 50. Women: L Dickinson (10) 35. Trophy: T Chang 80.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: T Jamieson (14) M Feehan (17) 80. A: M Hewitt (11) 39. B: T Jamieson (14) 42. C: G Stark (25) 40. A Scr: C Mcmahon 33. Stroke: Matchplay: Div 1: M Williams bt M Todd 5-4. Div 2: T Barrett bt P Johnson 2-1. Div 3: C Barrett bt P Longbottom 5-4.

RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: D Mc Bain (9) 39. B: M Ozdilek (14) 38. C: M Lees (16) 42. Women: Stableford Green: J McGuinness (20) 41.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B Multi: Black: Div 1: S Satchwell (13) P Fay (11) 72. Div 1 Scr: D Miller (0) S Simms (2) 38. Div 2: L Taylor (35) H Taylor (11) 94. Div 2 Scr: M Thomson (32) G Scapellatto (6) 32. A: G Thomas (7) 39 cb. B: P Gardiner (14) 38. C: L Tayor (35) 44. Scr: R Davies (0) 36.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: H Zekulich (20) T Newell (12) 52. Men: Stableford White: A Chapman (8) 42. R Farrelly (16) 39. H Zekulich (20) 45. Green: M Cowley (18) 36. Women: Stableford: N Campbell (19) 38. Medley: Scr: A Chapman (8) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: O Giltinan (9) 37. B: L Cuenca (14) 39. C: D Maurici (23) 40. D: W Beauman (28) 35. A Scr: S Robertson. 2B: Div 1: S Zhou (15) J Li (9) 44. Div 2: L Hutton (24) W Beauman (28) 45.

SEFTON: Men: Par: A: D Kassis (8) 1 up. B: J Livingstone (16) 1 up.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: I Fennell (5) 40. B: M East (13) 45. C: T Turner (37) 44. Women: A: C Stolz (3) 43. Men: 2B Agg: M Gilligan M East 76. Medley: Z Stolz C Stolz 80.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: A Radevski 36. A: C Jackson (8) 43. B: A Hassan (17) 43. C: C Mecker (30) 45. Gold: Gold: G Russell (21) 35. 2B Agg: White: D Flaherty (28) C Mecker (30) 82. 2B Agg Scr: C Antonini (13) L Furlong (+2) 40. 2B Agg: Gold: Gold: G Russell (21) C Jackson (8) 78.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Shone (20) B Hough (8) 48. 2B Scr: T Green S Wrigley 40. A: K Kim (12) 42. B: M Story (13) 38. C: B Gavin (24) 37. Men: Stroke: Matchplay: T Nice A Cassell bt D Scott L Carmody 3-1.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: J Prykaza S Prykaza 45. J Murphie S Priest 45.

TERREY HILLS: Stableford: R Ogden (27) 38. Stroke: Foursome C’ship: M Manassen D Manassen 165.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: T Daunt (11) 42. B: K Brough (16) 39. C: P Mahony (24) 39. A Scr: D Gillard 34.

THE COAST: Women: Stableford: L Williams (33) 40. 4B: P Dillon (14) P Dunn T Perks (6) H Perks (17) 103.

THE LAKES: Stableford: A: T Evans (9) 40. B: M Tucker (17) 40 cb. C: C Legge-Wilkinson (23) 38. Scr: B Xu 35. S Wilson (19) 35. 9-hole: K Lasky (12) 18. J Holloway (20) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: D McKinley (12) 42 cb. B: J Coleman (22) 42 cb. C: C Maiolo (42) 45. 2B Multi: J Coleman (22) A Ferlazzo (25) 94. Hole in one: B Winnell at 5th. Medley: Stableford: 9-hole: T Hill (9) 18.

TOUKLEY: Women: Stableford: K McKinnon (11) 33. Men: A: G Higgin (7) 42. B: C Smith (18) 40 cb. C: N Gillman (40) 38 cb. Medley: Team: B Holman (16) L Gallager (29) P Weston (25) M Jennings (14) 91.

TWIN CREEKS: Women: Stroke: J Kang (14) 71. Men: A: R Kim (7) 67. B: S Hong (15) 69. C: P Anderson (24) 72 cb. A Scr: C McMillan 73. B Scr: J Lee 88. C Scr: M Bullock 93.

WAGGA WAGGA: JNJG JNR MASTERS: Rd 1: Boys c’ship (Par 72): I Kim (St Michael’s) 70 H Whitelock (Royal Canberra) 71 B Gadd (Penrith) E Moon (North Ryde) 73. 16yrs/o: N White (Royal Canberra) B Hodges (NSW) B Wunsch (Gungahlin Lakes) 74. Hcp: B Wunsch (Gungahlin Lakes 10 ) 64. 14-15yrs: I Kim (St Michael’s) 70. Hcp: B Howell (Toukley 9) 67. 13yrs/u: C Peng (Avondale) 74. Hcp: J Gatford (Thurgoona 21) 62. Girls c’ship (Par 73): M Sullings (Federal) 73 E Mollard (Royal Canberra) G Clune (Newcastle) 77 J You (Oatlands) 78. 16yrs/o: M Sullings (Federal) 73. Hcp: E Mollard (Royal Canberra 7) 70. 14-15yrs: J You (Oatlands) 78. Hcp: K Connolly-Jackson (Wyong 7) 73. 13yrs/u: A Prince (Toukley) 83. Hcp: I Johnson (Wagga Wagga 26) 65.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Walker (31) R McCarthy (17) 47. A Scr: G Harkness A Sutton 38. Men: A: S McGowan (12) 39. A Scr: A Sutton 37. B: J Cho (13) 40. B Scr: J Cho 27. C: J Walker (31) 40. C Scr: G Bligh 16. Women: L Donnelly (18) 38.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: J Casis (14) J Donoso (13) 46. 2B Scr: J Jamieson N Reitsma 38. A: G Anderson (12) 40. B: P Cromer (16) 38. C: P Rositano (21) 39. Women: V Winkle (39) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: J Benbow (10) 41. B: P Donnelly (15) 42. C: P Troy (20) 42. D: M O’Hagan (28) 37 cb. 4B: M O’Hagan (28) W Raynel (9) 48.

WOOLLAHRA: Medley: Stableford 2B: White: I Selby (20) G Moddel (9) 44. Div 1: D Ragg (13) 37. Div 2: I Selby (20) 36. Div 3: W Arkins (22) 38. Men: Stableford: Cock o’ Walk: G Schinckel (Playoff) (15) 33. I MacDonald (3) 31.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: G Wragg (21) M Samios (21) 79. A: J Gilbertson (17) 42. B: I Armitage (18) 42. Scr: M Rugless 36.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: A: N Mcdougall 47. J Palesy 47. A: C Meschkank (9) 41. B: B Singleton (17) 39. C: P Eves (19) 43.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: K Bridgeman (24) 41. Men: A: A McDonald (5) 39. B: B Clarke (19) 39. Lake: A: M Rossendell (4) 41. B: J Faulkner (23) 41 cb.

Our Partners