April 13, 2024

NSW/ACT Club Results – 16 February 2023

NSW & ACT golf results - Dubbo Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Thursday, 16 February 2023.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: T Mahoney (23) P Rimmer (21) 46 cb. Men: A: B Moody (12) 38. S Newbery (9) 36. B: J Radojevic (18) 39. B Dodd (17) 35. C: P Rimmer (21) 40. A Digger (20) 39. Women: K Teale (33) 36. Men: Hole in one: White: T Iredale.

AVONDALE: Men: Stableford: A: A Pennington (8) 39. B: W James (15) 39. C: G Stott (19) 40. Scr: J Fong 34.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: P Graham (14) D Bentley (19) 47. K Mcanulty (22) 41. Scr: J Sentas 30.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D McKnight (5) 40. Div 2: I Bennett (13) 41. Div 3: R McCaig (19) 39.

BARNWELL PARK: Veteran: Stableford: 2B Agg: J Leo (12) S Smith (34) 82.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: D Myers (12) 37 cb. B: N Stolk (19) 38. C: J Jones (36) 44.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: B Zadravec (11) 39. A: J Pardey (6) 35. B: S Gibson (17) 39. C: P Handley (26) 36.

BLACKHEATH: Women: Stroke: Foursome C’ship: P Honeysett R Brown 65.50.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B Par: P Leighton R Mcmaster 13 up. A: M De Montfort (9) 7 up. A Scr: K Stegbauer sq. B: F Tzavellas (17) 6 up. B Scr: D Grace 8 down. C: E Kruger (24) 5 up. C Scr: P Collins 11 down.

CABRAMATTA: Women: Stableford: K King (18) 40. Veteran: White: R Way (12) 42.

CAMDEN: Men: Par: 2B: K Bate (22) P Longley (29) 12 up. 2B Scr: M Arnold L Hudson 5 up. A: T Ballantyne (9) 4 up. A Scr: L Mc Laren 1 up cb. B: A Kelly (18) 2 up cb. B Scr: M Tomkins 9 down cb. C: L Morgan (21) 6 up. C Scr: P Longley 14 down cb.

CARNARVON: Medley: Stableford: Split Six: A Mace (29) M Stark (16) 73. Men: M Stark (16) 40 cb. Women: K Ahn (23) 39.

CASTLE HILL: Women: Stroke: Medal: Div 1: A Lal (21) 68. Div 1 Scr: T Lee 88. Div 2: L Wilson (30) 72. Div 2 Scr: L Wilson 102. Div 3: S Yun (34) 81. Div 3 Scr: S Yun 115.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: R Stringer (11) 38. B: N Pettitt (17) 42. C: P Steenbuck (27) 38. Women: C Huggins (22) 35.

CROMER: Women: Stableford: A: A Harris (16) 29. B: P Cronan (41) 40. Scr: A Harris (16) 16

CRONULLA: Men: Par: Ambrose: N Allouche (5) M Brenton (5) 57 up. Scr: B Foley (5) T Wood (1) 62 up. Stableford Green: L Owens (-1) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: P Fahy (14) 43. B: R Mulley (29) 45. Scr: D Spalding. Women: M Hyon (21) 40.

ELANORA: Men: Stableford: I Meakin (32) 41.

EVERGLADES: Women: Stroke: A: D Oconnor (20) 71. B: A Taylor (24) 70. C: A Leal (35) 68. D: L Fry (37) 70.

FORSTER TUNCURRY: Medley: Stableford: Forster: B Gentle (14) 42. Tuncurry: White: A: M Kessell (8) 41. R Mayne (11) 40. B: R Bennett (17) 39. G Buderus (17) 39.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B: C Pracy (36) J Prendergast (31) 47. 2B Scr: T Wark (Cumberland) M Barry 37. A: M Barry (9) 41. B: K Siow (16) 41. C: D Porter (21) 41.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: Ambrose: A: J Girlie N Jurksaitis 68.5. B: A Gollan R Te Amo 74.5. C: V Hughes J Chuck 75.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Agg: A Rowsell (14) D Jung (16) 71. Men: A: C Bortz (12) 35. B: D Lowe (14) 37. C: R Fuchs (23) 38. Women: S Beach (39) 36.

GOSFORD: Women: Stableford: M Maher (22) 37.

HOWLONG: Veteran: Stableford: A: R Feltrin (14) 39. B: D Macgregor (20) 40. C: K O’Meara (24) 38. Medley: A Orchid (34) 37.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: R Davis (15) 42. Div 2: D Nicholson (23) 39.

KOGARAH: Women: Stableford: Team: V Green (26) D Chung (36) T Nguyen (28) 41. 3B: D Moran (11) P Black (35) W Goodwin (18) 47.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: A Berry (3) 40. B: S Quinn (17) 39. C: W Rogers (27) 37. Women: J Bang (22) 33.

LANE COVE: Women: Stableford: S Ridd (28) 32.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: A Brace (22) R Grandemange (21) 47. 2B Scr: M Cain P Homan 36. A: D Wrigley (13) 38. B: B Bennett (15) 39. C: D Holland (21) 38.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: S Jin N Baek 47. J Russel (4) 40. P McLaughlin (19) 40. C Trovato (36) 37.

LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: L Clayton (22) 41. Scr: J Jansson 24. Div 2: D Muncke (34) 40. Div 3: A Brown (38) 37. Div 4: A Bowyer (43) 34. 9-hole: J Press (42) 19.

MONA VALE: Women: Par: S Cole (16) 2 up cb.

MOORE PARK: Men: Stroke White: P Pezet (19) 67. Women: Stroke: Medal Feb: B: M Rubin (24) 71. C: T Soulos (27) 64.

MUIRFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Lee (21) 42. Div 2: A Ko (30) 42. Div 3: A Woo (33) 34.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: C Beattie (21) 30. H Atkins (21) 27. B: M Reimer (30) 36. J Oechsle (29) 35. C: S King (37) 37. D Brown (38) 31 cb. Men: S Brown (10) 36.

NEWCASTLE: Women: Stableford: A: N Griffiths (19) 37. B: M Lee (29) 39. C: S Burns (38) 40. D: J Kilburn (39) 36. Men: R Forster (20) 36 cb.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: M Yoon (26) 37. Div 2: B Severino (39) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: Split Six: R Schlede D Flynn 68. 2B Scr: G Francis D Stickland 40. Men: White: A: T Brown (5) 39 cb. B: G Fish (18) 37 cb. C: D Harwood (20) 36 cb. Women: S Campbell (24) 39. Medley: Black: G Hughes (12) 37.

NOWRA: Women: Stroke: Ambrose: L Weatherill. D Hewat L Fuller (17.17) 62.83.

OATLANDS: Women: Stableford Yellow: L Gyzen (4) 36. L Carlin (26) 41 cb. T Garniss (36) 36. Yellow: 9-hole: M Knee (37) 15. Men: Stableford: White: P Cox (16) 43.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: A Curtin (22) B Tooth (15) 80. C McMorron (29) 42.

PYMBLE: Women: Stableford: A: M Kennedy 35. B: B Aquilina 38. C: I Weaver 35. Scr: M Kennedy 26.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: W Dayment (13) 37. Div 2: S Billingslwy (27) 41.

RICH RIVER: Men: Stableford: West: A: K Mccormack (12) 41. B: B Patterson (17) 40. C: A Cogley (32) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Kim (15) C Lee (10) 45. J Kim (15) 38.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: N McLeod (14) H Zapart (15) 78. A: P Zepernick (5) 41. B: N McLeod (14) 45. C: R Boundy (22) 40. D: M Hoye (50) 41.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: I Moore (18) 35. N Sinden (35) 31 cb.

THE COAST: Women: Stroke: Medal Feb: S Choy (28) 72 cb. Div 1: K Parker (23) 80 cb. Div 2: S Choy (28) 72 cb. Div 3: D Craven (35) 80.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: R Robinson (30) M Sandher (27) 51. Men: A: C Willis (5) 41 cb. B: G Hibbs (Wooloooware 20) 42 cb. C: B Delgarno (28) 40. Women: S Croft (8) 40. Scr: F Kidenya 38. Hole in one: I Rydstrand at 5th.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Riordan (26) G Joukador (18) 45 cb. 2B Scr: B Buckley J Littlebury 35. A: S Chambers (5) 37 cb. B: T Sharpe (16) 39. C: G Morehead (27) 40. Veteran: A Neville (6) 38. Super Veteran: F Killeen (13) 40 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A Law (16) 40. 9-hole: O Askew (24) 22.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: P Gothelf (37) 33.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: Div 1: K Turner (9) 39 cb. A Steeden (14) 39. M Liddy (10) 38. Div 2: G Ganderton (18) 38 cb. T Buckley (21) 38. C Fripp (22) 37. Div 3: G Todd (25) 41. M Peck (34) 38. A McMaster (32) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: F Knowles (3) 40. B: J Groves (29) 37. Lake: A: B Fiddes (13) 39. B: P Pejkovic (15) 40 cb. C: D Beatty (23) 38.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: A: R Hocking (8) 23. B: Digger B Dunne (13) 21.

Our Partners